Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμπαργκο ιδ.κλινικων στον εοππυ


fouli

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Ακούσατε για το εμπάργκο που θα κάνειη ενωση ιδιωτικών κλινικών κ τα μαιευτήριοα στον εοππυ λόγω οφειλών? Ισχύει 29.10 με 3.11 απ ότι γράφτηκε. Είπαν κάτι στις ειδήσεις?

 

Όσες γεννήσουν αυτή την εβδομάδα θα χρεωθούν όλο τό πόσο των νοσηλείων!

 

Έχετε πληροφορήση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

 

Ακούσατε για το εμπάργκο που θα κάνειη ενωση ιδιωτικών κλινικών κ τα μαιευτήριοα στον εοππυ λόγω οφειλών? Ισχύει 29.10 με 3.11 απ ότι γράφτηκε. Είπαν κάτι στις ειδήσεις?

 

Όσες γεννήσουν αυτή την εβδομάδα θα χρεωθούν όλο τό πόσο των νοσηλείων!

 

Έχετε πληροφορήση;

 

Εγώ πήρα στο ιασω κ ρώτησα κ όντως ισχύει !! Κ εχουν κ δίκιο κ αυτοι γιατι ο εοπυυ τους εχει καταφεσωσει !!! Τώρα τι κανουμε εμείς;;;; Δεν νομίζω οτι νοιάζει κ πολυ τον εοπυυ !! Ελπίζω να πληρώσουν τα χρωστουμενα κ μετα τις 3/11 να ξανάρχισουν κανονικα !!! Αν δεν εχουν ξαναρχίσει,αν ειναι οπως στα φάρμακα,πληρώνεις κανονικα κ καταθέσεις αποδείξεις κ στα δίνει ο εοπυυ(οπότε τα δίνει κ στα φαρμακεία κ τα νοσοκομεία βέβαια,δηλαδη αρκετούς μηνες μετα) Ποτε γενας με το καλο ;;;;

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τα χρειάστηκα τώρα!! Ισχύει κάτι τέτοιο και για τα δημόσια?? Γεννάω σύντομα, που θα τα βρω τα εξτρα χρήματα...??

 

Στα ιδιωτικά ειναι ως τώρα !! Κ στα ιδιωτικά διαγνωστικά κ στις κλινικές !!! Για τα δημόσια δεν εχω ακούσει κατι !!! Πάρε την το νοσοκομείο σου κ θα σου πουν !!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα στο ιασω κ ρώτησα κ όντως ισχύει !! Κ εχουν κ δίκιο κ αυτοι γιατι ο εοπυυ τους εχει καταφεσωσει !!! Τώρα τι κανουμε εμείς;;;; Δεν νομίζω οτι νοιάζει κ πολυ τον εοπυυ !! Ελπίζω να πληρώσουν τα χρωστουμενα κ μετα τις 3/11 να ξανάρχισουν κανονικα !!! Αν δεν εχουν ξαναρχίσει,αν ειναι οπως στα φάρμακα,πληρώνεις κανονικα κ καταθέσεις αποδείξεις κ στα δίνει ο εοπυυ(οπότε τα δίνει κ στα φαρμακεία κ τα νοσοκομεία βέβαια,δηλαδη αρκετούς μηνες μετα) Ποτε γενας με το καλο ;;;;

 

Εχω πητ σε 15 ημερες.....Ελλάς στο μεγαλείο σου! Εσυ πότε με το καλό?

 

Στις ειδήσεις δεν έχουν πει τιποτα όμως γιατί?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κοριτσια υπαρχει καμια περιπτωση να αρθει αυτο το πραγμα???Ειναι εξωφρενικο!!!Εχω κανονισει για προκληση στις 2 του μηνος αλλα να μπω χωρις ΕΟΠΠΥ?Δεν μας περισευουν κιολας!!!!Τα σκαμε κεθε εξαμηνο στο ΤΣΜΕΔΕ για να ειμαστε και καλα "ασφαλισμενοι"και να τραβαμε αυτην την ταλαιπωρια τελευταιες μερες εγκυμοσυνης???Ειμαι εξω φρενων!!!Τι αλλο θα υποστουμε σε αυτη τη χωρα???Αν αλλαξει κατι ή αν παραταθει το εμπαργο πως ενημερωνομαστε? Εγω το διαβασα απο το φορουμ και πηρα τηλεφωνο στο Γενεσις...Δεν ειπαν τιποτα στις ειδησεις η καπου αλλου...Fouli εσυ απο που το εμαθες?

hfYup2.pngnHCVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια υπαρχει καμια περιπτωση να αρθει αυτο το πραγμα???Ειναι εξωφρενικο!!!Εχω κανονισει για προκληση στις 2 του μηνος αλλα να μπω χωρις ΕΟΠΠΥ?Δεν μας περισευουν κιολας!!!!Τα σκαμε κεθε εξαμηνο στο ΤΣΜΕΔΕ για να ειμαστε και καλα "ασφαλισμενοι"και να τραβαμε αυτην την ταλαιπωρια τελευταιες μερες εγκυμοσυνης???Ειμαι εξω φρενων!!!Τι αλλο θα υποστουμε σε αυτη τη χωρα???Αν αλλαξει κατι ή αν παραταθει το εμπαργο πως ενημερωνομαστε? Εγω το διαβασα απο το φορουμ και πηρα τηλεφωνο στο Γενεσις...Δεν ειπαν τιποτα στις ειδησεις η καπου αλλου...Fouli εσυ απο που το εμαθες?

