Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ζητω τις εμπειριες σας


Recommended Posts

Χμμμ...τέλειο θέμα! Η μάνα μου έλεγε ότι πρέπει να αλλάξεις 3 σπίτια για να καταλήξεις να φτιάξεις κάποτε το πιο λειτουργικό για εσένα. Εγώ το βρήκα δυστυχώς έτοιμο από τους γονείς μου και τους χιλιοευχαριστώ αλλά κάποια θέματα ήθελαν ή θέλουν διόρθωση!

Θα σου πω τα δικά μου μπας και πάρεις μια ιδέα.

1) Μεγάλα παιδικά υπνοδωμάτια οπωσδήποτε! Εμάς είναι κούτσικα και ΔΕΝ θα χωράνε ούτε τα παιδιά...πόσο μάλλον τα παιχνίδια τους κλπ κλπ...

2) Πλακάκια με νερά ή πιτσιλιές ή κάτι τέλοσπάντων... ώστε να μη δείχνει το κάθε ψίχουλο κι η κάθε τρίχα και να πρέπει να σκουπίζεις-σφουγγαρίζεις 10 φορές τη μέρα! Προς Θεού όχι άσπρα! :lol:

3) Σίτες στα πορτοπαράθυρα για να μην μπαίνουν μέσα ζωύφια, φύλλα, χνούδια και το καλοκαίρι δροσίζεις το χώρο χωρίς το φόβο των κουνουπιών.

4) Τέντες ή πέργκολες στη δυτική πλευρά για να γλιτώνεις τη ζέστη το καλοκαίρι.

5) Αν έχεις την οικονομική άνεση.... μόνωση καλή! Και ειδικά στην ταράτσα.

6) Η νησίδα να σου πω την αλήθεια... αν είναι μεγάλη η κουζίνα και θέλεις να τη χωρίσεις από τον υπόλοιπο χώρο καλό θα είναι (αν θες να τη χρησιμοποιήσεις και σαν τραπέζι) να είναι φαρδιά ή να έχει προέκταση η οποία να διπλώνει και να ξεδιπλώνει ή να κρύβεται. Έτσι όταν θα τρώτε θα ανοίγεις την προέκταση και θα φαρδαίνει η νησίδα οπότε είστε και πιο άνετοι.

7) Σκαλάκια μες στο σπίτι θα σε κάνουν να μαρτυρήσεις! Έχει η μάνα μου στο δικό της και κοντεύει να πάθει μηνίσκο!

8 ) Ηλιακό οπωσδήποτε, αποθήκη επίσης, χώρους για ρούχα όπως ντουλάπες μη λυπηθείς ας φτάνουν μέχρι το ταβάνι!

9) Βεράντα ή μπαλκόνι οπωσδήποτε να έχει λίγο χώρο να βάλεις ωραία έπιπλα βεράντας να απολαμβάνεις τις καλοκαιρινές νύχτες, να κάνεις τα μπάρμπεκιου, να καλείς τους φίλους σου...

10) Στην κουζίνα μπορείς να βάλεις ντουλάπες με ράφια όπου μέσα θα βάλεις συρταρωτά ίνοξ "καλάθια" όπου μπορείς να βάλεις τρόφιμα, πιάτα, ποτήρια....κι απλά ανοίγεις το ντουλάπι, τραβάς το συρταρωτό "καλάθι" και έχεις φάτσα φόρα όλο το περιεχόμενο του ραφιού! Έχω πετάξει κι αν έχω πετάξει ληγμένα φαγώσιμα που ήταν στο βάθος της τροφιμαποθήκης και δεν τα είχα εντοπίσει όταν τα χρειαζόμουν...

11)Επίσης πιτσιλωτός πάγκος στην κουζίνα στυλ μωσαϊκού γιατί με τα χρόνια αν τον πάρεις ανοιχτόχρωμο θα μουτζώνεσαι όταν θα βλέπεις τις στάμπες από διάφορα που έβαψαν ή "έστυψαν" κι έκαναν χάλια τον πάγκο σου!

