Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ο γιατρός δεν είδε ότι πέρασαν οι μέρες του...


PAPAGALIA

Recommended Posts

Πήγα για υπέρηχο τη μέρα της ΠΗΤ και ο γιατρός δεν είδε ότι το μωρό έπρεπε να γεννηθεί:evil:. Του είπα εγώ ότι οι κινήσεις του είχαν αλλάξει και έτσι αποφάσισε να πάω για πρόκληση. Ηθελα φυσιολογικό τοκετό, αλλά μετά από 11 ώρες δεν είχα καθόλου διαστολή. Ηρθε μια μαία και μου χορήγησε ωκυτοκίνη και τότε οι παλμοί του μωρού έπεσαν. Ο γιατρός είχε πάει σπίτι να ξεκουραστεί κι η μαία να επιμένει :shock:να ξαναπροσπαθήσω για φυσιολογικό τοκετό ( ήταν του γνωστού συλλόγου ) Φυσικά εγώ είχα τρομοκρατηθεί ότι θα ξαναέπεφταν οι παλμοί και μετά από πολλή πίεση στη μαία κατάφερα να την πείσω να καλέσει το γιατρό για καισαρική. Το αποτέλεσμα; το παιδάκι είχε δυσφορήσει, γεννήθηκε μεσα στο μυκώνιο και αν δεν είχα επιμείνει για καισαρική ποιός ξέρει αν θα τα είχε καταφέρει...Ακόμα ταράζομαι όταν το σκέφτομαι. και ρωτάω: Δεν θα έπρεπε να το δει στον υπέρηχο ότι είχαν περάσει οι μέρες;;; Υποτίθεται ότι είναι από τους καλύτερους γιατρούς με περγαμηνές κλπ και η μαία γνωστή και ξεγεννάει και σε σπίτια:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οταν λες :''ειχαν περασει οι μερες'' τι εννοεις?

τα μωρα δεν γεννιουνται σχεδον ποτε στην ΠΗΤ που λεει ο γιατρος,αλλα γενιουνται πριν

και αλλα και 2 εβδομαδες μετα! μπορει μεχρι και 42 εβδομαδα να γεννηθει.συνηθως οι γιατροι λενε μεχρι την 40 εβδ,αλλα και αργοτερα φυσιολογικο ειναι, το θεμα του μηκωνιου ειναι αλλο πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζησει!Τελος καλο ολα καλα.Θα σε παρακαλουσα αν μπορεις να μου στειλεις με πμ το ονομα της μαιας γιατι η νυφη μου με μια απο αυτες τις μαιες θελει να γεννησει αλλα θορυβηθηκα που λες οτι δεν ηθελε να φωναξει τον γιατρο.Δηλαδη να κινδυνευσει το μωρο μας?Σε ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι ήταν πλήρως τελειόμηνο όπως αποδείχτηκε εκ των υστέρων. Απλώς εγω δεν είχα διαστολή...

 

και σε εμενα και τα δυο μου παιδια ηταν τελειομηνα και ειχαν περασει τις 40 εβδομαδες ο γιος μου πηρε 3 ημερες και η κορη μου 1 ημερα .πηγα με προγραματισμενο τοκετο και στα δυο αφου δεν μου ασπαγαν τα νερα και διαστολη 0 και μολης μου εβαζαν τον ορο για τους πονους γενουσα πολυ καλα και τα μωρα μου υγειεστατα και με διαστολη 12 . τωρα δεν ξερω αλλα παντα οι υπεριχοι εχουν καποιες αποκλησεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει!

