Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γέννα στο Παπαγεωργίου Θεσσαλονίκη


demi

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 369
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα! Θα ήθελα να γεννήσω στο παπαγεωργίου αλλά φορβάμαι όπως είναι τώρα τα πράγματα να μην έχουν έλλειψη απο γάζες, μην δεν έχουν αποστειρωμένα τα εργαλεία τους και τέτοια. έτσι μου είπε η μικροβιολόγος μου. Απο την άλλη αν πάω στο παπαγεωργίου πρέπει να βρω γυναικολόγο που ξεγεννάει εκεί? δεν μπορεί μέσα στο θάλαμο να είναι και ο δικός μου γυναικολόγος? έχω καταμπερδευτει για να πω την αλήθεια.

 

Καλύτερα σε κλινική λετε?

Δώσε μου αρκετή ταπεινότητα για να δεχτώ ότι δεν διαφέρω από τους άλλους, Κύριε.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Θα ήθελα να γεννήσω στο παπαγεωργίου αλλά φορβάμαι όπως είναι τώρα τα πράγματα να μην έχουν έλλειψη απο γάζες, μην δεν έχουν αποστειρωμένα τα εργαλεία τους και τέτοια. έτσι μου είπε η μικροβιολόγος μου. Απο την άλλη αν πάω στο παπαγεωργίου πρέπει να βρω γυναικολόγο που ξεγεννάει εκεί? δεν μπορεί μέσα στο θάλαμο να είναι και ο δικός μου γυναικολόγος? έχω καταμπερδευτει για να πω την αλήθεια.

 

Καλύτερα σε κλινική λετε?

 

Καλημέρα, πότε με το καλό; Εμένα χθες γέννησε μια φίλη μου εκεί (είχε τη μαία της μόνο μαζί) και δεν μου ανέφερε τέτοια προβλήματα. Τώρα για το αν μπορείς να έχεις το γυναικολόγο σου μαζί είναι και δική μου απορία νομίζω πως η φίλη μου που γέννησε μου είπε ότι ο γυναικολόγος μπορεί να παρίσταται αλλά όχι να ξεγεννήσει εάν δε δουλεύει εκεί. Αν ξέρει καμία κοπέλα περισσότερα ας μας πει. Όπως και να χει όμως πιστεύω πως πρέπει να το συζητήσεις με το γυναικολόγο σου και είναι καθαρά δική του απόφαση

tt15441c.aspx

 

 

tt10046f.aspx

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μαμάδες καλήμερα. είμαι νέο μέλος. Σας παρακαλώ απαντήστε μου αν ξέρετε κάτι. είμαι στον 7ο μήνα και θέλω να γεννήσω στο Παπαγεωργίου. μου ανέφεραν για γιατρό κάποιον Θεμιστικλή Μίκο. ξέρετε κάτι ;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαμάδες καλήμερα. είμαι νέο μέλος. Σας παρακαλώ απαντήστε μου αν ξέρετε κάτι. είμαι στον 7ο μήνα και θέλω να γεννήσω στο Παπαγεωργίου. μου ανέφεραν για γιατρό κάποιον Θεμιστικλή Μίκο. ξέρετε κάτι ;;

 

Για τον γιατρό δεν ξέρω θα σου πω όμως για την κλινική μιας και γέννησε πρόσφατα εκεί η κολλητή μου .. Λοιπόν γενικά να ξέρεις δεν κάνουν επισκληρίδιο άλλα αν τους παρακαλέσεις πολύ θα σου κάνουν έτσι έγινε με την κολλητή μου,... Στην γέννα πάνω σε βοηθάνε πάρα πολύ επίσης τα δωμάτια είναι πολύ καθαρά απλά το μόνο θέμα είναι οι μαίες που απο ότι μου είπε η κολλητή μου δεν είναι καθόλου εξυπηρετικές και σε κοιτάν με μισό μάτι (σκέψου πως στην φίλη μου δεν της έδειξαν πως να θηλάζει και πέτρωσε το στήθος της ) . Αποψή μου επίσης είναι να πάς να δεις και το ΙΠΠΟΚΡΆΤΕΙΟ στην θεσσαλονίκη μιας και σκοπεύεις να γεννήσεις σε δημόσιο δίοτι όταν σε ποιάσουν οι πόνοι μπορεί να μην εφηρεύει το παπαγεωργίου... Καλή λευτεριά

