Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λητώ ή Ρέα;


amalthia

Recommended Posts

Γεια σας, πρόκειται να γεννήσω τέλη Απριλίου και ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς έχει πρόσφατη εμπειρία από το Ρέα ή το Λητώ. Διάβασε τις προηγούμενες συζητήσεις και είναι όλες τους περσινές. Άκουσα ότι το προσωπικό στο Ρέα είναι απλήρωτο κι επομένως όχι φιλικό....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας, πρόκειται να γεννήσω τέλη Απριλίου και ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς έχει πρόσφατη εμπειρία από το Ρέα ή το Λητώ. Διάβασε τις προηγούμενες συζητήσεις και είναι όλες τους περσινές. Άκουσα ότι το προσωπικό στο Ρέα είναι απλήρωτο κι επομένως όχι φιλικό....

Εγώ γέννησα στο Ρεα.Είναι καλό μαιευτηριο, καθαρό, έχει ησυχία, είναι αυστηροί με την τήρηση του επισκεπτηριου.Αν έχεις σκοπό όμως να θηλάσεις συμβουλέψου δική σου μαία γιατί οι κοπελιτσες εκει είναι άσχετες.Οτι θέλει η καθεμια σου λεει

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

λητωωωωωω!!!!

δεν το συζητω!!

 

προσωπικο και χωρος φανταστικα!βεβαια εμενα με βολευε επειδη ηταν και πιο κοντα αλλα δεν εχω κανενα παραπονο!το ρεα εμενα προσωπικα δεν με τρελαινει.γενησε μια ξαδερφη μου εκει τον αυγουστο και πηγα.

 

σιγουρα το γεγονος οτι οι ανθρωποι στο ρεα ειναι απληρωτοι θα παιζει κι αυτο το ρολο του.

 

εγω επελεξα το λητω και λογω τιμης εννοειται.παντωσ και το προσωπικο με ειχε στα ωπα ωπα.εκτοσ κι αν το εκαναν λογω του γιατρουλη μου που δεν με αφησε λεπτο μονη μου και ηταν ολη την ωρα εκει κ εδινε οδηγιες- δεν ξερω που να το αποδωσω αλλα εμενα η εμπειρια μου ηταν εξαιρετικη!το συστηνω ανεπιφυλακτα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Θεωρώ το Λητώ πιο οικογενειακό, φιλικό και πιο υποστηρικτικό στο θηλασμό. Δε θα ξεχάσω τη γλυκύτατη προισταμένη που χωρίς να δυσανασχετεί ερχόταν κάθε φορά που πατούσα το κόκκινο κουμπί να με βοηθήσει στο θηλασμό.

Συγκριτικά με το Ρέα, είναι εξίσου καθαρό και πιο συμμαζεμένο όσον αφορά τους χώρους κάτι που σε κάνει να αισθάνεσαι σαν να είσαι σπίτι σου. Καποιες φορές η υπερβολική πολυτέλεια φαντάζει ξένη και σε κάνει να νιώθεις άβολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κι εγώ θα γεννήσω το πρώτο μου παιδάκι τον Οκτώβρη στο Ρέα . Όσες φορές έχω πάει μου φαίνεται πολύ ευχάριστο,καθαρό και φιλόξενο. Τα δωμάτια δεν τα έχω δει αλλά θα πάω να τα δω από κοντά για να αποφασίσω ποιο να διαλέξω. Μήπως ξέρετε τι δίνουν από άποψη σερβιετών και άλλων παρόμοιων αναλώσιμων? Επίσης πόσα έξτρα χρήματα πληρώσατε από αυτά που σας είχαν πει εξαρχής?

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω το ΡΕΑ ως μαιευτήριο, πολλοί το επέλεξαν επειδή ήταν κοντά στην περιοχή που έμεναν, αλλά όσον αφορά το Λητώ είναι τα πάντα τέλεια!!! Είναι μικρό, οικογενειακό, όλες οι κοπέλες εξυπηρετικές, ευγενέστατες, πρόθυμες να σε βοηθήσουν... Το φαγητό επίσης πολύ καλό και πολύ καθαρό! Εγώ πάλι εκεί θα πήγαινα να γεννήσω....

