Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ιστορία της δεύτερης γέννας μου!


IRINARI

Recommended Posts

Χτες το κοριτσάκι μου έγινε 5 μηνών!Γεννήθηκε στις 24/4,ημέρα και των δικών μου γενεθλίων!

ΠΗΤ είχα 1/5 ημέρα Σάββατο.

Το ραντεβού μου στο γιατρό στις 22/4,μια βδομάδα και κάτι δηλαδή πριν την ΠΗΤ.

Πάω λοιπόν για NST και υπέρηχο.Όλα μια χαρά στον υπέρηχο και ξεκινάμε το NST.

Καλά όλα μόνο που η πιτσιρίκα δεν κουνιόταν.Στην αρχή κανένα πρόβλημα,σιγά σιγά όμως έβλεπα τη μαία και το γιατρό να αγχώνονται.

Κατεβαίνω να φάω κάτι γλυκό και να περπατήσω λίγο και ξεκινάμε πάλι NST.

Πάλι τα ίδια,να είμαι περίπου 1 ώρα και το μωρό να κουνιέται ελάχιστα,οι παλμοί μια χαρά αλλά κινήσεις λίγες.

Το άγχος παρέμενε στον γιατρό και τη μαία μόνο που τώρα επικρατούσε και μια δυσαρέσκεια πως τους απασχολώ από άλλες δουλειές.

Ακούω το γιατρό να της λέει ¨Δεν θα μείνει και όλη τη μέρα εδώ μέσα¨ και μετά από λίγο έρχεται η μαία και μου λέει ¨Ξέρεις θα πρέπει να πας στο τάδε μαιευτήριο να ξανακάνεις ΝSΤ γιατί η εξέταση αυτή δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί σε χρόνους ιατρείου¨.Αυτά ήταν τα ακριβή της λόγια!

Τα παίρνω εγώ,είχα και το άγχος μου με το μωρό και κόντευα να τρελλαθώ!

Να μην ακούμε το μωρό και αυτή να θέλουν να διώξουν μια ετοιμόγεννη επειδή τους απασχολούσα από τις άλλες ¨πελάτισσες¨.

Το μωρό σιγά σιγά άρχισε να κουνιέται και έφυγα μετά από μισή ώρα με την προτροπή τους να περάσω αργότερα από το μαιευτήριο να ξανακάνω NST για επιβεβαίωση ότι όλα είναι καλά.(Πράγματι πήγα στο μαιευτήριο έκανα NST ξανά,το μωρό πάλι δεν κουνιόταν πολύ και ο εκεί γιατρός μου είπε πως πολύ απλά το μωρό κοιμάται και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας!!!)

Πριν φύγω από το ιατρείο μου λέει ο γιατρός:

¨Όλα καλά,δεν είσαι έτοιμη ακόμα,δεν γεννάς σήμερα-αύριο,για την άλλη βδομάδα το βλέπω.

Α,να ξέρεις εγώ αύριο(Παρασκευή) πάω Κρήτη για ένα συνέδριο και γυρνάω Κυριακή¨

¨Και αν τύχει κάτι?¨ του λέω ¨θα έχω αφήσει αντικαταστάτη¨ μου λέει αυτός.

Και φεύγω.....

Την επόμενη μέρα το πρωί με πιάνουν πόνοι ακανόνιστοι,είχα όλη τη μέρα,το απόγευμα έγιναν 10λεπτοι, πήγαμε στο μαιευτήριο στις 20.30 και γέννησα στις 12.30 ξημερώματα Σαββάτου.

Γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο (δική μου επιλογή) με έναν γιατρό που είδα πρώτη φορά τότε και με μια μαία (τη μαία του γιατρού μου,την οποία δεν ήθελα από την αρχή για διάφορους λόγους απλά δεν ζήτησα κάποια άλλη για να μην της δημιουργήσω πρόβλημα στη συνεργασία της με το γιατρό μου) η οποία το μόνο που έκανε σε όλη τη διάρκεια του τοκετού ήταν να μου χαϊδεύει τα μαλλιά.

Επίσης από τις 20.30 που φτάσαμε στο μαιευτήριο μέχρι τις 23.00 βρισκόμουνα στο δωμάτιο ωδινών με τη μαία η οποία μου έλεγε κάθε λίγο πως θα δούμε πως θα πάει γιατί μπορεί να μην με κρατήσουν.Και εγώ να έχω πόνους πολύ συχνούς και έντονους!Ούτε τον άντρα μου δεν άφηνε να είναι μέσα,γιατί μπορεί και καλά να μην με κρατάγανε και να φεύγαμε!

