Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κρέας 9 μηνών πόσο?


Recommended Posts

Καλησπέρα. το μωρό μας ειναι 9μισι μηνών. Απο 6 μηνών με βαση τις οδηγίες του παιδίατρου του δίνουμε αλεσμένο μαζί με λαχανικά (καρότο, πατάτα, σέλινο, μαρούλι κ.α) 50 γραμμάρια κρέας την ημέρα, κάθε μέρα. 2 μέρες μοσχάρι και 2 μέρες κοτόπουλο φιλετο. Μας έχει φανεί πολύ να τρώει κάθε μέρας κρέας. Εσείς πόσο του δίνετε, και τί σας έχει πεί ο παιδίατρος? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς αν και δίνουμε κρέας απο 6 μηνών δεν δίνουμε καθε μέρα... Δίνω ψάρι μια την εβδομάδα και φακές αλλη μια φορα και κάνω σάλτσα τυριού αλλη μια φορα.. Οι υπόλοιπες κρέας :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. το μωρό μας ειναι 9μισι μηνών. Απο 6 μηνών με βαση τις οδηγίες του παιδίατρου του δίνουμε αλεσμένο μαζί με λαχανικά (καρότο, πατάτα, σέλινο, μαρούλι κ.α) 50 γραμμάρια κρέας την ημέρα, κάθε μέρα. 2 μέρες μοσχάρι και 2 μέρες κοτόπουλο φιλετο. Μας έχει φανεί πολύ να τρώει κάθε μέρας κρέας. Εσείς πόσο του δίνετε, και τί σας έχει πεί ο παιδίατρος? Ευχαριστώ.

 

Καλησπερα.κ μεις καπως ετσι κινουμαστε.εχουμε σαν επιλογη κ το κατσικι.ειναι νομιζω απαραιτητο να τρωει καθημερινα κρεας μεχρι το χρονο.ειδικα κοκκινο λογω σιδηρου.αλλα δ βαζω συγκεκριμενα γραμμαρια

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα θυμαμαι ετσι ειχε πει ο παιδιατρος αλλα επειδη μου ειχε φανει υπερβολικο, ανα 2 ημερες εκανα διαλειμμα με σκετα λαχανικα.

Και ολα αυτα μεχρι να αρχισουν και τα οσπρια και το ψαρι, οποτε εκει το σπας πιο ωραια.

 

*Babycute, σαλτσα τυριου...? Explain please...! :cool:

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμενα θυμαμαι ετσι ειχε πει ο παιδιατρος αλλα επειδη μου ειχε φανει υπερβολικο, ανα 2 ημερες εκανα διαλειμμα με σκετα λαχανικα.

Και ολα αυτα μεχρι να αρχισουν και τα οσπρια και το ψαρι, οποτε εκει το σπας πιο ωραια.

 

*Babycute, σαλτσα τυριου...? Explain please...! :cool:

 

Ειναι αυτή εδω η σάλτσα απλα εγω βάζω κασέρι και οχι το τυρί που λεει αυτή

http://www.annabelkarmel.com/recipes/weaning-recipe-salmon-broccoli-cheese-sauce

 

Εχω κανει και αυτή τη συνταγή που ειναι τέλεια και πολυ θρεπτικη αλλα εχω κανει την σάλτσα και με μακαρονάκι μικρο για μωρα... Τρελάθηκε ο μικρος !!

Link to comment
Share on other sites

Εμάς 80-100 γραμμάρια κρέας (ή κοτόπουλο εναλλάξ ανά δυο μέρες) μας είχε πει και στην αρχή έβαζα 100γρ για δόση δύο ημερών γιατί μου φαινόταν πολύ μαζί με τοσα λαχανικά και κριθαράκι για ένα τοσο δα στομαχάκι.

 

Είχαμε όμως ένα θεματάκι με το βάρος τον τελευταίο μήνα και επανήλθε η δόση στο... κανονικό της! Προτιμώ να μην κάνω άλλα πειράματα-άλλες ανάγκες εξάλλου έχουν τα παιδάκια σε κρέας κι άλλες εμείς.

 

Ξεκινάμε ψάρι και γενικά ό,τι τρώει η οικογένεια μόλις χρονίσει είπε..

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...