Αν σκεφτώ τπτ άλλο θα επανέλθω! ;)

καλημερα Mikio! Συμφωνω με ολα οσα γραφεις. Μονωση καλη,απαραιτητα εχεις δεν εχεις χρηματα γιατι μετα θα τραβαω τα μαλλια μου αν τα τσιγκουνευτω στην αρχη! Ευτυχως εχω κανει ηδη μια ανακαινιση και το χω ψαξει το θεμα ντουλαπας & γενικοτερα των λειτουργικων χωρων!

Ευχαριστω πολυ!!!

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

...τωρα θα ηθελα να δωσω λιγες περισσοτερες λεπτομερειες για το τι σκεφτομαι...το σπιτακι στο συνολο θα ειναι 87 τμ.Απο αυτα τα τετραγωνικα, υπολογιζουμε τα 20 περιπου να διατεθουν για αυλη(υποχρωτικα με σχεδιο δομησης της γειτονιας) στην οποια θα στριμωξουμε και μια αποθηκουλα(στην οποια θελω να πιστευω οτι θα ειναι ενα μινι πλυσταριο συν τα πραγματα που θελει να χωρεσει κ ο αντρας μου-εργαλεια-εξαρτηματα μηχανης-κρανη κλπ) Στην αποθηκη σκεφτομαστε να βαλουμε ραφια τυπου dexion και ντουλαπια. Στην αυλη θα μπει περγκολα (μαλλον απο αλουμινιο)

Το σπιτι μεσα (υπολοιπο 65τμ περιπου) θα ειναι το μισο χωρισμενο σε ενιαιο χωρο σαλονι & κουζινα & το αλλο μισο 2 υπνωδωματια & μπανιο.

Πολλοι-ες απο εσας με προβληματισατε:? δικαιως με το παιδικο υπνοδωματιο που οντως πρεπει να ειναι ανετο και βολικο και ποσο μαλλον αν ειναι 2 παιδακια σε 1 δωματιο...

Τελοσπαντων, ευχομαι αυτο το σπιτακι να ειναι για το ξεκινημα μας και να αξιωθουμε αργοτερα για ενα μεγαλυτερο!

Εξαλλου με τα χρηματα που στην Αθηνα αγοραζεις ενα καινουριο 3αρι εκει παιρνεις μεζονετα με 150 τμ στην καλυτερη πλευρα του νησιου! Ιδωμεν...

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό η καινούρια σας φωλίτσα. "Διαβάζεται πολύ" όμορφο. Οσο για το παιδικό μην αγχωθείς και πολύ καθώς θα υπάρχει η αυλή για παιχνίδι και η γειτονιά, σπάνια για τα δεδομένα της μεγαλούπολης που δικαιολογεί την ανάγκη του μεγάλου δωματίου.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό η καινούρια σας φωλίτσα. "Διαβάζεται πολύ" όμορφο. Οσο για το παιδικό μην αγχωθείς και πολύ καθώς θα υπάρχει η αυλή για παιχνίδι και η γειτονιά, σπάνια για τα δεδομένα της μεγαλούπολης που δικαιολογεί την ανάγκη του μεγάλου δωματίου

Να το! Τωρα που το λες σαν να εχεις δικιο! Αυτο δεν το ειχα σκεφτει. Μαλλον θα πρεπει να κανω μεγαλη αποθηκη για τα ποδηλατα!!:lol::lol::lol: Σιγουρα θα μεγαλωσουν σε απλα κ γειτονια απλα πρεπει να εχουν κ το χωρο τους μεσα για γραφεια, βιβλιοθηκες, παιχνιδια .."εσωτερικου χωρου" !! Παντως σε ευχαριστω-πολυ καλη σκεψη!!!