Στις 23.00 τον άφησαν και μπήκε μέσα και μετά από 1.30 ώρα γέννησα!

Πραγματικά νιώθω πως γέννησα εντελώς μόνη μου!

Με έναν γιατρό που δεν ήξερα (όσες έχουν γεννήσει καταλαβαίνουν πολύ καλά τη ψυχολογία μου) και με μια μαία άχρηστη!Ευτυχώς που ήταν ο άντρας μου μέσα και μου έδινε δύναμη.

Ο γιατρός ¨μου¨ ήρθε να με δει μόνο μια φορά μετά μέσα στο χαμόγελο και την ευτυχία,σαν να μην τρέχει τίποτα.

Και είχε και την απαίτηση να πληρωθεί 2500€ για την απουσία του από τον τοκετό!

Δεν όφειλε να με ενημερώσει καιρό πριν και να μου πει ¨Ξέρεις,κοντά στην ΠΗΤ σου έχω ένα συνέδριο και θα λείψω για τρεις μέρες.¨

Δεν έπρεπε να το ξέρω να κανονίσω και εγώ τι θα κάνω?Μπορεί να άλλαζα γιατρό γιατί πιστεύω ότι το μαιευτήρα τον πληρώνεις ή καλύτερα τον χρυσοπληρώνεις και για να σε παρακολουθεί κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά κυρίως για να σε ξεγεννήσει!

Εσείς αλήθεια,τι θα κάνατε στη θέση μου????

Θα τον πληρώνατε ή θα πληρώνατε τον αντικαταστάτη ο οποίος ήταν παρών την ώρα της γέννας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσουν και τα δυο και συγχαρητήρια για το κουράγιο και την παληκαριά σου. Αν το μαιευτήριο είναι δημόσιο δε θα πληρώσεις κανέναν. Αν είναι ιδιωτικό δώσε ένα τυπικό ποσό στον αντικαταστάτη που έβγαλε το φίδι από την τρύπα. Ο άλλος καλά θα κάνει να βρει τρύπα να κρυφτεί, ο άχρηστος. Έπρεπε να σε ενημερώσει.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν και τα δυο και συγχαρητήρια για το κουράγιο και την παληκαριά σου. Αν το μαιευτήριο είναι δημόσιο δε θα πληρώσεις κανέναν. Αν είναι ιδιωτικό δώσε ένα τυπικό ποσό στον αντικαταστάτη που έβγαλε το φίδι από την τρύπα. Ο άλλος καλά θα κάνει να βρει τρύπα να κρυφτεί, ο άχρηστος. Έπρεπε να σε ενημερώσει.

 

Σε ευχαριστώ,να είσαι καλά και να χαίρεσαι και εσύ το μωρό σου!

Εννοείται πως πληρώσαμε τον αντικαταστάτη και καλά μάλιστα και εννοείται πως δεν δώσαμε τίποτα στον γιατρό ¨μου¨.

Αρκετά 80αρια πληρώθηκε σε κάθε επίσκεψη για υπόθεση 3 λεπτών(αν βάλεις 80€ κάθε μήνα,στον 8ο 2 φορές και στον 9ο κάθε βδομάδα,βγαίνει περίπου 1000€ μόνο από τις επισκέψεις)

Και πολλά του είναι έτσι όπως φέρθηκε!Και έκανε και φασαρία για να πληρωθεί!Φαντάσου!

Και μετά να έρθει να με δει μόνο μια φορά?Άλλοι μαιευτήρες πάνε κάθε μέρα και βλέπουν τις λεχώνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει το μωράκι σου κι από μένα. Μια ανάλογη περίσταση έζησε και μια θεία μου πριν από πολλά-πολλά χρόνια όμως.Κι έκανε ό,τι κι εσύ, που είναι βέβαια και το σωστό. Πλήρωσε τον αντικαταστάτη μόνο. Από τη στιγμή που ο γιατρός σου σου έπαιρνε τόσα λεφτά σε κάθε επίσκεψη τον έχεις ούτως ή άλλως ήδη πληρώσει. Και μένα μου παίρνει 50 ευρώ σε κάθε επίσκεψη αλλά από τα μέσα του 8ου και καθόλη τη διάρκεια του 9ου που πυκνώνουν οι επισκέψεις δεν μου παίρνει χρήματα.

