Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ε δεν θα τρελλαθω κιολας.....


Recommended Posts

Καταρχην καλησπερα σας....ειμαι στην 24 εβδομαδα κυησεως και θα σας πω τι εζησα πριν ενα μηνα.....εκτος απο τους 3 κολικους νεφρων που με τρελαναν χωρις παθολογικο αιτιο,πηγα νακανω και τον υπερηχο β επιπεδου.....Παω λοιπον και το μωρο δεν αλλαζε θεση με τιποτα για να δουνε τον εγκεφαλο......ολα τα αλλα ηταν οκ.βρε ανεβαινα σκαλες....κατεβαινα ....εφαγα σοκολατα...τιποτα...3 φορες με εβαλε μεσα ο γιατρος τιποτα...εσκασε ο ανθρωποσ.μου λεει ελα ξανα την αλλη εβδομαδα....τα νευρα μου κροσια......Παω την αλλη εβδομαδα παλι τα ιδια...μου λεει δεν εχω καθαρη εικον φαινεται το μισο μεσολοβιο να κανεις μαγνητικη...πριτσ του λεω εχω βαρεθει κιολας......ολες τις εξετασεις αιματος που κανω καθε μηνα....αφου δεν εχω τιποτα και το μωρο ειναι οκ .δεν βαριεσαι....εχω να παω τοσες φορες σε γιατρο απο τοτε που εκανα εμβολια.....δηλ εχω φτασει στο σημειο να λεω πως αν ειναι να ταλαιπωρουμε ετσι χωρις να υπαρχει κατι τι να το κανω και το δευτερο παιδι?θα εχω τρελαθει μεχρι τοτε...ειμαι 30 χρονων και η μανα μου μια φορα ειχε κανει εξεταση αιματος και μια φορα υπερηχο πριν με γεννησει....γιατι σε εμας τοσεεεεεεεσ εξετασεις ..τα ιδια καθε φορα?:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και που εισαι ακομα!!!!!! Συγνωμη αλλα δεν εχεις δει τιποτα. Για να σε προετοιμασω... αν σου βγει και το μωρο λίγο.... να μην κοιμαται, να εχει γκρινια, κολικους, δοντια.... (σε αυτα ειμαι μεχρι στιγμης) Αν τα κακακια εχουν το σωστο χρωμα, μηπως ειναι υπερπαραγωγη, αλλεργια, διάρροια.... Λες να ειναι ουρολοιμωξη???

Οπλίσου με υπομονη τα καλυτερα ερχονται.....

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα ρε pressphoto....τα σκεφτεσαι αυτα που λες? Συγγνωμη κιολας δλδ...

 

Καταρχην το οτι το μωρο ειναι καλα το ξερεις ΜΕΤΑ απο τις εξετασεις που εκανες.

Θες να μαθεις γιατι τις κανεις? Μπες εδω στο φορουμ στο ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ και θα καταλαβεις πολυ καλα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου εγκυμοσυνη μου διαγνώστηκε μεγαλοκυτταρικος ίος σε ενεργή φάση. Είναι μια ασθενεια που περνά μέσω του πλακούντα στο έμβρυο κ δημιουργεί πολλά προβληματα. Οι πιθανοτητες ειναι 40% να περάσει στο έμβρυο. Εκανα τροφοβλάστη κ ευτυχως τα μωρα μου ηταν καλα! Αν δεν υπήρχε αυτη η εξέταση θα έπρεπε να κάνω έκτρωση τα μωρά μου. Δοξάζω τον Θεό που η επιστημη έχει φτάσει σε τέτοιο στάδιο που μας βοηθάει να γλυτώσουμε τα υγιες παιδια! Δες την όλη κατάσταση απο άλλο πρίσμα κ να κάνεις όλες τις εξετάσεις που απαιτούνται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ολα τα υπερυχογραφηματα εχουν 70 τοις εκατο επιτυχια και ως αναφορα την καρδια 40 με 50 τοις εκατο.οποτε κανενα αποτελεσμαδεν σου εγγυαται οτι το μωρο σου θα βγει οκ.......αυτο θελω να πω .....τιποτα δεν ειναι σιγουρο..ας μη μας τρελαινουν με τοσες εξετασεις αφου το γραφουν οι ιδιοι οι γιατροι στα ψηλα γραμματα

Link to comment
Share on other sites

70% θα πει οτι 7 στις 10 φορες θα πεσουν μεσα. ε...ειναι μεγαλο ποσοστο ετσι δεν ειναι?? εξαλλου αναλογα με την εξεταση τα ποσοστα ανεβαινουν και στο 99%. θεωρω οτι ειμαστε απιστευτα τυχερες που εχουμε τα μεσα να εξακριβωνουμε την υγεια του μωρου μας πριν καν αυτο γεννηθει. μπορει αυτο να μην ειναι εξασφαλισμενο 100% αλλα τα ποσοστα ειναι μεγαλα. εξαλλου δεν σημαινει τιποτα το οτι οι δικες μαε μητερες δεν εκαναν εξετασεις και γεννηθηκαμε καλα. για ρωτα και αυτες που γεννησαν αρρωστα μωρα ή ρωτα ενα αρρωστο μωρο. παντως οπως σου ειπαν και τα κοριτσι δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα ακομη δεν εχεις δει τιποτα!!!!!!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες φτανω κι εγω να νευριασω με τις τοσες εξετασεις που κανουμε πλεον.Νομιζω οτι ειδικα στο θεμα εγκυμοσυνη ειμαι πολυ τυχερη δεδομενου οτι εγκυος εμεινα με τη μια και η εγκυμοσυνη μου ειναι μεχρι στιγμης παρα πολυ καλη,ουτε εμετους ,ουτε ζαλαδες,ουτε αιμοραγιες,ουτε αποκολλησεις ουτε τπτ απολυτως.Και ολες οι εξετασεις εχουν βγει πολυ καλες.

