Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορίες για την δεύτερη γέννα


Recommended Posts

ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΕΝΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ? :?: ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ, ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ :?:

 

ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΙΕΡΩΤΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ, ΗΤΑΝ/ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ? ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΒΙΩΝΩ ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΜΟΙΑΖΕΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ. ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ (ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΒΓΕΙ ΜΠΕΜΠΗΣ).

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν εχω εμπειρια ουτε καν απο την πρωτη μου γεννα ακομα αλλα απο τα λιγα που ξερω και απο εμπειριες που εχω ακουσει η καθε γεννα οπως και η εγκυμοσυνη διαφερουν καθε φορα ακομα και στην ιδια γυναικα.

 

Τι να πει κανεις..... η φυση ισως ξερει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Για την δεύτερη γέννα θα σου πω σε λίγο καιρό....

 

Για την δεύτερη εγκυμοσύνη... εμένα πάντως είναι πιο δύσκολη από την πρώτη. Την πρώτη ούτε που την κατάλαβα...

Τώρα, είχα ιλίγγους, έχω συσπάσεις, είναι χαμηλά το μωρό... Και γενικά είμαι πιο βαριά, πιο δυσκίνητη και δεν με αφήνουν να κάνω και πολλά πράγματα....

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι ομοιομαθούσα με τη Σοφία.

 

Βεβαια σε αυτό έχει πάιξει ρόλο και το άλλο μου ζουζούνι που όταν βρίσκεται στο χώρο θέλει 2 άτομα να τρέχουν από πίσω του..Φανταστήτε εμένα τον μπογο να προσπαθώ να τον πιάσω, να του μαζεψω τα παιχνίδια (συνήθως κάτω από τον καναπές), να τον μαζέψω όταν τον πιάνει και κοπανιέται κάτω..

 

Γενικά συσσωρεύεται η κούραση..

 

Επίσης, αν και στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα μεγάλη κοιλιά και είχα πάρει πολλά κιλά, τώρα χωρίς τόσα κιλά η κοιλιά μου είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!!!(με ότι συνεπάγεται αυτό σχετικά με κούραση, αυπνίες, πόνους κλπ). να φανταστήτε ότι από τον 7ο μήνα με ρωτάγαν αν έχω μπει στον μήνα μου και πότε ακριβώς γεννάω! (με στυλ, όπου να ναι θα το βγάλεις)

 

Έτσι από τη μια δεν θέλω να βγει ακόμα, αλλά από τηνάλλη δεν μπορώ να με φανταστώ πως θα έχω γίνει μέχρι να γεννήσω...Χώρια που ενω στην πρώτη εγκυμοσύνη περπατούσα και γενικά είχα αντοχές, τώρα δεν μπορώ να περπατήσω ένα τετράγωνο χωρίς να κρατάω την κοιλιά μου

 

Για την γέννα, δεν έχω άποψη, ούτε θα έχω λόγω καισαρικής...Πάντως αυτή τη φορά θα κάνω επισκληρίδιο, οπότε ελπίζω ότι τις πρώτες μέρες θα είμαι σε καλύτερη κατάσταση σχετικά με την πρώτη γέννα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια

και με εμένα το ίδιο συμβαίνει.Εχω ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ που περιμένω πώς και πώς να γεννήσω.Σκεφτήτε ότι στο πρώτο ούτε ιλλίγγους είχα,ούτε τάση για έμετο ούτε κούραση ούτε τίποτα.Περπάταγα μέχρι και τον ένατο τουλάχιστον 2 χλμ την ημέρα για να πάω στην δουλεία μου,έκανα γενικό στο σπίτι λίγες μέρες πρίν την γέννα και γενικά ήμουν πολύ high τώρα το μόνο που θέλω είναι να είμαι ξαπλωμένη όλη την ημέρα και να μην κάνω τίποτα.

Αντε να τελείωνει αυτή η "ταλαιπωρία" που σας ορκίζομαι ότι αν ήταν έτσι και η πρώτη μου εγκυμοσύνη θα ήταν και η τελευταία και ας θέλει ο άνδρας μου να πάμε και για τρίτο.Εδώ τώρα και έχω χώσει τους πάντες όχι και για τρίτο :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙΣ (ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ) ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΑΛΛΑ ΚΑΘΑΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ (ΠΙΟ ΗΡΕΜΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΩΡΙΜΗ). ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΟΣΟ ΝΑ ΝΑΙ ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ (ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ) ΠΙΟ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΟΣΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ 4 ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΝ?

