Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

όσφρηση-μαρτύριο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!

Σήμερα μόλις έκλεισα τη 10 εβδομάδα, και προς το παρόν όλα βαίνουν καλώς!

Από την αρχή της κύησης έχω διάφορα συμπτώματα που πάνε κι έρχονται, αλλά ένα δυστυχώς παραμένει...

Από τις 5,5-8 εβδομάδα είχα αναγούλες ΟΛΗ μέρα, μαζί με ξινίλα στη γεύση. Η αναγούλες εφυγαν, και η ξινίλα άρχισε να υποχωρεί τις τελευταίες ημέρες (ευτυχώς, γιατί έπρεπε όλη τη μέρα να μασάω κάτι, δεν άντεχα)

Ωστόσο, σχεδόν από την αρχή, έως και σήμερα υποφέρω με την όσφρησή μου:shock:

Ποτέ δεν αντιλαμβανόμουν ιδιαίτερα μυρωδιές, και δεν είχα κανενα πρόβλημα.

Όμως τώρα νιώθω να έχει οξυνθεί η όσφρησή μου και να μου "μυρίζουν" τα πάντα!!! Δε μου βρωμάνε, απλώς νιώθω ότι οι μυρωδιές πολλαπλασιάζονται, τις νιώθω πιο έντονες κι αυτό μου προκαλεί αηδία-αναγούλα.

Μόλις ανοίγω την πόρτα του σπιτιού μου και πάω να μπω μέσα και μυρίζω τη μυρωδιά του, νιώθω ότι ξεκινάει το μεγαλύτερο μαρτύριό μου. Μόλις στρίβω στο διάδρομο και πλησιάζω στο υπνοδωμάτιό μου πάλι τα ίδια. Στο γραφείο παρομοίως. Ανοίγω, δε, συνέχεια τα παράθυρα, μέχρι που την άρπαξα κι έχω καταρροή αυτή τη στιγμή! Ξαναλέω, δεν πρόκειται για βρωμιά, αντιθέτως για καθαρούς χώρους, αλλά η μυρωδιά που έχει ο κάθε χώρος και ο κάθε άνθρωπος και που πριν απλώς αντιλαμβανόμουν, τώρα με ενοχλεί αφόρητα! Μετά αυτό επεκτάθηκε στη μυρωδιά του άντρα μου (που πάντοτε λάτρευα την κολώνια του, και τώρα του έχω απαγορεύσει να την βάζει), μερικές φορές νομίζω ότι με ενοχλεί ακόμα και η μυρωδιά του σώματός μου:shock:

Εξαφάνισα τα αρωματικά στικ που λάτρευα τη μυρωδιά τους, γιατί τώρα δεν την υποφέρω. Το αποκορύφωμα, δε, ήταν σήμερα, που βγήκα το πρωί (κακήν κακώς) από το σπίτι και με ενοχλούσε η μυρωδιά της ατμόσφαιρας...:confused:

Ξέρω ότι μοιάζει κωμικοτραγικό, αλλά για μένα είναι μαρτύριο. Υποφέρω, μου έρχεται αηδία παντού, όπου κι αν σταθώ! Νιώθω ότι δεν πρέπει να αναπνέω καθόλου:-(

Καμία ιδέα (πέρα από μάσκα οξυγόνου?)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλες!

Σήμερα μόλις έκλεισα τη 10 εβδομάδα, και προς το παρόν όλα βαίνουν καλώς!

Από την αρχή της κύησης έχω διάφορα συμπτώματα που πάνε κι έρχονται, αλλά ένα δυστυχώς παραμένει...

Από τις 5,5-8 εβδομάδα είχα αναγούλες ΟΛΗ μέρα, μαζί με ξινίλα στη γεύση. Η αναγούλες εφυγαν, και η ξινίλα άρχισε να υποχωρεί τις τελευταίες ημέρες (ευτυχώς, γιατί έπρεπε όλη τη μέρα να μασάω κάτι, δεν άντεχα)

Ωστόσο, σχεδόν από την αρχή, έως και σήμερα υποφέρω με την όσφρησή μου:shock:

Ποτέ δεν αντιλαμβανόμουν ιδιαίτερα μυρωδιές, και δεν είχα κανενα πρόβλημα.