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

με το καλο το νεο σας σπιτι

εχω να πω 2 πραγματα

1ον για τη σκαλα στη μεζονεταπου εχω δε με εχει κουρασει αλλα δε μπηκα με μωρα, τα παιδια μου ηταν 3,5 και 5,5 ετων. με εχει βολεψει γιατι εχουν πανω τα δωματια τους και τα παιχνιδια τους και το κατω μενει πιο τακτοποιημενο

η σκαλα δε με εχει κουρασει δεν ξερω οταν γερασουμε βεβαια

2ον ΤΟ ΠΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ του σπιτιου μου ειναι μια μικρη αποθηκη-πλυσταριο-πανω,με προσβαση στο μπαλκονι-οπου εχω πλυντηριο στεγνωτηριο και σιδερωνω. οταν σιδερωνω βαζω μια μικρη τηλεοραση για παρεα. εκει μεσα υπαρχουν: πλυμμενα απλυτα απορρυπαντικα λεκανες ασιδερωτα σκουπες. ετσι ολα τα αλλα δωματια και μπανιο ει ναι συμμαζεμενα. και ξαναλεω δεν ειναι μεγαλη αποθηκη περιπου 2χ1,5

3ον η κουζινα μου εχει πορτα με τζαμι, που κλεινει και ομισος τοιχος εχει τζαμι. οποτε και εχεις επαφη αλλα και μπορεις να γλιτωσεις απο μυρωδιες

4ον ΠΟΛΥ ΠΡΑΚΤΙΚΟ μολις μπαινεις σπιτι υπαρχει μικρη ντουλαπα

πανω κρεμαμε τα μπουφαν-τσαντες κα και κατω μπαινουν τα παπουτσια

 

τελικα ειχα 4 συμβουλες

ελπιζω να σε βοηθησα

ειναι πολυ ωραια η φαση να φτιαχνεις το σπιτι σου

να ειστε καλα και ευτυχισμενοι μεσα σ αυτο

με το καλο:-)

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Baila, σε ευχαριστω για τη βοηθεια. Τελικα με πεισατε ολες, δεν θα βαλω σκαλακια και ολες εχετε δικιο για την αποθηκη-πλυσταριο! Θα τα σκεφτω πολυ σοβαρα ολα!

Baila, μου φανηκε καλη η ιδεα για τον μισο τοιχο της κουζινας...:oο μισος δηλαδη ειναι υαλοτουβλο?? Μπορω να χωρισω κατα το ημισυ την κουζινα με το σαλονι και αναλογως την κατασκευη (αν εχω χωρο) η προεκταση του μισου τοιχου να ειναι πασο ή νησιδα! Θα το μελετησω γιατι το σιγουρο ειναι οτι κουζινα,ειδη υγιεινης και ντουλαπες θα μπουν απο την αρχη. Για τα υπολοιπα επιπλα κ τετοια δεν με νοιαζει,σιγα σιγα θα τα φτιαξω.

Επισης πολυ θετικα θα σκεφτω και αυτο με την ντουλαπα στην εισοδο!!!

Ευχαριστω πολυ:)

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου είναι όχι σκαλιά, όχι νησίδα,

και σίγουρα ενιαίος χώρος σαλοκουζίνα (νοητός διαχωρισμός με πάσο ίσως- ανάλογα τη διάταξη και τις διαστάσεις του χώρου σου),

γιατί όλα τα παραπάνω δείχνουν ωραία όταν υπάρχει ελεύθερος χώρος, αλλιώς μπουκώνουν το χώρο και είναι δυσλειτουργικά (έπιπλα, ελευθερία κινήσεων). Στα 65τμ δεν "ταιριάζουν" τα παραπάνω (σορυ...)