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στο Ρέα τον Οκτώβριο του 2011. Λόγω γιατρού. Είχα πάρει κάποια φάρμακα οποτε συνολο ήταν 2000 για οικονομικό τρικλινο. Τώρα όμως οι τιμές έχουν αλλάξει απ ότι διαβαζω. Εάν ξαναμείνω έγκυος θα ήθελα να γεννήσω στο Λητώ λόγω του ότι είναι κοντά στο σπίτι μου. Τώρα είμαι σε φάση αναζητησης γιατρού για να πάω για παπ αρχικά. Εάν καμια από εσας έχει γιατρό που ειναι οικονομικός, να έχει κανεις το θάρρος να τον παίρνεις τηλέφωνο και υποστηρίζει το φυσιολογικο τοκετο ας μου πει το ονομα του.

Ευχαριστώωωωωω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ΛΗΤΩ είναι σταθερή αξία. Παλιό και αξιόπιστο. Όλα λειτουργούν άψογα. Όμως, αν μένεις νότια προάστια, το ΡΕΑ είναι - κατά τη γνώμη μου - σχεδόν αυτονόητη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

δεν ξερω αν κανω καλα που γραφω εδω την ιστορια μου αλλα πραγματικα καπου πρεπει να το πω.πριν απο 10 μερες,πεντε μερες πριν μπω στο μηνα μου,πηγα για την προγραμματισμενη μου εξεταση στον γιατρο μου.κατα τη διαρκεια της εξετασης διαπιστωσαμε πως η καρδουλα του μωρου μου ειχε σταματησει.μεταφερθηκα αμεσως στο ΡΕΑ οπου ετσι κι αλλιως ηταν να γεννησω,εκει επιβεβαιωθηκε ο ενδομητριος θανατος του μωρου μου.με προετοιμασαν για να γινει ο τοκετος,ο γιατρος μου με ρωτησε πως θελω να γεννησω ειπα φυσιολογικα με επισκληριδιο.καποια στιγμη με μετεφεραν στο χειρουργειο ηρθε η αναισθησιολογος η οποια τουρτουριζε απο το κρυο κ ειπε πως ηταν παρα πολυ κουρασμενη κ οτι δεν την βαστανε τα ποδια της,μου εκανε επισκληριδιο κ μου ειπε πως θα με ναρκωσουν με μεθυ την ρωτησα πως θα πργματοποιηθει τοτε ο τοκετος αφου θα με ναρκωσετε?προς μεγαλη μου εκπληξη μου ειπε πως θα μου κανουν καισαρικη!!! Ημουν σε πολυ ασχημη κατασταση ωστε να φερω αντιρρηση σε οτιδηποτε.ξυπνησα μετα απο 40 λεπτα,με μετεφεραν στην αιθουσα ανανηψης,3 νοσηλευτριες συζητουσαν οτι τους εκοψαν τα ρεπο κ πως ουτε να γ@μηθουν δεν μπορουν,εξω απο την αιθουσα ανανηψης ηταν 2 δυο κυριες(δεν τισ ειδα)οι οποιες φωναζαν η μια στην αλλη ρωτωντας ''δε μου λες αυτη που ειναι εκει μεσα (εγω δλδ) τι να γραψω οτι εγινε?'' απανταει η αλλη ''γραψε οτι πεθανε το παιδι''.εμεινα δυο βραδια εκει,το μωρο μου μου ειπαν θα το στειλουν σε κρατικο πανεπιστημιακο για νεκροψια μετα απο δικη μου αιτηση.πηγαμε στο παραρτημα ληξιαρχειου να βγαλουμε πιστοποιητικο θανατου οπου υπεγραψα πως την ταφη του μωρου την αναλαμβανουμε εμεις,ηρθε η ωρα για το λογιστηριο...εμεινα δυο βραδια εκει,με χρεωσαν 4,χρεωσαν την ταφη με δικη τους πρωτοβουλια συν 800 κατι ευρω η νεκροψια.Σημερα εγινε η ταφη,ο ιδιοκτητης του γραφειου τελετων ο οποιος τυχαινει να ειναι πολυ καλος μου φιλος μου ειπε πως το μωρο μου δεν μεταφερθηκε ποτε σε καποιο κρατικο πανεπιστημιακο νοσοκομειο για την νεκροψια αλλα οτι το ειχαν συνεχεια εκει!και μαλιστα του εδωσαν και βεβαιωση γι αυτο. 3 μερες μετα την εξοδο μου απο το μαιευτηριο με πηραν τηλεφωνο με υφος κ με ρωτησαν γιατι δεν εχω βγαλει ακομα ΑΜΚΑ στο παιδι!αφου τους εξηγησα οτι μωρο γεννηθηκε νεκρο μου ειπαν οτι δεν τους το εβγαλε το συστημα.περιμενω τα αποτελεσματα της νεκροψιας και μετα θα κινηθω νομικα τοσο εναντιον του μαιευτηριου οσο και του γυναικολογου μου.Εγινα μανα χωρις να εχω το παιδακι μου και κανεις τους εκει μεσα δεν σεβαστηκε τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Sylvia λυπαμαι παρα παρα πολυ :( :( Να σε φυλαει το αγγελακι σου απο εκει ψηλα! Η Παναγια μαζι σου κοπελα μου!

