Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΡΧΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ


Recommended Posts

Κοριτσια την βοηθεια σας παρακαλω γιατι εχω πανικοβληθει. Ειμαι στην αρχη της εγκυμοσυνης και εχω προπρωση μιτροειδους βαλβιδας και υποθυρεοειδισμο. Ειμαι στην αρχη μολις προχθες το εμαθα και εκανα σημερα χοριακη 566 βγηκε. Το θεμα μου ειναι οτι εχω πολλες εκτακτες συστολες η οποιες με πανικοβαλουν. Εχω επισκεφθει 3 καρδιολογους εχω κανει τριπλεξ και καρδιογραφηματα μονο την ωρα του τριπλεξ εκανα εκτακτη και την ειδε η γυναικ. και ειπε καλοηθης. Ειναι ομως πολλες οι εκτακτες που κανω ολη τη μερα το βραδυ ξυπνσω απο αυτες. πηγα στον τριτο καρδιολογο σημερα και μου εδωσε inderal λεει δεν πειραζει και ο γυναικολογος ειναι οκ. τι γινετε? δεν μπορω να χαρω την εγκυμοσυνη μου. μου ειπαν οτι κατα τον 5μηνα θα χειροτερεψουν και αλλο οι εκτακτες και λεω χειροτερα δεν γινετε απο τωρα. μου ερχετε να παω να κλειστω σε ενα νοσοκομειο μεχρι να γεννησω αν τα καταφερω δηλαδη απο το πολυ το αγχος και δεν παθει τιποτα το μωρο. αν καποια εχει καμια παρομοια εμπειρια θα της ημουν ευγνωμων γιατι ειλικρινα νομιζω οτι ειμαι η μοναδικη εγκυος που παιρνει χαπι για την καρδια και νιωθω χαλια.

ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Κοριτσια την βοηθεια σας παρακαλω γιατι εχω πανικοβληθει. Ειμαι στην αρχη της εγκυμοσυνης και εχω προπρωση μιτροειδους βαλβιδας και υποθυρεοειδισμο. Ειμαι στην αρχη μολις προχθες το εμαθα και εκανα σημερα χοριακη 566 βγηκε. Το θεμα μου ειναι οτι εχω πολλες εκτακτες συστολες η οποιες με πανικοβαλουν. Εχω επισκεφθει 3 καρδιολογους εχω κανει τριπλεξ και καρδιογραφηματα μονο την ωρα του τριπλεξ εκανα εκτακτη και την ειδε η γυναικ. και ειπε καλοηθης. Ειναι ομως πολλες οι εκτακτες που κανω ολη τη μερα το βραδυ ξυπνσω απο αυτες. πηγα στον τριτο καρδιολογο σημερα και μου εδωσε inderal λεει δεν πειραζει και ο γυναικολογος ειναι οκ. τι γινετε? δεν μπορω να χαρω την εγκυμοσυνη μου. μου ειπαν οτι κατα τον 5μηνα θα χειροτερεψουν και αλλο οι εκτακτες και λεω χειροτερα δεν γινετε απο τωρα. μου ερχετε να παω να κλειστω σε ενα νοσοκομειο μεχρι να γεννησω αν τα καταφερω δηλαδη απο το πολυ το αγχος και δεν παθει τιποτα το μωρο. αν καποια εχει καμια παρομοια εμπειρια θα της ημουν ευγνωμων γιατι ειλικρινα νομιζω οτι ειμαι η μοναδικη εγκυος που παιρνει χαπι για την καρδια και νιωθω χαλια.

 

Πρόβλημα με έκτακτες αντιμετωπίζω και εγώ. Μου έμειναν μετά από περιπέτεια που πέρασα με τον θυροειδή αδένα και αφού τον αφαίρεσα. Έχω κάνει κατά καιρούς πολλές εξετάσεις για το θέμα, triplex,καρδιογραφήματα, έχω επισκεφτεί καρδιολόγους, δεν φαίνεται κάποιο πρόβλημα στην καρδιά απλώς οι γιατροί μου λένε όλοι κάνουμε έκτακτες απλώς σε κάποια άτομα είναι πιο έντονες και τις νοιώθουν. Στην πρώτη εγκυμοσύνη μου δεν είχα καθόλου είχαν εξαφανιστεί δια μαγείας τώρα στη δεύτερη έχει ορισμένες μέρες που δεν μπορώ να ησυχάσω μόνο αφού τελικά καταφέρω να αποκοιμηθώ ηρεμώ κάπως. Τα inderal τα έχω πάρει και εγώ παλιότερα όχι όμως στην εγκυμοσύνη.

Απ τη στιγμή που στο επιτρέπει ο γυναικολόγος σου να το πάρεις χωρίς κανένα φόβο. Κάτι που μου έχουν τονίσει οι γιατροί είναι ότι πρέπει να είμαι χαλαρή, να κοιμάμαι αρκετά και να μη καταναλώνω καφείνη. Όντως αυτά βοηθάνε πάρα πολύ και το έχω προσέξει όταν είμαι ξεκούραστη και έχω κοιμηθεί αρκετά είμαι καλά. Προσπάθησε να χαλαρώσεις γιατί το άγχος εντίνει το πρόβλημα, και να σκέφτεσαι θετικά. Το μωράκι σου δεν κινδυνεύει και να δεις όταν χαλαρώσεις και ξεκουραστείς σιγά σιγά θα φύγουν. Σου εύχομαι μια καλή και ήρεμη εγκυμοσύνη:-)

dev011pr___.pngan1cv7ONw361210Mjg1ZGx6fDQ2ODAwMjNkamF8fk1hcmlhIGlzLi4uLi4uLi4u.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

κοριτσια γεια σας ,ειμαι καινουργιο μελος και πηρα το θαρρος να σας γραψω και εγω το δικο μου προβλημμα επειδη με εχετε βοηθησει πολυ απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου,που σας διαβαζα μονο.διανυω την 25 εβδομαδα και εχω εδω και ενα εναμιση μηνα ταχυπαλμιες και αρρυθμιες ή εκτακτες συστολες οπως τις λενε.πηγα σε καρδιολογο εκανα τριπλεξ και καρδιογραφημα ολα καλα ειπε εγω ομως βαραω 120 σφυξεις πολλες φορες και μου ειπε για φαρμακα inderal, tildiem κ.α. τετοια.ομως αυτα τα φαρμακα ειπε οτι τα αποφευγουμε επειδη παρατεινουν τις ωδινες του τοκετου.ο γυναικολογος ειπε να μην ζορισω τον ευατο μου και να παρω αν χρειαστει και εν αναγκη κανουμε και καισαρικη αντι φυσιολογικου.δεν θελω ομως καισαρικη μονο και μονο για τις ταχυπαλμιες μιας και λογω θυρεοειδους εχω απο παλια απλα τωρα ενταθηκαν αρκετα....:-(ειχε καμια απο εσας το ιδιο θεμα να μου πει την εμπειρια της ?ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...