Το γεγονός ότι δεν έκανες διαστολή δείχνει ότι δεν ήσουν έτοιμη να γεννήσεις, μάλλον έπρεπε να περιμένετε και να μην γίνει πρόκληση τοκετού. Το πιο πιθανό είναι η ωκυτοκίνη και οι βίαιες συσπάσεις που προκαλεί να προκάλεσαν στρες στο μωρό με συνέπεια να πέσουν οι παλμοί και να γεννηθεί με μυκωνιο. Συμφωνώ με ότι γράφει η Αγγελική

Link to comment
Share on other sites

Η μαία δεν σου είχε κάνει ψυχοσωματική προετοιμασία; Τα μαθήματα του συλλόγου τα παρακολούθησες;

 

edit

Δεν κατάλαβα αν ήταν δική σου μαία, ή αν ήταν η μαία που είχε βάρδια στο μαιευτήριο

Link to comment
Share on other sites

Η μαία δεν σου είχε κάνει ψυχοσωματική προετοιμασία; Τα μαθήματα του συλλόγου τα παρακολούθησες;

 

edit

Δεν κατάλαβα αν ήταν δική σου μαία, ή αν ήταν η μαία που είχε βάρδια στο μαιευτήριο

Ηταν η δική μου μαία, την είχα επιλέξει. Απλώς ήταν τόσο κολλημένη στην ιδέα του φυσιολογικού τοκετου που δεν κατάλαβε ότι χρειαζόταν επειγόντως καισαρική τομή. Τελικά αφου γεννήθηκε το μωρό μου είπε ότι πήρα την καλύτερη απόφαση και ότι θα ήταν αδύνατον να γεννησω φυσιολογικά, ενω στην αίθουσα των ωδυνών προσπαθούσε να με πείσει για τη σημασία του φυσιολογικού τοκετου. Αν την είχα ακούσει;;

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!

Το γεγονός ότι δεν έκανες διαστολή δείχνει ότι δεν ήσουν έτοιμη να γεννήσεις, μάλλον έπρεπε να περιμένετε και να μην γίνει πρόκληση τοκετού. Το πιο πιθανό είναι η ωκυτοκίνη και οι βίαιες συσπάσεις που προκαλεί να προκάλεσαν στρες στο μωρό με συνέπεια να πέσουν οι παλμοί και να γεννηθεί με μυκωνιο. Συμφωνώ με ότι γράφει η Αγγελική

Ευχαριστώ πολύ! maggie ο γιατρός μου παραδέχτηκε μετά τη γέννα ότι είχε σκοπό να με αφήσει δυο τρεις μέρες παραπάνω... Εγω του ανέφερα ότι οι κινήσεις του μωρού είχαν αλλάξει και τότε μου είπε να πάω για πρόκληση. Μετα τη γέννα μου είπε ότι πρέπει οι γιατροί να ακούνε τις μανούλες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έπρεπε να το δει στον υπέρηχο ότι είχαν περάσει οι μέρες;;; Υποτίθεται ότι είναι από τους καλύτερους γιατρούς με περγαμηνές κλπ και η μαία γνωστή και ξεγεννάει και σε σπίτια:shock:

 

:shock: Πώς να το δει αυτό στον υπέρηχο;

 

Η Προσδοκόμενη Ημερομηνία Τοκετού, γνωστή και ως ΠΗΤ, υπολογίζεται με βάση τον κύκλο και την πιθανή ωορρηξία. Μπορεί να διορθωθεί κάπως από κάποιους υπερήχους αν η απόκλιση της του υπολογισμού είναι μεγάλη.

 

Δεν φαίνεται στον υπέρηχο ούτε ότι πέρασαν οι μέρες, ούτε η ετοιμότητα τοκετού.

 

Η διαγνωστική ικανότητα των υπερήχων είναι συγκεκριμένη και περιορισμένη. Οι περγαμηνές του γιατρού και οι τοκετοί που έχει κάνει η μαία δεν μπορούν να αλλάξουν κάτι σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θέλω να ακούσω τις απόψεις σας γιατί πραγματικά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ξαναεμπιστευτώ αυτό το γιατρό παρόλο που κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν είχα κανένα πρόβλημα μαζί του. Τελικά παρά την τεχνολογία και την εμπειρία του γιατρού είμαστε έρμαια της τύχης ;:confused:

Link to comment
Share on other sites

papagalia εγω δεν βλεπω καποιο τραγικο λαθος του γιατρου.σου εκανε υπερηχο την ημερα της πητ οπως λες και προφανως ολα ηταν καλα(πλακουντας-υγρα)και σε αφησε να γεννησεις φυσιολογικα οταν το μωρο σου θα ηταν ετοιμο.τελειομηνο θεωρειται και ενα παιδι στην 39η εβδομαδα,αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να γεννηθει με προκληση.:roll:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά εγώ είχα τρομοκρατηθεί ότι θα ξαναέπεφταν οι παλμοί και μετά από πολλή πίεση στη μαία κατάφερα να την πείσω να καλέσει το γιατρό για καισαρική.