 

Γενικά για τη νησίδα έχω να πω ότι είναι και βολική/λειτουργική και χρήσιμη ΑΝ όμως έχεις χώρο να σπαταλήσεις (από προσωπική πείρα -εγώ έχω στην κουζίνα -δωμάτιο αυτόνομο- νησίδα 1,2x1,2 με εστίες και πάγκο εργασίας και έχω ξεχωριστό τετράγωνο τραπέζι φαγητού, είναι πιο χαμηλό και βολεύει περισσότερο)

 

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΜΠΕΊΤΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙΚΟ ΣΑΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Νουφαρο, σε ευχαριστω και εσενα πολυ! Καθε προταση ειναι καλοδεχουμενη (αναφερομαι στο ..."σορρυ") για αυτο κ ζητησα τις γνωμες σας! Θα ηταν περιεργο να μου "χαιδευατε" ολοι τα αυτια. Ετσι με βοηθατε πολυ!!!!

Την Κυριακη του Πασχα φαγαμε στα πεθερικα του αδερφου μου κ πηρα κι αλλη συμβουλη απο την πεθερα του. Μου ειπε με τιποτα να μη βαλω neff εντοιχισμενες ηλεκτρικες συσκευες στην κουζινα γιατι της βγηκαν χαλια...Εκεινη προτεινε miele ή bosch.

Χριστος ανεστη & χρονια καλα σε ολες/ολους!!:D:D

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νουφαρο, σε ευχαριστω και εσενα πολυ! Καθε προταση ειναι καλοδεχουμενη (αναφερομαι στο ..."σορρυ") για αυτο κ ζητησα τις γνωμες σας! Θα ηταν περιεργο να μου "χαιδευατε" ολοι τα αυτια. Ετσι με βοηθατε πολυ!!!!

Την Κυριακη του Πασχα φαγαμε στα πεθερικα του αδερφου μου κ πηρα κι αλλη συμβουλη απο την πεθερα του. Μου ειπε με τιποτα να μη βαλω neff εντοιχισμενες ηλεκτρικες συσκευες στην κουζινα γιατι της βγηκαν χαλια...Εκεινη προτεινε miele ή bosch.

Χριστος ανεστη & χρονια καλα σε ολες/ολους!!:D:D

ΑΛΗΘΩΣ ΑΝΕΣΤΗ τωρα βλεπω και την προηγουμενη αναρτηση που με ρωτας για την κουζινα θα προσπαθησω να στο περιγραψω

 

ειναι μεχρι τη μεση τοιχος χτισμενος στο υψος που βαζουμε ενα παραθυρο και απο πανω εχει οριζοντια 2 παραθυρα μακροστενα που λειτουργουν και ως ραφια κλειστα με τζαμι διπλα υοπαρχει πορτα με τζαμι και πανω περα περα αλλο ενα στενο παραθυρο με τχα μι οπου υπαρχει και κρυφος φωτισμος (υπαρχει κανενα εργαλειο για να το σχεδιασω;)

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΗΘΩΣ ΑΝΕΣΤΗ τωρα βλεπω και την προηγουμενη αναρτηση που με ρωτας για την κουζινα θα προσπαθησω να στο περιγραψω

 

ειναι μεχρι τη μεση τοιχος χτισμενος στο υψος που βαζουμε ενα παραθυρο και απο πανω εχει οριζοντια 2 παραθυρα μακροστενα που λειτουργουν και ως ραφια κλειστα με τζαμι διπλα υοπαρχει πορτα με τζαμι και πανω περα περα αλλο ενα στενο παραθυρο με τχα μι οπου υπαρχει και κρυφος φωτισμος (υπαρχει κανενα εργαλειο για να το σχεδιασω;)

 

Baila μου σε ευχαριστω για την διευκρινυση! Ειμαι γενικοτερα στην αναζητηση & τον προβληματισμο.Περιμενω πως και πως τις αδειες μας για να κατεβουμε κατω το καλοκαιρι με τον αντρα μου και να μας φτιαξει κατοψη ο μηχανικος. Προς το παρων, εχουμε μιλησει μονο με τον εργολαβο...

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστεύω ότι αν κανείς έχει ήδη ή σκοπεύει να κάνει παιδιά μέχρι 6-7 ετών, η μπανιέρα είναι απαραίτητη. Δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις μπάνιο ένα μικρό μωρό-παιδί σε ντουζιέρα χωρίς να πρέπει να μπεις να βραχείς και εσύ ο ίδιος.