Όμως τώρα νιώθω να έχει οξυνθεί η όσφρησή μου και να μου "μυρίζουν" τα πάντα!!! Δε μου βρωμάνε, απλώς νιώθω ότι οι μυρωδιές πολλαπλασιάζονται, τις νιώθω πιο έντονες κι αυτό μου προκαλεί αηδία-αναγούλα.

Μόλις ανοίγω την πόρτα του σπιτιού μου και πάω να μπω μέσα και μυρίζω τη μυρωδιά του, νιώθω ότι ξεκινάει το μεγαλύτερο μαρτύριό μου. Μόλις στρίβω στο διάδρομο και πλησιάζω στο υπνοδωμάτιό μου πάλι τα ίδια. Στο γραφείο παρομοίως. Ανοίγω, δε, συνέχεια τα παράθυρα, μέχρι που την άρπαξα κι έχω καταρροή αυτή τη στιγμή! Ξαναλέω, δεν πρόκειται για βρωμιά, αντιθέτως για καθαρούς χώρους, αλλά η μυρωδιά που έχει ο κάθε χώρος και ο κάθε άνθρωπος και που πριν απλώς αντιλαμβανόμουν, τώρα με ενοχλεί αφόρητα! Μετά αυτό επεκτάθηκε στη μυρωδιά του άντρα μου (που πάντοτε λάτρευα την κολώνια του, και τώρα του έχω απαγορεύσει να την βάζει), μερικές φορές νομίζω ότι με ενοχλεί ακόμα και η μυρωδιά του σώματός μου:shock:

Εξαφάνισα τα αρωματικά στικ που λάτρευα τη μυρωδιά τους, γιατί τώρα δεν την υποφέρω. Το αποκορύφωμα, δε, ήταν σήμερα, που βγήκα το πρωί (κακήν κακώς) από το σπίτι και με ενοχλούσε η μυρωδιά της ατμόσφαιρας...:confused:

Ξέρω ότι μοιάζει κωμικοτραγικό, αλλά για μένα είναι μαρτύριο. Υποφέρω, μου έρχεται αηδία παντού, όπου κι αν σταθώ! Νιώθω ότι δεν πρέπει να αναπνέω καθόλου:-(

Καμία ιδέα (πέρα από μάσκα οξυγόνου?)

 

 

ποσο μα ποσο σε καταλαβαινω δεν λεγεται εγω ειμαι στην εκτη εβδομαδα και μυριζω απο χιλιομετρα τα παντα,το αρωμα μου το εχω ξεχασει,σταματησα να βαζω μαλακτικο στα ρουχα και αεριζω ολη την ωρα το σπιτι,πραγματικα αυτο με την οσφρηση ηταν ενα απο τα σημαδια που με εκαναν να σιγουρευτω την εγκυμοσυνη(εκτος απο της θηλες)εγω απο την προηγουμενη βδομαδα φοαραω συνεχεια φουλαρια πλυμενα με λιγο απορρυπαντικο και οταν νιωθω ετσι κλεινομε μεσα σε αυτα και αναπνεω σιγα σιγα...δεν βοηθαει και πολυ αλλα εστω απομονωνει λιγο της μυρωδιες που με τρελενουν εκεινη την ωρα,φανταζομαι το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι υπομονη ολα αυτα αναγουλες ζαλαδες μυρωδιες ειναι πολυ εντονα στο πρωτο τριμηνο μετα περνανε!!!δεν εχω κατι αλλο να σου προτεινω εγω ελπιζω καμια αλλη κοπελα να μας φωτισει και της δυο μας!!!!καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη σου ευχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό κοριτσάκια μου! Δυστυχώς αυτό με την όσφρηση... ίσως μείνει και για λίγο καιρό μετά την εγκυμοσύνη.. το είχα και ακόμη θυμάμαι την αηδία και τις ακριβείς οσμές που με αηδίαζαν. Επίσης είχα μια γεύση από.... γαριδάκια στα χείλη μου στις αρχές της πρώτης!!! τι ωραία..... Μου κράτησε 3 μήνες περίπου. Ολη μέρα ξερογλειφόμουν! χεχε!