Τελικά αφου γεννήθηκε το μωρό μου είπε ότι πήρα την καλύτερη απόφαση και ότι θα ήταν αδύνατον να γεννησω φυσιολογικά

 

Από τη στιγμή που νιώθεις οτι ο γιατρός σου δεν σε καλύπτει, άλλαξέ τον, πάντως όλες του οι κινήσεις ήταν σωστές.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εγώ δεν βλέπω να έκανε κάτι κακό ο γιατρός σου.

 

Εγώ πήγα στην γιατρό μου την μέρα της ΠΗΤ και μου είπε να περιμένουμε άλλη μια εβδομάδα, αν δεν γίνει τίποτα τότε θα κάνουμε πρόκληση.

Γέννησα 40εβ.+ 5με. με πρόκληση γιατί ο μπέμπης ήταν μεγάλος (3950γρ. και 55εκ.).

 

Το αμνιακο υγρό είχε πρασινίσει αλλά το μωρό δεν είχε πάθει τίποτα,

εμένα με πείραξε, είχα μικρόβιο στο αίμα και πήρα για 5 μέρες ενδοφλέβια αντιβίωση.

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω οτι η κοπελα μας δουλευει.....'του γνωστου συλλογου' και 'κολλημενη με τον φτ'...και ' δεν ειδε στον υπερηχο ο γιατρος..' ενταξει.......για γελια......:rolleyes: εκτος κ αν πηγες να γεννησεις χωρις να εχεις ιδεα για την εγκυμοσυνη και τον τοκετο....(δεν το αποκλειω κιολας...:rolleyes:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θέλω να ακούσω τις απόψεις σας γιατί πραγματικά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ξαναεμπιστευτώ αυτό το γιατρό παρόλο που κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν είχα κανένα πρόβλημα μαζί του. Τελικά παρά την τεχνολογία και την εμπειρία του γιατρού είμαστε έρμαια της τύχης ;:confused:

 

Νομίζω ότι έχεις υπερβολικές προσδοκίες και από τους γιατρούς και από τις δυνατότητες της επιστήμης.

 

Οι δυνατότητες του ανθρώπου είναι περιορισμένες, το ίδιο και της τεχνολογίας. Δεν μπορούμε να τα δούμε όλα και δεν μπορούμε να τα προβλέψουμε όλα.

 

Η πρόοδος της επιστήμης μας έχει βοηθήσει σημαντικά και γι αυτό έχουν ελαττωθεί τόσο πολύ η περιγενητική θνησιμότητα της μητέρας και του εμβρύου. Δυστυχώς όμως κανείς δεν μπορεί να ελέγξει τα πάντα και θα υπάρχουν δυσάρεστες καταστάσεις, ακόμη και θάνατοι, όχι γιατί κάποιος γιατρός έκανε λάθος, αλλά γιατί κανένας γιατρός δεν μπορεί να ελέγξει τα πάντα. Υπάρχουν και οι περιπτώσεις του ανθρώπινου λάθους αλλά θα πρέπει να τις ξεχωρίσουμε από αυτές που ο γιατρός έχει εξαντλήσεις τα περιθώρεια των δυνατοτήτων του και της επιστήμης, αλλά δυστυχώς πάντα υπάρχει η πιθανότητα κάτι μπορεί να πάει στραβά και δεν μπορεί να το ελέγξει.