 

Exεις απολυτο δικιο να εισαι εκνευρισμενη και αγχωμενη και εγω το ιδιο ειμαι αλλωστε!Χθες μαλιστα το ειπαν και στις ειδησεις και το υπουργειο τους ειπε να ηρεμησουν γιατι θα δημιουργηθει χαος στα δημοσια νοσοκομεια!!!Οτι να ναι δηλαδη!Αν πατησεις στην μηχανη αναζητησης θα δεις και την ειδηση παντου!

Παρε στην κλινικη που γεννας και ρωτα αν συμμετεχει στην επισχεση δεν συμμετεχουν ολες.Με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ακούσατε για το εμπάργκο που θα κάνειη ενωση ιδιωτικών κλινικών κ τα μαιευτήριοα στον εοππυ λόγω οφειλών? Ισχύει 29.10 με 3.11 απ ότι γράφτηκε. Είπαν κάτι στις ειδήσεις?

 

Όσες γεννήσουν αυτή την εβδομάδα θα χρεωθούν όλο τό πόσο των νοσηλείων!

 

Έχετε πληροφορήση;

 

Η πρόθεση των ιδιωτικών κλινικών είναι να συνεχιστεί ''κυλιόμενα'' η επίσχεση δηλ. να ισχύει για μια εβδομάδα, να σταματά για λίγες μέρες κοκ. Οι ασθενείς θα πληρώνουν την κλινική και θα καταθέτουν την απόδειξη στο ΕΟΠΥΥ για να πάρουν πίσω τα λεφτά τους. Σημειώνεται ότι ο ΕΟΠΥΥ δεν έχει πληρώσει τις κλινικές από τον Δεκέμβριο του 2012 (!!!) και αναμένεται ανάλογες καθυστερήσεις να υπάρξουν και με την επιστροφή των χρημάτων στους ασθενείς.

Ο ΕΟΠΥΥ χρωστάει πάνω από 500 εκ. ευρώ στις κλινικές ενώ το πλεόνασμα του κρατικού προυπολογισμού για το 2013 υπολογίζεται συνολικά στα 300 εκ. Άρα αν ο ΕΟΠΥΥ πληρώσει τα χρωστούμενα, ο προυπολογισμός δεν είναι πλεονασματικός και ο νοών νοείτο γιατί μας κοροιδεύουν!

Link to comment
Share on other sites

Η πρόθεση των ιδιωτικών κλινικών είναι να συνεχιστεί ''κυλιόμενα'' η επίσχεση δηλ. να ισχύει για μια εβδομάδα, να σταματά για λίγες μέρες κοκ. Οι ασθενείς θα πληρώνουν την κλινική και θα καταθέτουν την απόδειξη στο ΕΟΠΥΥ για να πάρουν πίσω τα λεφτά τους. Σημειώνεται ότι ο ΕΟΠΥΥ δεν έχει πληρώσει τις κλινικές από τον Δεκέμβριο του 2012 (!!!) και αναμένεται ανάλογες καθυστερήσεις να υπάρξουν και με την επιστροφή των χρημάτων στους ασθενείς.

Ο ΕΟΠΥΥ χρωστάει πάνω από 500 εκ. ευρώ στις κλινικές ενώ το πλεόνασμα του κρατικού προυπολογισμού για το 2013 υπολογίζεται συνολικά στα 300 εκ. Άρα αν ο ΕΟΠΥΥ πληρώσει τα χρωστούμενα, ο προυπολογισμός δεν είναι πλεονασματικός και ο νοών νοείτο γιατί μας κοροιδεύουν!

 

To γιατι μας κοροιδευουν οπως λες ειναι ξεκαθαρο.Το θεμα ειναι που θα βρει η καθεμια απο εμας που δεν εχει 600-700 ευρω παραπανω για να πληρωσει την κλινικη οταν μαλιστα βρισκετε στις τελευταιες 2 η 3 εβδομαδες της κυησης.

Παντως προς το παρων τουλαχιστον δεν συμμετεχουν ολες οι κλινικες.

Εκει που θα γεννησω εγω για την ωρα μου απαντησαν αρνητικα.Ευχομαι και ετσι να μεινει και φυσικα να ληξει η επισχεση γιατι κανενας ασθενης δε φταει να πληρωνει τα σπασμενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διάβασα οτι Σύνδεσμος Ελληνικών Κλινικών ανακοίνωσε ότι αναστέλλει την επίσχεση προς τον ΕΟΠΥΥ. Μπορούμε να ηρεμήσουμε! ;)

3-1-2014 Καλως ηρθες μικρε μου πριγκιπα!

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως που ήμουν άτυχη (είχα πέσει τότε που διέκοψε την σύμβαση ο εοπυυ για ένα μήνα), έχω να πάρω το επίδομα τέκνων από τον φεβρουάριο του 2012 που γέννησα. Και η αλήθεια είναι ότι δεν πιστεύω να το πάρω και ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...