Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


εγω εχο giennisi sto attiko , kanune episkliridio , plirosa 200 e anestyzjologo jia na mu to kanei

Στην Αθήνα φαντάζομαι είναι κάπως διαφορετικά τα πράγματα. Εγώ είμαι Ρέθυμνο και δε ξέρω τι παίζεται εδώ.. Θα το ρωτήσω πάντως..

26hcp3?r=1280350748

Link to comment
Share on other sites

κι εγω γεννησα στο ελενα με καισαρικη και επισκληριδιο!μου ειχε πει ο γυναικολογος 200 ευρω!Ο αναισθησιολογοςηταν ο πιο καλος γιατρος που εχω γνωρισει!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες!Λοιπόν πήγα σήμερα στο γιατρό και συζήτησα μαζί του το ενδεχόμενο για να κάνω επισκληρίδιο σε φυσιλογικό τοκετό.Μου είπε ότι σε όλο το νοσοκομείο υπάρχει 1 αναισθησιολόγος που ασχολείται με αυτό και ότι πρέπει να συνεννοηθώ μαζί της..Φυσικά μου είπε να κάνω τα μαθήματα ανώδυνου και βλέπουμε..Ευτυχώς που ο άνδρας μου δουλεύει στο νοσοκομείο και ελπίζω να τη βρεί και να συμφωνήσει να με αναλάβει..Δεν είναι λίγο άδικο αύτο με τα δημόσια νοσοκομεία??Ευελπιστώ να βγάλουμε άκρη..Πρός το παρόν κάνω τα μαθηματάκιά μου και βλέπουμε..

26hcp3?r=1280350748

Link to comment
Share on other sites

Στο νοσοκομείο Γιαννιτσών που γέννησα, μου είπαν ότι στα δημόσια νοσοκομεία δεν κάνουν επισκληρίδιο. Βέβαια το ζήτησα στο τέλος όταν δεν άντεχα άλλο και παρακαλούσα ή για επισκληρίδιο ή για καισαρική.

as1cHjB-M3-1110MTA3NzdkfDA2MGR8RXZlbGluYQ.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω στο Αρεταιειο που γεννησα,πληρωσα 200€ για την επισκληριδιο που εκανα;)

Δεν είναι τα χρήματα το πρόβλημα.Δεν το ζητάω δωρεάν!Απλά εγώ το θεωρώ άδικο από τη στιγμή που υπάρχει λύση για όλες τις γυναίκες να μην ταλαιπωρηθούν πολύ, να μην το κάνουν στο δημόσιο νοσοκομείο. Μήπως είμαι υπερβολική και ζητάω κάτι παράλογο??

26hcp3?r=1280350748

Link to comment
Share on other sites

katerinak1 kalispera , i kaliteri mu fili menei sto iraklio kritis kai ine 3 minon eggios lipon anangazete na paei na gienisei sto asklipeio kai na skasei xontro pakieto jiati sta dio dimisia nosokomeia den kanune episkliridio . pandos ine ligo adiko stin athina sta dimosia na kanune episkliridio eno stin kriti an den pas idiotika ..... asta

Link to comment
Share on other sites

katerinak1 kalispera , i kaliteri mu fili menei sto iraklio kritis kai ine 3 minon eggios lipon anangazete na paei na gienisei sto asklipeio kai na skasei xontro pakieto jiati sta dio dimisia nosokomeia den kanune episkliridio . pandos ine ligo adiko stin athina sta dimosia na kanune episkliridio eno stin kriti an den pas idiotika ..... asta

Κοίτα εφώ στο Ρέθυμνο δεν έχεις και πολλές επιλογές. Υπάρχει μόνο το δημόσιο και άλλη μία κλινική την οποία και δεν προτίμησα λόγω του ότι α) ο γιατρός που επέλεξα είναι στο δημόσιο και β) ο σύζυγος δουλεύει επίσης εκεί. Έχω μια ελπίδα λόγω συζύγου μήπως και δεχθεί η αναισθησιολόγος να με αναλάβει αλλιώς τρεχάτε ποδαράκια μου!!!

