Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γειά σας: είμαι καινούρια στην παρέα και με αυτά που διαβάζω θέλω να μάθω πραγματικά ποια είναι η κρίσιμη ηλικία για την ομιλία του παιδιού. Εγώ έχω δύο μικρά:ένα κοριτσάκι γύρω στα 5 και ένα αγοράκι δύο ετών.Η μεγάλη μου μίλησε πολύ νωρίς ενώ ο μικρός δεν έχει πει ακόμη κουβέντα.Δεν προσπαθεί καθόλου να μιλήσει ενώ καταλαβαίνει τα πάντα και έχω κανονίσει να δω αναπτυξιολόγο σε λίγες μέρες γιατί έχω ανησυχήσει αρκετά. Έχει σχέση με το φύλο του παιδιού η αργοπορία στην ομιλία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα αγορια συνηθως μιλανε αργοτερα (περπατανε νωριτερα ομως :lol: ).

Ο δικος μας μιλησε 3+ . Καλα κανεις που το ψαχνεις βεβαια για να εισαι πιο ηρεμη αλλα να ξερεις οτι ο παιδιατρος μου ειπε οτι ανησυχουμε μετα τα 3.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Τα αγορια συνηθως μιλανε αργοτερα (περπατανε νωριτερα ομως :lol: ).

Ο δικος μας μιλησε 3+ . Καλα κανεις που το ψαχνεις βεβαια για να εισαι πιο ηρεμη αλλα να ξερεις οτι ο παιδιατρος μου ειπε οτι ανησυχουμε μετα τα 3.

και εμενα το ιδιο.Η Μελινα μιλησε (λεξουλες)πριν τον χρονο και ο Μαριος κοντα στα 3.
Link to comment
Share on other sites

και εγώ απο όσα ξέρω κ την εμπειρία μου δεν εχεις κανέναν λόγο να ανησυχείς.

φρόντισε απλώς να έχει επαφή με άλλα παιδιά ίδιας ηλικίας,

να μην εχει πιπίλα,(τεμπελιάζει η γλώσσα)

να τον ρωτάς για κάθε πράγμα που θέλει έτσι ώστε με το κεφάλι του να κάνει έστω νόημα και απο εκεί να προχωρήσετε σε λεξούλες σαν απάντηση των ερωτήσεών σου.

λογικά θα στα πεί και ο αναπτυξιολόγος αυτά.

σε αυτή την ηλικία η ανάπτυξη είναι ραγδαία, και απο τον ένα μήνα στον άλλο μπορεί να έχει ξεκινήσει να μιλάει.

Υπάρχουν διάφορα τέστ σε αυτές τις ηλικίες για να δουν ότι υπάρχει η διάθεση για επικοινωνία απο το παιδί, (μη λεκτική).

 

Βασικά απλώς πρέπει να περιμένεις λίγο, να κανεις υπομονή δηλαδη, να μιλήσει απο μονος του. και φρόντισε και για τα παραπάνω.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ένα θα σου πω μόνο

 

Τα παιδιά μου έχουν 13,5 μήνες διαφορά και η κόρη μίλησε πριν από το γιο μου !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ο γιος μέχρι τα 2 έλεγε μόνο τα βασικά μαμά, μπαμπά, γάλα, νερό κτλ.......

 

Και ξαφνικά στα 2,5 ήταν λες και πάτησες ένα κουμπί και άρχισε να μιλάει

 