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ.ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 7ο ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ. ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ; ΜΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΕΝΑΝ ΜΙΚΟ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗ. ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ;

Link to comment
Share on other sites

s ευχαριστώ πολύ Πολίνα . έχω νοσήλευτεί στο Ιπποκράτειο και έχω άσχημες εμπειρίες από εκεί γι αυτό προτιμώ το Ππαγεωργίου. θα βρώ γιατρο να γεννήσω με πρόκληση ημέρα εφημερίας. απλώς χρειάζομαι πληροφορίες για κάποιον καλό γιατρό αν ξέρετε..

 

 

 

Για τον γιατρό δεν ξέρω θα σου πω όμως για την κλινική μιας και γέννησε πρόσφατα εκεί η κολλητή μου .. Λοιπόν γενικά να ξέρεις δεν κάνουν επισκληρίδιο άλλα αν τους παρακαλέσεις πολύ θα σου κάνουν έτσι έγινε με την κολλητή μου,... Στην γέννα πάνω σε βοηθάνε πάρα πολύ επίσης τα δωμάτια είναι πολύ καθαρά απλά το μόνο θέμα είναι οι μαίες που απο ότι μου είπε η κολλητή μου δεν είναι καθόλου εξυπηρετικές και σε κοιτάν με μισό μάτι (σκέψου πως στην φίλη μου δεν της έδειξαν πως να θηλάζει και πέτρωσε το στήθος της ) . Αποψή μου επίσης είναι να πάς να δεις και το ΙΠΠΟΚΡΆΤΕΙΟ στην θεσσαλονίκη μιας και σκοπεύεις να γεννήσεις σε δημόσιο δίοτι όταν σε ποιάσουν οι πόνοι μπορεί να μην εφηρεύει το παπαγεωργίου... Καλή λευτεριά
Link to comment
Share on other sites

s ευχαριστώ πολύ Πολίνα . έχω νοσήλευτεί στο Ιπποκράτειο και έχω άσχημες εμπειρίες από εκεί γι αυτό προτιμώ το Ππαγεωργίου. θα βρώ γιατρο να γεννήσω με πρόκληση ημέρα εφημερίας. απλώς χρειάζομαι πληροφορίες για κάποιον καλό γιατρό αν ξέρετε..

 

Απο γιατρούς δεν γνωρίζω αλλα θα ρωτήσω την κολλητή μου αν ξέρει και θα σου πω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
κορίτσια γέννησα τηνπροηγούμενη εβδομάδα στο Παπαγεωργίου.με καισαρική (προγραμματισμένη δευτερη). Έχω να πώ τα καλύτερα καθώς την πρώτη καισαριική την έκανα σε ιδιωτικό μαιευτήριο και μπορώ να συγκρίνω.Όποια κοπέλα θέλει πληροφορίες πιο λεπτομερής ας μου στείλει π.μ.

Έχω να της προτείνω και αστερι γιατρό....

 

Σου έστειλα π.μ.

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορείτε να μου προτείνετε κι εμένα κάποιον καλό γιατρό?δεν είμαι έγκυος έχω γεννήσει πλεόν απλά αυτή την στιγμή δεν έχω κάποιον και θέλω κάποιον που να συνεργάζεται με το παπαγεωργίου για μελλοντικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 7 months later...

καλησπερα κοριτσια ειμαι νεα στο forum και ανερχωμενη μανουλα! θελω να ρωτισω οποια γεννησε στο παπαγεωργιου ειχε κανει καρτελα απο πριν η ηρθε η ωρα του τοκετου και απλα πηγε να γεννησει? εγω εχω γιατρο εξω αλλα θελω να γεννησω στο παπαγεωργιου ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους. Είμαι έγκυος και έχω πρόβλημα στο να επιλέξω αν θα γεννήσω σε κλινική ή νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης. Τελευταία άρχισα να σκέφτομαι για το Παπαγεωργίου. Υπάρχει κάποια από εσάς που να έχει εμπειρία από το συγκεκριμμένο νοσοκομείο? Είδα σε παλιότερες δημοσιεύσεις ότι στο νοσοκομείο δεν κάνουν επισκληρίδιο και τρόμαξα μόλις το διάβασα. Από την άλλη, τα οικονομικά είναι σε κακή κατάσταση και μια κλινική στοιχίζει πολλά. Περιμένω τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

