Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Personal Trainer - αξίζει?


ster

Recommended Posts

Σκέφτομαι να ξεκινήσω ατομική προπόνηση με προσωπικό γυμναστή στο γυμναστήριο που πάω. Εκανα μια φορά ένα free και μου άρεσε, δηλαδή εστίασε πάνω στις δικές μου ανάγκες. Επειδή το κόστος όμως είναι λίγο υψηλό, θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε παρόμοια εμπειρία και αν τελικά άξιζαν τα λεφτά που δώσατε ή το μετανιώσατε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μα τι λές τώρα..εννοείται. εκανα πέρυσι δύο μήνες σεμι περσοναλ ήμασταν δύο κοπέλες..τι να σου πω λιώναμε..κρος φιτ, κυκλικά..βέβαια να είσαι έτοιμη να χύσεις ιδρώτα και να κουραστείς έτσι, δεν έχει χαλάρωση..τώρα κάνω κάτι σχετικά αντίστοιχο aerial yoga με τρία άτομα..μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Που αναφέρεται η διαφορά που λες?

Οκ, κατάλαβα ότι αξιζει τα λεφτά του. Δηλαδή έφτασες τους στόχους που ήθελες?

Και κάτι ακόμη. Στα δύο άτομα πόσο ήταν το οικονομικό? Εμένα στα δύο ζητάει 200 και στο προσωπικό 250 τα 10 μαθήματα. Αν θες μου λες να τσεκάρω αν είναι στάνταρ οι τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να το δοκιμασεις κ να κρινεις απο μονη σου αν σου αρεσει. Εμενα μου χαννπροτεινει κατι τετοιο αλλα δεν κου αρεσε η ιδεα γιατι προτιμω ολιγομελη ομαδικα, μεχρι 4,5 ατομα και πιλατες

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας περάσει τα τελευταία 10+ χρόνια σε γυμναστήρια, πιστεύω πως ο personal trainer είναι καθαρά θέμα ματαιοδοξίας ή τεμπελιάς. Αν θέλεις να γυμναστείς κι όχι να πας για δημόσιες σχέσεις και κουβεντούλα στο γυμναστήριο, γυμνάζεσαι. Σε ένα μεγάλο και οργανωμένο γυμναστήριο υπάρχουν πάντα 2-3 γυμναστές στη σάλα να σε βοηθήσουν αν χρειαστείς κάτι, το πρόγραμμα βγαίνει και ανανεώνεται σε τακτά διαστήματα βάσει των αναγκών σου.. Από εκεί και πέρα έχει να κάνει καθαρά με το πόσο θέλεις να πιέσεις τον εαυτό σου.

 

Προσωπικά είχα πάντα γραμμωμένο σώμα χωρίς να έχω, όχι personal trainer, ούτε καν γνωριμίες στο γυμναστήριο όπου πήγαινα επί τόσα χρόνια. Πιστεύω πως αν δεν έχεις ισχυρά κίνητρα ν' αλλάξεις την εμφάνιση ή/και τον τρόπο ζωής σου, δε θα σου λύσει το πρόβλημα ο trainer.

 

Τόσα χρόνια στα γυμναστήρια με personal trainer έβλεπα συνήθως 45+ κοπέλες που μάλλον χρειάζονταν περισσότερο το ενδιαφέρον και την προσοχή του trainer, παρά τη βοήθειά του να γυμναστούν. Δεν είναι τυχαίο που σχεδόν κανένας άντρας δεν επιλέγει υπηρεσίες trainer. Πόσο δύσκολο είναι να κάνεις ένα πρόγραμμα ασκήσεων, όταν είσαι αποφασισμένος να γυμναστείς;

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον εγω θα σου ελεγα εξαρταται απο την περιπτωση σου.

 

Δηλαδη εμενα με βοηθησε παρα πολυ........ και εξηγω. Ειχα περιπου 10 χρονια αγυμναστη. Στο ενδιαμεσο 3 εγκυμοσυνες, 2 φορες σπασμενο ποδι, σοβαρη τενοντιτιδα στο ωμο.