26hcp3?r=1280350748

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Lame εμένα σε δημόσιο ο γιατρός μου είπε 200 και όταν τον ρώτησα αν υπάρχει άλλη εναλλακτική λύση παυσίπονου μου είπε όχι. Τι είναι η άπαξ δόση ραχιάιας περιοχική; Είχε αποτέλεσμα; πόνεσε το τσίμπιμα, πόνεσες στον τοκετό, στο ράψιμο κλπ.;

Link to comment
Share on other sites

Βρήκε σήμερα ο άντρας μου την αναισθησιολόγο και του είπε οτι θέλει να με βοηθήσει και να μου κάνει τελικά την επισκληρίδιο και μόνο σε περίπτωση που τύχει κάποιο έκτακτο χειρουργείο δεν θα μπορέσει. Θα πάω την επόμενη εβδομάδα να μου πάρει ιστορικό και να μιλήσουμε και με το γιατρό μου.Ελπίζω μόνο μέχρι την επόμενη εβδομάδα να μη γεννήσω...Αυτά προς το παρόν..

26hcp3?r=1280350748

Link to comment
Share on other sites

στο ελενα βενιζελου που γεννησα με καισαρικη ο αναισθησιολογος πηρε 200 ευρω<εκανα ραχιαια περιοχικη απαξ δοση οχι επισκληριδιο>

 

 

τπ [ρωτο στο Αττικό πληρωσα οπως ειπαν και οι κοπέλες 200 ευρω και εκανα με ρωτησαν επιτοπου εαν ηθελα. Το δευτερο στο Ελενα εκανα και πληρωσα 200 ευρω αλλα χαλαλι γιατι ο ανισθηιολογος ηταν ενας υπέροχος ανθρωπος και γλυκυτατος. Ο γιατρος μου το ονομασε

 

ε[ισκληρίδιο αλλα ηταν διαφορετικο απο αυτο που εκαναν στο Αττικο. Δηλαδή εγινε στην πλάτη αλλα ειχε ενα σωληνακι που κατεληγε στον λαιμο και διοχετευε και φαρμακο και επίσης δεν πονουσα καθολου μα καθολου ουτε καταλαβα αν κοψανε πως ραψανε μονο τους εβλεπ και ειχα συναισθηση να σπρώξω. Στο Αττικο ειχα κατι στο δαχτυλό μου και μου έλεγαν να παταω ενα κουμπάκι οταν ενιωθα πονο ειχα αναισθητοποιηθει τοσο πολύ που δεν μπορουσα να σπρώξω και απιδευτηκα πολύ και επίσης οταν το παιδι εβγαινε ενιωθα να με σκιζουν, Δεν ξερω αν ηταν διαφορετικο και αν ηταν αυτο που λεει η κοπέλα ραχιαια περιοχικη απαξ δοση αυτο που ξερω ειναι οτι στο Ελενα ηταν καλύτερα και να σας πω απ' ολη την γεννα αυτο φοβομουν μηπως δεν νιωθω οπως στο πρωτο να σπρώχνω και παιδευτώ και αναρωτιώμουν και τωρα δηλαδή γιατι χρειάστηκε να σπ΄ρωχνω τοσο πολύ με τοση δυναμη. Δεν ξερω ειλικρινά μπορεί να μην εφταιγε η αναισθησία αλλά το οτι ημουν πρωτοτοκη και το παιδί δεν κατέβαινε με τιποτα ενω το δευτερο γλιστρισε μονο του.

