Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΤΟ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ- ΑΝΤΙΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΓΑΛΑ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

Η μικρή μου είναι μόλις τριών μηνών και ενώ την θηλάζω, με εξαίρεση κάπιες φορές που λείπω όπου της δίνουν συμπλήρωμα με ξένο γάλα, παρουσίασε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα όπως μου είπε η παιδίατρος με συμπτώματα βλέννες και λίγο αιματάκι στα κακά.

 

Μου σύστησε η παιδίατρος να της δίνω αντιαλλεργικό γάλα το οποίο βέβαια προσπάθησα να της το δώσω και δεν το πίνει με τίποτα.

 

Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία?

 

Προσπαθώ να την θήλάζω όσο πιο πολύ μπορώ αλλά καμιά φορά δεν φτάνει το γάλα μου και άλλες φορές χρειάζεται να λείπω για λίγο και αναγκαστικά της δίνουν οι γιαγιάδες ξένο γάλα.

 

Με το θήλαστρο προσπάθησα αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο. Βγάζω ελάχιστο γάλα με μεγάλη προσπάθεια.

 

Ζητώ τα φώτα σας κορίτσια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλους,

 

Η μικρή μου είναι μόλις τριών μηνών και ενώ την θηλάζω, με εξαίρεση κάπιες φορές που λείπω όπου της δίνουν συμπλήρωμα με ξένο γάλα, παρουσίασε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα όπως μου είπε η παιδίατρος με συμπτώματα βλέννες και λίγο αιματάκι στα κακά.

 

Μου σύστησε η παιδίατρος να της δίνω αντιαλλεργικό γάλα το οποίο βέβαια προσπάθησα να της το δώσω και δεν το πίνει με τίποτα.

 

Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία?

 

Προσπαθώ να την θήλάζω όσο πιο πολύ μπορώ αλλά καμιά φορά δεν φτάνει το γάλα μου και άλλες φορές χρειάζεται να λείπω για λίγο και αναγκαστικά της δίνουν οι γιαγιάδες ξένο γάλα.

 

Με το θήλαστρο προσπάθησα αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο. Βγάζω ελάχιστο γάλα με μεγάλη προσπάθεια.

 

Ζητώ τα φώτα σας κορίτσια!!!

 

Εμπειρία τέτοια δεν έχω αλλά μερικά πράγματα μπορώ να σου πω :D

 

Για να πάρουμε τα πράγματα με την σειρά

Γιατί λες ότι δεν της φτάνει το γάλα σου; Μάλλον γιατί σε έχουν παραπληροφορήσει για τον θηλασμό. Αν την θηλάζεις ΟΣΟ και ΟΠΟΤΕ θέλει τότε το γάλα σου θα της φτάνει και θα της παραφτάνει μάλιστα :D

Πρέπει να ξέρεις ότι σε αυτή την ηλικία τα παιδιά πραγματοποιούν ένα "άλμα ανάπτυξης" και ζητούν να θηλάζουν πιο πολύ σε σχέση με πριν για να αυξήσουν την παραγωγή γάλακτος (πχ 15 μέρες πριν).. Αυτό από κάποιους εκλαμβάνεται λανθασμένα ως: "Μου κόπηκε το γάλα", "Το γάλα μου δεν της φτάνει" κλπ. Το να δώσεις συμπλήρωμα όπως καταλαβαίνεις δεν εξυπυρετεί παρα μόνο τις εταιρείες που φτιάχνουν τα γάλατα....

 

Τα παιδιά που εμφανίζουν αλλεργίες ακόμα περισσότερο από τα άλλα πρέπει να προστατεύονται. Απέφυγε τα άλλα γάλατα.

 

Τί θήλαστρο χρησιμοποιείς; Ισως το θήλαστρο να μην είναι το κατάλληλο για σένα. Ένα σωστό θήλαστρο μπορεί να σου λύσει τα χέρια :D

Γράψε μας επίσης πόσες ώρες λείπεις από το σπίτι και κάθε πότε για να δούμε πιο είναι το καλύτερο για την περίπτωση σου.

 

Τα ξαναλέμε...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και περαστικά σας.

 

Δε ξερω αν ειδες αυτο το post, ειμαστε ομοιοπαθουσες, αλλα ευτυχως δεν χρειαζεται να λειπουμε συχνα.