Πιστεύω κι εγώ πως είναι νωρίς ακόμη να ανησυχείς

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δωρούλα ως νηπιαγωγός (και μαμά) θα σου πρότεινα να ακολουθείς τις συμβουλές της παιδιάτρου σου πριν υποβάλλεις το μικρό σου σε...εξετάσεις. Από την εμπειρία μου, τα αγοράκια αργούν να μιλήσουν. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να εκτελεί εντολές και για εκτελεί φυσικά θα πρέπει να του τις δίνεις εσύ για όλα τα πράγματα, "φέρε μου το βιβλίο σου" , "πάρε τα παπούτσια σου" κτλ. Ετσι θα μάθει να επικοινωνεί, θα καταλάβει πως αν θέλει κάτι θα πρέπει να το ζητάει. Επίσης θα τον βοήθήσει να φτιάξεις ένα προγραμμα δραστηριοτήτων. πχ για ένα τέταρτο θα του βάλεις να δει ενα dvd εκπαιδευτικό ή κάποιο παιδικό. Να διαρκέσει συγκεκριμένο χρόνο και να του λες τι βλέπει. Επίσης να καθορίσεις την ωρα που θα βλέπετε βιβλία και το σημαντικό είναι να του δείχνεις και να ονοματίζεις τα αντικείμενα. Να κάνεις την κίνηση με το δάχτυλο ώστε να μάθει να δείχνει και εκείνος. Προσπάθησε να σας μιμήται, η μίμηση είναι δείγμα υγειούς ανάπτυξης ! Μια τελευταία συμβουλή μου είναι αν μπορείς να τον στέλνεις για 2-3 ώρες σε παιδικό σταθμό. Η επικοινωνία με τα άλλα παιδιά θα τον βοηθήσει να εκφραστεί, να μιλήσει, επειδή με εσάς έχει βρει τους κώδικες επικοινωνίας. Αν θέλεις να με ρωτήσεις οτιδήποτε είμαι στη διάθεση σου!! :)

~ Αφού το σχολείο δεν μας καταλαβαίνει, θα το καταλάβουμε εμείς... (Ανώνυμος) ~

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Η αλήθεια είναι ότι ανησυχώ πάρα πολύ και με το Internet αντί να ηρεμήσω αγχώνομαι ακόμη περισσότερο. Εντολές εκτελεί άμεσα, μάλιστα την ώρα που λέμε κάτι άλλο εμείς ότι ακούσει πάει και το φέρνει και χωρίς να του το ζητήσουμε. Γελάει με τα αστεία που του λέμε και μας κάνει πλάκες και αυτός και γελάει. Απλώς σκέφτομαι αν είναι δυνατόν να επικοινωνεί μόνο με αυτόν τον τρόπο και να μην αισθάνεται την ανάγκη να προσπαθήσει καθόλου να πει κάτι. Πρίν από 2 μήνες κάναμε ένα παιχνίδι: του κρυβόμαστε και μας φώναζε κυρίως μπαμπά (όχι καθαρά) και βγαίναμε και αυτό το θεωρούσε αστείο.Μετά όμως το βαρέθηκε και από τότε τίποτα. Όταν δει κάτι που του κάνει εντύπωση κάνει οοοοο ή αααααα με έκπληξη αλλά τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Χρόνια πολλά!Ο γιος μου είναι 2 ετών και 8 μηνών και , ενώ λέει λέξεις και σχηματίζει φρασούλες δύο λέξεων (μαμά γάλα, μπέμπα σπίτι κλπ), δεν γίνεται καλά αντιληπτός καθώς δεν έχει πλούσιο λεξιλόγιο.Τρώει μόνος του από 18 μηνών και καταλαβαίνει τα πάντα.Στον παιδικό μου λένε πως είναι πανέξυπνος και να μην ανησυχώ, το ίδιο και η παιδίατρος.Να αναφέρω πως απευθύνθηκα στο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο Ν.Σμύρνης, το οποίο υπάγεται στο Παιδοψυχιατρικό Νοσοκομείο Αττικής και μου είπαν να περιμένω.Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

κ ο δικος μου ειναι 23 μηνων κ λεει μονο 2συλαβες ενω καταλαβαινει ΤΑ ΠΑΝΤΑ..πχ μαμα μπαμπα ελα ,ιλια(ζηλια) παειιι,bye,baby,ποτα(πορτα),κοιτα,

ποτε-ποτε,καπου,νταντα,κανει κοκοκο το κοκορακι,παπαπα το παπακι κ το σκυλακι τη γατα κ τον γαιδαρο :rolleyes::D δειχνει ΟΛΑ τα μερη του σωματος κ καταλααβαινει γενικα τα παντα.η κορη μου στην ηλικια του εκανε κανονικες προτασεις κ μου κακοφαινεται....