Γιαννης και Κωνσταντινος 14.11.05

Μετα απο 20 κυκλους υποβοηθουμενης αναπαραγωγης, εγινα μαμα!!!

exGbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα το πρώτο μου παιδάκι στο Λητώ πριν πέντε χρόνια και έφυγα με τις χειρότερες εντυπώσεις!Στο δωμάτιο επικρατούσε χαμός.Για τρεις ημέρες και νύχτες ήταν μέσα οι άντρες και οι μητέρες των δύο αλλων λεχώνων.Παρά τα παράπονα που έκανα στην προισταμένη ότι τουλάχιστον τις ώρεσ που είναι τα μωρά στο δωμάτιο ,δεν θα πρέπει να είναι κανείς αλλος μέσα,αυτη με έγραψε κανονικά και επανηλειμένα.Από γνώσεις σε θηλασμό μηδέν.Δυο τρία θήλαστρα υπήρχαν που δεν ξέραμε ποιά θα τα πρωτοχρησιμοποιήσει.Και όταν μια στιγμή είπα σε μια μαία ότι το γάλα που έβγαλα από το θήλαστρο είναι ελάχιστο,είπε να μην στεναχωριέμαι,αφού ούτως η άλλως τα φέρνουν ταισμένα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξερω αν κανω καλα που γραφω εδω την ιστορια μου αλλα πραγματικα καπου πρεπει να το πω.πριν απο 10 μερες,πεντε μερες πριν μπω στο μηνα μου,πηγα για την προγραμματισμενη μου εξεταση στον γιατρο μου.κατα τη διαρκεια της εξετασης διαπιστωσαμε πως η καρδουλα του μωρου μου ειχε σταματησει.μεταφερθηκα αμεσως στο ΡΕΑ οπου ετσι κι αλλιως ηταν να γεννησω,εκει επιβεβαιωθηκε ο ενδομητριος θανατος του μωρου μου.με προετοιμασαν για να γινει ο τοκετος,ο γιατρος μου με ρωτησε πως θελω να γεννησω ειπα φυσιολογικα με επισκληριδιο.καποια στιγμη με μετεφεραν στο χειρουργειο ηρθε η αναισθησιολογος η οποια τουρτουριζε απο το κρυο κ ειπε πως ηταν παρα πολυ κουρασμενη κ οτι δεν την βαστανε τα ποδια της,μου εκανε επισκληριδιο κ μου ειπε πως θα με ναρκωσουν με μεθυ την ρωτησα πως θα πργματοποιηθει τοτε ο τοκετος αφου θα με ναρκωσετε?προς μεγαλη μου εκπληξη μου ειπε πως θα μου κανουν καισαρικη!!! Ημουν σε πολυ ασχημη κατασταση ωστε να φερω αντιρρηση σε οτιδηποτε.ξυπνησα μετα απο 40 λεπτα,με μετεφεραν στην αιθουσα ανανηψης,3 νοσηλευτριες συζητουσαν οτι τους εκοψαν τα ρεπο κ πως ουτε να γ@μηθουν δεν μπορουν,εξω απο την αιθουσα ανανηψης ηταν 2 δυο κυριες(δεν τισ ειδα)οι οποιες φωναζαν η μια στην αλλη ρωτωντας ''δε μου λες αυτη που ειναι εκει μεσα (εγω δλδ) τι να γραψω οτι εγινε?'' απανταει η αλλη ''γραψε οτι πεθανε το παιδι''.εμεινα δυο βραδια εκει,το μωρο μου μου ειπαν θα το στειλουν σε κρατικο πανεπιστημιακο για νεκροψια μετα απο δικη μου αιτηση.πηγαμε στο παραρτημα ληξιαρχειου να βγαλουμε πιστοποιητικο θανατου οπου υπεγραψα πως την ταφη του μωρου την αναλαμβανουμε εμεις,ηρθε η ωρα για το λογιστηριο...εμεινα δυο βραδια εκει,με χρεωσαν 4,χρεωσαν την ταφη με δικη τους πρωτοβουλια συν 800 κατι ευρω η νεκροψια.Σημερα εγινε η ταφη,ο ιδιοκτητης του γραφειου τελετων ο οποιος τυχαινει να ειναι πολυ καλος μου φιλος μου ειπε πως το μωρο μου δεν μεταφερθηκε ποτε σε καποιο κρατικο πανεπιστημιακο νοσοκομειο για την νεκροψια αλλα οτι το ειχαν συνεχεια εκει!και μαλιστα του εδωσαν και βεβαιωση γι αυτο. 3 μερες μετα την εξοδο μου απο το μαιευτηριο με πηραν τηλεφωνο με υφος κ με ρωτησαν γιατι δεν εχω βγαλει ακομα ΑΜΚΑ στο παιδι!αφου τους εξηγησα οτι μωρο γεννηθηκε νεκρο μου ειπαν οτι δεν τους το εβγαλε το συστημα.περιμενω τα αποτελεσματα της νεκροψιας και μετα θα κινηθω νομικα τοσο εναντιον του μαιευτηριου οσο και του γυναικολογου μου.Εγινα μανα χωρις να εχω το παιδακι μου και κανεις τους εκει μεσα δεν σεβαστηκε τιποτα!!!

