Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνδρομο προδιεγερσης wpw


Recommended Posts

τον Οκτωβρη περιπου, στα 40 μου ανακαλυψα οτι εκ γενετης εχω συνδρομο προδιεγερσης, ενα επιπλεον δεματιο δηλαδη που προκαλει αρρυθμιες. Επισης μια προπτωση μητροειδους βαλβιδας και ενα φυσιμα.. Αυτα ας τα αφησουμε στην ακρη... Τα ανακαλυψα ας το πουμε τυχαια (?) αφου τον τελευταιο καιρο ειχα ζαλαδες, εντονη κουραση και μουδιασμα στα χερια. Επειδη στα 40 μου χρονια, κατα καιρους εχω τετοιου ειδους συμπτωματα, θεωρησα οτι ισως ειναι απο το αγχος... Βεβαια εχει τυχει να ανεβασω παλμους πχ 190 οταν ημουν στεναχωρημενη και 200 στο γυμναστηριο.

Αρχικα μου κανει εντυπωση που δεν διαγνωστηκα νωριτερα, εχοντας στην πλατη μου 3 δυσκολους τοκετους που στον ενα μαλιστα νοσηλευτηκα στην μοναδα αυξημενης φροντιδας. Εβαλα χολτερ και εκανα και τεστ κοπωσεως.. Ο καρδιολογος μου ειπε οτι ειμαι σε καλο επιπεδο αλλα μου εκοψε αλκοολ, καφε, αναψυκτικα τυπου κολα και τσαι... Επισης μου ειχε πει να μην πηγαινω γυμναστηριο μεχρι να δουμε τι γινεται και να μην οδηγω αφου υπαρχει το ενδεχομενο να λιποθυμησω. Μου ειπε να παω σε αρρυθμιολογο και ισως χρειαστει να κανω μια ειδικη εξεταση, αυτη που σου περνανε ενα καλωδιακη απο το ποδι (δεν θυμαμαι πως την λενε, οχι στεφανιογραφημα) και ερεθιζουν την καρδια για να δουν τις αρρυθμιες (κατι τετοιο). Ενδεχεται να χρειαστει καυτηριασμος του επιπλεον δεματιου, αν και νομιζει οτι εγω δεν θα χρειαστω ουτε το ενα ουτε το αλλο, αφου περασα τρια δυσκολα τεστ τις εγκυμοσυνες μου..

Εχω βαρεθει ειλικρινα τους γιατρους και δεν εχω παει ακομη στον αρρυθμιολογο.. Θελω να παω γυμναστηριο και φοβαμαι.. θελω να οδηγησω και φοβαμαι... πριν λιγες μερες πεθανε η γιαγια μου και επρεπε να ειμαι δυνατη και για 3 μερες ειχα αρρυθμιες.. εχω βαρεθει την κατασταση του να μην ζω... και ισως φταιει το κεφαλι μου που δεν ξεκαθαριζω την κατασταση... αλλα δεν θελω μεμ τιποτα να κανω την συγκεκριμενη εξεταση.

Υπαρχει καποιο κοριτσι μας που εχει το ιδιο συνδρομο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ZWH όσα περιγράφεις μου θυμίζουν την κατάσταση της μητέρας μου-είναι 52 ετών και ειδικά τον τελευταίο χρόνο έχει ταλαιπωρηθεί παρα πολύ με το συγκεκριμένο θέμα,κουράζεται με το παραμικρό και στα καλά καθούμενα ανεβαίνουν οι χτύποι της,έχει φτάσει τους 220! και έχει και ζαλάδες..

με αποτέλεσμα να σταματήσει πλέον να δουλεύει,μέσα στο 14 έχει κάνει 3 επεμβάσεις στην καρδιά ώστε να διορθωθούν οι αρρυθμίες-μηδέν αποτέλεσμα,μάλιστα στην Τελευταία της είπαν οτι δεν μπορούν να κάνουν τίποτε άλλο και ουσιαστικά δεν μπορούν να καθορίσουν την πηγή του προβλήματος,μέχρι και 1 μήνα σε κλινική για διαχείριση του άγχους την στείλανε...δεν της έχουν μιλήσει για κάποιο συγκεκριμένο σύνδρομο,είμαστε και γερμανία και εγω δεν τα πηγαίνω καλά με τους όρους,

εσένα σου έχουν μιλήσει για κάποια επέμβαση ή κάτι αλλο π.χ φαρμακευτικη αγωγή...

