Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαπια ,χαπια , χαπια


Recommended Posts

Βρε κοριτσια λυστε μου μια απορια

αυτη την στιγμη παιρνω Trofocard(μαγνησιο) 3 την ημερα, σιδηρο 1 την ημερα, ασβεστιο 1 την ημερα, φυλλικο οξυ 1 την ημερα και απο σημερα και σαλοσπιρ 1 την ημερα

 

εχω ομως μια απορια

ποτε να παιρνω καθε τι?

δλδ πρωτα σιδηρο μετα φυλλικο κ μετα μαγνησιο

τ σιδηρο καλυτερα τ βραδυ η πρωι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


welcome to the club γλυκεια μου!!!! Και γω τα ίδια και χειρότερα. 10 χάπια τη μέρα. Προσωπικά παίρνω το σίδηρο και το φυλλικό 2 ώρες πριν το μεσημεριανό και πριν το βραδυνό με άδειο στομάχι. Και το μαγνήσιο το παίρνω μεσημέρι και βράδυ μαζί με το ασβέστιο.Αυτάαααα!!!!!! Όσο για το σαλοσπίρ το έπαιρνα μετά το μεσημεριανό, σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού μου. Για να είσαι σίγουρη ρώτα και το γιατρό σου!

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!!!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

σιδηρος πρωι και νηστικια. καλο ειναι για καλυτερη απορροφηση να πινεις ταυτοχρονα πορτοκαλαδα.

μετα φυλλικο, μετα μαγνησιο. μεταξυ τους να εχουν κανα 2ωρο αποσταση το ενα απο ταλλο.νομιζω ετσι μου τα χαν πει. το ασβεστιο δεν εχει σημασια ποτε θα το παρεις αλλα νομιζω φυλλικο κ μαγνησιο να χουν το 2ωρο οπωςσδηποτε...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

κι εγω ετσι το παιρνω το σιδηρο..νυστικη πρωι κ βραδυ κ το ααβεστιο το μεσημερι.μου εχει πει ο γιατρος μου οτι το σιδηρο με το ασβεστιο κ το μαγνησιο πρεπει να εχουν 1 ωρα διαφορα μεταξυ τους οταν το πινουμε. ετσι πινω πρωτα σιδηρο,μετα απο 1 ωρα τρωω μετα μαγνησιο κ το μεσημερι το ασβεστιο!!! πολλα ειναι αλλα ειπαμε κανουμε τα παντα για τα μωρακια μας!!!!!:-D

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι ο γιατρός μου είχε πει, το μαγνήσιο το πρωί (ήταν αναβράζον),μετά το φαγητό το σίδηρο για να απορροφάται λέει πιο αποτελεσματικά, το ασβέστιο το βράδυ πριν κοιμηθώ. Φυλλικο οξύ όποτε ήθελα και το έπαιρνα πριν το φαγητό. Μου είχε πει να πάρω και σαλοσπίρ, αλλά επειδή διάβασα τις παρενέργειες του φαρμάκου, του παραπονέθηκα ότι με άγχωνε αυτό το χάπι και μου είπε να μην το πάρω αν είναι να μου κανει μεγαλύτερο κακό από το άγχος παρά καλό. Εκτίμησε ότι δεν ήταν και απόλυτη ανάγκη.΄

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το σίδηρο το παίρνουμε πάντα νηστικές.

Εγώ το παίρνω το πρωι μαζί με το φυλικό οξύ

κατα της 12 παίρνω το ασβέστιο

κατά της 4-5 παίρνω αλλο ενα σίδηρο

8-9 το μαγνήσιο

και τα μεσανυχτα ξανα παίρνω ενα σίδηρο

Μου εχει δωσει αρκετο σίδηρο λόγω χαμηλού αιματοκρίτη (32, 8 )

Γιώργος 26.10.2002 Άγγελος 12.07.2007 Εμμανουέλα 02.03.2012 Παναγιώτης 02.02.2015

Link to comment
Share on other sites

Για το σίδηρο ξέρω κι εγώ ότι έχει καλύτερη απορρόφηση με άδειο στομάχι (π.χ. μισή ώρα πριν το μεσημεριανό φαγητό) και είναι καλύτερα όταν συνδυάζεται με υγρά που περιέχουν βιταμίνη C, όπως μια πορτοκαλάδα. Έχει λιγότερη απορρόφηση όταν λαμβάνεται μαζί με γάλα και άλλα γαλακτοκομικά.

Το φυλλικό οξύ το παίρνω το πρωί μαζί και το μαγνήσιο. Δεν ήξερα ότι πρέπει να έχει διαφορά από το φυλλικό, θα ρωτήσω το γιατρό.

Μαγνήσιο παίρνω τρεις φορές τη μέρα (πρωί-απόγευμα-βράδυ) επειδή έχω πονάκια στην κοιλιά.

Και παίρνω και ένα χαπάκι ασβέστιο μαζί με το μεσημεριανό φαγητό γιατί απορροφάται καλύτερα με γεμάτο στομάχι. Ο γιατρός μου είχε πει ότι το μαγνήσιο με το ασβέστιο πρέπει να έχουν τρεις ώρες διαφορά μεταξύ τους. Στα συγκεκριμένα χάπια που παίρνω εγώ αυτό το γράφει και στα φυλλάδια οδηγιών, αλλά μπορεί να μην ισχύει για όλες τις περιπτώσεις.

 

bGMQp3.png?6xqcHzTu

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...