Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υποκλινικός υποθυρεοειδισμός


Recommended Posts

Ημικρή μου 2,5 χρονών εμφάνισε φυσιολογικές τιμές στις ορμόνες του θυρεοειδούς αλλά αυξημένη TSH.Η παιδοενδοκρινολόγος μας είπε ότι πρόκειται για υποκλινικό(ασυμπτωματικό) υποθυρεοειδισμό. Μας καθησύχασε απόλυτα ,μας έβαλε όμως σε θεραπεία με χάπι πέντε ημέρες την εβδομάδα. Ενώ ξεκινήσαμε καλά και η μικρή το δέχτηκε χωρίς προβλήματα ξαφνικά αρνείται πεισματικά.Την πήραμε με το καλό,της κάναμε συζήτηση, τίποτα.Δε θέλω και να την πιέζω πολύ μήπως τα πράγματα γίνουν χειρότερα.Έχει καμιά μαμά αντίστοιχη περίπτωση αντιμετωπίσει και πώς τη χειρίστηκε;Περιμένω προτάσεις γιατί είμαι πολύ στενοχωρημένη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Εγω μετα απο καθε δυσκολο φαρμακο του δινω ενα matissers ή ενα μικρο σοκολατακι τονιζοντας οτι ο γιατρος ειπε για να γλυκανει μετα η πικρα. Σε πληροφορω με ρωταει μετα αν ειναι ωρα για φαρμακο (εκεινες τις μερες προσπαθω να μην δινω αλλα γλυκα ωστε να το περιμενει).

Μηπως αν μετα το φαρμακο εδινες κατι αλλο που της αρεσει και το συνδυαζε με κατι ευχαριστο?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα οτι ειναι απο 30/5 το ποστ. Λογικα θα εχεις βρει λυση. Ευχομαι να ξεπεραστει γρηγορα το προβλημα και να ταλαιπωρηθει η μικρη οσο γινεται λιγοτερο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα γιατί σήμερα πήρα τις ορμονολογικές εξατάσεις των παιδιών μου κι έχω αναστατωθεί.

 

Ο μεγάλος έχει TSH 4.55 (φ.τ. ως 4,14) και anti-TG 43.4 (φ.τ. ως 30,2).

 

Ο μικρός TSH 5,99.

 

Όλα τα υπόλοιπα (FT3, FT4, ΑΘΑ-Μ, anti-TPO) ήταν φυσιολογικά και στους 2.

 

Η μικροβιολόγος είπε πως έχουν τάση για υποθυρεοειδισμό και 2 παιδίατροι με παρέπεμψαν σε παιδοενδοκρινολόγο κι έκλεισα ραντεβού στις 23/9. Όμως με τρώει η αγωνία. Υπάρχει κανείς που να το έχει αντιμετωπίσει;

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που είδα στο ενδοκρινολογικό του Παίδων, συνήθως τηρούν στάση αναμονής, με επανέλεγχο ανά 6μηνο και έναρξη θεραπείας αν επηρεαστεί η T4. Επίσης, πιθανόν να σας ζητηθεί υπερηχογράφημα θυρεοειδή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. :) Αυτά έχω ακούσει κι εγώ. Ευτυχώς η Τ4 ήταν σε απόλυτα φυσιολογικά επίπεδα και δε με πειράζει καθόλου να κάνουμε έναν υπέρηχο, φυσικά. Βασικά, δε θα ανησυχούσα τόσο, αν ήταν αρνητική η anti-TG. :?

 

Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: μήπως πρέπει να επαναλάβουμε τις εξετάσεις σε πυρηνικό γιατρό; Μήπως τα δικά τους αποτελέσματα είναι πιο εγκυρα; Γιατί αυτές τώρα τις κάναμε σε απλό μικροβιολογικό εργαστήριο, μαζί με τη γενική αίματος και τις βιοχημικές.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάνουμε τις εξετάσεις στο Ινστιτούτο Υγείας του Παιδιού.Η τsh πρέπει να είναι εντός οριών γιατί αυτό επιρρεάζει τη τ4.Εσένα η τ4 είναι φυσιολογική γιατι η τsh είναι κοντά στα όρια.Θέλω να σου πω οτι η έναρξη θεραπείας γίναται με βάση τη tsh- ώστε να κρατούν τη Τ4 εντός ορίων- Το καλό είναι οτι τα παιδία σου είναι μεγάλα και έχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξη του εγκεφάλου ,οπότε κανένασ λόγος για άγχος. Εμεις ξακινήσαμε Τ4 και το σταματήσαμε γιατί το πρόβλημα διορθώθηκε .Καμιά φορά ο θυροειδής τεμπελιάζει και δε προλαβαίνει τη γρήγορη ζουζουνοανάπτυξη,

 

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Το θέμα είναι πως πέρυσι το Σεπτέμβριο είχαμε κάνει 2 φορές την εξέταση. Στο μικροβιολογικό η TSH είχε βγει εκτός ορίων και στο πυρηνικό εργαστήριο ήταν 3,5 με όριο το 4. Οπότε η παιδίατρος είπε να το αφήσουμε προς το παρόν. Τώρα αναρωτιέμαι, ποια αποτελέσματα είναι πιο έγκυρα; Γιατί είχαν μεγάλη διαφορά οι μετρήσεις! :? Η μέθοδος του πυρηνικού λέγεται IRMA, το γράφει από δίπλα.