 

Με το δικιο του δε το πινει το παιδακι. Αυτο το γαλα ειναι απαισιο. Να μη πω για το Neocate που ειναι πληρως υδρολυμενο, βρωμαει. Δοκιμαζαμε κ μεις οταν εβλεπα οτι δεν βελτιωνομασταν, μετα και απο πιεσεις γιατρων κ οχι μονο να σταματησω τον θηλασμο, αλλα η Δαναη προτιμησε να μεινει 2 μερες σχεδον νηστικια παρα να φαει.

 

Οσο αφορα στο αν φτανει το γαλα, με καλυψε η felinidoc. Ισως κ να γλιτωνε την αλλεγια το παιδακι αν δε του διναμε (εμεις ή στο μαιευτηριο) αγελαδινο γαλα.

Αν την αφηνες στο στηθος σου να τραβήξει οσο μπορει? Εσυ τρως καλα?

Με το θηλαστρο ουτε γω μπορω να βγαλω καθολου, μιας κ ηθελα να της βαζω δικο μου γαλα σε κρεμουλες. Ακουω ομως αλλες μαμαδες που τους εγινε "δευτερη φυση" :shock::shock: Ισως με καποιο αλλο θηλαστρο. Και μενα με ενδιαφερει να ακουσω

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω πως δεν έχεις το σωστό θήλαστρο, εγώ αντλούσα γάλα για τέσσερις μήνες και θα ήταν ψέμματα αν πω πως πονούσα ή υπέφερα. Μπορεί να μην είναι τόσο ευχάριστο σαν διαδικασία αλλά σκέψου ότι κάνεις ότι καλύτερο για το μωράκι σου. Φυσικά ο καθένας κάνει αυτό που μπορεί και αντέχει ... ούτως η άλλως τα μωράκια πάνω από όλα χρειάζονται αγάπη και στοργή όλα τα άλλα έρχονται μετά.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

DOLPHIN, αυτό που μπορώ να σου πω εγώ είναι ότι αν πάρεις το κατάλληλο

νοσοκομειακό θήλαστρο και όχι αυτά τα χειροκίνητα που κυκλοφορούν, η άντληση θα είναι παιχνιδάκι!! :D:D

Τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ, είναι πολύ εύκολο και καθόλου επίπονο!!

Βγάζω περίπου 1000γρ ημερισίως!

Έτσι δεν θα χρειαστείς καθόλου το ξένο γάλα!!

Τα ξαναλέμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γνώμη μου είναι να εξαντλήσεις τα περιθώρια να λύσεις τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις με το θηλασμό.Δοκίμασε θηλαστρο νοσοκομειακό.Αν παρόλα αυτά δεν καταφέρεις να αποφύγεςι το συμπλήρωμα, τότε μόνο με υπομονή και λίγο πείνα θα το συνηθίσει το υποαλλεργικό.Εδινα κι εγώ στη μεγάλη κόρη μου υποαλλεργικό και ξέρω πόσο χάλια είναι.Της πήρε μερες να το δεχτεί.Βέβαια όταν το πήρε απόφαση ήταν μια χαρά, μη τρομάζεις.Αλλά εγώ αν ήμουνα στην ίδια θέση με τις "γνώσεις" που έχω τώρα θα έκανα τα πάντα προκειμένου να θηλάσω.Θηλάζοντας τη μπέμπα πιστεύω πλέον ακράδαντα ότι για όλα υπάρχει λύση!!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω αντλω με νοσοκομειακο θηλαστρο εδω και 3 μηνες και του δινω αποκλειστικα το γαλα μου!!

ισως δεν εχεις το καταλληλο θηλαστρο.

εγω παντως δεν ποναω καθολου!!!

να βαζεις το μωρο σου οποτε πειναει στο στηθος και μην ακους που σου λενε οτι δεν εχεις αρκετο γαλα!!!μην σταματησεις να το θηλαζεις για κανενα λογο!!

το μητρικο γαλα ειναι αναντικαταστατο!!!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις συμβουλές σας.

 

Θα προσπαθήσω ξανά με άλλο θήλαστρο. Μου είπαν ότι το χειροκίνητο της CHICCO είναι πολύ καλό. Το έχει δοκιμάσει καμία;

 

Γενικά δεν λείπω πολύ από το σπίτι και κανόνισα να πάω στην δουλειά τον Αύγουστο οπότε ελπίζω να μπορώ να την θηλάζω μέχρι τότε.