Link to comment
Share on other sites

εμενα η δικια μου μιλησε οταν εκλεισε τα δυο!και απο τοτε ειναι ασταματητη χαχα!το ιδιο μου ειχε πει και μενα η παιδιατρος.αν δειχνουν οτι καταλαβαινουν ,να μην ανυσηχουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

christie και η κόρη μου έχει καθυστερήσει στην ομιλία της. Τον Γενάρη που μας πέρασε και ενώ τότε ήταν ακριβώς όσο είναι ο γιος σου πήγαμε στην αναπτυξιολόγο του Παίδων (Θωμαϊδου λέγεται). Μου είπε να περιμένω και να μην ανυσηχώ, επειδή όμως ήμουν έγκυος στον γιο μου και επειδή διέγνωσε στην μικρή "χειριστική συμπεριφορά" (ότι δηλαδή μας έκανε ότι ήθελε) με συμβούλεψε να έρχεται μια ψυχολόγος του Παίδων στο σπίτι μας για να μας βοηθήσει με τον λόγο, την συμπεριφορά και την άφιξη του νέου μέλους. Αν και το θεώρησα τραβηγμένο, το έκανα και τελικά δεν το μετάνιωσα. Η ψυχολόγος είναι πλέον μέλος της οικογένειας, η σκατούλα μου είπε την πρώτη ολοκληρωμένη λέξη της στην πρώτη επίσκεψη της ψυχολόγου και μας βοήθησε πάρα πολύ και με την μικρή αλλά και στο πως να χειριστούμε την άφιξη του μπέμπη. Η μικρή από το καλοκαίρι και μετά έχει ξεφύγει όσον αφορά την ομιλία της και είναι φορές που μας κολλάει στον τοίχο με τις ατάκες της. Έκλεισε τα 3 στις 24/05. Η άρθρωσή της όμως δεν είναι η καλύτερη και στην επανεξέταση της αναπτυξιολόγου τον Σεπτέμβριο μου είπε ότι μετά τα 3 1/2 μάλλον θα χρειαστούμε γύρω στο 6μηνο λογοθεραπεία. Μετά τις γιορτές θα ξεκινήσουμε.

Αφού το έψαξα πολύ το θέμα, ανακάλυψα ότι πριν τα 3 1/2 δεν έχει νόημα να ξεκινήσεις λογοθεραπεία ή οτιδήποτε άλλο και αν θες να παρέμβεις πρέπει να το κάνεις με παιδοψυχολόγο. Όλα τα παιδιά δεν είναι το ίδιο, η κόρη μου περπάτησε 12 1/2 μηνών, έκοψε πιπίλα 2 χρονών και 1 ημέρας, πάνες ημέρας 2 χρονών και 3 μηνών και νύχτας 2 1/2 χρονών, είχε και έχει τρομερή αντίληψη αλλά έχουμε τελικά θέμα με τον λόγο.

Το λάθος πάντως που εγώ έκανα ήταν ότι επειδή δεν μιλούσε την θεωρούσα πιο μικρή από την ηλικία της.

Μην στεναχωριέσαι, σε καταλαβαίνω πάντως και αν θέλεις οτιδήποτε είμαι στην διάθεσή σου.

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω οτι το καθε μωρακι λειτουργει διαφορετικα,εμενα η μπουμπου μου μιλησε 9 μηνων ,αλλα ακομα και τωρα που ειναι 3 χρονων εχουμε προβλημα με το ρ,περπατησε 14 μηνων και εκοψε την ημερησια πανα 2,χρονων ,τη βραδυνη ακομα τη φοραμε και πιπιλα εχουμε ακομα ,αλλα δεν με αγχωνει .και αυτο πρεπει να κανεις κι εσυ να μην αγχωνεσαι διοτι μεταδιδεται στο παιδι...εχω μια ξαδερφη της οποιας το παιδι ειναι 2.5 χρονων και ακομα να μιλησει ...το γυρνανε απο γιατρο σε γιατρο και ολοι τους λενε οτι θα μιλησει οταν ερθει η ωρα του,αλλα αυτοι το χαβατους ,ενα σωρο εξετασεις εχουν κανει στο παιδακι ,και εκτος αυτου ολη μερα κλαιει η ξαδερφη μου γιατι το παιδακι της λεει εχει προβλημα !!στα ορια ειμαι να της πω οτι αυτη εχει το προβλημα αλλα τελος παντων