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτό με την ασφρηση το ειχα στην πρωτη μονο εγκυμοσυνη.Μαλιστα αρχισε πριν καν καταλαβω ότι είμαι εγκυος.Μεναμε στην πεθερα μου τοτε και μεσα μου απορουσα τι σκατα ειχε αλλαξει και μυριζαν ξαφνικα ετσι όλα μεσα στο σπιτι.Ευτυχως σε μενα κρατησε λιγο...κανα μηνα το πολύ δλδ.

Link to comment
Share on other sites

boulino82, στην αρχή κι εγώ αυτό έκανα, έχωνα τη μούρη μου σαν τη μουρλή μέσα σε φουλάρια ή στη μπλούζα μου, μέχρι που άρχισα να μην αντέχω τη μυρωδιά μου:-(...

xena, μη μας λες τέτοια, ότι θα συνεχιστεί αυτό το πράγμα....δε θα την παλέψω! Αυτή τη στιγμή είμαι στο γραφείο, και έχω αποβλακωθεί από τη μυρωδιά:cry:

Niki81, έτσι ακριβώς, από τη μία μέρα στην άλλη άρχισα να το παρατηρώ, και όσο πάει χειροτερεύει. Έχω αποθηκεύσει τις μυρωδιές και στη μνήμη μου, και με το που πάω να μπω σε έναν χώρο που ξέρω προδιατίθεμαι αρνητικά!

Τι πράγμα είναι κι αυτό!!! Και ο άντρας μου με εκνευρίζει που ενώ πάντα είχε πιο οξεία όσφρηση από μένα, τώρα δε μυρίζει τίποτα!!!!!!!!!!!!:evil:

Να μην αντέχω το ίδιο μου το σπίτι, και το ίδιο μου το σώμα!!!

Λέω να αλλάξω απορρυπαντικά, αποσμητικά (δεν ξέρω ίσως πάρω πράσινο σαπούνι:?) γιατί και οι μυρωδιές των απορρυπαντικών με ενοχλούν!

Πφφφφ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακομα τωρα 3 μιση χρονια μετα δεν αντεχω να μυριζω τα αφρολουτρα και σαμπουαν που χρησιμοποιουσα,κοντευαν να βγουν τα σωθηκα μου χωρις να κανω εμετο,φρικη μεχρι 14 εβδομαδα περιπου.μου μυριζαν τα παντα

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου κράτησε και λίγους μήνες μετά την εγκυμοσύνη αυτό. Τα αρώματα τα μύριζα απο μακριά και δεν τα άντεχα, αν κάποιος έπαιρνε αγκαλιά το μωρό μετά το μωρό μου μύριζε το άρωμα ή την κρέμα του προσώπου που το κρατούσε... Επίσης νόμιζα οτι μυρίζω γάλα ολόκληρη, ακόμα κι όταν ίδρωναν οι μασχάλες μου γαλατίλα μου ερχόταν. Λαγωνικό είχα γίνει χαχα! Α! Γυρνούσε ο άντρας μου απο τη δουλειά και ενώ ήταν στην πόρτα και εγώ σε άλλο δωμάτιο μύριζα το άρωμά του και ήξερα και αν κάπνισε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αγαπημένες συμπάσχουσες! Χρόνια πολλά!

Επανέρχομαι για να πω τον πόνο μου, ο οποίος μεγάλωσε...

