Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερωτήσεις 11-χρονου για τα ναρκωτικά


Recommended Posts

τι τεχνικά θες παιδί μου ?

Πληροφοριες . Ποια ειναι τα ειδη, τι προκαλουν κατι ρε παιδια να ενημερωθω η ασχετη. Στα χρονια μου ηταν αλλα :mrgreen:

 

βρε ελενικ μου, ξες τι δεν μου άρεσε? ότι αναφερόμαστε σε άνθρωπο που έχει πρόβλημα και διδάσκουμε στο παιδί να κάνει ότι δεν το είδε...ξέρεις ότι και τα λεπτά ακόμη σε ναρκομανής μπορεί να αποβούν μοιραία ?

Κατσε εσυ μιλας για την περιπτωση του να ειναι λιποθυμος ο ανθρωπος?

Ε εκει σιγα μην καταλαβει κανεις απο τι λιποθυμησε. Εννοειτε το 166 ή καποιον ενηλικα.

 

να είσαι σίγουρη ότι τα 11χρονα δεν θα πουν τον ναρκομανή έλα να παιξούμε ιδιαίτερα αν του έχεις μιλήσει..

Ειδες τι παθαινεις οταν εχεις μικρα? :lol::lol: Σου γινεται εμμονη το ¨"ελα να παιξουμε" :lol::lol:

 

αλλά εν πάση περιπτώση προτιμώ να ζητήσει το παιδί βοήθεια εκ μέρους του παρά να τον αφήσει να πεθάνει

Συμφωνω να ζητησει βοηθεια οπως ειπα παραπανω.

 

Κοιταξε ... ειχα πολλους κολητους που ειχαν "μπλεξει" και σε διαβεβαιω ηταν απο τα καλυτερα παιδια και κατα ενα περιεργο τροπο με προστατευαν να μην μπλεξω. Δεν θεωρω δλδ αρνητικη την συναναστροφη. Απλα το αγνωστος εκτος ελεγχου με τρομαζει λιγο .

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω παντως βρε παιδια, εδω στη γειτονια μου στα Εξαρχεια θα εχω παρα πολλα παραδειγματα για ναρκωτικα να της δωσω:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Μια βολτα λιγο πιο κατω, στην πλατεια θα ειναι αρκετη

Παντως θα της ελεγα αν συναντησει καποιον λιποθυμο να προσπερασει και να ειδοποιησει καποιον ενηλικα. Ο Οκανα ειναι δυο στενακια πιο πανω, αυτοι ξερουν τι να κανουν

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites

... πρεπει να ενημερωθω λιγο γιατι τα τεχνικα κλπ.... τα αγνοώ παντελώς.

Για προτεινετε και κανενα ενημερωτικο λινκ ...:roll:

 

Ξεκίνα απο αυτά εδώ, ειδικά το πρώτο link έχει πολλή πληροφορία.

 

Ναρκωτικά & Αλκοόλ

 

Ναρκωτικά

 

Ναρκωτικά-Ορισμός

 

Τι θέλουν να γνωρίζουν οι γονείς για τα ναρκωτικά

 

Ναρκωτικά

 

http://www.e-prolipsi.gr/index.php?option=com_content&view=category&id=75&Itemid=78

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Χτές το βράδυ, ο 11 χρονος γιός μου (6η δημοτικού), με ρώτησε τα εξής:

  • Πως δημιουργούνται τα ναρκωτικά, στο εργαστήριο; (μου έφερε σαν παράδειγμα το Ecstasy)
  • Υπήρχαν και στις παλαιότερες εποχές ναρκωτικά;
  • Τι γεύση έχουν;
  • Για τη γεύση που έχουν τα παίρνουν; (οι χρήστες)
  • Στα κέντρα αποτοξίνωσης, δίνουν ναρκωτικά; (στους χρήστες)

Απάντησα στις ερωτήσεις του, προσπαθώντας να καλύψω όλες του τις απορίες.

 

Συζητάμε χωρίς πρόβλημα και υπεκφυγές για αυτά τα θέματα, είναι ενημερώμένος απο φυλλάδια, βιβλία, κλπ (όσο αυτό είναι δυνατό για την ηλικία του).

 

 

Rasta εισαι πολλη καλη μαμα, αποδειξη οτι το παιδί σου δεν διστασε να σε ρωτήσει, σε εμπιστευτηκε και συγχαρητήρια.