Όσο για το συνέδριο εννοείται ότι το ήξερε καιρό πριν ότι θα λείπει.Τουλάχιστον ας το έλεγες μήπως, λέω μήπως, αποφάσιζες να αλλάξεις γιατρό ή έστω να μπεις με τεχνητούς πόνους πριν το συνέδριο, εφόσον ήταν τόσο κοντά στην ΠΗΤ

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

IRINARI,

Να σου ζήσει το μωράκι σου! Βασικά έχεις όλα τα δίκια του κόσμου, αλλά δεν υπολόγισες ότι στον κόσμο των μαιευτήρων επικρατεί ομερτά.:P Μάφια, κόζα νόστρα, καπίτο;

 

Ο θεσμός του "αντικαταστάτη" γιατρού είναι καθιερωμένος στον κόσμο αυτό της μαιευτικής κόζα νόστρα. Όλοι οι γιατροί πάνε τα ταξιδάκια τους και πάντα ορίζουν έναν γιατρό αντικαταστάτη για όσο θα λείπουν. Οι δυο γιατροί έχουν κάνει συμφωνία μεταξύ τους να πληρώνεται πάντα ο αρχικός γιατρός. Ο αντικαταστάτης ή παίρνει συγκεκριμένο μερίδιο χρημάτων από τον αρχικό ή ανταλάσσουν "χάρες". Π.χ. σε επόμενο συνέδριο που θα πάει αυτός, θα είναι αντικαταστάτης του ο πρώτος.

 

Καταλαβαίνω απόλυτα τον τρόπο που σκέφτηκες αλλά το πιο πιθανό είναι ο αντικαταστάτης να δώσει τα χρήματα στον γιατρό σου και να τα βρούνε μεταξύ τους. Έχω δει πάρα πολλές περιπτώσεις γυναικών που γέννησαν με αντικαταστάτες όπως εσύ (και γνωστές αλλά και στο μαιευτήριο κοπέλες που έτυχε να γεννήσουμε κοντά χρονικά.) και οι πρακτικές που σου αναφέρω ήταν κοινές σε όλους.

 

Κατά τα άλλα, σκέψου και αυτό: Πάλι καλά που ο γιατρός σου τουλάχιστον σε άφησε να γεννήσεις στην ώρα σου, έστω και με αντικαταστάτη.

Οι περισσότεροι θα σε είχαν βάλει δυο βδομάδες νωρίτερα για πρόκληση, για να είναι σίγουροι ότι δεν θα μοιραστούν τα χρήματα αργότερα με τον αντικαταστάτη.:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου γιατρός πληρωνόταν σε κάθε επίσκεψη 40? και στο τέλος πήρε 850?. Κατά πρώτον, αν μου το έκανε αυτό ο γιατρός μου, δεν θα ξαναπήγαινα με τίποτα. Κατά δεύτερον, αν με ξεγεννούσε ο αντικαταστάτης, εννοείται ότι θα πλήρωνα τον αντικαταστάτη. Ο άνθρωπος, χωρίς να γνωρίζει το ιστορικό σου, έφερε εις πέρας έναν τοκετό, που θα μπορούσε να έχει και επιπλοκές. Δηλαδή τι? Να πλήρωνα αυτόν που με παρακολουθούσε για μια γέννα που δεν έκανε ποτέ? Καλά έκανες και πλήρωσες τον αντικαταστάτη. Απο κει και πέρα αν κάνουν κάποια μοιρασιά, είναι δικό τους θέμα.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει. η ζουζουνα μου γεννηθηκε στις 17-04. να ειναι γερη και καλοτυχη!!ωραιο γιατρο πετυχες!!!τι ναπω!!!εννοειται οτι δεν θα του εδινα δραχμη, και ουτε και θα ξαναπατουσα.επρεπε να σε ειχε ενημερωσει!ευτυχως ο δικος μου ηταν ανθρωπος με αλφα κεφαλαιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά έπαιρνε λεφτά στην επίσκεψη; Τι είναι αυτός; Λες να υποψιαζοταν ότι δεν θα είναι και γι αυτό έπαιρνε επίσκεψη;

 

Αυτό είναι το σύστημα του γιατί και στην πρώτη εγκυμοσύνη μου που όλα πήγαν μια χαρά τα ίδια πλήρωνα.Πολλοί γιατροί πληρώνονται σε κάθε επίσκεψη.

 

Όσο για το συνέδριο εννοείται ότι το ήξερε καιρό πριν ότι θα λείπει.Τουλάχιστον ας το έλεγες μήπως, λέω μήπως, αποφάσιζες να αλλάξεις γιατρό ή έστω να μπεις με τεχνητούς πόνους πριν το συνέδριο, εφόσον ήταν τόσο κοντά στην ΠΗΤ

 

Εννοείται πως το ήξερε απλά δεν ήθελε να χάσει τα λεφτά της γέννας!!