 

Ρώτησε κάποιους γιατρούς που ίσως έχεις στο φιλικό σου περιβάλλον και θα δεις ότι όλοι έχουν αντιμετωπίσει μερικά πολύ δυσάρεστα περιστατικά που παρά τις παρεμβάσεις και τη βοήθεια δεν πήγαν καλά.

 

Μέχρι το τέλος της 42ης εβδομάδας ο γιατρός μπορεί να περιμένει. Οι μισοί και παραπάνω τοκετοί γίνονται μέχρι το ΠΗΤ και ένα σοβαρό ποσοστό γίνεται μετά.

 

Αν εσύ είδες αλλαγή στη συμπεριφορά του μωρού αυτό είναι μια ένδειξη για παρακολούθηση, τίποτα περισσότερο.

Ο υπέρηχος μπορεί να δείξει κάποια πολύ περιορισμένα πράγματα. Ακόμη και η εκτίμηση του βάρους που κάνουν με βάση κάποιες μετρήσεις, έχει συχνά σοβαρές αποκλείσεις.

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω οτι η κοπελα μας δουλευει.....'του γνωστου συλλογου' και 'κολλημενη με τον φτ'...και ' δεν ειδε στον υπερηχο ο γιατρος..' ενταξει.......για γελια......:rolleyes: εκτος κ αν πηγες να γεννησεις χωρις να εχεις ιδεα για την εγκυμοσυνη και τον τοκετο....(δεν το αποκλειω κιολας...:rolleyes:)

επιθετικοτητα?????????????????????????????

γιατι????????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Kαλα κοριτσια συμβαινουν και αυτα πανω στην υπερβολη να γεννηθει ενα παιδι με φυσιολογικο τοκετο οπως και δηποτε.

 

Η νονα του γιου μου γεννησε πριν 5 μηνες με φυσιολογικο τοκετο ενα αγορακι μια χαρα. Η ιδια η μαμα δεν ειχε καμια ενσταση να κανει καισαρικη αν χρειαζοταν αλλα ουτε ειχε προβλημα να προσπαθησει για φυσιολογικο τοκετο. Η γιατρος ηταν εμπειρη και την εμπιστευοταν.

 

Κατα την διαρκεια του τοκετου τα πραγματα δυσκολεψαν οι ωρες περναγαν το μωρο ειχε εντελως λαθος θεση αλλα η γιατρος επεμενε οτι θα συνεχισουν φυσιολογικα. Μετα απο 7 ωρες η μαμα ζηταγε καισαρικη αλλα η γιατρος επεμενε οτι θα συνεχισουμε την προσπαθεια.

 

Ανημερα του Πασχα ξημερωνε και ευτυχως ολα πηγαν καλα, γεννηθηκε το μωρακι με λιγο χτυπημενο κεφαλι απο την βεντουζα.

 

Ολα μια χαρα μεχρι εδω αλλα η κουμπαρα μου απο οταν γεννησε και μεχρι τωρα δεν σταματησε να ποναει απο κατω. Δεν μπορει να παει στην τουαλετα γιατι ποναει δεν μπορει να κανει σεξ γιατι ποναει και ολα εκει κατω τα νιωθει εντελως διαφορετικα απο πριν.

 

Οι μηνες μετα την γεννα περναγαν και η κατασταση δεν αλλαζε ξαναπηγε στη γιατρο της και της λεει ποναω και της απανταει ολα μια χαρα ειναι μαλλον σου εχει μεινει ψυχολογικο απο την γεννα.

 

Πηγε σε αλλον γιατρο προχθες και της ειπε οτι χρειαζεται πλαστικη κολπου γιατι επαθε ζημια στην γεννα απο τον εμβρυουλκο και απο το σκισιμο.

 

Υποψην το μωρο ηταν μικρο σχετικα, 2500κιλα αλλα η κουμπαρα μου ειναι υπερβολικα αδυνατη και μικροκαμωμενη. Και αναρωτιεται η καυμενη γιατι δεν της εκανε καισαρικη κατευθειαν αφου η ιδια δεν καιγοταν για φυσιολογικο τοκετο???? Γιατι επεμενε τοσο πολυ η γατρος και τωρα ουτε στην τουαλετα δεν μπορει να παει χωρις να ποναει??? Ασε το σεξουαλικο θεμα που εχει γινει επωδυνο.