 

felinidoc πιστεύω ότι δεν την φτάνει το γάλα μου ορισμένες φορές γιατί αδειάζει το στήθος μου και η μικρή μου κλαίει σαν να πεινάει και δεν χορταίνει.

 

Τελικά σήμερα μετά από πολλές προσπάθειες ήπιε 70 γραμμάρια από το υποαλλεργικό γάλα το αγγελάκι μου!

 

Αφροδίτη μου το είδα το post σου, απ΄ότι φαίνεται είναι αρκετά συχνό το θέμα με τις αλλεργίες.

 

Εγώ έχω αλλεργικό άσθμα και μου είπε η παιδίατρος ότι υπάρχει περίπτωση να έχει προδιάθεση και θα πρέπει εάν της δίνω ξένο γάλα να της δίνω μόνο το υποαλλεργικό.

 

Σας χαιρετώ προς το παρόν γιατί η μικρή μου Αναστασία ψάχνει την μαμά της!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις συμβουλές σας.

 

Θα προσπαθήσω ξανά με άλλο θήλαστρο. Μου είπαν ότι το χειροκίνητο της CHICCO είναι πολύ καλό. Το έχει δοκιμάσει καμία;

 

 

Καλύτερα είναι να πάρεις ένα αξιόπιστο θήλαστρο, πίστεψέ με έχει τεράστια διαφορά, είναι σαν να οδηγείς φερράρι και σαραβαλάκι, σου μιλάω εκ πείρας. Η καλύτερη λύση είναι η ενοικίαση επαγγελματικού θηλάστρου ή αν δεν θέλεις αυτό μπορείς να πάρεις κάτι μικρότερο. Νομίζω η Αγλαία έχει βάλει ένα ποστ με τα θήλαστρα που προτείνει.

Προσωπικά χρησιμοποίησα το ηλεκτρικό διπλής άντλησης της medela και έμεινα σουπερ ευχαριστημένη .... μέχρι που έλιωσα μια μέρα στην αποστείρωση τα ανταλλακτικά ... πάνω στη φούρια μου ξέχασα να κλείσω το μάτι .... εκεί πάνω στην ανάγκη μου δοκίμασα ένα χειροκίνητο - ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ - ευτυχώς η medela σε μια μέρα μέσα μου έστειλε νέα ανταλλακτικά :wink:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις συμβουλές σας.

 

Θα προσπαθήσω ξανά με άλλο θήλαστρο. Μου είπαν ότι το χειροκίνητο της CHICCO είναι πολύ καλό. Το έχει δοκιμάσει καμία;

 

Γενικά δεν λείπω πολύ από το σπίτι και κανόνισα να πάω στην δουλειά τον Αύγουστο οπότε ελπίζω να μπορώ να την θηλάζω μέχρι τότε.

 

felinidoc πιστεύω ότι δεν την φτάνει το γάλα μου ορισμένες φορές γιατί αδειάζει το στήθος μου και η μικρή μου κλαίει σαν να πεινάει και δεν χορταίνει.

 

Τελικά σήμερα μετά από πολλές προσπάθειες ήπιε 70 γραμμάρια από το υποαλλεργικό γάλα το αγγελάκι μου!

 

Αφροδίτη μου το είδα το post σου, απ΄ότι φαίνεται είναι αρκετά συχνό το θέμα με τις αλλεργίες.

 

Εγώ έχω αλλεργικό άσθμα και μου είπε η παιδίατρος ότι υπάρχει περίπτωση να έχει προδιάθεση και θα πρέπει εάν της δίνω ξένο γάλα να της δίνω μόνο το υποαλλεργικό.

 

Σας χαιρετώ προς το παρόν γιατί η μικρή μου Αναστασία ψάχνει την μαμά της!!!!

μην το παρεις καθολου αυτο το θηλαστρο,δεν εχει καμια απολυτως σχεση.

νοικιασε ενα νοσοκομειακο με διπλη αντληση και σε 20 λεπτα εχεις τελειωσει!!!αν θες στειλε πμ στην Αγλαια να σε βοηθησει και να σου πει ποιο θηλαστρο ειναι το καταλληλο για σενα!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

DOLPHIN, Συμφωνώ με τα κορίτσια!!

Το συγκεκριμένο θήλαστρο που λες, το είχα πάρει στην αρχή 2 φορές κιόλας, και χάλασε και τις 2 (δεν άντεξε την πολλή χρήση).Ευτυχώς μου επιστρέψαν τα χρήματα.Οπως σου είπαν και τα κορίτσια να πάρεις ένα νοσοκομειακό και η αντληση θα ειναι παιχνιδάκι!!!