γεννησα στο παπαγεωργιου με καισαρικη πριν δυο μηνες.ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο τους γιατρους,μαιες,νοσηλευτριες.πεντακαθαρο,ευγενεστατοι ολοι.καλυτερα κι απο κλινικη(οπου γεννησα το πρωτο μου παιδι).ομως μια κοπελα που ηταν στο θαλαμο μας,ειχε γεννησει φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο.η κοπελα ηθελε επισκληριδιο,αλλα δεν της κανανε.απο την αλλη η κουμπαρα μιας φιλης μου (στο ιδιο νοσοκομειο),δεν ηθελε επισκληριδιο,αλλα της κανανε.ισως να εξαρταται απο τον γιατρο....δεν σε βοηθησα και πολυ,ε?:?

Link to comment
Share on other sites

Στα δημοσια νοσοκομεια δεν κανουν επισκληριδιο στον φυσιολογικο τοκετο δεν θεωρειται απαραιτητη.Υπαρχουν συνηθως ενα η δυο αναισθησιολογοι και ειναι για ολα τα χειρουργεια του νοσοκομειου οποτε εχει προτεραιοτητα να κανουν αναισθησια σε ενα χειρουργειο απο μια εγκυμονουσα που γενναει φυσιολογικα.Εκτος αν πας με προγραμματισμενη καισαρικη η αν πας προγραμματισμενα με προκληση και εχεις μιλησει με τον γυναικολογο που σσε παρακολουθει στο νοσοκομειο και το εχεις κανονισει...Αυτα στα λεω γιατι ετσι ειναι το συστημα ειναι ενας συναδελφος του αντρα μου αναισθησιολογος και ρωτησα εγω για να ξερω γιατι μπορει να βρεθω σε δημοσιο αναγκαστικα λογο ιστορικου ειτε ιπποκρατειο ειτε παπαγεωργιου.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

γεια σας κοριτσια ειμαι στον 7 μηνα ακουσα καλα λογια για το παπαγεωργιου και θα ηθελα να γεννησω εκει αλλα... ειμαι απο μακρια (οχι πολυ) απο πτολεμαιδα και σκεφτομουν αν ερθει εκεινη η ωρα να παω θεσ/νικη η το βρισκεται πολυ επιφοβο εχει συμβει σε καμια χωρις ιατρικη παρακαλουθηση στη διαρκεια του ταξιδιου να την πιασουν οι πονοι και να παει να γεννησει εκτος της πολης της ευχαριστω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα κοριτσια.

καποια κοπελα με προσφατη εμπειρια που να γεννησε στο παπαγεωργιου υπαρχει ?

θελω πληροφοριες και τιμες και συνθηκες ?

ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα!!

Είμαι έγκυος στην 7η εβδομάδα και ψάχνω γυναικολόγο γυναίκα στο Παπαγεωργίου ή στο Ιπποκράτειο. Έχετε να μου προτείνετε κάποια;;

Σας ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεννησα στο Παπαγεωργιου τελη Ιουνιου και εχω να πω τα εξης:

1)Αν πας με δικο σου γιατρο επελεξε καποιον που να ειναι γιατρος που δουλευει μεσα στο Παπαγεωργιου και οχι επιστημονικο συνεργατη! Ζεπειριδης, Μπιλλη ειναι καλες επιλογες!

2) Η καθαριοτητα εξαιρετικη, περισσοτερο απο ιδιωτικη κλινικη!

3) Στις αιθουσες τοκετων οι μαιες ειναι καλες, αφηνουν μεχρι να γεννησεις να μπαινει ο αντρας σου και μολις γεννησεις τον φωναζουν κατευθειαν!