Και όσον αφορά τους τεχνητούς πόνους μου το είχε αναφέρει 2 βδομάδες πριν γεννήσω.

Επειδή έχω φλεβίτιδα μου πρότεινε τους τεχνητούς και καλά για να μην ζοριστούν άλλο τα πόδια μου.

9 μήνες άντεξα με τα πόδια,οι δυο βδομάδες θα με επιβάρυναν!!!

Για τους τεχνητούς του είπα όχι και τελείωσε εκεί το θέμα.

 

 

Καταλαβαίνω απόλυτα τον τρόπο που σκέφτηκες αλλά το πιο πιθανό είναι ο αντικαταστάτης να δώσει τα χρήματα στον γιατρό σου και να τα βρούνε μεταξύ τους. Έχω δει πάρα πολλές περιπτώσεις γυναικών που γέννησαν με αντικαταστάτες όπως εσύ (και γνωστές αλλά και στο μαιευτήριο κοπέλες που έτυχε να γεννήσουμε κοντά χρονικά.) και οι πρακτικές που σου αναφέρω ήταν κοινές σε όλους.

 

 

Μα το ξέραμε πως αυτό θα συμβεί απλά δεν θέλαμε με τίποτα να πάμε και να πληρώσουμε αυτόν.Τουλάχιστον από ηθικής πλευράς μας ερχόταν πιο σωστό να πληρωθεί ο αντικαταστάτης και μετά ας κάνουν ότι θέλουν.

 

 

Κατά τα άλλα, σκέψου και αυτό: Πάλι καλά που ο γιατρός σου τουλάχιστον σε άφησε να γεννήσεις στην ώρα σου, έστω και με αντικαταστάτη.

Οι περισσότεροι θα σε είχαν βάλει δυο βδομάδες νωρίτερα για πρόκληση, για να είναι σίγουροι ότι δεν θα μοιραστούν τα χρήματα αργότερα με τον αντικαταστάτη.:wink:

 

Την πρόκληση πρόσπαθησε να μου την πασάρει,δεν τα κατάφερε όμως.

Το ότι με άφησε να γεννήσω στην ώρα μου είναι το μόνο θετικό!

Και πάλι όμως δεν τον δικαιολογώ σε τίποτα.

Εγώ αν ήμουν στη θέση του θα ενημέρωνα γιατί δεν θα ήθελα να ¨κρεμάσω¨ κάποια που με εμπιστεύεται σε μια τόσο κρίσιμη στιγμή της ζωής της.

 

 

. Κατά πρώτον, αν μου το έκανε αυτό ο γιατρός μου, δεν θα ξαναπήγαινα με τίποτα. Κατά δεύτερον, αν με ξεγεννούσε ο αντικαταστάτης, εννοείται ότι θα πλήρωνα τον αντικαταστάτη. Ο άνθρωπος, χωρίς να γνωρίζει το ιστορικό σου, έφερε εις πέρας έναν τοκετό, που θα μπορούσε να έχει και επιπλοκές. Δηλαδή τι? Να πλήρωνα αυτόν που με παρακολουθούσε για μια γέννα που δεν έκανε ποτέ? Καλά έκανες και πλήρωσες τον αντικαταστάτη. Απο κει και πέρα αν κάνουν κάποια μοιρασιά, είναι δικό τους θέμα.

 

Εννοείται πως και εγώ δεν ξαναπάτησα σε αυτόν!!

Και αυτό που αναφέρεις είναι αυτό που με τρελαίνει!

Αν υπήρχε κάποια επιπλοκή,τι θα γινόταν τότε?Όλη την ευθύνη της γέννας την ανέλαβε ο αντικαταστάτης!

Και σκέψου πως ο δικός μου γιατρός μας έκανε φασαρία πως πρέπει να πληρώσουμε εκείνον!!

 

να σου ζησει. η ζουζουνα μου γεννηθηκε στις 17-04. να ειναι γερη και καλοτυχη!!ωραιο γιατρο πετυχες!!!τι ναπω!!!εννοειται οτι δεν θα του εδινα δραχμη, και ουτε και θα ξαναπατουσα.επρεπε να σε ειχε ενημερωσει!ευτυχως ο δικος μου ηταν ανθρωπος με αλφα κεφαλαιο!!!

 

Να σου ζήσει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...