Φιλάκια! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω λοιπόν να νοικιάσω ένα νοσοκομειακό. Έχετε μήπως κανένα τηλέφωνο?

2107485752/2107470418

εαν θελεις παρε την διπλη αντληση να ξεμπερδευεις σε 20 λεπτακια!!!

εγω εχω το lactina αλλα μπορεις να παρεις το symphony για καλυτερο!!

δες το ποστ που εχει κανει η Αγλαια για τα θηλαστρα!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Κατερίνα.

 

Εσύ το χρησιμοποιείς συχνά;Δουλεύεις; Η αλήθεια είναι ότι δεν μου αρέσει και πολύ η ιδέα του θήλαστρου και το έχω πάρει με κακό μάτι μια από το νοσοκομείο, που είχε πρηστεί το στήθος μου και μου έδωσαν το θήλαστρο για να το βγάλω γιατί η μικρή μου δεν θήλαζε πολύ και μια στο σπίτι που δοκίμασα με ένα θήλαστρο και έκανα πάρα πολύ ώρα και έβγαζα μόλις 80ml.

Πόσο κοστίζει η ενοικίαση του?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Κατερίνα.

 

Εσύ το χρησιμοποιείς συχνά;Δουλεύεις; Η αλήθεια είναι ότι δεν μου αρέσει και πολύ η ιδέα του θήλαστρου και το έχω πάρει με κακό μάτι μια από το νοσοκομείο, που είχε πρηστεί το στήθος μου και μου έδωσαν το θήλαστρο για να το βγάλω γιατί η μικρή μου δεν θήλαζε πολύ και μια στο σπίτι που δοκίμασα με ένα θήλαστρο και έκανα πάρα πολύ ώρα και έβγαζα μόλις 80ml.

Πόσο κοστίζει η ενοικίαση του?

 

Πόσο καιρό λείπεις από το σπίτι, για πόσες ώρες;;;

Απάντησε μου σε αυτά, να δούμε αν χρειάζεσαι ΄νοσοκομειακό ή σου φτάνει κάτι πιο απλό (το Swing για παράδειγμα). Αν είναι να αφήνεις ένα γεύμα την ημέρα δεν χρειάζεσαι νοσοκομειακό :wink:

 

Οταν κλαίει, αλλάζεις στήθος. Επίσης δεν περιμένεις να κλάψει από την πείνα, βαζεις το παιδί στο στήθος πιο συχνά, λίγο πριν πεινάσει ας πούμε για να αυξήσεις την παραγωγή σου.

 

Αν θέλεις μπορείς να πάρεις και μαγιά μπύρας (τα χαπάκια της Lanes 7 χαπάκια 3 φορές την ημέρα για 2 εβδομάδες). Θα δεις διαφορά σε 3-7 μέρες.

 

Περιμένω :D

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω γενικά δεν λείπω από το σπίτι, με εξαιρέσεις αν χρειαστεί να πάω σε κανένα γιατρό για τίποτε ψώνια ή καμμιά φορά θέλω να βγω με τον άντρα μου καμιά βόλτα.

 

Μέχρι τώρα της έχω δώσει ξένο γάλα καμιά 15αριά 20 φορές και όλες τις άλλες την θηλάζω.

 

Το πρόβλημά μου τώρα είναι ότι δεν πρέπει να πίνει άλλο γάλα εκτός από το δικό μου και το υποαλλεργικό λόγω του ότι εμφάνισε λίγο αιματάκι και βλέννες.

 

Στην δουλειά θα επιστρέψω τον Αύγουστο οπότε μέχρι τότε εάν μπορώ θα προσπαθήσω να την θηλάζω.

 

Θέλω όμως να βγω κανένα βράδυ και είμαι με το άγχος να επιστρέψω να την θηλάσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω γενικά δεν λείπω από το σπίτι, με εξαιρέσεις αν χρειαστεί να πάω σε κανένα γιατρό για τίποτε ψώνια ή καμμιά φορά θέλω να βγω με τον άντρα μου καμιά βόλτα.

 

Μέχρι τώρα της έχω δώσει ξένο γάλα καμιά 15αριά 20 φορές και όλες τις άλλες την θηλάζω.

