Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα στον ύπνο!


karamela

Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες. Η κορούλα μου είναι 11 μηνών και εδώ και ένα μήνα περίπου άθελα μου την έμαθα να κοιμάται στην αγκαλιά μου. Όταν έρθει η ώρα να κοιμηθεί μόνο στην αγκαλιά μου ηρεμεί. Πρόσφατα κόψαμε τον θηλασμό. Την είχα μάθει να κοιμάται απο μόνη της αλλά από τότε που κόψαμε τον θηλασμό χωρίς να το θέλω, μάλλον απο τύψεις, την νανούριζα στην αγκαλιά μου με αποτέλεσμα τώρα να κοιμάται μόνο έτσι. ξυπνάει πολλές φορές κατά την διάρκεια της νύχτας και εγώ πτώμα να την παίρνω αγκαλιά και να την κουνάω. Δεν αντέχω όμως άλλο. Τα νεύρα μου τσατάλια όλη μέρα απο την αυπνία. Όσες φορές την έβαλα έτσι στο κρεβάτι της και την άφησα να κλαίει το αποτέλεσμα ήταν να κλαίει συνέχεια και να κάθεται όρθια στο κρεβάτι της. Πολλές φορές απο το ζόρι της έκανε και κακά, την σήκωνα να την αλλάξω και ξανά απο την αρχή. Τί να κάνω? Πως θα την μάθω να κοιμάται μόνη της?

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


karamela μου θυμίζεις τον εαυτό μου πριν λίγο καιρό. Είχα δοκιμάσει κ εγώ αυτόν τον τρόπο. Μου λέγανε πως θα συνήθιζε και κάθε μέρα θα έκλαιγε όλο και λιγότερη ώρα μέχρι που θα τον έπαιρνε ο ύπνος μόνο του. Αποτέλεσμα? Κανένα. Ισα ίσα που μετά και να τον έπαιρνε ο ύπνος στα χέρια μου μόλις τον άφηνα στην κούνια ξυπνούσε με την μία και έβαζε τα κλάμματα. Σήμερα είναι 21 μηνών. Έχω κόψει το κούνημα εδώ και 7 μήνες και αυτό γιατι κάποια στιγμή καταλαβα οτι δεν μπορουσε να τον πάρει ο ύπνος έτσι δεν βολευόταν. Τον άφησα στην κούνια κουνώντας τον ελαφρά στην πλατούλα. Έτσι σιγά σιγά τον έπαιρνε ο ύπνος αφού ένιωθε πάλι το αγγιγμά μου. Αργότερα και σιγά σιγα έκοψα τελείως το κούνημα και τώρα πια κοιμάται μόνος του. Το μόνο που θέλει είναι να κάθομαι δίπλα στην κούνια του μέχρι να τον πάρει ο ύπνος. Βέβαια ακόμα και τώρα έχει πολύ άστατο ύπνο. Και για αυτό έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλα χωρίς αποτέλεσμα

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...