 

Αν ήμουν Αθήνα κι εγώ στο Ινστιτούτο Υγείας θα τις έκανα ασυζητητί. Τα παιδιά μου ευτυχώς δεν έχουν ούτε είχαν ποτέ θέμα ανάπτυξης. Ο μεγάλος, 8,5 ετών, είναι 134 εκ. ύψος και 26 κιλά βάρος. Ο μικρός, 5 ετών παρά 1 μήνα, 113 εκ. και 19 κιλά. Κάθε άλλο παρά εικόνα υποθυρεοειδισμού, από ό,τι αντιλαμβάνομαι.

 

Εύχομαι να είναι το παιδάκι σου πάντα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Βιοιατρική υπάρχει εκεί που ζείς??? επίσης αξιόπιστη. Για τις μεθόδους δεν έχω ιδέα τη απο όλα κάνουν στο ινστιτούτο. Τη τρίτη έχω ραντεβού ελπίζω να θυμηθώ να ρωτήσω. Πάντωσ να σου πω την αλήθεια όταν ανακαλύψαμε τον υποθ/σμο στο μεγάλο μου γιο έπερνα τηλέφωνο όποιον γιατρό έλβεπα στη τηλεόραση, Σπυρίδη, Μαζάνη κλπ. τους έλεγα ότι δεν είμαι πελάτισα αλλα μια μαμα που ανησυχή πολύ και εξηγούσα τη περίπτωση .Ολοι πολλοί ευγανικά μου εξηγήσαν. Θα μπορούσε να βρείς το τηλ. κάποιου παιδοενδοκρινολόγου και να ρωτήσεις τη διαφορά στις 2 μεθόδους ή και να πάρεις τηλ .στο ινστιτούτο . Είναι εντυπωσιακά ευγενική. Η δικιά μας παιδοενδοκρινολογος λέγεται Μανιάτη. Αν χρειαστείς κάτι στη διαθεσή σου.

 

Σορρυ για το γρήγορο αλλα είναι ώρα μπάνιων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δυστυχώς δεν έχουμε. Έχω κλείσει ήδη ραντεβού σε παιδοενδοκρινολόγο στη Θεσσαλονίκη, αλλά είναι για τις 23/9. Στο μεταξύ εγώ τρώγομαι με τα ρούχα μου, καταλαβαίνεις...

 

Καλή ιδέα το τηλέφωνο στο Ινστιτούτο! Θα πάρω αύριο πρωί. Θα πάρω και στο γιατρό που κλείσαμε το ραντεβού, ελπίζω να μπορέσω να μιλήσω με τον ίδιο, γιατί το ραντεβού μου το έκλεισε γραμματέας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζήτα το κινητό του ή πές στη γραμματέα να το ρωτήσει και να σε ενημερώση. Για τα παιδία μας είναι ..ας γίνουμε και ενοχλητική , απο το να μας τρώει η αγωνία.

 

Πάντως μην αγχώνεσαι , εύχομαι να είναι όλα καλά, αλλα και θεραπεία να χρειάζεται είναι πλήρως αντιμετωπίσημο.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελινα μην αγχωνεσαι....πολλα παιδακια εχουν τετοια αποτελεσματα λογω αναπτυξης. Επανελεγχος σε εξι μηνες οπως σου ειπε και η μανουλα και βλεπεις....το οτι οι ορμονες ft 3 ft4 ειναι φυσιολογικες, ειναι σημαντικο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα. Χθες ήταν το ραντεβού μας στον παιδοενδοκρινολόγο κι είπα να γράψω τα νέα μας.

 

Αφού πήρε πλήρες ιστορικό κι εξέτασε λεπτομερώς τα παιδιά, μου είπε πως οι εξετάσεις δεν είναι ανησυχητικές κι ότι μπορεί η αυξημένη tsh να οφείλεται στην εποχή (τέλος καλοκαιριού λόγω έκθεσης στο ιώδιο από τα καθημερινά θαλασσινά μπάνια). Μας έγραψε παραπεμπτικά για υπέρηχο θυρεοειδούς και μας είπε πως, αν δε βρεθεί κάτι παθολογικό, απλά θα επαναλάβουμε τις εξετάσεις το Μάρτιο. Εφόσον η tsh διατηρείται κάτω από το 7, δεν δίνουμε θεραπεία, απλά παρακολουθούμε 2 φορές το χρόνο, κατά προτίμηση Οκτώβριο και Μάιο.

