Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόωρη Εμμηνόπαυση Στα 39!


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι η Βάσω και είμαι 39 ετών.

Προσπαθούμε με τον άνδρα μου 1.5 χρόνο αλλά δυστυχως χωρίς αποτέλεσμα.

Η "περιπέτεια" μου ξεκίνησε τον περασμένο Οκτώβρη όταν εκανα εξετάσεις και η ΑΜΗ ήταν 0.9

Πέρασα επιτροπή ΕΟΠΥ στις 22/12 όπου ενεκριναν φάρμακα για πρόκληση ωορηξίας για σπερματεγχυση πρώτα αφού όπως είπαν, οι εξετάσεις ήταν καλές!

Ξεκίνησα με τον γιατρό που κατέληξα ενώ νωρίτερα, αποτι ειχα δει, από μόνη μου έβγαζα ένα ωαριο. Στον πρώτο κύκλο με ενέσεις έβγαλα δύο ωάρια αλλά δεν προχωρήσαμε καν σε ωοληψία γιατί η οιστραδιόλη ήταν χαμηλή. Στον δεύτερο κύκλο με ενέσεις και με χάπια, ένα ωάριο. Εγινε ωοληψία αλλά δεν γονιμοποιήθηκε. ΠΡώτη κρυάδα.

Τρίτο και τέταρτο κύκλο, ούτε ένα ωάριο. Σοκ.

Πρόωρη εμμηνόπαυση είπε ο γιατρός όταν είδε στον 4ο κύκλο FSH 31.3. Χωρίς καν συμπτωματα εξάψεις κτλ χωρις τίποτα. Μόνο με δανεικά ωάρια λέει πλέον.

Εχω ραντεβού με άλλο γιατρό πλέον. Ξυδιάς είναι το όνομα του.

Υπάρχει καμία κοπέλα με παρόμοια περίπτωση με εμένα; Κάτι ακούω για ένα χαπι dhea.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

Είμαι η Βάσω και είμαι 39 ετών.

Προσπαθούμε με τον άνδρα μου 1.5 χρόνο αλλά δυστυχως χωρίς αποτέλεσμα.

Η "περιπέτεια" μου ξεκίνησε τον περασμένο Οκτώβρη όταν εκανα εξετάσεις και η ΑΜΗ ήταν 0.9

Πέρασα επιτροπή ΕΟΠΥ στις 22/12 όπου ενεκριναν φάρμακα για πρόκληση ωορηξίας για σπερματεγχυση πρώτα αφού όπως είπαν, οι εξετάσεις ήταν καλές!

Ξεκίνησα με τον γιατρό που κατέληξα ενώ νωρίτερα, αποτι ειχα δει, από μόνη μου έβγαζα ένα ωαριο. Στον πρώτο κύκλο με ενέσεις έβγαλα δύο ωάρια αλλά δεν προχωρήσαμε καν σε ωοληψία γιατί η οιστραδιόλη ήταν χαμηλή. Στον δεύτερο κύκλο με ενέσεις και με χάπια, ένα ωάριο. Εγινε ωοληψία αλλά δεν γονιμοποιήθηκε. ΠΡώτη κρυάδα.

Τρίτο και τέταρτο κύκλο, ούτε ένα ωάριο. Σοκ.

Πρόωρη εμμηνόπαυση είπε ο γιατρός όταν είδε στον 4ο κύκλο FSH 31.3. Χωρίς καν συμπτωματα εξάψεις κτλ χωρις τίποτα. Μόνο με δανεικά ωάρια λέει πλέον.

Εχω ραντεβού με άλλο γιατρό πλέον. Ξυδιάς είναι το όνομα του.

Υπάρχει καμία κοπέλα με παρόμοια περίπτωση με εμένα; Κάτι ακούω για ένα χαπι dhea.

