Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Για γελια και για κλαματα


madrid05

Recommended Posts

Το οτι δήλωνε σύμβουλος θηλασμού δεν σημαίνει οτι είναι και σωστη επαγγελματίας απαραίτητα!

Καποια κοπέλα του parents εγραψε οτι η δική της σύμβουλος θηλασμού της είπε οτι το στηθος της επειδη είναι μικρό δεν μαζεύει αρκετό γάλα!!:shock:

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ήταν σύμβουλος θηλασμού (πιστοποιημένη εννοώ). Αν ήταν θα πω ότι παντού ακόμα και στην εκκλησία υπάρχουν ανθρωποι που δεν θα έπρεπε να βρισκονται σε εκείνη τη θέση.

Μα δεν νομιζω οτι η παρατηρηση σου εχει να κανει με το θεμα.Αναρωτιεμαι για την μητερα πραγματικα....να δεχτω οτι δεν εχει ακομα ενστικτο,εμπειρια η οτι αλλο θελετε,αλλα τουλαχιστον τροπους θα επρεπε να εχει απεναντι στους δικους της τουλαχιστον ανθρωπους.

Link to comment
Share on other sites

εχω παρομια εμπειρια απο την κοπελα στο διπλανο κρεββατι απο μενα.ειμασταν σε δικλινο και ευτυχως δεν ειχαμε κοσμο.ηρθε λοιπον η συμβουλος θυλασμου(ο θεος να την κανει)το τι μαλ...ες της ελεγε δε λεγετε.αφου αφησαν το παιδι νυστικο να οριεται απο την πεινα της ελεγε οτι χρειαζεται προγραμμα απο τωρα και να μην το εχει πολυ ωρα στο στηθος για να μην το κανει πιπιλα και ηταν καθετη στο να μη θηλαζει το παιδι αν δεν περασουν τουλαχιστον 2 ωρες:shock:.ειμαστε σοβαροι?

Link to comment
Share on other sites

:PΑν και ειμαι παντα κατα των καταγγελιων,αισθανομαι την αναγκη να περιγραψω ενα περιστατικο.Βρεθηκα σε ιδιωτικο μαιευτηριο οπου γεννησε μια φιλη.Καποια στιγμη εφεραν τα μωρακια για να θηλασουν.Μεσα στο δωματιο υπηρχαν 2-3 επισκεπτες.Η φιλη μου και μια αλλη κοπελα καθησαν κι αρχισαν να θηλαζουν χωρις καμια δυσκολια και χωρις να ακουγονται τα μωρακια.Διπλα στην τριτη κοπελα υπηρχε μια κυρια που νομιζα αρχικα πως ηταν μητερα της,τελικα αποδειχτηκε πως ηταν συμβουλος θηλασμου.