 

O Θεος να σου δινει δυναμη, λυπαμαι παρα πολυ, ειναι συγκλονιστικη η ιστορια σου. Κουραγιο Sylvia

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
δεν ξερω αν κανω καλα που γραφω εδω την ιστορια μου αλλα πραγματικα καπου πρεπει να το πω.πριν απο 10 μερες,πεντε μερες πριν μπω στο μηνα μου,πηγα για την προγραμματισμενη μου εξεταση στον γιατρο μου.κατα τη διαρκεια της εξετασης διαπιστωσαμε πως η καρδουλα του μωρου μου ειχε σταματησει.μεταφερθηκα αμεσως στο ΡΕΑ οπου ετσι κι αλλιως ηταν να γεννησω,εκει επιβεβαιωθηκε ο ενδομητριος θανατος του μωρου μου.με προετοιμασαν για να γινει ο τοκετος,ο γιατρος μου με ρωτησε πως θελω να γεννησω ειπα φυσιολογικα με επισκληριδιο.καποια στιγμη με μετεφεραν στο χειρουργειο ηρθε η αναισθησιολογος η οποια τουρτουριζε απο το κρυο κ ειπε πως ηταν παρα πολυ κουρασμενη κ οτι δεν την βαστανε τα ποδια της,μου εκανε επισκληριδιο κ μου ειπε πως θα με ναρκωσουν με μεθυ την ρωτησα πως θα πργματοποιηθει τοτε ο τοκετος αφου θα με ναρκωσετε?προς μεγαλη μου εκπληξη μου ειπε πως θα μου κανουν καισαρικη!!! Ημουν σε πολυ ασχημη κατασταση ωστε να φερω αντιρρηση σε οτιδηποτε.ξυπνησα μετα απο 40 λεπτα,με μετεφεραν στην αιθουσα ανανηψης,3 νοσηλευτριες συζητουσαν οτι τους εκοψαν τα ρεπο κ πως ουτε να γ@μηθουν δεν μπορουν,εξω απο την αιθουσα ανανηψης ηταν 2 δυο κυριες(δεν τισ ειδα)οι οποιες φωναζαν η μια στην αλλη ρωτωντας ''δε μου λες αυτη που ειναι εκει μεσα (εγω δλδ) τι να γραψω οτι εγινε?'' απανταει η αλλη ''γραψε οτι πεθανε το παιδι''.εμεινα δυο βραδια εκει,το μωρο μου μου ειπαν θα το στειλουν σε κρατικο πανεπιστημιακο για νεκροψια μετα απο δικη μου αιτηση.πηγαμε στο παραρτημα ληξιαρχειου να βγαλουμε πιστοποιητικο θανατου οπου υπεγραψα πως την ταφη του μωρου την αναλαμβανουμε εμεις,ηρθε η ωρα για το λογιστηριο...εμεινα δυο βραδια εκει,με χρεωσαν 4,χρεωσαν την ταφη με δικη τους πρωτοβουλια συν 800 κατι ευρω η νεκροψια.Σημερα εγινε η ταφη,ο ιδιοκτητης του γραφειου τελετων ο οποιος τυχαινει να ειναι πολυ καλος μου φιλος μου ειπε πως το μωρο μου δεν μεταφερθηκε ποτε σε καποιο κρατικο πανεπιστημιακο νοσοκομειο για την νεκροψια αλλα οτι το ειχαν συνεχεια εκει!και μαλιστα του εδωσαν και βεβαιωση γι αυτο. 3 μερες μετα την εξοδο μου απο το μαιευτηριο με πηραν τηλεφωνο με υφος κ με ρωτησαν γιατι δεν εχω βγαλει ακομα ΑΜΚΑ στο παιδι!αφου τους εξηγησα οτι μωρο γεννηθηκε νεκρο μου ειπαν οτι δεν τους το εβγαλε το συστημα.περιμενω τα αποτελεσματα της νεκροψιας και μετα θα κινηθω νομικα τοσο εναντιον του μαιευτηριου οσο και του γυναικολογου μου.Εγινα μανα χωρις να εχω το παιδακι μου και κανεις τους εκει μεσα δεν σεβαστηκε τιποτα!!!