 

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΕΣ ΦΤΙΑΓΜΕΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ.

 

ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ (ΟΧΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΠΙΠΛΟΚΩΝ) ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΕΠΙΣΗΣ (ΟΧΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΜΟΝΟ) ΟΤΙ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΠΑΛΙ ΟΙ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΕΠΙΣΗΣ (ΟΧΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΜΟΝΟ) ΟΤΙ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΠΑΛΙ ΟΙ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ.

 

Αυτό μου το είχε πει κι εμένα ο γιατρός που είχα στην Αθήνα. Από το τρίτο δυσκολεύει και γίνεται πάλι ένας κύκλος... Γιατί μου είπε συγκεκριμένα... φαντάσου αν το καθένα το γεννούσες πιο εύκολα και πιο γρήγορα... στο 4ο (ας πούμε) δεν θα προλάβαινες να πας στο μαιευτήριο!!!

Η φύση προνοεί...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Για τους Μπαμπαδες τουλαχιστον... ( αν και δεν ρωτας αυτο, το ξερω ) ειναι πιο ευκολη....

Λεγεται........εμπειρια :D:D:D:D

Ακομα και αν η δευτερη εγκυμωσυνη ειναι πιο δυσκολη....

Ακομα και αν το δευτερο μωρο οταν με το καλο γεννηθει ειναι πιο "δυσκολο" :D:D:D:D:D:D:D

 

Βεβαια ο ανασταλτικος παραγιντας ειναι οι δικες μας αντοχες λογω ηλικιας

οπως επεισεις αν γινουν με μεγαλη διαφορα ( 14 χρονια καλα ειναι? :D:D:D:D εχεις φτιαξει εναν αλλο ρυθμο ζωης πλεον....

Και αυτο σου "στοιχιζει" ας το πω....

Link to comment
Share on other sites

Κρίνοντας απο προσωπική εμπειρία, νομιζω πως η δεύτερη εγκυμοσύνη/γέννα (αν δεν υπάρχουν αλλα αντικειμενικα προβληματα )είναι πιο εύκολη απο την πρωτη:

Την πρωτη φορα έχεις το "φοβο του αγνωστου" - ολα ειναι καινουρια, δεν ξέρεις πως να τα αντιμετωπίσεις και με το παραμικρό πανικοβάλλεσαι και τρεχεις στο γιατρό! (Ασε που βλέπεις το σωμα σου όπως δεν το έχεις ξαναδει ποτε, αυτο κι αν ειναι σοκ....)

Τη δεύτερη φορά... ξέρεις!!!

Όσο για τη γέννα, σ'εμενα η δεύτερη ήταν σαφώς πιό εύκολη από την πρώτη! Καισαρικές και οι δύο, αλλα στη δεύτερη πονούσα ελάχιστα, εκανα την πρωτη βόλτα στο διάδρομο πολύ πιο γρήγορα και εύκολα - ασε που ο γιατρός "κεντησε" στη δευτερη τομη, την έκανε τέλεια και φαινεται ελάχιστα!

 

Ειναι πιο εύκολα τα πράγματα και με το μωρό - ξέρεις πώς να το πιάσεις, ο θηλασμος ειναι πλέον παιχνιδάκι, δεν αναρωτιέσαι πώς να το κρατάς για να ρευτεί ούτε αν πειράζει που έφαγε λιγα ml λιγότερα, δεν πανικοβάλλεσαι με τις γουλιτσες που βγάζει...Οπως λέει και ο Fokion, η λέξη-κλειδι είναι η "Εμπειρία".

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργη να ξέρω αν ισχύει το γεγονός ότι την δεύτερη φορά το σώμα και συγκεκριμένα η μήτρα ξέρει τι να κάνει? σε σχέση με την διαστολή, τις συσπάσεις, πόσο μαλακός είναι ο τράχηλος κλπ.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο που λες Νανα αλλα εγω πιστευω οτι και στην πρωτη εγκυμοσυνη/γεννα το σωμα και η μητρα ξερουν πολυ καλα τι να κανουν!

