Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απόγνωση


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Συγγνωμη που γραφω σε αυτο το θέμα αλλα δεν ηξερα που αλλου να γραψω το προβλημα μου. Ισως σας φανει ανοητο το θεμα που θα συζητησω αλλα πραγματικα βρισκομαι σε απογνωση. Ειμαι εγκυος σχεδων 2 μηνες τωρα και το εμαθα πριν 1,5 βδομαδα. Με το αγορι μου χωρισα 3 βδομαδες πριν. Δεν μπορω να του πω οτι ειμαι εγκυος, αλλα και παλι δεν ξερω αν ειναι σωστο να μη το μαθει. Η συμπεριφορα του ηταν ασχημη και το πιο πιθανο ειναι οτι θα δειξει αδιαφορια. Ισως ειναι και θεμα εγωισμου το οτι δε θελω να του το πω, ειλικρινα δεν ξερω τι ειναι το σωστο. Να κανω εκτρωση δεν μπορω, αυτο το πλασμα ειναι ενα με μενα, πως μπορω να το αποχωριστω? Δεν ξερω αν μπορω ομως να περασω ολη αυτη την αγωνια μονη μου. Δεν ξερω αν μπορω να θα τα καταφερω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να του το πεις τωρα ετσι αν αργοτερα χρειαστεις βοηθεια να την απετησεις ξερεις υπαρχουν και τα τεςτ. μην αγχωνεσαι και σκας κανεις κακο στο μωρακι σου ξερεις ποσες μαμαδες μεγαλωνουν μονες τα μωρα τους?μην αναρωτιεσαι σιγουρα θα τα καταφερεις σχεδον ολες μονες τα μεγαλωνουμε ακομα και αν ο πατερας ειναι μαζι μας οταν δουλευει 15 16 ωρες ποτε δεν βοηθαει η μικρη μπορει να κανει μερες να τον δει.μην το βαλεις κατω ουτε λεπτο αλλη βοηθεια εχεις?ποσο χρονων εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Artemis καλημέρα.

Καταρχάς θέλει μεγάλο θάρρος να κρατήσεις αυτό το μωράκι και μπράβο σου.

Τώρα το αν θα το πεις στον πρώην σύντροφό σου είναι καθαρά δική σου απόφαση. Ούτως ή άλλως κάποια στιγμή θα πρέπει να το μάθει. Πες του το αλλά μην περιμένεις κάτι παραπάνω από αυτόν (ψυχολογικά ή υλικά). Εξάλλου αν είναι να δώσει κάτι καλό θα είναι καλοδεχούμενο. Απλά το λέω για σένα να μην περιμένεις κάτι, για να μην πληγωθείς.

 

Όσο για το αν θα τα βγάλεις πέρα. Να ξέρεις ότι ο άνθρωπος έχει δυνατότητες για τα πάντα. Θα είναι δύσκολα τα πράγματα δεν λέω, αλλά πιστεύω ότι αξιζει τον κόπο.

Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι, αν ζεις στην περιφέρεια ή αν δεν έχεις καθόλου βοήθεια. Ξέρω όμως ότι αν αποφασίσεις τελικά να μην συνεχίσεις την εγκυμοσύνη, κάποια στιγμή θα το μετανιώσεις.

Εύχομαι ο Θεός να σε βοηθήσει να πάρεις την πιο σωστή απόφαση για τα πάντα. Αλλά το ότι ο Θεός στο έδωσε τώρα, ξέρει γιατί το έκανε. Λένε ότι ένα μωρό όταν έρχεται στον κόσμο φέρνει και την προίκα του...:P

Ότι χρειαστείς μην διστάσεις να γράψεις και να μοιραστείς τις αγωνίες σου μαζί μας.

 

Καλή δύναμη και καλή συνέχεια.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα σας ευχαριστω μεσα απο την ψυχη μου. Ειμαι 21 χρονων. Αλικη μου υλικη υποστηριξη δεν περιμενω, σε αυτον τον τομεα εμαθα να μην εχω αναγκη κανεναν αλλα ειναι η ψυχολογικη υποστηριξη που μου λειπει. Και γι αυτο σας ευχαριστω, γιατι μου δωσατε κουραγιο χωρις να με ξερετε καν, κατι που το περιμενεις απο αλλα ατομα...κι ομως... Με συγκινησατε με τα λογια σας. Σας ευχαριστω παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

μην το βαλεις κατω για κανεναν λογο σε λιγο καιρο θα εχεις το παρεακι σου και ολα θα σου μοιαζουν πολυ μικρα για να ασχοληθεις.θα περιμενουμε νεα σου.η γιαγια μου ελεγε καθε παιδι φερνει τυχη αρκει να το αγαπας μην το ξεχνας αυτο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αληθεια μου δινεται παρα πολυ κουραγιο. Απλα μεχρι προτινος αισθανομουν παιδι και οτι χρειαζομουν προστασια και ξαφνικα ειμαι αυτη που πρεπει να προστατεψω με νυχια και με δοντια μια ζωη που εξαρταται πληρως απο μενα. Μια γλυκια κουβεντα περιμενα και μου τη δωσατε και με το παραπανω. Απο τοτε που εμαθα για την εγκυμοσυνη κοιμαμαι ελαχιστα και ειμαι διαρκως σε αγωνια, δε μπορειτε να φανταστειτε ποσο με ηρεμησατε. Η παρουσα αποφαση μου ειναι να μη του το πω. Ξερω οτι η συμπεριφορα του θα με καταρακωσει και δε θα το αντεξω τη δεδομενη στιγμη. Σας ευχομαι μεσα απο την ψυχη μου να ειστε παντα καλα εσεις και οσοι αγαπατε και σας αγαπουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...