Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και κιλά


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια!σε 4 μερες κλεινω τον τεταρτο μηνα εγκυμοσυνης.ξεκινησα 58 κιλα και τωρα ειμαι 62.5 δηλαδη εχω παρει 4.5 κιλα.ειναι φυσιολογικα?εμενα μου φαινονται πολλα γιατι ειμαι στην αρχη ακομα και απο οτι ακουω μετα τον 7ο μηνα παιρνεις τα πολλα.αυριο θα παω στον γιατρο να με δει.πιστευω οτι θα με κραξει λιγο γιατι θελει μεχρι το τελος της εγκυμοσυνης να παρω 10 με 12 κιλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια καλησπερα,το θεμα που αναπτυσσεται μου ειναι φοβερα προσιτο μιας κ διανυω τη 12βδομαδα κυησεως... λοιπον τα γλυκα που πριν την εγκυμοσυνη τα τσακιζα τωρα ειτε υπαρχουν ειτε οχι το ιδιο κ το αυτο μου κανει...ευτυχως...αλλα εντουτις εχω παρει 4κιλα...βεβαια ειμαι ψιλη κ τα κιλα μου σχετικα λιγα οποτε τωρα ειμαι καλα,σαν να μου λειπαν αυτα τα κιλα...;)το ωραιο ειναι στο στηθος,ειδικα αν εκει συνεχισω να παιρνω θα χαρω πολυ...:-)εχει μεγαλωσει στανταρ 1Νο, γνωριζετε αν αυξανεται μεχρι το τελος η ειναι μονο η αρχη??? φανταζομαι πως εξαρταται απο τα κιλα που θα παρω, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Κάντε κράτει γιατί κατά τον 7ο μήνα, μια πατατούλα τηγανητή τρως, κιλό γίνεται :P Μπαίνουν τ'άτιμα και μετά φταίει η ζυγαριά που είναι ακοινώνητη και αφιλόξενη :wink: Δεν ξέρω αν το στήθος πάει ανάλογα με τα κιλά που παίρνεις, εγώ είχα πάρει 11 κιλά και το στήθος μου είχε γίνει τριπλάσιο. Πρώτη φορά που ευχαριστήθηκα τόσο πολύ ντεκολτέ. :-D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χα, χα, πραγματικά το θέμα με το στήθος είναι από τα θετικά της εγκυμοσύνης. Εγώ γενικά έχω μικρό στήθος και στην πρηγούμενη εγκυμοσύνη είχε γίνει τεράααστιο. Ειδικά με τον θηλασμό έγινε πενταπλάσιο! Να φανταστείτε όταν γένησα πήγα στο μαγαζάκι του μαιευτηρίου να αγοράσω σουτιέν θηλασμού και μου λέει η κοπέλα: Εσείς έχετε μεγάλο και βαρύ στήθος οπότε θέλετε μεγάλο νούμερο;;;;; Να μια φράση που δεν περίμενα να ακούσω ποτέ στη ζωή μου με 75Β νούμερο σουτιέν κανονικά, χα,χα,χα. Και κάτι έμεινε και μετά μπορώ να πώ. Ως προς τα κιλά, εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη πήρα 31!!!! Ζωή να έχουν. Κατάφερα και τα έχασα όλα, αφού όμως πέρασα φάση κατάθλιψης κ.λ.π. Και πάνω πού είχε έρθει ξανά στα παλιά...τσούπ, να σου και το 2ο φασόλι... τώρα προσπαθώ να μην ξαναπάρω τόσα. Αλλά απότι ξέρω στη δεύτερη εγκυμοσύνη συνήθως τα κιλά μπαίνουν πιο εύκολα. Κι εγώ στη 12 η εβδομάδα έχω πάρει ήδη σχεδόν 2 κιλά...αλίμονο!

Link to comment
Share on other sites

Aχ κορίτσια είστε πολύ τυχερες πρώτον γιατί δεν πήρατε πολλά κιλά, εγω πήρα 20, και δεύτερον που έχετε μικρό στήθος,,έχω αλλάξει δυο φορές νούμερο στην εγκυμοσύνη και τώρα είμαι 90Ε. Αφού σκέφτομαι οτι τι καλά που έχω κοιλιά και το κρατάει ψηλά γιατί μετά μάλλον θα το πατάω...

WNQ3p2.png

 

dev173pb___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

boukitsa + zalen ειστε μια χαρα...

εγω εχω παρει 5 και ειμαι 3+μισο περιπου...τι να κανω???:confused:

μαλλον να κοψω τα γλυκα ε.....:lol:

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια εγω ειμαι εφτα μηνων και εχω παρει 6,5 κιλα.Τρωω οπως και πριν δηλαδη κανονικες ποσοτητες , αρκετα λαχανικα, ψητα σχαρας , λιγο περιορισμενα φρουτα και πιο σπανια γλυκα.Το τελευταιο με ενοχλει ιδιαιτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο γιατρος μου δεν μου εχει πει κατι για τα κιλα μου, αλλα μου ειπε για τα γλυκα να τα τρωω σε γιορτες και πανηγυρια και με μετρο, οχι καθε μερα. το κακο ειναι πως ο,τι τρωω καθεται γιατι ειμαι εσωκλειστη απο την αρχη της εγκυμοσυνης. ποσο καις στον καναπε?

