Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι "κακές" λεξεις που χρησιμοποιούν τα παιδιά μας.


Recommended Posts

καλημέρα σας! Έχω ένα καινούριο θέμα που με προβληματίζει.

Η μικρή ότι ακούει από τα άλλα παιδάκια στο σταθμό όπως είναι φυσικό τα μεταφέρει στο σπίτι. Χθες είπε την λέξη "γαμω το" και μετά με κοιτούσε πονηρά και γελούσε ασταμάτητα , σαν να μου έλεγε "Μαμά ξέρω ότι είναι κάτι κακό αλλά εγώ το λέω για να σε τεστάρω..."

Οταν ήταν πιο μικρή και έλεγε κάτι "κακό" (βέβαια πιο Lait) απλά αδιαφορούσα και μετά από λίγο το ξεχνούσε . Τώρα πια όμως έχει πονηρέψει και τα συγκρατεί όλα.

Πως πρέπει να αντιμετωπίσουμε τα παιδιά μας και να τους δώσουμε να "καταλάβουν" ότι μερικές λέξεις δεν είναι σωστό να τις λέμε παρόλο που κάποια άλλα παιδιά τις μεταχειρίζονται?

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ελα ντέ!! και εμένα με ενδιαφέρει το θέμα..

Ο Δημήτρης ακόμα λέει τη λέξη ΒΛΑΚΑΣ.. το είχε ελαττώσει για λίγο καιρό, δυο τρεις μέρες όμως πάλι μας έχει τρελλάνει. Για την 'επιδείνωση' :D μάλλον φταίει ότι ο μπαμπάς του που τον μάλωσε για το θέμα λέγοντας του ότι την επόμενη φορά θα φάει καμμιά στον ποπίνο του.. αυτό έγινε το βράδυ.. Το πρωί που ξύπνησε ο πρώτη του κουβέντα όταν με είδε ξέρετε ποια ήταν ? ''ΕΙΣΑΙ ΒΛΆΚΑΣ'' :shock:

Το συζητήσα με τον αντρα μου και επανήλθε στο αρχικό σχέδιο.. αδιαφορία, Δημήτρη μου μπερδεύεσαι κτλ..

 

Πάντως συμφωνώ με τη Λιτσα.. είναι παμπόνηρα ξέρουν πολυ καλά ότι με αυτό που λένε προκαλούν..

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Αχ Λιτσάκι δύσκολο θέμα. Και εγώ το αντιμετώπισα με τον Ιωακείμ. Του είχε κολλήσει το "αι γ..." πριν απο 1 μήνα. Το έλεγε συνέχεια ακόμη και όταν δεν υπήρχε λόγος. Δεν του έδινα σημασία μέχρι που το σταμάτησε. Προς το παρόν δεν έχει πεί κάτι άλλο, μάλλον δεν έχει ακούσει κάτι νέο, γι'αυτό! για πες τε τι να κάνουμε σίγουρα θα το βρώ μπροστά μου (έχουμε και τον μπαμπά που όταν νευριάσει το τι λέει... :? )

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

ναι το καλύτερο είναι να το αγνοείτε εντελώς μιάς και το κάνουν για να δούν αν έχει κάποια επίδραση.

η τιμωρία δεν βοηθάει καθόλου σε αυτό.

 

στον παιδικό αυτό που κάνουμε όταν το λένε πολλά παιδιά μαζί και δεν μπορεις να το αγνοήσεις, είναι να λέμε

¨

"αυτές τις λέξεις εδώ ξέρετε τι τις κάνουμε ? ΤΙΣ ΠΕΤΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ (με χαμόγελο και ενθουσιασμό!) και κάνουμε ότι τις παίρνουμε απο το στόμα σαν να ήταν αντικείμενο στην χούφτα, και κάνουμε την κίνηση με δύναμη οτι τις πετάμε με δύναμη έξω απο το παράθυρο. "

 

αλλά δεν το συνιστώ για το σπίτι εκτός και αν χρησιμοποιείται πάρα πολύ συνέχεια και είναι δύο παιδιά πχ και την χρησιμοποιούν και μεταξύ τους....

 

το καλύτερο πραγματικά ειναι να το αγνοήσετε εντελώς (όταν το κάνουν για πλάκα) όσο και αν αυτό είναι δύσκολο :)

 

 

αν το λένε επειδή έχουν θυμώσει,

αντί να λένε "είσαι βλάκας" ή κάτι τέτοιο όταν θυμώνουν μπορείτε να πείτε

 

"ξέρεις τι, με το "είσαι βλάκας" δεν καταλαβαίνω τι εννοείς -

μήπως εννοείς ότι θύμωσες ? άλλη φορά όταν θυμώσεις μπορείς να μου πείς "ΘΥΜΩΣΑ ΠΟΛΥ!!" εντάξει? "

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ μερικές φορές τις έχω πει ΄"αυτή ειναι κακιά λεξη και στο σπίτι μας δεν λέμε τέτοιες λεξούλες. όταν λές κάτι τέτοιο (πχ εισαι βλάκας προς τον αδερφό της) με κάνεις και στεναχωριέμαι". Τότε την βλέπω ότι κατεβάζει το κεφάλι και δεν ξαναλέει κάτι.

το να κατηγοριοποιήσουμε κάποιες λεξεις είναι σωστό σε αυτή την ηλικία? Η αυτή η αντιδραση είναι απλά τυχαία? Θέλω να πω καταλαβαίνει ή όχι? :idea::shock:

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χμ, και ο δικός μας, μας πετάει καμιά φορά κανένα κουφό… :shock: …και μένουμε με ανοιχτό το στόμα. :o:o:o

Όμως ευτυχώς μέχρι στιγμής αν δεν του δώσουμε σημασία και δεν καταλάβει ότι έκανε κάτι σπουδαίο, το ξεχνάει αρκετά γρήγορα.

Βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται όταν πάει ένα παιδί στο παιδικό…….φαντάζομαι ότι εκεί ακούν πολλά περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...