 

Έκλεισα λοιπόν ραντεβού για τον υπέρηχο σε παιδοακτινολόγο στις 3/10. Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ο μεγάλος μου γιός παίρνει τ4 απο 3 μηνών. Αφού αλλάξαμε 2-3 φορές τη δόση καθώς το παιδί μεγάλωνε τελικά γύρω στα 3 η τιμή ήταν σταθερή κάτω απο 2,5 (καθώς όπως μας έλεγε η ενδοκρ. ναι μεν 5 είναι το όριο αλλα σύμφωνα με νέες μελέτες καλό είναι είναι να είναι κάτω απο 2,5) Ετσι το καλοκαίρι κάναμε διακοπή για 40 μέρες.Μετά απο αυτό, η τιμή tsh πέταξε στο 8,5. Απογοητεύτηκα ,έκλεγα....απο όλα τα παιδιά που συζητάμε στο ινσ. Υγείας όλα το διακόπτουν .μόνο το δικό μου το συνεχίζει.

 

Η ενδοκρι. που τον παρακολουθεί θεωρείται πολύ καλή και μέχρι τώρα δεν είχα λόγο αμφισβήτησης. Αλλα ρωτάω κάτι εύλογο, πώς γίνεται απο το 1,5 χάπι να πάμε στο 0. Θέλω να πώ ότι απο ότι ακούω γύρω μου η τακτική του πάιδων είναι το σταματάω σίγα σιγά,,κάτι που μου ακούγεται και λογικό. Επίσης η εποχή όπως ανέφερε η Αγγελίνα 2 παίζει ρόλο. Υπερ/χο έχουμε κάνει και ήταν τέλειος και μέ όσες μαμάδες μιλάω στο ινστ. υγείας και ανάφερω τις τιμές απορούν πώς και δεν έχουμε διακόψει ακόμα.

Οσες κάνατε διακοπή το κόψατε μαχαίρι ή σιγα, σιγά???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

dez001 το παιδι εχει συγγενή υποθυρεοειδισμο και ισως δεν κοψει ποτε το χαπι....αυτό δεν είναι κακο, ισα ισα εισαστε τυχεροι που το βρηκατε. Το χαπι δεν είναι φαρμακο...είναι η θυροξινη που του λειπει ;) ...που δεν φτιαχνει ο οργανισμος του. 1.5 χαπι των ποσο παιρνετε??

 

Αγγελινα , όλα καλα ;)

Link to comment
Share on other sites

dez001 το παιδι εχει συγγενή υποθυρεοειδισμο και ισως δεν κοψει ποτε το χαπι....αυτό δεν είναι κακο, ισα ισα εισαστε τυχεροι που το βρηκατε. Το χαπι δεν είναι φαρμακο...είναι η θυροξινη που του λειπει ;) ...που δεν φτιαχνει ο οργανισμος του. 1.5 χαπι των ποσο παιρνετε??

 

Αγγελινα , όλα καλα ;)

 

Σ' ευχαριστώ πολύ Λαϊδα. :)

 

dez001 θα συμφωνήσω με τη Λαϊδα, άλλο υποκλινικός κι άλλο συγγενής υποθυρεοειδισμός. Δόξα τω Θεώ να λες που το βρήκατε νωρίς, αλλιώς ξέρεις τι προβλήματα ανάπτυξης δημιουργεί...άτιμο πράγμα, ύπουλο. Τα παιδάκια που λες ότι το σταμάτησαν το έπαιρναν κι εκείνα από τόσο μικρά; Μήπως να δοκίμαζες να ρωτήσεις τις μαμάδες στο σχετικό θέμα; Εδώ μπορεί να μην το δουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Επαναλάβαμε τις εξετάσεις, όπως μας είχε συστήσει ο παιδοενδοκρινολόγος το Σεπτέμβριο κι η TSH βρίσκεται σε καθοδική πορεία. 3,9034 ο μεγάλος και 3,3389 ο μικρός (φ.τ. ως 4.94). Τ4 και Τ3 φυσιολογικές. Δόξα τω Θεώ. Θα τηλεφωνήσω το απόγευμα στο γιατρό να τον ενημερώσω.

 

Ο υπέρηχος που κάναμε δεν είχε παθολογικά ευρήματα.

 

Τα γράφω για να βοηθηθεί όποιος τυχόν αντιμετωπίσει αντίστοιχο θέμα, μη φάει τη φρίκη που έφαγα εγώ όταν πρωτοείδα τις αυξημένες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...