Κανόνισε με τον γιατρο σου να του πει να ερθει. Και στο Ελενα ο γιατρος μου επειδή ηθελε τον συγκεκριμένο τον κάλεσε Κυριακή και ηρθε ο ανθρωπος.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα αρχες του 2010 στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο Λαρισας. Εχω να πω τα καλυτερα λογια. Οι γιατροι ολοι τους ειναι πραγματικα επιστημονες στην δουλεια τους καθως και το προσωπικο εκτος απο μια μαλακω αλλα παντου θα υπαρχει η εξαιρεση του κανονα. δεν πληρωσα τιποτα (επισκληριδιο καισαρικη). Ο αναισθησιολογος ενας καταπληκτικος ανθρωπος με πηρε αγκαλια ως την αιθουσα του χειρουργειου και μου μιλουσε γλυκα για να ειμαι ηρεμη. δεν ξερω το ονομα του ή καλύτερα δεν το θυμαμε, δεν ζητησε κανενας φακελακι και ας ηταν 03:00

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα πριν ενα χρονο σε δημοσιο νοσοκομειο κ μου εκαναν ραχιαια. με τρυπησαν - δυστυχως 2 φορες γιατι ειχα φορτωθει κιλα κ δυσκολευτηκε ο αναισθησιολογος να βρει το κενο που εψαχνε - στη σπονδυλικη στηλη . μολις μπηκε το φαρμακα ενιωσα ενα υπεροχο μουδιασμα απο τη μεση κ κατω. το πιο συγκλονιστικο συναισθημα ηταν τη στιγμη που τραβηξαν το παιδι. μου ειπε ο αναισθησιολογος οτι θα νιωσω ενα τραβηγμα. ενιωσα οτι μου εβγαζαν τα σπλαχνα κ οντως αυτο εκαναν... δεν ειναι πονος βεβαια ειναι ενα πολυ περιεργο συναισθημα παντως που σου μενει αξεχαστο. εκανα καισαρικη γιατι το ηθελα εξ αρχης κ ο γιατρος μου δεν εφερε καμια αντιρρηση. κ δεν πληρωσα κ τπτ για την αναισθησια .

.png
Link to comment
Share on other sites

Στις καισαρικές κάνουν επισκληρίδιο σχεδόν σε όλα τα δημόσια νοσοκομεία. Σε φυσιολογικούς τοκετούς είναι λίγο σπάνιο. Πάντως σήμερα μίλησα με την αναισθησιολόγο του νοσοκομείου που θα γεννήσω, με ενημέρωσε γενικά για την αναισθησία αλλά μου άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο να είμαι προετοιμασμένη ότι υπάρχει περίπτωση οι συνθήκες να μην είναι ιδανικές για να μου κάνει επισκληρίδιο, οπότε και θα πρέπει να το παλέψω με τον κλασικό τρόπο..:-(

26hcp3?r=1280350748

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κι εγώ κορίτσια ζήτησα αλλά τζίφος. Γέννησα στο Πανεπιστημιακό Πατρών κ δεν κάνουν δυστυχώς :evil:. Αντέχεται πάντως ...;)

 

ακριβως...κι εγω στο Πανεοιστημιακο στο Ριο-Πατρα και δεν κανουν επισκληριδιο οπως επισης ειναι αρνητικοι και στην καισαρικη χωρις να υπαρχει σοβαρος λογος!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα στο Αττικο εκανα επισκληριδιο για ΦΤ, τελικα εκανα ΚΤ (μεγαλητερη δοση και συνεχη παρουσια αναισθησιολογου) και δεν μου ζητησαν χρηματα, και δεν με ρωτησαν αυτοι, το ειχα ηδη συνεννοηθει με τον γιατρο μου και εκει απλα υπεγραψα οτι συμφωνω! Και οι 2 αναισθησιολογοι που ειχα ( ενας αντρας μαλλον ο υπευθυνος, και μια κοπελα) κ α τ α π λ η κ τ ι κ ο ι ! Με χιουμορ, κουβεντιαζαμε σε ολη την διαρκεια της τομης και δεν καταλαβα τπτ!:D

7ytop2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ακριβως...κι εγω στο Πανεοιστημιακο στο Ριο-Πατρα και δεν κανουν επισκληριδιο οπως επισης ειναι αρνητικοι και στην καισαρικη χωρις να υπαρχει σοβαρος λογος!!!

 

 

Όντως! Να κάνω μια αδιάκριτη ερώτηση? Σε ποιο γιατρό γέννησες? Αν δεν θές να το γράψεις εδώ, στείλε μου pm.

4aMNp3.pngfA7Ap2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...