Έχω περάσει μέχρι στιγμής μία εγκυμοσύνη σχετικά καλή. Αυτό που έχω πάθει με την όσφρηση από την 8η περίπου εβδομάδα έως και σήμερα (τη 13η) είναι μαρτύριο. Η κατάσταση αντί να καλυτερεύει, χειροτερεύει, σε βαθμό που μου δημιουργεί έντονες αναγούλες, τις οποίες συγκρατώ με νύχια και με δόντια για να μην καταλήξουν σε εμετό! Αλλά δε νομίζω να κρατηθώ για πολύ, κάθε μέρα είναι και χειρότερα.

Μόλις μπαίνω σε χώρο που τον έχω συνδέσει με μυρωδιές μου έρχεται έντονη τάση για εμετό, και φεύγω τρέχοντας προς παράθυρο να παρω καθαρό αέρα. Έφυγα 2 μέρες το Πάσχα και λυτρώθηκα (πήγα στα πεθερικά μου, ήτοι σε χώρους με μυρωδιές που δεν έχω συνηθίσει), αλλά έχω πολύ σοβαρό πρόβλημα τώρα που γύρισα! Εννοείται το 2,5ωρών ταξίδι στο αυτοκίνητο έγινε με ανοιχτά παράθυρα (μας πήρε τα αυτιά ο αέρας). Δεν αντέχω τη μυρωδιά του σπιτιού και του γραφείου που δουλεύω!:-(

Τι να κάνω, είμαι πια σε απελπισία! Σκέφτομαι να μετακομίσω, αλλά αυτά είναι αστεία πράγματα! Που να πάω; Όπου κι αν πάω θα συνηθίσω κι εκεί τη μυρωδιά, και πάλι τα ίδια.

Είναι εκνευριστικό να μην έχεις εμετούς από πρόβλημα στο στομάχι, αλλά από μυρωδιές!

Link to comment
Share on other sites

δε φαντάζεσαι πόσο σε καταλαβαίνω... περνάω το ΙΔΙΟ ακριβώς! μόνο που εμένα με ενοχλεί ακόμα και ο άντρας μου!!!! ναι, ναι κι όμως, το ''φυσικό'' του άρωμα δεν το αντέχω!!! μου μυρίζει η κρεβατοκάμαρα, το σαλόνι, το χολ... όλα! μόνο οι κολόνιες μου παραδόξως δε με πειράζουν... μήπως αν αέριζες το σπίτι; εγώ αυτό κάνω, δε γίνεται αλλιώς

kWVKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Α, ο άντρας μου ο καημένος έχει γίνει ο νούμερο ένα εχθρός μου! Όταν με παίρνει αγκαλιά κοιτάζω αλλού, για να μην τον μυρίζω!:shock:

Είναι μόνιμα ανοιχτά τα παράθυρα σε όλο το σπίτι (τουλάχιστον σε ανάκληση) κι ελπίζω τώρα που φτιάχνει ο καιρός να τα έχω διάπλατα ορθάνοιχτα!

Τι είναι αυτό το πράγμα πια!

Στο γραφείο έχουν ξυλιάσει οι συνάδελφοι και με βρίζουν!

Τα ρούχα μου: αναγούλα, το αποσμητικό μου: αναγούλα, ο άντρας μου: αναγούλα, το σαλόνι: αναγούλα, το υπνοδωμάτιο: αναγούλα, το μπάνιο: αναγούλα! Αλλαξα σαμπουάν, αφρόλουτα, τις πρώτς μέρες οκ, μετά πάλι τα ίδια! Δεν ξέρω τι να κάνω! Δε νομίζω να μπορώ να κρατήσω για πολύ ακόμα τον εμετό! Και είναι τόσο κρίμα να κάνω εμετό χωρίς γαστρεντερικά προβλήματα (άσε που δεν τον αντέχω ΚΑΘΟΛΟΥ- να μου πεις ποιος τον αντέχει)!

Η αηδία που είχα στην αρχή μετατράπηκε σε έντονη τάση για εμετό. Σκέφτομαι να φοράω μάσκα, μέσα στο σπίτι τουλάχιστον, μέχρι να συνηθίσω τη μυρωδιά της! αλλά μετά τι;:?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...