 

Αναμεσα σε αυτα τα χρονια προσπαθουσα να γυμναστω αλλα τελικα τραυματιζομουν και καπου πονουσα γιατι μπορει να μου εδειχναν στην αρχη αλλα μετα δεν μπορεις στην αιθουσα με τα οργανα να φωναζεις συνεχεια βοηθεια, ουτε σου δινουν και πολυ σημασια.

 

Εκανα για ενα μηνα pairsonal yoga οποτε εμαθα τις στασεις -ασκησεις και τωρα συνεχιζω 1 φορα την εβδομαδα personal και μια σε τμημα με 6 ατομα.

 

Ειναι σημαντικο πως θα κανεις μια ασκηση σωστα. ΟΚ θες να γυμνασεις πχ χερια αλλα πρεπει η σταση του σωματος σου να ειναι η καταλληλη. Πολλες φορες "κλεβουμε" σε μια ασκηση ασυνηδητα οποτε δεν εχει τα επηθυμητα αποτελεσματα.

 

Πχ για το διαβασμα στο απο το δημοτικο - μεταπτυχιακο μου οργανωνα το χρονο μου και το διαβασμα μου πολυ καλα. Δεν χρειαζομουν εναν μπαμπουλα απο πανω μου να με ελεγχει. στη γυμναστικη όμως χρειαζομαι τελικα γιατι μονη μου ή τραυματιζομαι ή φοβαμαι να μην τραυματιστω και ετσι δεν ζοριζω τον εαυτο μου

Link to comment
Share on other sites

Eκεί είναι το θέμα μου και μένα. Επειδή έχω πρόβλημα με τον αυχένα μου, μου άρεσε το ατομικό λόγω του ότι εστίασε πάνω στις δικές μου ανάγκες, οι ασκήσεις ήταν προσαρμοσμένες στην περίπτωσή μου και ήταν η πρώτη φορά που έφυγα από γυμναστήριο που δεν πόναγα πουθενά και αισθανόμουν όμορφα. Αδύνατη είμαι, δεν χρειάζομαι το γυμναστήριο για να βελτιώσω τα κιλά μου αλλά για να γυμνάσω το σώμα μου χωρίς να τραυματίζομαι. Κάνω ομαδικά pilates και διάφορα άλλα (όλα ομαδικά είναι στο gym που πάω) αλλά εννοείται ο κάθε γυμναστής δεν μπορεί να προσέχει εμένα όταν το τμήμα έχει 40 άτομα. Από τιμές δεν μου είπατε τι παίζει για να συγκρίνω.

Link to comment
Share on other sites

εμένα έπαιρνε ελάχιστα ήταν φοιτητης..10 ευρώ την ώρα ( τα δυο ατομα)..η διαφορά μου ήταν στην αντοχή, στις ασκήσεις γιατί με πίεζε εντός εισαγωγικών να κάνω τρέξιμο και αερόβιο που δεν έκανα πριν αν και γυμνάζομαι χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Από τιμές δεν μου είπατε τι παίζει για να συγκρίνω.

 

Εγω κάνω personal στο σπιτι, ο λόγος ειναι καθαρά πρακτικός, δεν υπάρχει χρόνος για γυμναστήριο, η κοπέλα έρχεται 2 φορές/εβδομαδα το βράδυ αφού κοιμηθούν τα μικρά μου και παίρνει 20 ευρώ/συνεδρία(=1 ώρα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεωρώ πως είναι καλυτερο από το να γυμναζεσαι μόνη σου η να κάνεις στο γυμναστηριο συνέχεια κυκλικό -διάδρομο -ελλειπτικο κτλ. Όσο να ναι το βαριεσαι και μπορεί να μη γυμναζεσαι έτσι και σωστά. Λόγω θέματος με τη μέση μου στο γυμναστηριο που πηγαινα εκανα και 3 φορες τη βδομάδα ατομικό πρόγραμμα. Οκ έβγαινε κάτι παραπάνω αλλά πίστεψε με αξίζει. Διότι είναι εξατομικευμενο και εστιαζει στις δικές σου ανάγκες και αντοχες. Αν μπορείς να βρεις και δεύτερο άτομο και για να σου βγει και πιο φτηνα και να περνάει και πιο ευχαριστα η ώρα, ακόμα καλύτερα. Εγώ με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναξεκινησω αλλά σπίτι αυτή τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...