Ε με μια τετοια εγκυμοσυνη εκνευριζομαι λιγο με τις τοσες εξετασεις και τους απανωτους υπερηχους.

Απο την αλλη ομως...αν μπω στη θεση μιας κοπελας που προεκυψε καποιο προβλημα με την εγκυμοσυνη και οι τοσες εξετασεις της εσωσαν το μωρο...ε τοτε λεω χαλαλι.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειχα μια τελεια εγκυμοσυνη αλλα εκανα με χαρα ολες τις απαραιτητες εξετασεις και ισα ισα οταν εκανα υπερηχο ηταν η καλυτερη μου αφου εβλεπα το μωρακι μου!

Και επειδη ενιωθα εγω καλα αυτο δεν σημαινει οτι και το μωρο ηταν καλα,

ηθελα να κανω ολες τις εξετασεις για να βλεπω την υγεια του και την κατασταση του!

Η χειροτερη μου βεβαια ηταν η καμπυλη ζαχαρου που με τρυπησαν 4 φορες (ανα μια ωρα) αλλα σκεφτομουν οτι αν δυσανασχετω με 4 τρυπηματα πως θα γεννησω??

Κουραγιο και καλα αποτελεσματα σε ολες σου τις εξετασεις!

Link to comment
Share on other sites

ολα τα υπερυχογραφηματα εχουν 70 τοις εκατο επιτυχια και ως αναφορα την καρδια 40 με 50 τοις εκατο.οποτε κανενα αποτελεσμαδεν σου εγγυαται οτι το μωρο σου θα βγει οκ.......αυτο θελω να πω .....τιποτα δεν ειναι σιγουρο..ας μη μας τρελαινουν με τοσες εξετασεις αφου το γραφουν οι ιδιοι οι γιατροι στα ψηλα γραμματα

 

 

Υπαρχουν εξετάσεις με 999% σωστο αποτέλεσμα, όπως η τροφοβλάστη. Είναι δικαίωμα του καθενός να νιώθει ασχημα στο να κάνει τόσες εξετάσεις κ στο χέρι του να μην κάνει τπτ. Μην κρινουμε μονο εξ ίδιων τα αλλοτρια. Για αυτο το μικρό ποσοστό που το παιδι μπορει να βγει με προβλημα κάνουμε όλο αυτον τον κυκεωνα εξετάσεων. Αλλα κανεις δεν εχει κανει συμφωνια με το Θεο οτι δε θα ανηκει σε αυτο το ποσοστο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολλοί λένε : "παλιά οι γυναίκες πώς έφερναν υγειέστατα παιδιά στον κόσμο ενώ δεν υπήρχαν εξετάσεις?"

Κανείς όμως δεν λέει πόσσα παιδιά & γυναίκες έχουν πεθάνει και πόσσα παιδιά έχουν έρθει σε αυτό τον κόσμο με σοβαρά προβλήματα υγείας.

Αν είναι να σκεφτόμαστε έτσι, τότε να σταματήσει η επιστήμη να εξελίσεται και να μην βρίσκει εμβόλια για διάφορες ασθένειες και φάρμακα...

 

Είναι καθαρά θέμα του κάθε γονιού στο πόσο υπεύθυνα θα αντιμετωπίσει το θέμα της εγκυμοσύνης και του παιδιού του.

Εγώ προσωπικά θεωρώ ανεύθυνο το γεγονός να υπάρχουν εξετάσεις που λένε οι γιατροί να τις κάνουμε για συγκεκριμένους λόγους υγείας και να μην τις κάνει κάποιος επειδή βαριέται. Δηλαδή θα είναι καλύτερα αν φέρει στον κόσμο έναν άνθρωπο με πρόβλημα υγείας?? Δηλαδή μετά πώς θα λύσει το πρόβλημα ???? Καλύτερα προλαβαίνειν παρά θεραπεύειν.

Και σας το λέει αυτό ένα άτομο, που μέχρι και την προηγούμενη εβδομάδα δεν ήξερε τι θα δείξει η αμνιοπαρακέντηση και αν θα έπρεπε να κάνω διακοπή.

Εντάξει δεν λέω. Πολύ γιατροί μας βάζουν να κάνουμε εξετάσεις απλά για να μας τα παίρνουν. Αλλά όταν υπάρχει θέμα υγείας δεν το συζητάω.

Και άλλες εξετάσεις να υπήρχαν που να μου εξασφάλιζαν το 99,9% (όπως είναι η άμνιο-τροφοβλάστηση) θα τις έκανα όλες προκειμένου να ξέρω ότι το παιδί είναι καλά στην υγεία του.

 

Το να φέρουμε ένα παιδί στον κόσμο δεν είναι σα να παίρνουμε ένα κουταβάκι από το pet shop και αν το βαρεθούμε να το αφήσουμε στο δρόμο. Το παιδί έχει ευθύνες και εφόσον κανείς δεν το ρωτάει αν θέλει να έρθει στον κόσμο τούτο, μέχρι να κλείσουμε τα μάτια μας είμαστε υπεύθυνοι γι αυτό.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...