ΧΡΙΣΤΙΝΟΥΛΑ ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΩ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Γεια σας, παλιό είναι το θέμα αλλά θα με ενδιέφερε να μάθαινα την εξελιξη των παιδιών σας, έτσι για να πάρω κουράγιο και δύναμη... Έχω να γιο 2,5 χρονών, πανέξυπνος αλλά έχουμε θέμα με την ομιλία. Πριν κλείσει καν τα 2 (δεν έλεγε κουβέντα, ούτε προσπαθούσε να μιλήσει, ούτε καν μπαμπάλιζε) πήγαμε για αξιολογηση σε λογο και εργοθεραπευτή. Από 2 ετων ξεκίνησε εργοθεραπεία γιατί και κινησιολογικά υστερουσε. Έχω δει μεγάλη διαφορά εκ τοτε, δουλευτηκε η κίνηση του και ανοίχτηκε σαν παιδάκι, και άρχισε να μπαμπαλίζει σε ηλικία 2 ετών. Εδώ και 5 μήνες ξεκινήσαμε παράλληλα και λογοθεραπεία. Λέμε λεξούλες αλλά όχι καθαρά, δηλαδή οι πολύ κοντινοί μόνο καταλαμβαίνουν τι λέει. Οι θεραπευτές λένε για δυσπραξία. Λέει μαμα, παπα, γιαγια, παππου αλλά άλλες λέξεις τις λεει κομμένες και αρκετά παραποιημένες. Φαίνεται η δυσκολία του, δεν μπορεί να πει πολλά σύμφωνα. Από αντίληψη σκίζει, ξέρει αριθμούς 1-10, τους επαναλαμβάνει αλλά παραποιημένα, τους ξεχωρίζει. Το ίδιο τα χρωματα και τα σχήματα και τώρα ξεκινήσαμε με γράμματα... Βλέπω πρόοδο αλλά αντιλαμβανεστε την αγωνία μου. Πραγματικά θα ήθελα να μάθω τα δικά σας νέα τα οποία έυχομαι να είναι τα καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας, παλιό είναι το θέμα αλλά θα με ενδιέφερε να μάθαινα την εξελιξη των παιδιών σας, έτσι για να πάρω κουράγιο και δύναμη... Έχω να γιο 2,5 χρονών, πανέξυπνος αλλά έχουμε θέμα με την ομιλία. Πριν κλείσει καν τα 2 (δεν έλεγε κουβέντα, ούτε προσπαθούσε να μιλήσει, ούτε καν μπαμπάλιζε) πήγαμε για αξιολογηση σε λογο και εργοθεραπευτή. Από 2 ετων ξεκίνησε εργοθεραπεία γιατί και κινησιολογικά υστερουσε. Έχω δει μεγάλη διαφορά εκ τοτε, δουλευτηκε η κίνηση του και ανοίχτηκε σαν παιδάκι, και άρχισε να μπαμπαλίζει σε ηλικία 2 ετών. Εδώ και 5 μήνες ξεκινήσαμε παράλληλα και λογοθεραπεία. Λέμε λεξούλες αλλά όχι καθαρά, δηλαδή οι πολύ κοντινοί μόνο καταλαμβαίνουν τι λέει. Οι θεραπευτές λένε για δυσπραξία. Λέει μαμα, παπα, γιαγια, παππου αλλά άλλες λέξεις τις λεει κομμένες και αρκετά παραποιημένες. Φαίνεται η δυσκολία του, δεν μπορεί να πει πολλά σύμφωνα. Από αντίληψη σκίζει, ξέρει αριθμούς 1-10, τους επαναλαμβάνει αλλά παραποιημένα, τους ξεχωρίζει. Το ίδιο τα χρωματα και τα σχήματα και τώρα ξεκινήσαμε με γράμματα... Βλέπω πρόοδο αλλά αντιλαμβανεστε την αγωνία μου. Πραγματικά θα ήθελα να μάθω τα δικά σας νέα τα οποία έυχομαι να είναι τα καλύτερα...