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.... Κι εγώ στο ΡΕΑ πήγα πέρυσι το καλοκαίρι, 6,5 μηνών για τον ίδιο λόγο με εσένα...

Έκανα φυσιολογικό τοκετό με επισκληρίδιο. Τα κορίτσια και οι προϊστάμενες στην Αίθουσα Τοκετών ήταν πολύ καλες!!! Εκτός από μία Προϊσταμένη ένα βράδυ, η οποία δεν μας ενημέρωνε για την εξέλιξη μου, οπότε και τσαντίστηκε ο σύζυγός μουτ και τηλεφώνησε στο γιατρό μου, ο οποίος της τηλεφώνησε αμέσως για να της πει ότι είμαστε του χώρου κι ειδικά εγώ που εργαζόμουν και σε μαιευτήριο αι γνωρίζω τη διαδιακασία νεκρού εμβρύου... Τέλος πάντων..

Στον όροφο μόνο μωρό που δε μου έφεραν να θηλάσω και να πάρω μαζί μου με το εξιτήριο...

Στο λογιστήριο ο άντρας μου ( ο οποίος εργάζεται σε ιδιωτικό νοσοκομείο στο λογιστήριο ασθενών) τους τρέλανε μόλις του είπαν το λογαριασμό. Άλλα είχαν πει στον γιατρό μου, αλλά μας είπαν εμάς. Τηλεφώνησαν στο γιατρό μου, επιβεβαίωσαν τη "συμφωνία" και περιμέναμε 1,5 ώρα για να διορθωθεί ο λογαριασμός. Επειδή ήταν Σάββατο, εγώ είχα αρχίσει να πέφτω ψυχολογικά και ήθελα να πάμε σπίτι μας πια, τους είπε ότι θα πληρώσει τη Δευτέρα, όταν θα πηγαίναμε στο Ληξιαρχείο. Σε 10 λεπτά όλα ήταν έτοιμα...!!!

Τη Δευτέρα στο Ληξιαρχείο όλα καλά . Ήθελα όμως μια βεβαίωση πρόωρου τοκετού για το ταμείο μου. Κανείς δεν ήξερε ποιος θα τη δώσει. Αφού βρίσκουμε άκρη, δε μας έβαζαν σφραγίδα του Διοικητικού Δ/ντη. Με πολλή φασαρία, τελικά η κοπέλα ξεκουβάλησε και πήγε στο μέσα γραφείο να βάλει (τοοοοοοοοοοοοοσο μακριά!!!)

Άσχημη εμπειρία είχα και από ιατρό υπερηχολόγο του ίδιου μαιευτηρίου.

Τώρα που είμαι έγκυος σε δίδυμα, άσκησα βέτο στο γυναικολόγο μου ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΚΕΤΟ ΣΤΟ ΡΕΑ!!!!!!!