 

Σορρυ αν κούρασα με το μεγάλο ποστ,αλλά με ενδιαφέρει να μάθω πως αντιμετωπίζουν τέτοια περιστατικά στην Ελλάδα γιατί εδώ δεν βγάζουμε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να πανε ολα καλα με την μαμα σου και να μην ταλαιπωρηθει αλλο. Αρχικα δεν ξερω αν μιλαμε για το ιδιο συνδρομο. Αυτο σε εμενα φανηκε απο το καρδιογραφημα, οπως και στο τεστ κοπωσεως και οταν εβαλα το χολτερ. Ειναι συνδρομο εκ γενετης και ειναι κληρονομικο. Οι γονεις μου δεν το εχουν ουτε τα παιδια μου..

Ο καρδιολογος μου ειπε οτι μονο το 1% ειναι θανατηφορο. Ενα μικρο ποσοστο χρειαζεται οπωσδηποτε καυτηριασμο του δευτερου δεματιου (αυτο φαντασου κανει κυκλωμα με το βασικο δεματι και ανεβαινουν οι παλμοι 2,3 ή 4 φορες)... Απο αυτο το ποσοστο το 4% που θα καυτηριασει το δεματι θα χρειαστει βηματοδοτη...

(Σου λεω οτι μου ειπε ο καρδιολογος μου). Αρρυθμιες υπαρχουν αλλα δεν τις καταλαβαινω ολες.. Εγω νομιζα οτι ειχα κρισεις πανικο αλλα το πιθανοτερο ειναι οτι ηταν λογω συνδρομου. Επισης στο χολτερ ειδαμε οτι ανεβασα 140 παλμους σε κατασταση ηρεμιας...

Το θεμα ειναι οτι οποιος εχει το συνδρομο μπορει να λιποθυμησει εν ωρα οδηγησης, στο μπαλκονι και να πεσει... δηλαδη ο κινδυνος ειμαι εμμεσος και οχι αμεσος.

Ο καρδιολογος μου μιλησε ειτε για επεμβαση, τον καυτηριασμο δηλαδη, αν και προσωπικα θεωρει οτι δεν ειμαι απο τις περιπτωσεις που χρειαζεται αμεσα καυτηριασμο.. δεν κινδυνευει δηλαδη η ζωη μου. Μου ειπε ομως να το σκεφτω σε περιπτωση που οι αρρυθμιες μου επηρεαζουν την ζωη.. αν οι ταχυκαρδιες κτλ ειναι συχνες και με εμποδιζουν να ζησω φυσιολογικα.... Μου ειπε οτι εναλλακτικα ισως χρειαστω φαρμακευτικη αγωγη.

Ομως μεχρι εκει ειναι η δικη του ειδικοτητα και το συγκεκριμενο συνδρομο το αναλαμβανει αρρυθμιολογος. Αυτος ξερει πως θα προχωρησει..

Οποτε... οσο και να το αποφευγω πρεπει να τον επισκεφτω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο σύνδρομο,αλλά βλέπω πολλές ομοιότητες...και στη μητέρα μου έχουν κάνει τεστ κοπώσεως,αρκετές φορές μάλιστα,και της έχουν πει κι αυτής πως οι χτύποι της σε ήρεμη κατάσταση,αρα στα φυσιολογικά της είναι 130....

θα ψάξω λίγο περισσότερο για το σύνδρομο αυτό...

κι εσύ καλο θα ήταν να επισκεφθείς τον ειδικό,μην το αφήσεις,

σου εύχομαι οτι καλυτερο..και σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες,μακάρι να υπάρχει και κάποιος άλλος στο Φόρουμ που έχει ανάλογη εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Καλησπέρα Ζωη.

Το ίδιο σύνδρομο διέγνωσαν και σε εμένα. Έχει γίνει η ζωή μου βάσανο. Θα θελα να μιλήσουμε λίγο για τα συμπτώματα καθώς δεν εμπιστεύομαι και τόσο τους γιατρούς που με είδαν. Ανά διαστήματα έχω ζάλη, τάση για λυποθυμια, δύσπνοια και φούσκωμα στο στήθος και στα άκρα κάτι σα φούσκωμα ... Έχεις ακριβώς τα ίδια; φοβάμαι πως οι ίδιες ενδείξεις ισχύουν και για την κολπική μαρμαρυγή και με ανησυχεί το γεγονός πως μπορεί απλά να μην την διαπίστωσαν γιατί ισως ειναι παροδική.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...