Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

gaps diet καντιντα και αλλεργίες


miriki

Recommended Posts

Ας συνεχίσουμε εδώ τη συζήτηση που ξεκίνησε εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2149894&posted=1#post2149894 , ώστε να μη χάνονται σημαντικές πληροφορίες που αφορούν και άλλους ανθρώπους και όχι μόνο τις θηλάζουσες και τα παιδιά τους. Ρίξτε μια ματιά στο σύνδεσμο ούτως ή άλλως ειδικά στις τελευταίες σελίδες του.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το λινκ που εβαλε η Ροζι ειναι πολυ καλο, βρηκα κι ενα αλλο αρθρο εκει

 

http://nourishedandnurtured.blogspot.com/2011/05/unexpected-gaps-diet-results.html

 

Οφελη απο τη διαιτα.....

 

Εντω μεταξυ αναφερεται στην ελλειψη τριχων στα ποδια αν προσεξετε. Τελικα δεν ειναι καλο, δειχνει ορμονικη κουραση του οργανισμου. Εγω την εχω (ελλειψη τριχων δλδ) απο την πρωτη γεννα.

 

Στο μπλογκ εχει και ΣΥΝΤΑΓΕς. Ακομα ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΙΤΑ, πηγα αγορασα απο το βιολογικο διαφορα αλευρια να δοκιμασω ψωμια, υπαρχουν και μαγιες χωρις μυκηττες. Παραγγειλα να μου φερει και ζυμαρικα που να μην εχουν δημητριακα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μεταφερω εδω το πσοτ μου

 

Διαβαζω το βιβλιο πεταχτα οταν μπορω...χθες διαβασα αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα σχετικα με τις αλλεργιες. Περιληπτικα εξηγει πως καποιος εμφανιζει αλλεργια σε κατι που δεν τον ειχε ξαναπειραξει. Πολυ απλα η χλωριδα στο εντερο χανει την δυνατοτητα να κανει πεψη στις τροφες και καποιες απο αυτες διαπερνουν τα εντερικα τοιχωματα (που εχουν υποστει βλαβες απο τα παθογονα μικροβια) και περνανε στο αιμα. Εκει αντιμετωπιζονται ως αλλεργιογονοι παραγοντες με τα γνωστα αποτελεσματα. Ενω ολο το προβλημα ειναι η αδυναμια πεψης.

 

 

 

Τωρα ενα αλλο σημειο που ειναι σημαντικο και θα το εξηγησω πολυ περιπληπτικα οτι θυμαμαι δλδ. Η καμπελ περιγραφει το ανοσοποιητικο μας ως ενα πυργο με 2 ειδων μαχητες, στρατιωτες και πολιτες. Οι πολιτες ειναι η IgE και οι στρατιωτες η IgA. Οταν υπαρχουν παθογονα η IgA δεν λειτουργει (αυτη η ανοσοσφαιρινη ακριβως ηταν σχεδον μηδενικη στο δικο μου μωρο) τοτε οταν υπαρρχουν ειβολεις ο οργανισμος στελνει τους πολιτες στη μαχη, την IgE, που ομως δεν μπορει να κανει την δουλεια της IgA, των στρατιωτων δλδ. Το αποτελεσμα ειναι μια IgE που ειναι υπερενεργη και μη αποτελεσματικη (αφου δεν ειναι προγραμματισμενη να κανει την δουλεια της αλλης ανοσοσφαιρινης. Αντιθετα προκαλει προβληματα, κανει εκζεματα, ασθμα, αλλεργιες και μπορει να φθασει σε πολυ σοβαροτερα οπως ο αυτσμος. Τα ατομα που εχουν αυτα τα προβληματα εχουν την IgE πολλη ψηλη. Το βιβλιο ειναι πραγματικο πολυ συναρπαστικο, αξιζει να το διαβασετε, αλλα θελει τον χρονο του....το θεμα ειναι οτι οσο προχωρας ξεχνας και γι αυτο λεω να αρχισω να κραταω σημειωσεις μεταφρασμενες στα ελληνικα για να θυμαμαι τα σημεια κλειδια και να σας τα μεταφερω.