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα, δεν θα δεχομουν να ξεπερασω την 40η εβδομαδα...

 

θεωρω οτι ειναι υπερβολικα μεγαλο το ρισκο...

 

μιλωντας για μενα -παντα- απο τη στιγμη που εχω μπει στον 9ο και το παιδι εχει καλο βαρος, προτιμω τη λυση της προκλησης απο το ρισκο του να παει κατι στραβα τελευταια στιγμη..

 

στη κορη μου, απο την 37η εβδομαδα ειχα φαει τη γιατρο μου να γεννησω.. τελικα μου εσπασαν τα νερα στην 38η, λιγες μερες πριν μπω ουτως η αλλως για προκληση

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα, δεν θα δεχομουν να ξεπερασω την 40η εβδομαδα...

 

θεωρω οτι ειναι υπερβολικα μεγαλο το ρισκο...

 

Συμφωνω απολυτα και πιστευω και παρα πολλοι γιατροι γιατι δεν ειναι τυχαιο που συνηθως μολις κλεισεις την 40 εβδομαδα την επομενη σου κανουν εισαγωγη.

Ξερω περιπτωση που ο γιατρος αφησε τη μελλουσα μητερα να κλεισει την 40 εβδομαδα και 5 μερες απο την επομενη και οταν πηγε να γεννησει το παιδι ηταν νεκρο ενω την προηγουμενη ηταν μια χαρα.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

καθως επισης οταν εγω θελω να κανω καισαρικη για τους δικους μου λογους δεν επιτρεπω σε καμμια μαια να μου αλλαξει γνωμη και να επεμβαινει.το θεμα ειναι πολυ προσωπικο.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά η εγκυμοσύνη είναι 38 εβδομάδες από την ημερομηνία σύλληψης. Επειδή δεν είναι δυνατό να υπολογιστεί ακριβώς αυτό έχουν βάλει τις 40 εβδομάδες από την τελευταία περίοδο. Αυτό αντιστοιχεί σε κύκλο 28 ημερών.

 

Όλα λοιπόν είναι σχετικά και αριθμοί. Εφόσον όλες οι ενδείξεις δείχνουν ότι η εγκυμοσύνη δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα και η έγκυος παρακολουθείται τακτικά όταν πλησιάζουν οι μέρες της, δεν το βρίσκω τραγικό ή επικίνδυνο να γεννηθεί το μωρό όταν εκείνο θελήσει.

 

Εγώ γέννησα και τις δύο φορές όταν με έπιασαν οι πόνοι, χωρίς προκληση. Την πρώτη στις 39+5 εβδομάδες και την δεύτερη στις 40+0. Το δεύτερο παιδί μάλιστα μου το έβγαζαν μικρό και γεννήθηκε 3570γρ. Το δε πρώτο, ήταν σε λάθος θέση και μου το γύρισε η μαία την ώρα της εξώθησης. Πόνεσα, αλλά και τι έγινε; Παιδί εβγαλα.

 

Να δούμε τώρα πότε θα έρθει η τρίτη κόρη... :P

Ναταλία: 12/ 04/ 2006

Δανάη: 03/ 01/ 2009

Ιλιάνα: 01/ 11/2010

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω οτι η κοπελα μας δουλευει.....'του γνωστου συλλογου' και 'κολλημενη με τον φτ'...και ' δεν ειδε στον υπερηχο ο γιατρος..' ενταξει.......για γελια......:rolleyes: εκτος κ αν πηγες να γεννησεις χωρις να εχεις ιδεα για την εγκυμοσυνη και τον τοκετο....(δεν το αποκλειω κιολας...:rolleyes:)