 

Το πρόβλημά μου τώρα είναι ότι δεν πρέπει να πίνει άλλο γάλα εκτός από το δικό μου και το υποαλλεργικό λόγω του ότι εμφάνισε λίγο αιματάκι και βλέννες.

 

Στην δουλειά θα επιστρέψω τον Αύγουστο οπότε μέχρι τότε εάν μπορώ θα προσπαθήσω να την θηλάζω.

 

Θέλω όμως να βγω κανένα βράδυ και είμαι με το άγχος να επιστρέψω να την θηλάσω.

 

Μπορείς κάλλιστα για αυτά τα περιστασιακά γεύματα να αγοράσεις το swing δες εδώ

 

klinikum (Καϊκονίδης) και τα στοιχεία τους είναι

Κεντρικό(Θεσσαλονίκη) : Νάτσινα 25, . Τηλ. & Fax: 2310 316011, 315200

Υποκατάστημα (Αθήνα): Αερ. Παπαναστασίου 6 (κοντά στο ΛΑΪΚΟ Νοσοκομείο), ώρες 8.00-16.00-Δε-Πα. Τηλ & Fax: 210 74.70.417, 74.85.752

 

Κοστίζει 150 ευρώ περίπου, είναι ηλεκτρικό τελευταίας τεχνολογίας

 

Είναι πολύ πιο άνετο από τα χειροκίνητα, τα εξαρτήματα πλένονται και αποστειρώνονται όπως τα μπιμπερό

Δεν αξίζει να νοικιάσεις επαγγελματικό θήλαστρο

 

Βαζε την πιο συχνά στο στήθος να μην χρειάζεται να συμπληρώνεις με ξένο γάλα. Η άρνηση του μωρού είναι από την φύση του την ίδια για να προστατεύεται. Πάρε και τη μαγιά μπύρας που σου είπα

Αν τα κάνεις όλα αυτά θα γίνεις turbo :D

 

Τα ξαναλέμε :D

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω ξανά με άλλο θήλαστρο. Μου είπαν ότι το χειροκίνητο της CHICCO είναι πολύ καλό. Το έχει δοκιμάσει καμία;

 

Tα χειροκίνητα θήλαστρα είναι για να αντλείς δύο τρεις φορές για να αφήσεις ένα γεύμα. Πιστεύω ότι ειναι πολύς κόπος για τις περισσότερες μητέρες. Υπάρχουν λίγες μητέρες που βολεύνται με αυτά τα θήλαστρα...

 

Γενικά δεν λείπω πολύ από το σπίτι και κανόνισα να πάω στην δουλειά τον Αύγουστο οπότε ελπίζω να μπορώ να την θηλάζω μέχρι τότε.

 

Πιστεύω ότι ένα καλό μικρό θήλαστρο όπως το swing θα ήταν κατάλληλο για σένα. Αυτό το θήλαστρο είναι το μόνο μικρό της αγοράς που είναι δύο φάσεων, δηλαδή έχει μία φάση με γρήγορες απαλές κινήσεις για να διεγερθεί το αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος και μετά την κανονική φάση άντλησης που με 60 περίπου θηλαστικές κινήσεις το λεπτό (ρθυμίζονται).

 

Το mini electric δεν σου το συστήνω παρόλο που έχει τη μισή τιμή γιατί κάνει 34 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό που για πολλές μητέρες είναι απλά το όριο της δυσφορίας, νιώθουν ένα τράβηγμα και δεν λειτουργεί καλά το αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος.

 

felinidoc πιστεύω ότι δεν την φτάνει το γάλα μου ορισμένες φορές γιατί αδειάζει το στήθος μου και η μικρή μου κλαίει σαν να πεινάει και δεν χορταίνει.

 

Αν φτάνει τη μία μέρα αποκλείεται να μην φτάνει την επόμενη. Είναι απλό, αν το μωρό θέλει να φάει κι άλλο το βάζεις στο άλλο στήθος, αν διαμαρτυρηθεί και θέλει επιπλέον το βάζεις στο στήθος που θήλαζε πριν κι εν τω μεταξύ έχει μαζέψει γάλα όσο εσύ θηλάζεις από το δεύτερο στήθος.

Αν χρειάζεται κάνεις πολλές εναλλαγές και περισσότερα γεύματα. Αν το κάνεις αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις πρόβλημα.

 

Τελικά σήμερα μετά από πολλές προσπάθειες ήπιε 70 γραμμάρια από το υποαλλεργικό γάλα το αγγελάκι μου!