 

Οχι βρέ αφού και εγώ ντουζίέρα έχω και δεν χρειάζεται να βρέχομαι εξάλλου τα πιτσιρικία στην αρχή τα κάνεις μπανιο στο μπανάκι.Εμένα βέβαια είναι χτιστή και πρέπει να σηκώσεις το πόδι για να μπείς μέσα είναι σαν σκαλάκι περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Σωστο εκτός αν κάνεις ντουζιέρα χτιστη οχι αγοραστος ο πατος.

Δλδ πριν τον πλακα στο χτυσιμο ακόμα, και εκει που θες να τελειωνει η ντουζιερα, χτιζουν 2 σειρες τουβλα τα οποια μετα τα τνύνει ο πλακας οπως και ολο το πατωμα της ντουζιέρας με το πλακακι του πατώματος.

Οποτε εχεις μια "χαμηλη μπανιερα".

 

Δεν το είχα δει το μύν.αυτό ακριβώς εννοώ και εγώ.:-D

Link to comment
Share on other sites

Νουφαρο, σε ευχαριστω και εσενα πολυ! Καθε προταση ειναι καλοδεχουμενη (αναφερομαι στο ..."σορρυ") για αυτο κ ζητησα τις γνωμες σας! Θα ηταν περιεργο να μου "χαιδευατε" ολοι τα αυτια. Ετσι με βοηθατε πολυ!!!!

Την Κυριακη του Πασχα φαγαμε στα πεθερικα του αδερφου μου κ πηρα κι αλλη συμβουλη απο την πεθερα του. Μου ειπε με τιποτα να μη βαλω neff εντοιχισμενες ηλεκτρικες συσκευες στην κουζινα γιατι της βγηκαν χαλια...Εκεινη προτεινε miele ή bosch.

Χριστος ανεστη & χρονια καλα σε ολες/ολους!!:D:D

 

 

Εγώ θα το βροντοφωνάζω και ας μην τους αρέσει εξάλλου θα δείς ότι έχω ανοίξει και θέμα με το πρόβλημα που έιχα με την κουζίνα μου μέσα σε όυτε 4χρόνια κανονικής χρήσης.Οχι Neff αλλά και η miele -bosch ιδια εταιρεία είναι .Πάρε Ariston πάρε απο το Ικεα (έχουν και 1χρόνο επιπλεόν εγγύηση)πάρε ότι άλλο θες αλλά όχι Νeff.:evil::evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα Nefelirene οτι ειναι της ιδιας εταιριας η neff με την miele & την bosch...:?...Του ΙΚΕΑ παντως οι ηλεκτρικες συσκευες μου αρεσουν απο design αλλα αρκετες απο αυτες ειναι καποιας γνωστης εταιριας (νομιζω miele), δεν θυμαμαι καλα αλλα σιγουρα μερικες το γραφουν επανω! Οσο για την Ariston δεν εχω γνωμη καθολου.Ποτε δεν ειχαμε καμια συσκευη..

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το βροντοφωνάζω και ας μην τους αρέσει εξάλλου θα δείς ότι έχω ανοίξει και θέμα με το πρόβλημα που έιχα με την κουζίνα μου μέσα σε όυτε 4χρόνια κανονικής χρήσης.Οχι Neff αλλά και η miele -bosch ιδια εταιρεία είναι .Πάρε Ariston πάρε απο το Ικεα (έχουν και 1χρόνο επιπλεόν εγγύηση)πάρε ότι άλλο θες αλλά όχι Νeff.:evil::evil::evil::evil::evil:

 

Λοιπόν, προτείνω να μη λέμε ό,τι θέμε.

Η Neff είναι ίδια εταιρεία με siemens, bosch και pitsos. Απλά η neff βγάζει μόνο εντοιχιζόμενα και μάλιστα καλύτερου ντιζάιν από τις άλλες τρεις.

