Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΛΙΣΤΕΡΙΑ...


Recommended Posts

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!

ΕΦΑΓΑ ΚΑΠΝΙΣΤΟ ΤΥΡΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕ ΕΧΕΙ ΛΟΥΣΕΙ ΚΡΥΟΣ ΙΔΡΩΤΑΣ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΗΣΤΕΡΙΑΣ ΑΠΟ ΚΑΠΝΙΣΤΟ ΤΥΡΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΑΛΑΚΟ Η ΕΧΕΙ ΥΠΟΣΤΕΙ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ?

ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


βίκυ μου δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά δεν είναι απαραιτητο ότι θα πάθεις κάτι. Εγώ έφαγα μοτσαρέλα τώρα τις γιορτές και μετά το μετάνοιωσα, αλλά θέλω να πιστεύω ότι για να πάθεις κάτι πρέπει να είναι ελάχιστες οι πιθανότητες, αλλιώς θα υπήρχαν συχνά κρούσματα.

Μην ανησυχείς, για να σου φύγει η ιδέα, φαντάζομαι ότι μπορεις να κάνεις κάποια αιματολογική εξέταση.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

εμάνα ο γιατρός μου δεν μου είπε τίποτα για τα τυριά! Μην μπαίνετε σε σκέψεις και βασανίζεστε για την αμυδρή πιθανότητα. Ότι μπορούμε προσέχουμε ! Παρεπιπτόντως εγώ περιμένω να γεννήσω για να φάω σούσι... μου έχει κολλήσει! ελπίζω να μην προσέχεις τα ίδια όταν θηλάζεις...

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειχα λυσσαξει για σουσι οσο ημουν εγκυος!!! δε ζηλεψα τιποτα αλλο, δε γουσταρα τιποτα αλλο, σουσι!!!! ΣΟΥΣΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!

 

ε,πηγα και πηρα!!! κρυφα!!! 3-4 φορες απο το Βασιλοπουλο...

 

οκ, δεν ημουν και παραδειγμα για μιμηση, αλλα δεν επαθα και τιποτα!!! αν μπρουμε να αποφυγουμε τα επικυνδινα τροφιμα ειναι καλο,αλλα αν φαμε και κατι μια φορα δε τρεχει τιποτα!!!

 

(τι το θυμηθηκα το σουσι τωρα.... τρεχουν τα σαλια μου, και εχω φακες!!! ελεος!!!)

Link to comment
Share on other sites

αχ και ο τονοσ????δεν το ηξερα κι εχω φαει αρκετο....

ενα διαστημα με ειχε πιασει να θελω σκουμπρι παστο...ειχα λυσαξει ...τελικα εφαγα λιγο..(μου ειπαν οτι ειναι ψημενο απο το αλατι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

και τονο εχω φαει και για ροκφορ τρελλαινομαι... δοξα τω Θεο μια χαρα ολα... τωρα εχω φαει μια φρικη με τον καφε... με πιανει συχνα λιγουρα αλλα προσπαθω να μην πινω.. συνολικα εχω πιει 3 φορες ολο αυτο τον καιρο... και μιλαμε για γαλλικο ή τυπου καφε-σοκολατα φακελακια με μισο ποτηρι γαλα. τοσο βαρυ! αχ αυτα τα γλυκα να δω πως θα κοψω!

me and my men...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σε όλες! Θα ήθελα την γνώμη σας για ενα θέμα που με απασχολεί τις τελευταίες ημέρες. Βρίσκομαι στον 4ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και πρίν απο περίπου μια εβδομάδα έφαγα καπνιστό σολωμό συσκευασμένο του σουπερ μαρκετ, χωρίς να γνωρίζω οτι ανήκει στα απαγορευμένα τρόφιμα. Φοβάμαι για λιστέρια. Θα ήθελα να μου πείτε αν κάποια απο εσάς έχει παρόμοια εμπειρία και αν γνωρίζετε μετα απο πόσο διάστημα, αφού καταναλώσεις τρόφιμο με βακτήριο φαίνεται στην εξέταση αίματος αν έχεις κολλήσει. Έχω τρομοκρατηθεί:-(