Τα παιδάκια μου τα θέλω!!!!! Έστω κι αν είναι κοντά στο σπίτι μας!

Πηγαίνω στο ΛΗΤΩ!!! Μακριά, αλλά είμαι απόλυτα ικανοποιημένη από πέρυσι που έκανα επαναληπτικό υπέρηχο Β' επιπέδου, αμνιοπαρακέντηση και φέτος υπέρηχο αυχενικής διαφάνειας, ο οποίος διήρκησε 40 λεπτά και για τα δύο, είχαμε πολλές εικόνες των παιδιών και μας έδειξε τα πάντα!!!! Τους αγαπώ όλους!!!!!!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να γεννηθούν εκεί τα μωράκια μας!!!!

Irthate epitelous !!!!!!iEMZp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
...36+1. Μπήκα για καισαρική...Το παιδί μου το κράτησαν 7 ημέρες στη ΜΕΝΝ χωρίς λόγο. Μια μου έλεγαν πως έχει υπογλυκαιμίες και μια μου έλεγαν πως ήταν πρόωρο. Ούτε το ένα ίσχυε ούτε το άλλο.

 

Ένα μωρό είναι πρόωρο αν γεννηθεί μέχρι και 36 εβδ+ 6 μέρες (πριν δηλ. συμπληρωθούν οι 37 εβδομάδες).

 

http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs363/en/

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα στο ΡΕΑ τον Αυγουστο του 2012 και εμεινα πολυ ευχαριστημενη αν εξαιρεσουμε το επισκεπτηριο που δεν ηταν τοσο αυστηρο, πραγμα που εχω πληροφορηθει οτι στα περισσοτερα μαιευτηρια συμβαινει αυτο την καλοκαιρινη περιοδο. Τωρα ειμαι παλι εγκυος και μαλλον θα γεννησω στο ΡΕΑ αν και ο γιατρος μου ειναι και στο ΙΑΣΩ και ισως προτιμα εκει αλλα μου πεφτει πιο ακριβο. Ωστοσο λυπαμαι πολυ για τις ασχημες εμπειριες που ειχατε στο ΡΕΑ και κυριως για τις απωλειες καποιων κοριτσιων. Να εισαστε δυνατες και με το καλο να φερετε υγιη μωρακια. Εννοειται πως καλα θα κανετε να μην επιλεξετε το ΡΕΑ ξανα μετα απο τετοια εμπειρια... Βιωσατε πολυ ασχημες καταστασεις που οσο καλα πραγματα να αναφερουμε απο εντυπωσεις οσες γεννησαμε στο ΡΕΑ, αυτα που μας περιγραφετε ειναι εξοργιστικα και καλα θα κανετε να κινηθειτε νομικα.. Δυστυχως γα ολα τα μαιευτηρια αναφερονται ασχημες και καλες εμπειριες. Για το ΙΑΣΩ ειδικα εχω ακουσει ασχημα πραγματα απο συγγενικα προσωπα αλλα τουλαχιστον οχι τοσο τραβηγμενα οσο βιωσαν τα κοριτσια στο ΡΕΑ. Κριμα που ενα τοσο συγχρονο και πληρως εξοπλισμενο μαιευτηριο κανει τοσο ηθικα λαθη, ντροπη τους.