 

Νομίζω δεν έχεις λόγο να προσπαθείς να δώσεις με το ζόρι ένα γάλα που βρωμάει ψαρίλα... Έτσι μυρίζουν τα υποαλλεργικά γάλατα γιατί έχουν υδρολυμμένες τις πρωτεΐνες τους...

 

Το μωρό σου χρειάζεται 800-1000 ml το 24ωρο. To αγελαδινό που το δίνεις σε αυτή την ποσότητα δεν το βοηθάει να μεγαλώσει αλλά του αυξάνει την πιθανότητα να γίνει χειρότερη η αλλεργία του...

 

Αφροδίτη μου το είδα το post σου, απ΄ότι φαίνεται είναι αρκετά συχνό το θέμα με τις αλλεργίες.

 

Εγώ έχω αλλεργικό άσθμα και μου είπε η παιδίατρος ότι υπάρχει περίπτωση να έχει προδιάθεση και θα πρέπει εάν της δίνω ξένο γάλα να της δίνω μόνο το υποαλλεργικό.

 

Με το θηλασμό μειώνεις τις πιθανότητες να εμφανίσει το μωρό αλλεργικό άσθμα και αν το εμφανίσει θα είναι πιο ελαφριά... Έχεις έναν παραπάνω λόγο να προσπαθήσεις για την επιτυχία του θηλασμού κι όχι να προσπαθείς να δίνεις ένα γάλα που φαίνεται να μην εντείνει το πρόβλημα της αλλεργίας (για την ώρα) αλλά σίγουρα δεν προσφέρει κανενός είδους προστασία...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Κατερίνα.

 

Εσύ το χρησιμοποιείς συχνά;Δουλεύεις; Η αλήθεια είναι ότι δεν μου αρέσει και πολύ η ιδέα του θήλαστρου και το έχω πάρει με κακό μάτι μια από το νοσοκομείο, που είχε πρηστεί το στήθος μου και μου έδωσαν το θήλαστρο για να το βγάλω γιατί η μικρή μου δεν θήλαζε πολύ και μια στο σπίτι που δοκίμασα με ένα θήλαστρο και έκανα πάρα πολύ ώρα και έβγαζα μόλις 80ml.

Πόσο κοστίζει η ενοικίαση του?

εγω το θηλαστρο το εχω κανει δευτερη φυση μου και αντλω καθε μερα 8 φορες!!!!δεν δουλευω αλλα εχω προβλημα και δε με πιανει το μωρο!!

αντλω εδω και 2 1/2 μηνες!!!ουτε εμενα μάρεσει αλλα τι να κανω?ο στοχος ηταν να του δινω το γαλα μου αποκλειστικα και το καταφερα!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα!

εχω ένα μωράκι 4 μηνών έχουμε αλλάξει όλα τ γάλατα και έχουμε φοβερούς κολικούς θηλάζω αλλά πλέον αρνείται να προσπαθήσει γτ πονάει συνέχεια κ έχει πολλά αέρια! Μ είπαν προ έχει λογικά αλλεργία κ τ έχουμε τρελάνει Στε γάλατα πως θα βρω ένα μπούσουλα ποια τ έχει περάσει;;  

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2019 at 12:04 ΠΜ, Gogoula2017 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

εχω ένα μωράκι 4 μηνών έχουμε αλλάξει όλα τ γάλατα και έχουμε φοβερούς κολικούς θηλάζω αλλά πλέον αρνείται να προσπαθήσει γτ πονάει συνέχεια κ έχει πολλά αέρια! Μ είπαν προ έχει λογικά αλλεργία κ τ έχουμε τρελάνει Στε γάλατα πως θα βρω ένα μπούσουλα ποια τ έχει περάσει;;  

 

 

Αν θηλάζεις, όποιο ξένο και να δώσεις θα τα κάνει χειρότερα.