Link to comment
Share on other sites

Καλε ηρέμησε....μια χαρα εισαι.Το οτι εφαγες μια φορα καπνιστο δε σημαινει οτι επαθες και κατι.Κι εγω ετυχε κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης να φαω καπνιστα.Μην τρελαινεσαι ετσι χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω την βοήθεια σας!! Είμαι τόσο μπερδεμένη και αγχωμένη. Είχα ξαναγράψει γι' αυτό αλλά δεν ξέρω τι έγινε και δεν εμφανίζεται το θέμα μου. Τέλος πάντων για να μπώ στο θέμα: είμαι 18 εβδομάδων έγκυος και πρίν δυο εβδομάδες περίπου έφαγα η χαζή καπνιστό σολωμό συσκευασμένο απο το σουπερ μαρκετ. Εκ των υστέρων διάβασα οτι δεν επιτρέπεται. Και φοβήθηκα για το μικρόβιο της λιστέριας. Την άλλη μέρα πήγα για εξέταση στην μικροβιολόγο. Το αποτέλεσμα έδειξε πως δεν έχω αντισώματα. Επίσης ο γυναικολόγος μου είπε πως είναι κάτι σπάνιο και δεν χρειάζεται να επαναλάβω την εξέταση. Εγώ όμως συνεχίζω να ανησυχώ και το έχω διαρκώς στο μυαλό μου. Ποιά είναι η γνώμη σας; Είμαι υπερβολική ή να ανησυχώ.....;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχείς κορίτσι μου. Αυτές είναι σπάνιες περιπτώσεις και τα αναφέρουν απλώς για τον φόβο των Ιουδαίων στην εγκυμοσύνη. Σκέψου το και μόνη σου: για να μην έχεις αντισώματα, θα πει ότι δεν το πέρασες μέχρι σήμερα. Ε, τώρα θα σου τύχει? Κι εγώ στο πρώτο μου παιδί είχα τρελό άγχος με το άλλο μικρόβιο που κολλάς από τις γατες (είχε γίνει ο φόβος και ο τρόμος μου και τώρα ξέχασα ακόμη και το όνομα του, φαντάσου!) κι είχα κάνει 5-6 φορές την εξέταση. Αφού ο μικροβιολόγος, που είναι και θείος μου, με κορόιδευε. Καλά μωρή μου έλεγε, έζησες 16 χρόνια με ένα σκύλο και 2 με μια γάτα που ούτε που την πήγες για εμβόλια και δεν έπαθες τίποτα, τώρα από που θα σου 'ρθει? Και είχε δίκιο...Και μια φίλη μου που γεννησαμε μαζί προσβλήθηκε στο 1ο τρίμηνο από μεγαλοκυτταροιό (έτσι δεν το λένε?) και το παιδάκι της γεννηθηκε υγιέστατο! Γι' αυτό σου λέω, βγάλτο από το μυαλό σου. Είναι οι ορμόνες τώρα που σε κάνουν πιο ευάλωτη σε τέτοιους φόβους.

Link to comment
Share on other sites

Τοσα χρονια δηλαδη που τρωμε τυρια και σαλαμια δεν παθαμε λιστερια γιατι να παθουμε σ αυτους τους 9 μηνες? :roll:

 

καλο ειναι η εγκυος να προσεχει τι τρωει.Μια συναδελφος τεσσαρων μηνων εγκυος εχασε το μωρακι της απο Λιστερια, δεν ειναι κριμα?:(

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια, κι εγω τα παντα τρωω! Τα μονα που αποφευγω ειναι τα θαλασσινα (μυδια, γαριδες κτλ) που συνεχεια ακους καποιον να παθαινει κατι. Ψηνω καλα τα κρεατα-πλενω καλα τα λαχανικα. Κατα τ'αλλα ολα τα τρωω οπως πριν. (αχ αυτα τα ατιμα τα γλυκα...)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...