Link to comment
Share on other sites

Rasta εισαι πολλη καλη μαμα

 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά για να ξέρεις, η μάνα του είναι καλύτερη απο εμένα ;)

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν ο αδερφος μου εγω 18 και εκεινος 6 γυρναγαμε απο βολτα στο κεντρο της αθηνας και ειδαμε στην ομονοια (τοτε ητανε στον σταθμο τα στεκια τους ) 3-4 να κανουν ολα τα σχετικα ητανε γιαγιαδες,μαναδες κλπ που τραβαγνε τα παιδια τους μακρια και τους γυρναγανε τα κεφαλια (ασχετα οτι τα πιτσιρικια πορσπαθουσαν να γυρισουν να δουν)..η μονη τοτε που εκατσα λιγο πιο μακρια και εξηγησα (οτι μπορουσα τοτε να εξηγησω και εγω σε ενα 6χρονο που με ρωταγε) ημουνα εγω...τα ειπα ολα...οτι ειναι αρρωστοι,οτι αυτο οτι εκεινο....

 

σαφως και στο παιδι μου θα πω πραγματα οταν βεβαια με ρωτησει ή μας δοθει καποια ευκαιρια (να δουμε κατι στο δρομο) (ειδικα εδω στην περιοχη που ζουμε το κακο ειναι μεγαλο) και η ερωτηση που εθεσα παραπανω ητανε πιο πολυ για να ξεκινησει μια κουβεντα του τι θα μπορουσαμε να πουμε στα παιδια μας για αυτο το θεμα...τωρα βεβαια που το καλοσκεφτομαι ισως και να τη στειλω στο πατερα της γιατι εχω τετοιο θυμο με αυτο το θεμα που δεξερω εαν της τα περασω σωστα....

 

μια απορια ....τους ανοιγουμε εμεις συζητηση ή περιμενουμε πρωτα να μας ρωτησουν????(το μονιμο αγχος μου ειναι αυτο .....θα με θυμαστε και απο τις αλλες τετοιου ειδους αποριες...:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

μια απορια ....τους ανοιγουμε εμεις συζητηση ή περιμενουμε πρωτα να μας ρωτησουν????

 

Φυσικά και να ξεκινήστε τη συζήτηση εσείς!

 

Αναλογα με την ηλικία του παιδιού, κάτι θα έχει αντιληφθεί απο το περιβάλλον του (tv, περιοδικά, φίλοι, κλπ.), οπότε γιατί να μην του μιλήσετε εσείς πρώτα;

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

καλα βεβαια προς το παρον ειμαστε μικρες και λυνουμε αλλες αποριες....απλα ρωταω γιατι δε ξερω πως ειναι το σωστο...τυπου ...καλημερα σημερα θα μιλησουμε για τα ναρκωτικα..αλλο να δεις κατι εξω και να το παρεις σαν αφορμη για συζητηση....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όταν έρθει η ώρα, λες... σήμερα θα μιλήσουμε για τα ναρκωτικά!

 

Μπορείς να κάνεις το εξής: Αγόρασε ένα σχετικό βιβλίο για παιδιά και δώσε το να το διαβάσει. Μετά κάνετε συζήτηση.

 

Ετσι έκανα εγώ, με άλλο όμως θέμα (sex).

 

Για τα ναρκωτικά (καθώς και για άλλα θέματα) τους ξεκινάγαμε εμείς τη συζήτηση.

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

πωπωπω, δύσκολο μου φαίνεται το "καλημέρα σας, σήμερα θα μιλησουμε για τα ναρκωτικά". Εναλλακτική δεν υπάρχει; Και κάτι άλλο ρε κορίτσια, όπως προσωπικά το σκέφτομαι, πιστέυω ότι η κάθε στιγμή του εφήβου είναι διαφορετική, δηλ. σήμερα του εξηγούμε ή του δείχνουμε με πραγματικό συμβάν τί άκριβώς συμβαινει με τους χρήστες, όλα καλά το παιδί κατάλαβε και μεις σίγουρες με την συνείδησή μας ότι πράξαμε το σώστο συνεχίζουμε τη ζωή μας ήσυχες. Και ποιός μου λέει εμένα ότι στην ηλικία των 15 που ο έφηβος αρνείται την ίδια του την οικογένεια δεν θα πέσει θύμα τους; Πώς θα μπορέσει να με ακούσει αφού θα βρίσκεται στη φάση της επανάστασης; Δεν ξέρω, ειλικρινά διχάζομαι και προβληματίζομαι με τέτοιες σκέψεις. Σίγουρα μια φωνούλα μου απαντά ότι αν χτίσω μια σχέση εμπιστοσύνης με το παιδί μου -κάτι που ποροσπαθώ καθημερινά με νύχια και με δόντια- δεν θα συμβεί κάτι τέτοιο αλλά πώς θα είμαι σίγουρη ότι αυτή η σχέση είναι υγιείς; Σόρρυυυυυυ αν σας κούρασα αλλά προβληματίζομαι συνεχώωωωωως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλο θα ηταν να επικοινωνησεις με το ΚΕΘΕΑ και να ζητησεις βοηθεια οπου καταλληλα ατομα θα σου δωσουν απαντησεις σε οτι σε απασχολει χωρις να βλαψεις το παιδι...

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...