Το δικο της μωρακι εκλαιγε.Η κυριατην εβαλε να ξαπλωσει και να γδυθει μεχρι την μεση κι αφου τη γυρισε στο πλαι,δεν της εδωσε το μωρο αλλα το κρατουσε εκινη προσπαθωντας να το βαλει στο στηθος.Το μωρο συνεχισε να κλαιει κι εκεινη το σηκωνε στον αερα και μετα ξανα στο στηθος,οπου οταν τελικα ξεκινησε να τρωει εκεινη το ξανατραβηξε λεγοντας πως ειναι χορτατο.Το μωρο εκλαιγε ολο και πιο δυνατα,εκεινη αδιαφορησε και ζητησε απο την μαια να το παει να το δει παιδιατρος.Η μανα την ακουγε σαν υπνωτισμενη.Μετα απο λιγο το ξαναφερνουν κι εκεινη επιτακτικα ζηταει να το ξαναπαρουν γιατι ειχαμε μικροβια(οι επισκεπτες!).Το μωρο ακουγοταν πια ως τον θαλαμο!Αρχισε να λεει στην κοπελα οτι θα της φερει θηλαστρο κι οτι φταιει η σταση,το κρεβατι,οι επισκεπτες που μπλοκαραν την ιδια και το μωρο(τα αλλα ειχαν φαει μια χαρα εν τω μεταξυ κι εμεις τα προξενευαμε:P),με αποτελεσμα τα νευρα της να γινουν χαλια,αρχισε να φωναζει του αντρα της οτι δεν την στηριζει και καθεται σαν ηλιθιος και κοιταει:roll:,και μολις μπηκαν στο δωματιο η μητερα κι η πεθερα της τις εδιωξε.Καποια στιγμη η κυρια βγηκε εξω κι εκεινη αρχισε να κανει κατι περιεργες ασκησεις σ ολο το δωματιο,εμεις οπως κι οι αλλες 2 λεχωνες ειχαμε μεινει με το στομα ανοιχτο,εκεινη μεσα στα νευρα να μουρμουριζει και να χτυπαει με δυναμη την πορτα του μπανιου και να μουρμουριζει για τους επισκεπτες ενω εκεινη ειχε περισσοτερους!Τοτε η πεθερα της φιλης μου που ειναι μαια της ειπε οτι αν θελει οταν ξαναφερουν τα μωρακια μπορει να την βοηθησει και μαλιστα για να την ξεαγχωσει της λεει Ακομα κι η νυφη μου καλε θηλαζει που ελεγε οτι δεν θα το πιασει στα χερια της ποσο μαλλον εσυ που το θελεις!Χαλαρωσε δεν ειναι τιποτα.Αμ τι τοθελε....οταν επεστρεψε η κυρια η μαμα τα ειπε ολα κι εκεινη ρωτησε αυστηρα τη μαμα της φιλης μου.-Κι εσεις που ξερετε για τον θηλασμο κυρια?Οταν της ειπε οτι ειναι μαια απαντησε,οτι ο θηλασμος δεν ειναι δουλεια της μαιας αλλα της συμβουλου θηλασμου.Για να εισπραξει την απαντηση-ο θηλασμος κυρια μου δεν ειναι δουλεια ουτε δικη μου ουτε δικη σας.Αν ηταν ετσι ο Θεος πρωτα θα εκανε τις μαιες και τις συμβουλους και μετα το στηθος!Η μαμα της φιλης μου λεει οτι ολα αυτα τα εκανε για να δημιουργησει εντυπωσεις οτι ενδιαφερεται και να δικαιολογησει τα λεφτα της.Απο την μητερα της αλλης κοπελας μαθαμε οτι παιρνει πολλα!Αλλα αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν η τυφλη υποταγη της μητερας.Καμια γνωμη καμια αντιληψη οτι το παιδι πεινουσε κι εκλαιγε και πιστεψε οτι εφταιγαν οι επισκεπτες???Κι εκανε περα γονεις πεθερικα και αντρα που οπως μας ειπαν της σταθηκαν σε ολη την εγκυμοσυνη και την ειχαν στα πουπουλα....τοση αχαριστια η τελικα ελλειψη προσωπικοτητας???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα italiana!

Νομίζω ότι έιναι ένα ατυχές περιστατικό σε τρίκλινο δωμάτιο, μιας πρωτοτόκου και πρωτοθηλάζουσας...

Αυτό που την πιάνει είναι πα-νι-κός... Το έχω περάσει και εγώ.. ευτυχώς ήταν πρωί ήμουν μόνη μου και δεν είχα επισκέπτες γιατί ούτε κι εγώ ξέρω τι θα τους έσουρνα εν βρασμώ...

Νομίζω ότι καταλαβαίνω τη μανούλα.

Τώρα αν η σύμβουλος Θ. ήταν επηρμένη... αυτό είναι άλλο...:wink:

 

.. και φυσικά της είχε τυφλή εμπιστοσύνη... ίσως εδώ και μήνες... :|

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ήταν σύμβουλος θηλασμού (πιστοποιημένη εννοώ). Αν ήταν θα πω ότι παντού ακόμα και στην εκκλησία υπάρχουν ανθρωποι που δεν θα έπρεπε να βρισκονται σε εκείνη τη θέση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια αυτό που λέτε μου έτυχε και εμένα...... Και εγώ ήμουν σε τρίκλινο αλλά εγώ δεν είχα σύμβουλο θηλασμού αλλά μαία η οποία ήταν άστα να πάνε σε αυτό το θέμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ενώ ξεκινήσαμε πολύ καλά, ήπιε και το πρωτόγαλα μια ώρα μετά τη γέννα, μετά δεν ξέρω τί συνέβη αλλά δεν μπορούσα να θηλάσω το μωράκι μου τις δυο πρώτες μέρες με την στάση που μου έδειχνε με αποτέλεσμα το μωράκι μου να κλαίει και να ωρύεται και δώστου να του δίνει ζαχαρόνερο. Και μη σας πώ καλύτερα πόσο είχε πρηστεί το στήθος μου, δώστου αυτή να μου δίνει χάπια για να μην πετρώσει το γάλα!!!!!!!!!!!!!!! Η μητέρα μου πήγε να της πει μια κουβέντα και τα έβαλε μαζί της......... τί να πώ......

Τελικά μια βραδιά μια καλή κυρία - μαία του μαιευτηρίου (να΄ναι καλά) με είδε πώς παιδευόμουν και εγώ και το μωρό και με βοήθησε να θηλάσω. Και από τότε θήλασα για τους επόμενους 7 μήνες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...