Link to comment
Share on other sites

εγω αυριο κλεινω τον τεταρτο και εχω παρει 4 κιλα.ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι μια χαρα αν και εμενα μου φαινονται πολλα οπως και η κοιλια μου νομιζω οτι ειναι μεγαλη.βεβαια τρωω αρκετα γλυκα .απο οσο γνωριζω πρεπει να παρεις 2 κιλα στο πρωτο τριμηνο 4 στο δευτερο και 6 στο τριτο. συνολο 12.αυτο ειναι το ιδανικο!

Link to comment
Share on other sites

εγω αυριο κλεινω τον τεταρτο και εχω παρει 4 κιλα.ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι μια χαρα αν και εμενα μου φαινονται πολλα οπως και η κοιλια μου νομιζω οτι ειναι μεγαλη.βεβαια τρωω αρκετα γλυκα .απο οσο γνωριζω πρεπει να παρεις 2 κιλα στο πρωτο τριμηνο 4 στο δευτερο και 6 στο τριτο. συνολο 12.αυτο ειναι το ιδανικο!

 

και εγω νομιζω οτι η κοιλια μου εχει μεγαλωσει δυσαναλογα. φοβαμαι οτι θα καταληξω σαν μπαλονι, φαντασου οτι χωρις σουτιεςν το στηθος μου ακουμπαει στην κοιλια μου και ειχα κανονικο πριν και οχι πεσμενο.

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι το τέλειο βάρος που μπορεί να πάρει μια έγκυος κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι το βάρος του μωρού + το βάρος του πλακούντα + τα υγρά. Υποτίθεται, είπα. Γιατί ποιά έγκυος έχει πάρει μόνο τόσα; Ούτε καν η Ζιγούλη :P

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ πάω ανάποδα! Είμαι 4,5 μηνών και έχω χάσει 5 κιλά στο πρώτο τρίμηνο λόγω πολλών μα πολλών εμετών. Μέχρι στιγμής δεν έχω πάρει γραμμάριο πίσω αλλά οι εξετάσεις μου είναι πολύ καλές και μου είπε ο γιατρός να συνεχίσω τη διατροφή που κάνω και να μην αλλάξω κάτι. Βασικά πρωί και βράδυ τρώω μια μεγάλη κούπα με γάλα και δημητριακά. Ενδιάμεσα θα φάω κανένα ξερό δαμάσκηνο ή σύκο που μου αρέσουν. Κανονικά θα φάω το μεσημεριανό μου, μεριδάρα(όλων των ειδών τα φαγητά και κάποιες φορές κρέας αν και τώρα στην εγκυμοσύνη δεν το θέλω καθόλου) με τυράκι ή ψωμάκι αναλόγως και το απόγευμα πίνω ένα χυμό στο μπλέντερ με αχλάδια, μήλα και ακτινίδια ή και καμιά μπανάνα. Αν ζηλέψω σοκολατίτσα ή θα φάω σοκοφρέτα ή αυγό Kinder. Παραπάνω δεν μπορώ να φάω με ενοχλεί το στομάχι μου. Τώρα θα δούμε πώς θα πάει από κιλά στους επόμενους μήνες, εκεί θα φανεί!:)

jZ4op3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!

Εγώ είμαι 4 μηνών και έχω βάλει 5,5 κιλά. Δυστυχώς, τώρα με την εγκυμοσύνη, μου έχει ανοίξει πολύ η όρεξη (σε συνδυασμό και με το κόψιμο του τσιγάρου) και καταβάλλω μεγάλη προσπάθεια για να συγκρατούμαι! Μου αρέσει πολύ η υγιεινή διατροφή, αλλά τώρα... μετά το ψαράκι με τα λαχανικά θέλω και ένα κουβαδάκι παγωτό ή το βράδυ μετά τη σαλάτα και το γιαουρτάκι ονειρεύομαι πίτσες και σουβλάκια!! :oops:

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, που επίσης ήθελα να ...γουρουνιάζω, πήρα σύνολο 18 κιλά!!! :( Ελπίζω σε αυτή να τα καταφέρω και να βάλω λιγότερα... Και δεν το συζητάμε το τι έχω ακούσει από τον γιατρό μου... ουφ...

hxvGp3.pngY8wEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από τη μία θέλω να σου πω να προσέχεις γιατί 5,5 κιλά από τόσο νωρίς είναι όντως πολλά, αλλά από την άλλη, επειδή εγώ στην εγκυμοσύνη μου λόγω προβλημάτων ήμουν σκέτο στρατιωτάκι και δεν την χάρηκα καθόλου από άποψη φαγητού, θα σου πω... ΖΗΤΩ ΤΟ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑΖΕΙΝ!!! 0002037D.gif00020285.gif0002035E.gif