4) Τα δωματια δεν εχουν ψυγειακι εκτος απο ενα της εμβυομητρικης(λεπτομερερια αλλα μπορει να νοιαζει καποια κοπελα)

5) Υπαρχουν 4 κλινα , 2 κλινα(πας αν εισαι του δημοσιου και καποιου αλλου ταμειου δε θυμαμαι αλλα μπορειτε να παρετε τηλ κ να μαθετε) Υπαρχουν και 2 μονοκλινα στα οποια μπαινουν δυσκολες περιπτωσεις ή αν ειναι αδεια λεχωνες με ταμειο οπως στα δικλινα( και νομιζω ειναι συν 20 ευρω την ημερα). Στα 2 κλινα υπαρχει τηλεοραση που λειτουργει αν αγορασεις καρτα απο το κυλικειο κατω!

6) Οι μαιες....μεγααααλη κουβεντα.... ειναι που θ πετυχεις... εγω νοσηλευτικα και πριν γεννησω στην εμβρυομητρικη και γενικα εχω να πω οτι καποιες φερονται σας μαμαδες και αλλες ειναι για τρελα μπινελικια και κλοτσιδια!!!!!!!!!! ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! Υπαρχουν μαιες που το ποστο τους ειναι στο θαλαμο των νεογνων, αλλα δεν τους νοιαζει και ειδικα το βρταδυ κλειδωνουν την πορτα και βγαινουν στο μπαλκονι που υπαρχει για τσιγαρακι, αν πεσει στην αντιληψη σας ΚΑΝΤΕ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ!!!!!!!!!Απαγορευεται να αφηνουν τα νεογνα μονα!!!!!

7) Για θηλασμο.... υπηρχαν κποιες μαιες που εμπαιναν στα δωματια και ξεχνουσαν να φυγουν και υπηρχαν και γυναικες οπως εγω που ημουν σε δικλινο κ μετα σε μονοκλινο που δεν ελαβαν καμια ενημερωση αρα ξαναλεω ειναι που θα πεσεις!

:cool:Φαγητο καλο!!

9)Οσο για επισκληριδιο... αν εχεις δικο σου γιατρο τα παντα γινονται!!!! Το παν ειναι να κλεισεις ραντεβου και να ανοιξεις καρτελα μολις μεινες εγκυος και να πηγαινεις αναγκαστικα καθε μηνα για την τυπικη επισκεψη ετσι ωστε να μπορεσει να σε βαλει ο γιατρος σου μεσα για γεννα, βεβαια ξαναλεω οτι εξαρταται τον γιατρο μπορει να εχει τετοια δυναμη που να μη χρειαζεται να ανοιξεις καρτελα!

10)Εχει rooming in και αν κουραστεις το πηγαινεις κ το αφηνεις στο θαλαμο για να ξεκουραστεις!

11)Τα επισκετηρια ειναι αυστηρα 2 ωρες την ημερα ο μπαμπας καθεται 1 ακομα εκτος αν εισαι σε μονοκλινο. Μετα το επισκεπτηριο περνανε security και βλεπουν αν εφυγαν οι συγγενεις.

Αυτα...... σε γενικες γραμμες να θυμαστε για οσες πανε Παπαγεωργιου... οτι ειναι μισο μισο δλδ μισο ιδιωτικο μιο δημοσιο για αυτο στις καταγγελιες δινουν βαση και αν καποια σας μιλησει καπως η σας δημιουργησει θεμα(μαια νοσοκομα γιατρος) να ενημερωσετε οτι θα κανετε εγγραφη αναφορα!

Για οτι αλλο στη διαθεση σας κοριτσια μιας και τα εχω φρεσκα!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλή λευτεριά καταρχήν!

Γέννησα στο Παπαγεωργίου τον Ιούλιο το 2ο παιδάκι μου χωρίς δικό μου γιατρό. Το πρώτο το γέννησα στη Βιοκλινική. Για μένα ο λόγος να γεννήσω σε εφημερία ήταν οικονομικός βεβαίως βεβαίως. Με παρακολουθούσε η γιατρός που με ξεγέννησε στο πρωτο Είπα 2 χιλιάρικα ας τα χαλαλίσω στα παιδιά μου. Που δεν μου περισσεύουν κιολας. Δεν είδα διαφορές φοβερές. Ο τοκετός είναι υποκειμενικό πράγμα. Στο πρώτο έκανα επισκληρίδιο και στο δεύτερο όχι. Είχα προετοιμαστεί ψυχολογικά ότι δεν θα κάνω. Το δούλεψα πολυ στο μυαλό μου.

