Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικος τοκετος διδυμων σε δημοσιο νοσοκομειο ???


Recommended Posts

Γεια σας,

 

Θα ηθελα να ενημερωθω για το αν υπαρχουν μαμαδες που να εχουν γεννησει διδυμα με φυσιολογικο τοκετο σε δημοσιο νοσοκομειο.

Ειμαι στη μεση της εγκυμοσυνης μου σε διζυγωτικα διδυμα (ευκολη περιπτωση διδυμων) και χωρις καμια επιπλοκη μεχρι στιγμης. Τραχηλος παχυς, πλακουντες μια χαρα, ζαχαρο οκ, πιεση χαμηλη. Ειμαι μικρη σε ηλικια (30) και εχω ηδη γεννησει φυσιολογικα το πρωτο μου παιδι πριν 2 χρονια.

Ο γιατρος μου εχει εμπειρια απο τη Βρετανια σε φυσιολογικους τοκετους διδυμων και ειναι διατεθημενος να το κανει εαν ολα πανε καλα μεχρι το τελος και αν το πρωτο μωρο εχει κεφαλικη προβολη. Ομως....

Μου εξηγησε οτι στα δημοσια νοσοκομεια δεν επιτρεπουν φυσιολογικους τοκετους διδυμων οι διευθυντες κι ετσι κανενας γιατρος δεν αναλαμβανει. Τουλαχιστον στο Αραταιειο οπου ειναι ο ιδιος δεν επιτρεπουν. Μου κανει φοβερη εντυπωση και το θεωρω και απαραδεκτο και θελω να δω αν οντως ισχυει.

Δε θελω να γεννησω σε ιδιωτικο για μια σειρα απο λογους με πιο σημαντικους τους ακολουθους : 1. φοβαμαι μη μου κρατησουν τα μωρα σε θερμοκιτιδα παραπανω απο το απαραιτητο (εχω ακουσει πολλα τετοια), 2. δε βλεπω το λογο να πληρωσω τοσα λεφτα για 3 μερες που θα μεινω (δε χρειαζομαι πολυτελειες), 3. γενικα ακουω πολυ καλυτερα λογια για τις μαιες και τις νοσοκομες των δημοσιων της αθηνας απ οτι για αρκετα απο τα ιδιωτικα (το προηγουμενο μου παιδι γεννηθηκε στην Πορτογαλια, σε δημοσιο, με το γιατρο της βαρδυας και ολα πηγαν τελεια!!)

Επισης, θα ηθελα να δοκιμασω να γεννησω φυσιολογικα αν δεν υπαρχει καποιος ιατρικος λογος που να το απαγορευει. Θελω μετα τον τοκετο να ειμαι σε θεση να φροντισω και τα τρια μου παιδακια χωρις πονο και μετεγχειρηντικες ενοχλησεις και να αφοσιωθω στο δυσκολο εργο του θηλασμου των διδυμων. Επισης θελω αμεσα να επιστρεψω στις αθλητικες μου δραστηριοτητες οπως ακριβως και μετα τον πρωτο μου τοκετο.

 

Ευχαριστω για οποιαδηποτε πληροφορια μπορει να ριξει φως στο τοπιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


λοιπον εγω δεν γνωριζω απο προσωπικη εμπειρια αλλα ουτε απο καποιον γνωστο αλλα θυμηθηκα οτι ειχα δει την εκπομπη πρωταγωνιστες που αφορουσε τις καισαρικες και ειχε εκτος απο τις γυναικες που ελεγαν την ιστορια τους και εναν γυναικολογο απο το Αλεξανδρα τον Συνδο Μιχαλη και λεει σε ενα κομματι οτι δεν ειναι απαραιτητη η καισαρικη στα διδυμα και οτι στο Αλεξανδρα εχουν κανει και μελετη γι αυτο.εψαξα και το βρηκα.δες αυτο http://www.megatv.com/protagonistes/default.asp?catid=33498&subid=2&pubid=33114632&fb=1#toppage στο 35:25 λεπτο περιπου ειναι αυτο που σε αφορα.για να λεει ετσι ισως στο Αλεξανδρα να επιτρεπεται και ισως να αναλαμβανει αυτος.εγω δεν τον ξερω τον συγκεκριμενο γιατρο περαν της εκπομπης οποτε δεν ξερω αν ειναι καλος κτλ.ισως καποια κοπελα εδω να ξερει.παντως δεν χανεις τιποτα να παρεις ενα τηλεφωνο.μακαρι να βρεις καποιον

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Γενικώς δεν είμαι υπέρ της καισαρικής, εκτός κι αν υπάρχει σοβαρός λόγος. Στη δική σου περίπτωση όμως, λόγω της δίδυμης κύησης θα σε συμβούλευα να μην το ρισκάρεις, μιας και είναι πιο 'πολύπλοκα' τα πράγματα και να κάνεις καισαρική. Άποψή μου πάντα.

Τώρα ό,τι νομίζεις εσύ και με ό,τι νιώθεις πιο άνετα.