Η miele είναι ίδια εταιρεία με τη liebherr, απλά η miele έχει και πιο εξελιγμένα τεχολογικά μοντέλα.

Και η IKEA δεν παράγει και δεν πουλάει ηλεκτρικές συσκευές. Έλεος!

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια ψυχραιμια!!!! Katerina 2, ευχαριστω για το ξεκαθαρισμα και ειχα και εγω την απορια και θα το εψαχνα. Οσον αφορα το ΙΚΕΑ, πουλαει πλεον και συγκεκριμενες ηλεκτρικες συσκευες (αν εχεις να πας πολυ καιρο σιγουρα δεν θα το ξερεις!;)) π.χ φουρνο μικροκυματων, φουρνο, εστιες και καποια αλλα που αφορουν την κουζινα αλλα οπως εγραψα παραπανω δεν θυμαμαι ποιας εταιριας ειναι....Τελος παντων, αυτα!!χιχι.

Ευχαριστω και μονο που ασχοληστε με το θεμα μου.

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η Neff είναι ίδια εταιρεία με siemens, bosch και pitsos. Απλά η neff βγάζει μόνο εντοιχιζόμενα και μάλιστα καλύτερου ντιζάιν από τις άλλες τρεις.

Η miele είναι ίδια εταιρεία με τη liebherr, απλά η miele έχει και πιο εξελιγμένα τεχολογικά μοντέλα.

 

εδώ και 1-1,5 χρόνο χώρισαν οι εταιρίες miele & liebherr

 

η AEG επίσης είναι ένας όμιλος με την Electrolux

 

Προσωπικά έχω ψυγείο Siemens, πλυντήριο ρούχων & στεγνωτήριο AEG

και όλες τις υπόλοιπες ηλεκτρ. συσκευές NEFF και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη, μπορεί φυσικά να έτυχε.

Η μαμά μου έχει πάρει Miele όλες τις συσκευές (το 1992) και μία μία τις αλλάζει γιατί χαλάνε και τα ανταλλακτικά+τεχν. υποστήριξη είναι πανάκριβα (τη συμφέρει η αγορά καινούριας συσκευής άλλης μάρκας)

 

Με την αδερφή μου (το χω ξαναγράψει) είχαμε το ίδιο ψυγείο και της βγήκε ελαττωματικό και το άλλαξε πέρσι, φέτος η τηλεόρασή της (40" Samsung) που την πήρε πριν 2 χρόνια (την έχουμε 5χρ εμείς την ίδια) παρουσιάζει προβλήματα εδώ και 1μήνα και την πηγαινοφέρνει στον τεχνικό. Είναι και θέμα τύχης καμιά φορά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επανηλθα ξανα!!!! τελευταια, συζηταμε για το θεμα της μικρης μας αυλης...Να βαλουμε τεντα για να την "σκεπασουμε" ή περγκολα με κεραμιδι? Εγω προσωπικα προτεινα τεντα γιατι φανταζομαι οτι το κεραμιδι εχει πιο δυσκολη συντηρηση - καθαρισμα...νομιζω ...

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχετε σκεφτεί την πέργκολα με καλάμι, πιχάκια ή λουρίδες από καραβόπανο? Κατά τη γνώμη μου δείχνει πιο όμορφα από το κεραμίδι.

Οχι δεν το ειχαμε σκεφτει...:) Η τεντα νομιζω ειναι πιο πρακτικη και φοβαμαι οτι το κεραμιδι θα ειναι πιο δαπανηρο στη συντηρηση. Δεν ξερω γιατι μου εχει "κατσει" ετσι, μπορει να ειμαι κ λαθος...Ο αντρας μου λεει οτι η περγκολα ειναι η ξυλινη κατασκευη με κεραμιδι απο πανω..Για να του μεταφερω την ιδεα σου:wink: Σε ευχαριστω!