 

Κάνε μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής. Έχει στο Ιπποκράτειο, στο Παπαγεωργίου και στον δήμο Πυλαίας. Το πιο ωραίο κομμάτι για μένα ήταν οι πόνοι που τους πέρασα το βράδυ μόνη μου κάνοντας αναπνοές. Απίστευτο μου φαίνεται και μόνο που διαβάζω αυτό που έγραψα. Εγώ που είμαι φοβιτσιάρα. Λίγο στην εξώθηση τα είδα κάπως αλλά όπου και να πας θα πρέπει να σπρώξεις για να βγει. :D Ήταν τελείως διαφορετικό με την επισκληρίδιο. Ο αναισθησιολόγος δεν ήταν και πολύ τζιμάνι. Στο Παπαγεωργίου το κακό είναι ότι δεν επιτρεπεται ο σύζυγος μέσα οπότε έχασε την απίστευτη στιγμή της γέννησης!

 

Οι μαίες όπου και να πας θα είναι το ίδιο. Έχει και καλές και κακές. Με το θηλασμό δεν είδα καμία να θέλει να βοηθήσει. Ευτυχώς είχα εμπειρία από το πρώτο. Τα μαθήματα και το διάβασμα στο διαδίκτυο βοηθάνε. Η μαία και η γιατρός που με ξεγέννησε πολύ βοηθητικές και συμπαθητικές. Νίκη την έλεγαν τη γιατρό.

 

Στο θάλαμο ήμασταν 4. Οι δύο που έκαναν καισαρική για ιατρικούς λόγους και μία ακόμα κοπέλα που η γιατρός της ήταν του νοσοκομείου. Την έβαλε με προκληση για να προλάβουν την εφημερία και γέννησε πολύ δύσκολα αφόυ "έφαγε" του δύσκολους πόνους της προκλησης για ώρες και γέννησε ένα μωράκι 2.5 κίλά περίπου πράγμα που σημαίνει για μένα ότι δεν ήταν έτοιμο ακόμα να βγει. Σημειωτέον εγώ γέννησα στις 40+5 και αν δεν με έπιαναν οι πόνοι εκείνη την ημέρα θα με έβαζαν με προκληση λόγω πολιτικής και των 2 νοσοκομείων. Στις 9 το πρωί πήγα και 10.55 γέννησα! Ανάθεμα στις αιμορροίδες που δεν με άφησαν να χαρώ όλα τα υπολοιπα. Δωράκι και στις δύο γέννες. Και νόμιζα ότι ήταν από τα ράμματα ο πόνος.

Από άλλες κοπέλες που θηλάζαμε μαζί την ώρα του επισκεπτηρίου οι εμπειρίες ήταν ανάμεικτες.

 

Ελπίζω να μην κούρασα. Θα ήθελα να γραψω κι άλλα για να τα θυμάμαι κιόλας. Θετική σκέψη χρειάζεται και να είσαι προετοιμασμένη. Κάνε το σταυρό σου όπου και να πας και όλα θα πάνε καλά!

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Γεννησε πριν λιγο καιρο η φιλη μου στο Παπαγεωργιου...και παρακαλουσε για επισκληριδιο αλλα τιποτα!Σκεφτομουν να γεννησω κ γω εκει ,πριν ενα χρονο περιπου,αλλα τεληκα γεννησα σε κλινικη....χαλαλι τα λεφτα....τα ειχα μαζεψει κ με κοπο...!Στο πρωτο ....παιδι που δεν εχει καν εμπειρια το πως ειναι κ το πως πονας...εγω προσωπικα προτινο κλινικη!Γιατι στα δυο εκατοστα που ανοιξα..πονουσα παρα πολυ!Και παρακαλουσα για επισκληριδιο,16ωρες γενουσα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...