 

Καλημερα και καλη τυχη κοριτσι μου! Δεν εχω παρομοια εμπειρια αλλα τη μερα που περναγα επιτροπη εξωσωματικης ηταν μια κοπελα διπλα που ειχε το ιδιο προβλημα με σενα και μαλιστα ηταν 25 χρονων!! Επαθα σοκ!! Μου ειπε οτι με κατι φαρμακα προσπαθουσαν να την επαναφερουν...το κλειδι απ'οτι καταλαβα ειναι να το προλαβεις για να μπορει να επανελθει. Μπορει βεβαια να εχει κανει λαθος εκτιμηση κι ο γιατρος σου. Καλα κανεις και παιρνεις και δευτερη και τριτη γνωμη αν χρειαστει.. καλη τυχη σου ευχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο γυναικολόγος που βγάζουν συνέχεια στην τηλεόραση σαν ειδικο σε θέματα γονιμότητας; Πάντος λέγεται. Εγω αν ειχα σοβαρό πρόβλημα θα πήγαινα μια και καλή στον καλύτερο για να ειμαι σίγουρη.

 

Καλή επιτυχία σας ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είμαι η Βάσω και είμαι 39 ετών.

Προσπαθούμε με τον άνδρα μου 1.5 χρόνο αλλά δυστυχως χωρίς αποτέλεσμα.

Η "περιπέτεια" μου ξεκίνησε τον περασμένο Οκτώβρη όταν εκανα εξετάσεις και η ΑΜΗ ήταν 0.9

Πέρασα επιτροπή ΕΟΠΥ στις 22/12 όπου ενεκριναν φάρμακα για πρόκληση ωορηξίας για σπερματεγχυση πρώτα αφού όπως είπαν, οι εξετάσεις ήταν καλές!

Ξεκίνησα με τον γιατρό που κατέληξα ενώ νωρίτερα, αποτι ειχα δει, από μόνη μου έβγαζα ένα ωαριο. Στον πρώτο κύκλο με ενέσεις έβγαλα δύο ωάρια αλλά δεν προχωρήσαμε καν σε ωοληψία γιατί η οιστραδιόλη ήταν χαμηλή. Στον δεύτερο κύκλο με ενέσεις και με χάπια, ένα ωάριο. Εγινε ωοληψία αλλά δεν γονιμοποιήθηκε. ΠΡώτη κρυάδα.

Τρίτο και τέταρτο κύκλο, ούτε ένα ωάριο. Σοκ.

Πρόωρη εμμηνόπαυση είπε ο γιατρός όταν είδε στον 4ο κύκλο FSH 31.3. Χωρίς καν συμπτωματα εξάψεις κτλ χωρις τίποτα. Μόνο με δανεικά ωάρια λέει πλέον.

Εχω ραντεβού με άλλο γιατρό πλέον. Ξυδιάς είναι το όνομα του.

Υπάρχει καμία κοπέλα με παρόμοια περίπτωση με εμένα; Κάτι ακούω για ένα χαπι dhea.

 

 

καλημερα!!

κατι αντιστοιχο ειχα και εγω,στα 35 μου...

πηρα για λιγο αυτα τα χαπια,ετρωγα καθε μερα κ ενα κουταλακι του γλυκου γυρη λουλουδιων(ψαξε να δεις ποσο καλο κανει),και τελικα στην πρωτη προσπαθεια εξωσωματικης εκανα 2 ωαρια και γονιμοποιηθηκαν κ τα δυο...

τα μωρακια μου τωρα ειναι 2 χρονων,ενα αγορακι κ ενα κοριτσακι...

καλη επιτυχια σου ευχομαι..

οτι χρειαστεις στειλε μου π.μ. θα χαρω πολυ να σε βοηθησω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!

κατι αντιστοιχο ειχα και εγω,στα 35 μου...

πηρα για λιγο αυτα τα χαπια,ετρωγα καθε μερα κ ενα κουταλακι του γλυκου γυρη λουλουδιων(ψαξε να δεις ποσο καλο κανει),και τελικα στην πρωτη προσπαθεια εξωσωματικης εκανα 2 ωαρια και γονιμοποιηθηκαν κ τα δυο...

τα μωρακια μου τωρα ειναι 2 χρονων,ενα αγορακι κ ενα κοριτσακι...

καλη επιτυχια σου ευχομαι..

οτι χρειαστεις στειλε μου π.μ. θα χαρω πολυ να σε βοηθησω

 

δυστυχως εμενα και στους δύο γιατρους που πήγα, μου ειπαν το ιδιο. ωαρια τελος.

ξεκιναω για εξωσωματική με ωαρια απο δοτρια με γιατρό τον κ. Ξυδιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...