 

χθες περασα στο κεφαλαιο με τις τοξινες που παραγουν τα παθογονα μικροβια, και ειναι εντυπωσιακο το τι ζημια κανουν και δεν παιρνουμε ειδηση. Μεχρι και την τοξινη του τετανου παραγουν. Και παντα η γιατρος γραφει πως αυτες οι τοξινες ανιχνευονται σε υψηλες τιμες σε ατομα με προβληματα (απο γαστρεντερικα και αλλεργιες μεχρι αυτισμο και σχιζοφρενεια!) Γεγονος ειναι οτι καθε ανθρωπος αποτελειται απο διαφορετικα μικροβια (πολλα απο τα οποια δεν ανιχνευονται ακομα) και το κοκτειλ των τοξινων που παρααγουν αυτα σε παθολογικες καταστασεις ειναι μοναδικο ανα περιπτωση. Κουβαλαμε λοιπον πανω μας ολες τις μελλοντικες αρρωστιες! Και σε καθε ατομο αυτα λειτουργουν διαφορετικα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

How to Prepare Your Gut and Birth Canal for Pregnancy and Birth

 

Κρίμα που δεν τα γνωρίζαμε όλα αυτά πριν τις εγκυμοσύνες μας!

 

Απο τη Ροζι

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το λινκ που εβαλε η Ροζι ειναι πολυ καλο, βρηκα κι ενα αλλο αρθρο εκει

 

http://nourishedandnurtured.blogspot.com/2011/05/unexpected-gaps-diet-results.html

 

Οφελη απο τη διαιτα.....

 

Εντω μεταξυ αναφερεται στην ελλειψη τριχων στα ποδια αν προσεξετε. Τελικα δεν ειναι καλο, δειχνει ορμονικη κουραση του οργανισμου. Εγω την εχω (ελλειψη τριχων δλδ) απο την πρωτη γεννα.

 

Στο μπλογκ εχει και ΣΥΝΤΑΓΕς. Ακομα ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΙΤΑ, πηγα αγορασα απο το βιολογικο διαφορα αλευρια να δοκιμασω ψωμια, υπαρχουν και μαγιες χωρις μυκηττες. Παραγγειλα να μου φερει και ζυμαρικα που να μην εχουν δημητριακα.

 

Αν θες να κάνεις την gapsdiet, επειδή το έψαξα αρκετά υπάρχουν λύσεις κ συνταγές...η intro diet (δηλαδη μια διατροφή που προηγείται της gaps ) είναι η δύσκολη!!! Εχει πάρα πολλούς περιορισμούς κ αποχή από πολλες ομάδες τροφων...βέβαια η Campbell εξηγεί ακριβώς γιατί πρέπει να γίνουν όλα αυτά κ έχει σίγουρα αποτελέσματα...δηλαδή στην intro δεν επιτρέπονται καθόλου αλευρα πχ...

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Akoma στη θεωρια ειμαι και μαζευω υλικο...βρηκα πολλες συνταγες στο σιατ της Ροζι.

 

Ζητησα απο τους γονεις μου να κανουν τα τουρσι. Ξεκιναμε σιγα σιγα αλλα θελω να εχω τα προβιοτικα. Αν ξερει καποιος τι δινω στο μωρο και τι σε μενα ας μας πει γιατι δεν εφτασα ακομα εκει.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

http://www.specialhealthstore.co.uk/

 

εδω εχει φθηνα το βιβλιο...δεν θυμαμαι ποσο το πηρα απο Αμαζον

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.naturalfoodfinder.co.uk./products

 

εδω ειναι φθηνοτερες οι bio kult

 

Den βλεπω τις μωρουδιακες ομως.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κατερινούλα εσύ εφαρμόζεις την ίντρο στο μωρό;

 

Την εφάρμοσα για μερικές μέρες ακριβώς αλλά χωρίς επιτυχία δυστυχως...δεν έτρωγε ουτε μια μπουκια η μικρη..τίποτα...:?