Σου έυχομαι ό,τι καλύτερο και με το καλό να υποδεχτείς τα αστεράκια σου! :)

eNortjKzUjIyNDG1NFWyBlwwFY4C1w,,76.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Η εγκυμοσύνη των διδύμων ειναι υψηλού κινδύνου και κάποιοι κίνδυνοι δεν διπλασιάζονται απλώς λόγω δύο μωρών, αλλά πολλαπλασιάζονται... Συγκεκριμένα, προς το τέλος χρειάζεται πιο στενός έλεγχος για την ωρίμανση του πλακούντα, γιατί ο οργανισμός της μητέρας είναι ιδιαίτερα επιβαρυμένος με δύο μωράκια. Επίσης ναι, θεωρείται ΟΚ αν το πιο κάτω μωρό έχει πάρει θέση, αλλά ιδανικό είναι να έχουν πάρει θέση και τα δύο. Παρόλα αυτά το να πάει κάτι στραβά είναι σχετικά σπάνιο, με στενη παρακολούθηση και πάντα υπάρχει περιθώριο για καισαρική. Λαμβάνοντας υπόψη τις πιθανότητες να μην πάει κάτι καλά, στην Αμερική, όταν το έψαχνα, μπορούσε να γεννηθεί με ασφάλεια, περίπου το 50% των διδύμων και τέτοιο ήταν το ποσοστό στην πράξη, τώρα έχει μειωθεί λίγο.

 

Εδώ πέρα που έχουν μειωθεί πολύ οι ΦΤ όταν όλα βαίνουν καλώς, ο ΦΤ σε δίδυμη κύηση ειναι πολύ σπάνια υπόθεση. Αν έχεις κανει άλλο ΦΤ πριν, είναι πολύ θετικό, εφόσον βρεις τελικά γιατρό που θα σε αναλάβει. Για το συγκεκριμένο που λες δεν ξέρω κάτι αλλά δεν ακούγεται από εκείνους που συστηματικά θα πουν μόνο αυτό που θέλει να ακούσει η έγκυος και στην πορεία θα πουν κάτι άλλο.

 

Πάντως και τα μωρά στη ΜΕΝΝ, μπορείς να τα αποφύγεις. Υπάρχει κοπέλα που έκανε πριν χρόνια ΦΤ με δίδυμα σε ιδιωτικό και της έδωσαν τα μωρά όπως και ορισμένες άλλες, λίγες με ΚΤ και τα μωρά εκτός ΜΕΝΝ. Εξαρτάται από το βάρος τους και τις εβδομάδες, αλλά ακόμα και αν αυτά είναι καλά, πάλι μπορεί να τα βάλουν ΜΕΝΝ. Εκει παίζει ρόλο η φιλοσοφία του γυναικολόγου σου και αν έχει διάθεση να παρέμβει. Επίσης, αν έχεις δικό σου παιδίατρο και δεν πας λίγο στην τύχη, όπως πήγα εγώ :(. Καλυτερα βέβαια κάθε συνεννόηση να έχει γίνει πριν.

 

Για τις μαίες σε σχέση με ιδιωτικά και δημόσια δεν έχω σαφή άποψη, αλλά πιστεύω πάλι εξαρτάται σε σημαντικό βαθμό από το γιατρό. Ένας που κάνει ΦΤ σε ιδιωτικό, συνήθως θα έχει και αντίστοιχη μαία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα η ξαδελφη μου γεννησε το 1981 διδυμα χωρις καισαρικη. Ομως στον 7ομο μηνα οποτε μπηκαν κανα 3μηνο στην θερμοκιτιδα. Η μια γεννηθηκε 1200γρ και η αλλη 1400.

Της εσπασαν τα νερα και μεσα σε 2 ωρες τις ειχε γεννησει και τις 2

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,

 

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Το ερωτημα που θετω δεν ειναι "φυσιολογικος τοκετος ή καισαρικη". Το ερωτημα αυτο θα απαντηθει οταν πλησιασει ο καιρος να γεννησω βαση ιατρικων κριτηριων. Εχω ενημερωθει και για τις 2 πιθανοτητες και απο το παρων forum αλλα ως επι το πληστον απο ξενογλωσση βιβλιογραφια. Γνωριζω τις προϋποθεσεις και τους κινδυνους και για τις δυο επιλογες.

Το ερωτημα μου ειναι εαν υπαρχει η δυνατοτητα να γεννησω φυσιολογικα σε δημοσιο νοσοκομειο, οποτε θα ηθελα αν υπαρχουν μαμαδες ή φιλες μαμάδων που γεννησαν διδυμα με φυσιολογικο τοκετο (ξερω οτι υπαρχουν απο post σε αυτο το forum) να με ενημερωσουν για το πού γεννησαν και γενικα για την πολιτικη των νοσοκομειων, ιδιωτικων και δημοσιων.

 

σας ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου και καλό κουράγιο! Έχω γνωστή που γέννησε με φυσιολογικό δίδυμα, ξέρω και από άλλες περιπτώσεις γνωστών μου ότι είναι πολύ δύσκολο να πετύχεις γιατρό που θα εξετάσει έστω την πιθανότητα να σε προσπαθήσει για ΦΤ (όσο κι αν όλοι σου τάζουν πολλά στην αρχή, για να σε αναλάβουν), χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι αμφισβητώ την αναγκαιότητα της Κ.Τ. σε κάθε περίπτωση. Πάντως η γνωστή μου είχε γεννήσει με ΦΤ την πρώτη φορά στο σπίτι με την Ευαγγελία (μαία από την "ευτοκία" , η οποία στα δίδυμα της συνέστησε ένα γιατρό (του οποίου το όνομα δυστυχώς δεν ε΄χω συγκρατήσει) και με τον οποίο γέννησε φυσιολογικά σε ιδιωτικό μαιευτήριο (με τη βοήθεια της συγκεκριμένης μαίας). μπορείς αν θέλεις να επικοινωνήσεις με την ευτοκία αρχικά και τη συγκεκριμένη μαία για να σε παραπέμψει στο γιατρό αυτό.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...