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

επανηλθα ξανα!!!! τελευταια, συζηταμε για το θεμα της μικρης μας αυλης...Να βαλουμε τεντα για να την "σκεπασουμε" ή περγκολα με κεραμιδι? Εγω προσωπικα προτεινα τεντα γιατι φανταζομαι οτι το κεραμιδι εχει πιο δυσκολη συντηρηση - καθαρισμα...νομιζω ...

vasso να έχετε στο νου σας επίσης οτι η πέργκολα με κεραμίδι θέλει και ειδική άδεια απο πολεοδομία.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

διάβασε και αυτό που βρήκα

εγκύκλιος 39/98

 

ΘΕΜΑ: "Διευκρινήσεις για τις εγκαταστάσεις στήριξης φυτών (πέργολες)"

Εφαρμογή της διάταξης της παρ. 2β του άρθρου 17 του Ν 1577/85 (ΓΟΚ/85).

 

Λαμβάνοντας αφορμή από αιτήσεις ενδιαφερομένων πολιτών αναφορικά με το θέμα σας γνωρίζουμε τα παρακάτω.

 

1. Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 2β του άρθρου 16 του Ν. 1577/85 (ΓΟΚ/85) "στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου και στις εσοχές ή στο δώμα επιτρέπονται εγκαταστάσεις για τη στήριξη φυτών" (πέργκολες).

α. Στην περίπτωση που οι εγκαταστάσεις αυτές κατασκευάζονται από ελαφρά συναρμολογούμενα υλικά, (ξύλο, σιδιροσωλήνες) για τη στήριξη φυτών, δεν απαιτείται γι΄ αυτές οικοδομική άδεια, εκτός αν υπάρχουν ειδικοί περιορισμοί ως προς την εμφάνιση του κτιρίου, τα υλικά κ.λ.π.

β. Στην περίπτωση που οι παραπάνω εγκαταστάσεις κατασκευάζονται από δομικά υλικά όπως (ωπλισμένο σκυρόδεμα, λιθοδομή κ.λ.π.), είτε αυτές είναι στατικώς εξηρτημένες από το υπόλοιπο κτίριο, είτε είναι στατικώς ανεξάρτητες, τότε απαιτείται η έκδοση οικοδ. άδειας από την πολεοδομική υπηρεσία.

 

2. Στην περίπτωση που οι παραπάνω εγκαταστάσεις ανεξαρτήτως υλικού κατασκευάζονται σε εσοχές ή στο δώμα κτιρίων (σύμφωνα με το άρθρο 16 (παρ. 1στ.) του Ν. 1577/85) απαιτείται οικοδομική άδεια από την αρμόδια πολ/κή υπηρεσία προκειμένου να ελεγχθεί αν βρίσκονται εντός του ιδεατού στερεού.

 

3. Για όλες τις παραπάνω περιπτώσεις διευκρινίζεται ότι οι εγκαταστάσεις αυτές χρησιμεύουν για τη στήριξη φυτών και μόνο χωρίς να επστρέπεται η επικάλυψή τους από οποιοδήποτε υλικό μόνιμο ή προσωρινό όπως καλαμωτή, φύλλα πλαστικού, καραβόπανο, κ.λ.π.)

 

Στα γράφω όλα αυτά για να μην την πατήσετε με τίποτα πρόστιμα....δεν είναι καιρός για τέτοια:D

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

maraki76 σε ευχαριστω! Πανω κατω το γνωριζαμε αλλα δεν το ειχα ψαξει τοσο! Ειναι η πιο προσφατη εγκυκλιος? Φανταζομαι οτι δεν εχει αλλαξει κατι,ε? Και παλι σε ευχαριστω:D

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

για "πρόσφατη" δε ξέρω:mrgreen: αλλά το γουγκλάρισα και το βρήκα.....απλά το γνωρίζω απο τη δουλειά του συζύγου, είναι μέσα στις οικοδομές και ξέρει κάποια πράγματα...οπότε βάλτε και κάτι που θα είναι πιο οικονομικό...οι πέργκολες με κεραμίδι ξέρω οτι είναι και ψιλοακριβές.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...