 

Εμένα, τι να σου πω... μέχρι 2 χρονών μόνο μπαμπα μαμα παππού γιαγιά, νερο, ναι, όχι έλεγε... Μετά πήγε παιδικό και βελτιώθηκε... Και μη φανταστείς, τώρα είναι 32 μηνών και κάνει προσπάθεια για πιο μεγάλες προτάσεις. Δε μιλάει και πολύ καλά, μερικές λέξεις τις λέει ακόμη κομμένες αλλά δεν ανησυχώ. Κάθε μέρα μιλάει και περισσότερο. Προσωπικά στο περιβάλλον μου είναι λίγα τα αγόρια που έκαναν προτάσεις πριν τα 2,5...

Εφόσον βλέπεις οτι το παιδί σου είναι έξυπνο και μαθαίνει να μιλάει, μην ανησυχείς για τίποτε.

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

 

guqZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λόγω εμπειρίας από το γιο μου είναι 4 .Έχει ξεκινήσει λογοθεραπεία από τα 2.5.Σας συμβουλεύω να μην *αφήνετε* καταστάσεις.Κακό να ξεκινήσει και νωρίτερα ακόμη δεν θα του/της κάνει.

Επεξεργάστηκαν by apsogos
ορθογραφικο λαθος
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους.Ο γιός μου από 2,5 ετών έχει ενταχθεί σε πρόγραμμα λογοθεραπείας και εργοθεραπείας λογω καθυστέρησης ομιλίας και χειριστικής συμπεριφοράς. Παρακολουθείται από παιδοψυχίατρο και τον έχει δει και αναπτυξιολόγος.Είναι θέμα διαταραχής λόγου και ομιλίας(ανωριμότητα στα κέντρα λόγου).Τώρα είναι 3 ετών και λέει λίγες λεξούλες όπως μαμά μπαμπά νιανιά(γιαγια) παππού κότα κούπα παπί κουμπί πίτα τάτα(σοκολάτα) σίο(θείο) και κάποιες συλλαβές από λέξεις.Δεν σχηματίζει προτάσεις. Είναι έξυπνος, πάει παιδικό και συμμετέχει, εκτελεί εντολές,αναγνωρίζει το σώμα του,σχήματα,αριθμούς,χρώματα και κάποια γράμματα.Η εργοθεραπεία τον έχει βοηθήσει αρκετά. Η λογοθεραπευτρια μας μίλησε για λεκτική δυσπραξία επειδή δεν μπορεί να ενώσει τις συλλαβές.Υπάρχει κάποια ανάλογη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Ο γιός μου από 2,5 ετών έχει ενταχθεί σε πρόγραμμα λογοθεραπείας και εργοθεραπείας λογω καθυστέρησης ομιλίας και χειριστικής συμπεριφοράς. Παρακολουθείται από παιδοψυχίατρο και τον έχει δει και αναπτυξιολόγος.Είναι θέμα διαταραχής λόγου και ομιλίας(ανωριμότητα στα κέντρα λόγου).Τώρα είναι 3 ετών και λέει λίγες λεξούλες όπως μαμά μπαμπά νιανιά(γιαγια) παππού κότα κούπα παπί κουμπί πίτα τάτα(σοκολάτα) σίο(θείο) και κάποιες συλλαβές από λέξεις.Δεν σχηματίζει προτάσεις. Είναι έξυπνος, πάει παιδικό και συμμετέχει, εκτελεί εντολές,αναγνωρίζει το σώμα του,σχήματα,αριθμούς,χρώματα και κάποια γράμματα.Η εργοθεραπεία τον έχει βοηθήσει αρκετά. Η λογοθεραπευτρια μας μίλησε για λεκτική δυσπραξία επειδή δεν μπορεί να ενώσει τις συλλαβές.Υπάρχει κάποια ανάλογη εμπειρία?

 