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γέννησα στο Ρέα τον Ιούλιο του 2012, έμεινα καταευχαριστημένη με τα πάντα. Τώρα που γεννάω το Φέβρουάριο πάλι εκεί θα πάω. Για το Λητώ δεν γνωρίζω να πω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Αν και λίγο αργα xena γεννησα το μωράκι το 2011 με φυσιολογικο Τοκετό. Στην 38 βδομάδα με έπιασαν οι πόνοι και μέσα σε μια ώρα γεννησα το μωράκι μου 2890 γράμ. Μετά την γέννα και πριν καν πάω στο δωμάτιο άκουσα έξω τις κοπέλες να λένε ότι το παιδί μου μπαίνει εντατική. Ρώτησα γιατί και απλά μου έκλεισε την πόρτα μετά από δύο ώρες ενημερώθηκα οτι είχε κάποιο πρόβλημα τώρα τι δεν ήξερε ούτε η διεύθυνση... Το παιδί κάθισε 27μερεσ μέσα στην εντατική χωρίς κάποιο λόγω. Βέβαια είχα ζητήσει να μεταφερθεί το παιδί μου στο παίδων αλλά μου λέγανε ότι μην ανησυχείτε για το οικονομικό τα καλύπτει όλα η ασφάλεια σας. Οπότε ενώ μέσα μου φώναζα φοβόμουν να πάρω το παιδάκι μου. Αποτέλεσμα το συνολικό κόστος 16750 το ικα πλήρωσε αυτά που έπρεπε και εγώ τους χρωστάω 5670 γιατί το ικα δεν πληρώνει όλο το ποσο. Βέβαια θα τους τα έδινα αν δεν πήγαινα στο εξωτερικό ιατρείο τηΣ παιδιάτρου με εξέταση που είχε υπογραψει η ίδια και μου είπε ότι δεν είχε τίποτα απολύτως. Έπρεπε να της φειξω το χαρτί και να την κάνω ξεφτίλα. Μετά είχα και τηλέφωνο για το χρέος και μου είπαν ότι. Μπορούσα να πάω το μωράκι σε δημόσιο. Τώρα είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδί και γένναω στο ρεα (με άλλο γιατρό βέβαια γιατί είδα σε σαιτ ότι ο συγκεκριμένος το έχει σύστημα και όχι από δύο αλλά από 19 κοπέλες) ελπίζω να μην μου πουν το πάρα μικρό. Μακάρι να μην γίνεται σε άλλες γυναίκες αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στο Λητώ και όλα πήγαν τέλεια! Το μωρό ήταν 38 εβδομάδων αλλά δεν πηγε εντατική.

Το προσωπικο πολυ εξυπηρετικό, έμεινα πολύ ευχαριστημένη και απο το νοσοκομείο αλλά και απο τον ιατρό.

Είχα εξετάσει κ το ενδεχόμενο του Ιασώ ( πιο κοντά στο σπίτι μου) αλλά πήγα μερικές φορές για εξετάσεις αίματος κτλ και το προσωπικό ήταν με μούτρα, πολύ δυσαρεστημένο..μακριά! Εχω ακούσει πολλά αρνητικά σχόλια απο γνωστές μου κ για αυτό το απέφυγα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κοριτσια. Εγω γεννησα στις 28/12 στο ΡΕΑ. Το πρωτο μου παιδακι το ειχα γεννησε στο ΜΗΤΕΡΑ. Για μενα ευτυχως ολα πηγαν καλα.Εμεινα πολύ ευχαριστημενη απο τις κοπελες, γιατι αυτές τραβανε το λουκι εκει μεσα. Στον τοκετο ειχα τη γιατρο μου και τη μαια μου, οποτε δεν ηρθα σε επαφη με καποια άλλη. Από τις 3 παιδιατρους που ειδα εκει μεσα, μονο η 1 ηταν πολύ καλη, οι αλλοι 2 απαραδεκτοι. Αυτο μονο σαν αρνητικο.

Επίσης, αυτο που ηταν ολυ σημαντικο για μενα, ειναι οτι στο επισκεπτηριο το μωρο δεν το εχεις εσυ αλλα τα παιρνουνε. Ολες τις αλλες ωρες , μπορεις να το εχεις διπλα σου !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στο Λητώ και όλα πήγαν τέλεια! Το μωρό ήταν 38 εβδομάδων αλλά δεν πηγε εντατική.

Το προσωπικο πολυ εξυπηρετικό, έμεινα πολύ ευχαριστημένη και απο το νοσοκομείο αλλά και απο τον ιατρό.

Είχα εξετάσει κ το ενδεχόμενο του Ιασώ ( πιο κοντά στο σπίτι μου) αλλά πήγα μερικές φορές για εξετάσεις αίματος κτλ και το προσωπικό ήταν με μούτρα, πολύ δυσαρεστημένο..μακριά! Εχω ακούσει πολλά αρνητικά σχόλια απο γνωστές μου κ για αυτό το απέφυγα!

 

Γέννησα και εγώ στο Λητώ στις 08/05/2012. Όλα ήταν εξαιρετικά. Και εγώ το προτίμησα από το Ιασώ για τους ίδιους λόγους (αν και σε άλλα τμήματα το Ιασώ είναι όντως πολύ καλό). Επίσης το Λητώ ήταν περίπου 200 € πιο οικονομικό.

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...