Ο λόγος που έθεσα το θέμα εδώ είναι για να ακούσω τις απόψεις των άλλων. Όταν γέννησα έβλεπα το γλυκό του προσωπάκι και σκεφτόμουν ότι κάτι θα μπορούσε να πάει στραβα και να μην είναι καλά το μωράκι μου και εκλαιγα. Δεν έχω λόγο να πω τέτοιο ψέμα, ούτε θέλω να δυσφημίσω κανέναν, προς θεου... Τώρα όσο για το αν έχω ιδέα για την εγκυμοσύνη και τον τοκετό, εντάξει, παραδέχομαι ότι δεν γνωρίζω πολλά, αλλά γι' αυτό δεν είναι το forum? Και παρεμπιπτόντως, τα σχόλια σας μου φαίνονται πολύ διαφωτιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα για υπέρηχο τη μέρα της ΠΗΤ και ο γιατρός δεν είδε ότι το μωρό έπρεπε να γεννηθεί:evil:.

ένα μωρό που βρίσκεται στην πητ δεν πρέπει να γεννηθεί, απλά αξιολογούνται κάποιοι παράγοντες (αμνιακό υγρό,γήραμνση πλακούντα, αιμάτωση μωρού, εμπέδωση, διατσολή)

Του είπα εγώ ότι οι κινήσεις του είχαν αλλάξει

το ότι οι κινήσεις του παιδιού αλλάζουν είναι κλασικό σημείο εμπέδωσης, δεν έπρεπε να σε πάει για πρόκληση αλλά για καρδιοτοκογράφημα, μετά θα έβλεπε...

Ηθελα φυσιολογικό τοκετό, αλλά μετά από 11 ώρες δεν είχα καθόλου διαστολή.

ενοείται ότι θα αργούσες να κάνεις διατσολή εφόσων ο τράχηλός σου ήταν ανώριμος

Ηρθε μια μαία και μου χορήγησε ωκυτοκίνη και τότε οι παλμοί του μωρού έπεσαν.

όταν λες έπεσαν καταλαβαίνω ότι έπεσαν κατά την διάρκεια μιας ωδύνας και μετά (όταν δεν είχε πόνο) στην παύλα ήταν κανονικοί (αύτο δεν θεωρείται άμεση βραδυκαρδία χρειάζεται μόνο παρακολούθηση); και όταν λες έπεσαν τι ενοείς 100 ή 50;

η μαία να επιμένει :shock:να ξαναπροσπαθήσω για φυσιολογικό τοκετό ( ήταν του γνωστού συλλόγου )

γιατί να μην επιμείνει αφού δεν είχες καμιά απολύτως ένδειξη για καισαρική;

μετά από πολλή πίεση στη μαία κατάφερα να την πείσω να καλέσει το γιατρό για καισαρική. Το αποτέλεσμα; το παιδάκι είχε δυσφορήσει, γεννήθηκε μεσα στο μυκώνιο και αν δεν είχα επιμείνει για καισαρική ποιός ξέρει αν θα τα είχε καταφέρει...

το παιδάκι δυσφόρησε επειδή φαγώθηκες να το βγάλεις πριν την ώρα του και επειδή επι ανωρίμου τραχήλου δεχόταν τόση ώρα την επίδραση της ωκυτοκύνης

το παιδάκι που είναι σε μυκώνιο αν δεν κάνει κάποιοα εμένουσα βραδυκαρδία κατά τον τοκετό, ή ταχύπνοια μετά τον τοκετό, δεν διαφέρει σε τίποτα από τα άλλα παιδάκια

Δεν θα έπρεπε να το δει στον υπέρηχο ότι είχαν περάσει οι μέρες;;; Υποτίθεται ότι είναι από τους καλύτερους γιατρούς με περγαμηνές κλπ και η μαία γνωστή και ξεγεννάει και σε σπίτια:shock:

μα δεν είχαν περάσει οι μέρες :-P, απλά είχε εξαντληθεί η υπομονή σου λυπάμαι αγαπητή αλλά κανένας γιατρός ή μαία δεν είναι σε θέση να το διαγνώσει αυτό.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...