Ποιος σου είπε για αλλεργία; Γιατί είναι αρκετά της μόδας, χωρίς συνήθως καμία βάση ;) 

Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, κόψε γαλακτοκομικά και σόγια εσύ. Εντελώς. Οι πρωτεϊνες του γάλακτος πολλές φορές πειράζουν τα μικρά μωρά, και περνάνε στο γάλα. Αν όντως αυτό φταίει, μετά από 1-2 βδομάδες που δεν τρως εσύ καθόλου, θα πρέπει να δεις βελτίωση. Αλλά εννοείται ότι αν στο μεταξύ δίνεις και φόρμουλα, δε θα αλλάξει κάτι, αφού θα προκαλεί η φόρμουλα το πρόβλημα. Χρειάζεσαι ποσότητα, ή απλά δίνεις λίγο συμπλήρωμα που είναι εύκολο να κοπεί;

Στο μεταξύ, ανάμεσα στα γεύματα, όχι μόλις έχει φάει το μωρό, βάζε το ανάσκελα, βγάζε ρουχαλάκια, χαλάρωνε την πάνα, και κάνε τις ασκήσεις στα ποδαράκια: ποδήλατο και πιέσεις τα πόδια στην κοιλιά. Βοηθά να βγάλει τα αέρια ή και να ενεργηθεί και θα ανακουφιστεί.

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2019 at 12:04 ΠΜ, Gogoula2017 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

εχω ένα μωράκι 4 μηνών έχουμε αλλάξει όλα τ γάλατα και έχουμε φοβερούς κολικούς θηλάζω αλλά πλέον αρνείται να προσπαθήσει γτ πονάει συνέχεια κ έχει πολλά αέρια! Μ είπαν προ έχει λογικά αλλεργία κ τ έχουμε τρελάνει Στε γάλατα πως θα βρω ένα μπούσουλα ποια τ έχει περάσει;;  

 

Εκτοσ απο κολικουσ ειχεσ αλλο συμπτωμα? Εμεισ πχ ειχαμε αιμα στισ κενωσεισ κ βλεννεσ..

Το καλο ειναι πωσ θηλαζα αποκλειστικα.εκοψα γαλακτοκομικα σογια καζεινη κ αργοτερα κ μοσχαρι γιατι ειδα πωσ ενοχλει κ μεσα σε 1 μηνα περιπου καθαρισε!!! Επισησ ετρωγα μονο ελευθερασ κρεατα κ προσεχα για συντηριτικα στα τροφιμα.

Στην αγορα υπαρχουν γαλατα χωρισ την πρωτεινη αγελαδινου..θα σε βοηθησει ο παιδιατροσ να διαλεξετε.

Εγω το παλεψα με τον θηλασμο 16 μηνεσ..τωρα ειμαστε 19.μηνων κ δεν εχει αλλεργια..

Αν ειναι οντωσ αλλεργια ο θηλασμοσ ειναι ο καλυτεροσ τροποσ..γιατι θα σε βοηθησει οταν θα κανεισ τισ εισαγωγεσ των τροφων..

Συνηθωσ στο χρονο περναει..

 

Link to comment
Share on other sites

Είχε έντονους κολικούς, αλλάξαμε όλα τα γάλατα μόνο για συμπλήρωμα ένα δυο γεύματα έδινα υπό αλλεργικό, καταλήξαμε ν μην θέλει τ στήθος και προσπαθω κάθε μέρα να τον βάζω! Από διατροφή είχα κόψει τ πάντα έτρωγα μόνο ζυμαρικά κ κοτόπουλο δεν άλλαζε τπτ φτάσαμε Α σημείο ν πούμε θα πάμε σε γαστρεντερολόγο μέχρι π μια παιδίατρος μ είπε ν τ δώσω τ απλό τ γάλα κ τ παιδί ηρέμησε... ούτε αλλεργία ούτε τπτ απορώ πως με τόσο ελαφριά καρδιά γιατροί βάζουν τα μωρά σε τέτοιες διαδικασίες!!  Προσπαθω να τον ξανά θηλασω θα τα καταφέρω που θα πάει... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! μηπως ξέρετε κάποια ενδεικτική διατροφη για μωρακι με αλλεργία στα γαλακτοκομικά και στο μοσχάρι; Τον άλλο μήνα αρχίζουμε την εισαγωγή τροφών! Προς το παρόν θηλάζει και πίνει 2 γεύματα την ημέρα υποαλλεργικο γαλα.

Link to comment
Share on other sites

Από φίλη με αντίστοιχο θέμα με το παιδί ξέρω πως τρώει όλα τα φρούτα. Όλα τα λαχανικά. Και από κρέας κατσίκι και κουνέλι. Για τις λοιπές τροφές δεν γνωρίζω. Και μεταξύ 10ου-12ου μήνα σταδιακά, με φειδώ και προσοχή εισάγουν τα έως τότε αλλεργιογόνα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...