 

 

 

 

 

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ μέχρι τον 3ο μήνα είχα εμετούς και δεν έτρωγα τπτ..παρ΄'ολα αυτά είχα πάρει 3 κιλά!!!! Δεν ξέρω πώς έγινε αυτό!!! Στη συνέχεια μόλις σταμάτησαν οι εμετοί έτρωγα όσο δεν είχα ξαναφάει στη ζωή μου...ένα θα σας πω μόλις έφτιαξε η μαμά μου μελομακάρονα και κουραμπιέδες πήρα 4 κιλά σε μια εβδομάδα!!!! Έτρωγα 5-6 μελομακάρονα και 3-4 κουραμπιέδες την ημέρα + τρεις μερίδες φαγητό + φαγητό μετά τις 12....μόλις μπήκα στον 5ο ήμουν +10κιλά!!! Τρελάθηκα..το βράδυ πονούσε το στομάχι μου, τσίτωσε η κοιλιά μου, εμφανίστηκε δυσκοιλιότητα κλπ κλπ

Εκεί είπα ΦΤΑΝΕΙ...ξεκίνησα διατροφή...5 γεύματα, φρούτα, τερμα τα γλυκα, όχι πολύ αργά φαγητό..εφυγαν 3 κιλά και νιώθω πολύ πολύ καλύτερα...μακάρι να σταθεροποιηθούν αν όχι να φύγουν λίγα ακόμα...

Υπομονή κορίτσια!!! Υπομονή!!!

Link to comment
Share on other sites

Προχωράω προς την 30η βδομάδα και έχω πάρει 13 κιλά! Δεν έχω αλλάξει τις διατροφικές μου συνήθειες και όλο -και καλά- προσπαθώ να προσέχω, αλλά μάταια!

 

Και όσο όλοι μου λένε ότι δεν μου φαίνεται, τόσο δεν πτοούμαι! Χαχαχα! Αν και η αλήθεια είναι ότι μετά τις γιορτές και μέχρι να γεννήσω θα ήθελα να καταφέρω να μπω σε ένα πιο υγιεινό πρόγραμμα... Για να δούμε!

X4v5p2.png

Ζω το απόλυτο θαύμα με την Αθηνά μου!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής έχω πάρει 7 κιλά και μεθαύριο μπαίνω στον 7ο. Το καλό είναι ότι εδώ και 2 βδομάδες έχω κόψει τις βλακείες και δεν έχω πάρει καθόλου. Ελπίζω να συνεχίσω έτσι, αλλά τώρα τις γιορτές όλο και κάτι θα τσιμπολογήσω παραπάνω...;) Τελικά είναι αλήθεια πως όσο και να προσέχεις, το τελευταιο τρίμηνο μπαίνουν ασταμάτητα;;;;

an1cHjo0g410030MDAwMDkyZHwyMTQ3NDE4N2xqYXxlcGl0ZWxvdXMgaXJ0aGVzISEh.gif

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι πως ναι :? Αλλά ξέρεις τι πιστεύω; Ότι αν είναι να τα πάρεις, τουλάχιστον να τα έχεις ευχαριστήθεί, ρε γμτ!! :D:D;-)

 

tarshou αυτό είναι το μόνο σίγουρο!!!! Αν είναι να παρεκτραπώ, θα φάω τουλάχιστον ότι μα ότι μου αρέσει και ότι είναι να γίνει θα γίνει....

an1cHjo0g410030MDAwMDkyZHwyMTQ3NDE4N2xqYXxlcGl0ZWxvdXMgaXJ0aGVzISEh.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

πριν μαθω για την εγκυμοσυνη (πριν ακομα τη καθυστερηση) μου ειχε ανοιξει τρελα η ορεξη και ετρωγα πολυ αλλα δεν ζυγιστηκα μεχρι που εκανα το τεστ και ημουν +3 κιλα απο τα κανονικα μου (δηλ. 53). τωρα προσεχω, αλλα πρεπει οπωσδηποτε να φαω κατι μολις νιωσω πεινα αλλιως... ολα γυρω μου γυριζουν. τωρα ειμαι στην 8η εβδομαδα σχεδον και ειμαι 54 σχεδον... τωρα εγω τι λεω οτι πηρα 4 κιλα ή 1????:?:

ZOrwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω ρε κορίτσια! Εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη στα 54 κιλά, είμαι στον έκτο μήνα και έχω πάρει ήδη 8 κιλά! Και δεν είναι ότι τρώω τόσο πολύ, όσο ότι έκοψα την άσκηση και το πολύ περπάτημα. Η κοιλιά μου πάλι είναι σχετικά μικρή. Αν είναι να συνεχίσω έτσι, τι θα γίνει το χάλι μου στο τρίτο τρίμηνο; Το χειρότερο είναι ότι φτιάχνω κάθε εβδομάδα κέικ σοκολάτας και το τρώω μόνη μου!!! Ακόμα και τώρα που το σκέφτηκα μου έτρεξαν σαλάκια...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...