Γεια σου giota22, και μεις στην ίδια φάση είμαστε....ο γιος μου είναι 33μηνών. Τις πρωτες λέξεις (μαμα, παπα) τις είπε όταν ήταν 24 μηνών. Κάνει εργοθεραπεια 10 μηνες τώρα και λογοθεραπεία 8 μήνες. Κα σε μας οι θεραπευτές μιλάνε για δυσπραξία... Βλέπουμε πρόοδο.... λέει αρκετές λέξεις (καμμιά φορά μπορεί να πει και 2 μαζί) μόνο που δεν είναι πάντα κατανοητός, από κάποιο ξενο μάλλον θα έλεγα ότι δεν είναι καθόλου κατανοητός. Θελει υπομονή και να τον επιβραβεύεις γιατί είναι μεγάλη και κουραστική η προσπάθεια που καταβάλουν. Πρόσφατα κάναμε αξιολόγηση από γνωστό εργοθεραπευτή και μας εξήγησε τον αγώνα που κάνουν τα παιδιά με δυσπραξία για να μιλήσουν, ότι γι αυτά η ομιλία είναι δύσκολη και επίπονη διαδικασία. Ξέρουν τι θελουν να κανουν/που αλλά η κινηση τους προδιδει (και η ομιλία λεπτή κινηση είναι). Συνεχίζουμε τις θεραπείες μας με αισιοδοξία, εύχομαι τα καλύτερα και για σας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Geok. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου. Το καταλαβαίνω ότι κάνουν μεγάλο αγώνα,βλέπω τη χαρά στο πρόσωπο του γιου μου όταν λέει κάποια λέξη.Είχα μεγάλη λαχτάρα να ακούσω τη λέξη μαμά και τώρα δεν τον χορταίνω να το λεει...Ευτυχώς έχει θέληση και ελπιζω να πάνε όλα καλά.Ευχομαι το ίδιο και σε εσάς!!!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αχ και εμενα 23 μηνων σήμερα δεν λέει καν μαμά ή μπαμπα... ουτε μα . ουτε μπα...

Μονο πα και τα...

Ειναι δίδυμη αλλα η άλλη μου κόρη λέει λίγες λεξουλες λη τουλαχιστον προσπαθεί να μιμηθεί,,,

Εχω κατα αγχωθεί...

Πηγαμε σε αναπτυξιολόγο κ μας είπε πως είναι πίσω απο την ηλικία της...

Κανουμε εργοθεραπεία μια φορά την εβδομάδα κ ξεκινησαμε κ βρεφικό...

Αλλά ουτε λέξη ακόμα..

Εχει τυχει σε καμία να μην έλεγε σε αυτη την ηλικία ουτε καν μια λέξη??

( ποσο λαχαράω να με φωνάξει μαμα,,,,)

Link to comment
Share on other sites

Αχ και εμενα 23 μηνων σήμερα δεν λέει καν μαμά ή μπαμπα... ουτε μα . ουτε μπα...

Μονο πα και τα...

Ειναι δίδυμη αλλα η άλλη μου κόρη λέει λίγες λεξουλες λη τουλαχιστον προσπαθεί να μιμηθεί,,,

Εχω κατα αγχωθεί...

Πηγαμε σε αναπτυξιολόγο κ μας είπε πως είναι πίσω απο την ηλικία της...

Κανουμε εργοθεραπεία μια φορά την εβδομάδα κ ξεκινησαμε κ βρεφικό...

Αλλά ουτε λέξη ακόμα..

Εχει τυχει σε καμία να μην έλεγε σε αυτη την ηλικία ουτε καν μια λέξη??

( ποσο λαχαράω να με φωνάξει μαμα,,,,)

 

Σε καταλαβαινω απόλυτα... Και γω λαχταρούσα να ακούσω μαμα μέχρι που το άκουσα στους 25 μήνες. Όπως έγραψα και πιο πάνω, ο γιος μου μέχρι τα 2 ετών δεν έλεγε απολύτως τίποτα. Ξεκινησαμε εργοθεραπεία και έτσι λύθηκε σιγά - σιγά και όταν ήταν 26 μηνών ξεκινήσαμε και λογοθεραπεία. Τώρα είμαστε 34 μηνών και λέμε πάρα πολλές λέξεις και (κάποιες καθαρά και κάποιες όχι). Κάποια παιδάκια έχουν δυσκολία στο συντονισμό των κινήσεων τους και αυτό επηρεάζει και την ομιλία και αυτό τα κάνει να μοιάζουν ότι είναι πίσω από την ηλικία τους. Σημασία έχει που συμβουλευτείκατε αναπτυξιολόγο και ήδη ξεκινήσατε εργοθεραπεία. Δώσε της λίγο χρόνο να λυθεί, εύχομαι τα καλυτερα και σύντομα θα ακούσεις το πολυπόθητο 'μαμα'!. Επί ευκαιρίας, χρόνια πολλά σε όλες τις μανούλες!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απαντηση....