Εγω τουλαχιστον ετσι νιωθω και ακολουθω εγω το σωμα μου κι οχι αυτο εμενα (δυστυχως η ευτυχως θα δειξει!)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο που λες Νανα αλλα εγω πιστευω οτι και στην πρωτη εγκυμοσυνη/γεννα το σωμα και η μητρα ξερουν πολυ καλα τι να κανουν!

Εγω τουλαχιστον ετσι νιωθω και ακολουθω εγω το σωμα μου κι οχι αυτο εμενα (δυστυχως η ευτυχως θα δειξει!)

 

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΙΜΙΚΑ... Η ΦΥΣΗ ΕΧΕΙ ΠΛΑΣΕΙ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΠΟΣΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΑΝΤΟΧΗ ΕΙΧΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙΣ. ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΒΕΒΑΙΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ. ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ (Η ΠΡΩΤΗ ΗΤΑΝ "ΕΛΑΦΡΩΣ" ΕΠΩΔΥΝΗ ΟΠΩΣ ΚΑΘΕ ΓΕΝΝΑ) ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΘΩ ΚΑΙ ΣΕ ΤΡΙΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΔΩ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΙΡΑ.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου περίπτωση η δεύτερη γέννα ήταν πιο εύκολη και πιο γρήγορή από την πρώτη. Βέβαια η πρώτη έγινε τελείως φυσιολογικά χωρίς παρεμβάσεις. Ξεκίνησε στις 02:30 τα ξημερώματα της μιας μέρας και γέννησα στις 00:30 τα μεσάνυχτα της άλλης. 22 ώρες!!! Βέβαια στο χειρουργείο ξάπλα στο κρεβάτι ήμουν τις τελευταίες πέντε ώρες, τις υπόλοιπες περπατούσα στους διαδρόμους. Η δεύτερη έγινε με πρόκληση τοκετού και μέσα σε τέσσερεις ώρες είχα γεννήσει. Όταν μπήκα στο χειρουργείο όμως είχα ήδη 2 εκατοστα διαστολή.

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αναρωτιέμαι αν ισχύει αυτό.

Εχω ακούσει οτι τη δευτερη φορά είανι ευκολότερα,θα φανεί,

Η δευτερη εγκυμοσύνη μου πάντως είαι καλύτερη απο την πρώτη,δεν είχα τόσες πολλές αναγούλες και εμετούς ούτε και τόσο αγος και φόβο,την πρώτη φορά αν ήταν δυνατον να πήγαινα κάθε εβδομάδα για υπέρηχο θα το έκανα :D:D

Τώρα είμαι πιο χαλαρή!Ισως και επιδή έχω κι ενα ζουζούνι να τρέχω απο πίσω του όλη μέρα δεν έχω και πολύ χρόνο να σκεφτώ πως είμαι!

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τώρα που διανύω τη 2η εγκυμοσύνη, και αμέσως μετά την 1η βλέπω διαφορές. Γενικά ,πιστεύω ότι κάθε εγκυμοσύνη διαφέρει και ειδικότερα βάσει της εμπειρίας μου, η 2η είναι πιο εύκολη. Δεν είχα ναυτίες ούτε πρόβλημα με τις μυρωδιές όπως στην Κατερίνα, ούτε ζαλάδες καθόλου. Τώρα ξεκινάνε οι καούρες καθώς το μωρό μεγαλώνει και πιέζεται το διάφραγμα. Βέβαια έχοντας μια ζουζούνα 7 και κάτι μηνών η κούραση είναι περισσότερη από πριν. Οργανικά πιστεύω ότι το σώμα είναι σε πολλούς τομείς προετοιμασμένο. Αυτό που μου συνέβει εδώ και ένα μήνα (πολύ νωρίς ) είναι φοβερό πρήξιμο στα πόδια, κάτι που δεν το είχα στην 1η εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε αυτό έχεις δίκιο.

 

Την πρώτη φορά ήμουν στον κόσμο μου, μέσα στην ρελλή χαρά

 

Τώρα αν μπορούσα να το κράταγα και άλλο μέσα θα το έκανα

 

..και ας μην αντέχω να κανω τίποτα με την κοιλάρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Την δευτερη φορα κατω απο φυσιολογικες συνθηκες ειναι πολυ πιο ευκολα.Προσωπικα την δευτερη γεννα την ξεχασα ακομη θυμαμαι την πρωτη που ηταν ζορικη τωρα μιλαμε για πολλα χρονια πριν.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι ξεκαρφωτη εδω απλα θα καταθεσω την αποψη αλλων γνωστων μου..