 

Είναι μεγάλο άγχος...

 

Ελπίζω σύντομα να μιλήσει γιατί εχουν περάσει από το μυαλό μου σκέψεις μήπως δεν μιλήσει ποτέ...:-(:sad:

 

Η λογοθεραπεία νόμιζα ξεκινούν μετά τα 3...

Τους 26 μήνες που κάνατε είχε αποτελέσματα...??

Ποσο συχνά κανατε??

 

Σίγουρα θα χρειαστουμε κ εμεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ευχαριστώ για την άμεση απαντηση....

 

Είναι μεγάλο άγχος...

 

Ελπίζω σύντομα να μιλήσει γιατί εχουν περάσει από το μυαλό μου σκέψεις μήπως δεν μιλήσει ποτέ...:-(:sad:

 

Η λογοθεραπεία νόμιζα ξεκινούν μετά τα 3...

Τους 26 μήνες που κάνατε είχε αποτελέσματα...??

Ποσο συχνά κανατε??

 

Σίγουρα θα χρειαστουμε κ εμεις...

 

Συγγνώμη που καθυστέρησα να απαντήσω. Δεν ξέρω πότε ακριβώς πρέπει να ξεκινούν τα παιδιά λογοθεραπεία αλλά θεωρώ ότι στην περίπτωση μας, μας βοήθησε αρκετά έστω και αν ξεκίνησε από μόλις 26 μηνών. Εντάξει, τον πρώτο - δεύτερο μήνα μέχρι να μάθει κι αυτος την λογοθεραπεύτρια, δεν είδαμε ουσιαστική διαφορά αλλά στην πορεία είδαμε μεγάλη και είναι κρίμα να χάναμε όλους αυτούς τους μήνες επειδή κάποιοι λένε η λογοθεραπεία μετά τα 3. Από την αρχή μέχρι σήμερα (34 μηνών) κάνει 2 φορές/εβδομάδα λογοθεραπεία και 2 φορές/εβδομάδα εργοθεραπεία.

 

Σε μικρά παιδάκια καλό είναι να γίνονται και οι δύο θεραπείες, η μια βοηθά και στον σκοπό της άλλης.

Εύχομαι να βοήθησα και σου εύχομαι τα καλύτερα για σένα και το παιδάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Καλησπέρα σε όλους.Ο γιός μου από 2,5 ετών έχει ενταχθεί σε πρόγραμμα λογοθεραπείας και εργοθεραπείας λογω καθυστέρησης ομιλίας και χειριστικής συμπεριφοράς. Παρακολουθείται από παιδοψυχίατρο και τον έχει δει και αναπτυξιολόγος.Είναι θέμα διαταραχής λόγου και ομιλίας(ανωριμότητα στα κέντρα λόγου).Τώρα είναι 3 ετών και λέει λίγες λεξούλες όπως μαμά μπαμπά νιανιά(γιαγια) παππού κότα κούπα παπί κουμπί πίτα τάτα(σοκολάτα) σίο(θείο) και κάποιες συλλαβές από λέξεις.Δεν σχηματίζει προτάσεις. Είναι έξυπνος, πάει παιδικό και συμμετέχει, εκτελεί εντολές,αναγνωρίζει το σώμα του,σχήματα,αριθμούς,χρώματα και κάποια γράμματα.Η εργοθεραπεία τον έχει βοηθήσει αρκετά. Η λογοθεραπευτρια μας μίλησε για λεκτική δυσπραξία επειδή δεν μπορεί να ενώσει τις συλλαβές.Υπάρχει κάποια ανάλογη εμπειρία?

 