η δευτερη γεννα (φτ) σε καποιες γυναικες ειναι πολυ ευκολοτερη, σε αλλες οχι διοτι μπορει να προκυψει οτιδηποτε ιδιως αν η δευτερη κυηση συμβαινει σε προχωρημενη ηλικια πχ μετα τα 35 ηα αν εχουν υπαρξει αλλα θεματα υγειας, αλλα ενα ειναι κοινο σε ολες..οταν πλησιαζει η ωρα του τοκετου ολες αγχωνονται περισσοτερο απο μια πρωταρα η οποια δεν ξερει ακομη τι εστι βερυκοκο..αυτο μαλλον θα παθω και εγω αν και οταν παω για δευτερο..

Link to comment
Share on other sites

για μενα η δευτερη γεννα ηταν πολυ πιο ευκολη μπορει να εχει να κανει και το οτι γεννησα κοντα,17 μηνες μετα την πρωτη και το οτι η πρωτη γεννηθηκε 3600 και η δευτερη 2700.να φανταστεις γεννησα μεσα σε 15περιπου απο την ωρα που ηρθε ο γιατρος :lol:

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω δυο παιδακια(φτ χωρις επισκληρηδιο).Η γιατρος μου μου ειχε πει οτι τα κυτταρα ''εχουν μνημη'' και μολις ξεκινησει ο τοκετος θα προχωρησει πιο γρηγορα.Οντως εγινε ετσι,απο τη στιγμη που η διαστολη ηταν 6, πηγε στο 10 σε χρονo dt.Μολις προλαβαν να με πανε απο την αιθουσα ωδινων στο χειρουργειο το μωρο βγηκε.Βεβαια οπως γραφτηκε και πριν,επειδη εχεις την εμπειρια ενος τοκετου,το σκεφτεσαι διαφορετικα το πραγμα,φοβασαι ισως λιγακι(εγω φοβομουν μην χρειαστει καισαρικη και παθω κατι στη ναρκωση-κατι που την πρωτη φορα δεν μου περνουσε απο το μυαλο)

Link to comment
Share on other sites

κι εγω που στο 1ο πηγα με προκληση, και τωρα ουσιαστικα ειμαι πρωταρα -σε σχεση με το σπασιμο των νερων και τους πονους που ερχονται απο μονοι τους- τι γεννα θα εχω? γιατι στο 1ο ειχα κανει και επισκληριδιο και δεν καταλαβα τιποτα... παντως εχω ανοιχτη λεκανη...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω δυο παιδακια(φτ χωρις επισκληρηδιο).Η γιατρος μου μου ειχε πει οτι τα κυτταρα ''εχουν μνημη'' και μολις ξεκινησει ο τοκετος θα προχωρησει πιο γρηγορα.Οντως εγινε ετσι,απο τη στιγμη που η διαστολη ηταν 6, πηγε στο 10 σε χρονo dt.Μολις προλαβαν να με πανε απο την αιθουσα ωδινων στο χειρουργειο το μωρο βγηκε.Βεβαια οπως γραφτηκε και πριν,επειδη εχεις την εμπειρια ενος τοκετου,το σκεφτεσαι διαφορετικα το πραγμα,φοβασαι ισως λιγακι(εγω φοβομουν μην χρειαστει καισαρικη και παθω κατι στη ναρκωση-κατι που την πρωτη φορα δεν μου περνουσε απο το μυαλο)

 

 

Μακάρι να είναι έτσι γιατί κοντεύουμε και με έχουν πιάσει οι φοβίες μου.

Θυμάμαι τα πάντα απο την προηγούμενη φορά και όσο κοντεύω τόσο πιο πολύ με πιάνει πανικός.

Την προηγούμενη φορά ίσως και λόγω άγνοιας ήμουν πιό χαλαρή.....

Χτές το βράδυ έκλαιγα και έλεγα στον άντρα μου πως έχω ακόμα στα αυτιά μου την φωνή μου να λέει πως δεν αντέχω....

Συγνώμη αν σας έριξα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...