Καλησπέρα.Μπαίνω πρώτη φορά στο forum και ήθελα να σε ρωτήσω τι εξέλιξη είχε το παιδί εώς σήμερα. Εχω έναν γιο ακριβώς ίδια περίπτωση Γίνεται τριών τον Ιούνιο και ακόμα φθόγους μαμ, μα-μα,μπα-μπα.Βέβαια και εμάς τον παρακολουθεί αναπτυξιολόγος και μας έχουν πει ακριβώς τα ίδια.Είναι θέμα διαταραχής λόγου και ομιλίας(ανωριμότητα στα κέντρα λόγου). Να σημειώσω πως τώρα άρχισε να δείχνει. Κάνουμε εργοθεραπείες και λογοθεραπείες από τον Σεπτέμβριο. Σίγουρα έχει βελτιωθεί αρκετά αλλά μου έχουν πει πως το χειρότερο σενάριο είναι να πάει μια τάξη αργότερα σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας. Θα γράψω εδώ για να μην ανοίξω καινούριο θέμα. Θα ήθελα τις εμπειρίες σας απ όσες τα παιδάκια σας άργησαν να μιλήσουν. Ο μικρός μου είναι 2,5 χρόνων. Τον Σεπτέμβρη πήγαμε σε παιδο ψυχίατρο γιατί έλεγε μόνο μαμά μπαμπά γιαγιά. Μας είπε δεν έχει κάποιο πρόβλημα κ μας σύστησε λογοθεραπείες. Κάναμε αξιολογηση σε λογοθεραπευτη μας είπε όλα οκ κ ότι είναι κ έξυπνος. Λογοθεραπείες δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμα. Παρ όλα αυτά από Σεπτέμβρη μέχρι τώρα λέει γύρω στις 50 λέξεις, μετράει μέχρι το 10,απανταει με ναι η όχι, λέει κάποια χρώματα και θα φτιάξει φράσεις του στυλ "έλα μαμά κάτω". Προτάσεις δεν κάνει. Κ βέβαια δεν λέει καθαρά όλες τις λέξεις. Σίγουρα είναι πίσω από την ηλικία του στην ομιλία αλλά κάπως έτσι δεν ξεκινάνε να μιλάνε; εσάς πως ξεκίνησαν τα παιδάκια σας; στα 2,5 τι λένε τα δικά σας; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , maria_tweety είπε:

Καλησπέρα σας. Θα γράψω εδώ για να μην ανοίξω καινούριο θέμα. Θα ήθελα τις εμπειρίες σας απ όσες τα παιδάκια σας άργησαν να μιλήσουν. Ο μικρός μου είναι 2,5 χρόνων. Τον Σεπτέμβρη πήγαμε σε παιδο ψυχίατρο γιατί έλεγε μόνο μαμά μπαμπά γιαγιά. Μας είπε δεν έχει κάποιο πρόβλημα κ μας σύστησε λογοθεραπείες. Κάναμε αξιολογηση σε λογοθεραπευτη μας είπε όλα οκ κ ότι είναι κ έξυπνος. Λογοθεραπείες δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμα. Παρ όλα αυτά από Σεπτέμβρη μέχρι τώρα λέει γύρω στις 50 λέξεις, μετράει μέχρι το 10,απανταει με ναι η όχι, λέει κάποια χρώματα και θα φτιάξει φράσεις του στυλ "έλα μαμά κάτω". Προτάσεις δεν κάνει. Κ βέβαια δεν λέει καθαρά όλες τις λέξεις. Σίγουρα είναι πίσω από την ηλικία του στην ομιλία αλλά κάπως έτσι δεν ξεκινάνε να μιλάνε; εσάς πως ξεκίνησαν τα παιδάκια σας; στα 2,5 τι λένε τα δικά σας; 

αυτο που παρατηρω σε οσα λες ειναι οτι απο σεπτεμβρη ειχε τρομερη εξελιξη!

το μαμα ελα κατω,μια χαρα προταση ειναι

η κορη μου στα 2,5ελεγε σχεδον τα παντα,αλλα γενικα ειναι λιγομιλητη.δ μιλουσε πεντακαθαρα.στα 2πχ την καταλαβαιναμε μονο οι γονεις,ως τα 3μπορω να πω ηταν αρκετα κατανοητη.στα 4καθαρισε κ το ρ

ο μικρος με κοσμο επισης δ μιλουσε ποτε,μονοι πολυ κ δικα του.θυμαμαι στα 3σχεδον που πηγε παιδικο μιλουσε οριακα να τον καταλαβει καποιος

ο ανηψιος μου που αργησε πολυ στην ομιλια,στα 2,5εγω δ μπορουσα να συνεννοηθω μαζι του.ελεγε πολυ λιγα κ δυσνοητα

να κανατε τις λογοθεραπειες,αλλα γενικα θεωρω οτι εχετε χρονο για εξελιξη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...