 

Τώρα όμως της κάνω διατροφή βασισμένη στην gaps κ περιμένω ισως να συνηθίσει σιγα σιγα τις "περιεργες" τροφές...

 

Οτι τρώει η μικρή πάντως το τρώω κι εγώ...δεν ξέρω μου άρεσε πολύ αυτή η θεωρία της Campbell απλά η μικρή μου είναι πάρα πολύ δυσκολή στο φαγητό από πάντα δηλαδη...οπότε προσπαθω οχι για το τέλειο αλλά για το καλυτερο δυνατο..:-P

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο θεμα εχω με τον μεγαλο μου, βασικα τρωει ελαχιστα πργαματα, μονο ρυζι καμμια φορα με σαλτσα αλλα συνηθως μακαρονια με φετα. Αυτος δεν εχει το προβλημα στο βαθμο που το εχει ο μεγαλος γιατι οταν γεννηθηκε δεν ειχα κολπικα προβληματα καθολου (η ευτυχεστερη περιοδος της ζωης μου σε αυτο το θεμα) και δεν εχει παρει ποτε του κανενα φαρμακο. Ετσι εχουμε θεμα (κακα, συσκοιλιοτητα, κακοφαγια-που ειναι απο τα συμπτωματα της gaps syndrome!-) alla βλεπω με το κεφιρ εχει βελτιωθει πολυ. Τα μακαρονια μπορω να του τα αντικαταστησω με αλλα χωρις δημητριακα, φετα δεν μπορω να του αλλαξω και το προβλημα ειναι τα γλυκα. Δεν τρωει πολλα αλλα τα χει μαθει απο τους παπουδες. Ετσι το καλοκαιρι θελει τα παγωτα του και μια στο τοσο μπορει να φαει μια σοκοφρετα. Το χειμωνα τρωει μονο μπισκοτα γεμιστα και σοκοφρετες.

 

 

Ο μικρος θα ειναι πιο ευκολος γιατι τρωει οτι του δινεις και δεν εχει μαθει στα γλυκα. Το θεμα ειναι να καταλαβουν οι γονεις μου την σοβαροτητα και να μη μου χαλασουν κι αυτο το παιδι. Θα τον κρατανε 2 απογευματα την εβδομαδα και εκει θελει πολυ επιμονη.

 

 

Παντως η καμπελ λεει οτι ειχε θεμα κι αυτη με το γιο της οταν ηταν αυτιστικος δεν ηθελε να τρωει κι εμενε νηστικος αλλα συνηθισε. Θελει υπομονη κι επιμονη.

 

 

Τωρα μολις εδωσα κεφιρ στο μωρο και το ηπιε χωρις αντιρρησεις. Με τηυ συριγγα ομως......ετσι θα του δινω και το ζωμο μαλλον.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Στο μπλογκ εχει και ΣΥΝΤΑΓΕς. Ακομα ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΙΤΑ, πηγα αγορασα απο το βιολογικο διαφορα αλευρια να δοκιμασω ψωμια, υπαρχουν και μαγιες χωρις μυκηττες. Παραγγειλα να μου φερει και ζυμαρικα που να μην εχουν δημητριακα.

 

Βέρα στην GAPS απαγορεύεται το οποιοδήποτε άμυλο, ακόμη και οι πατάτες!

Μόνο το αλεύρι από αμύγδαλο και καρύδα (coconut flour) επιτρέπονται, ούτε και κινόα, αμάρανθος κτλ.

 

Κοπέλες μην φοβάστε τα ίχνη γάλακτος και σόγιας στα προβιοτικά!

Το ξανάπαμε, στόχος μας είναι να επουλωθεί το έντερο και όχι να αποφεύγουμε αλλεργιογόνες τροφές.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος οταν γεννηθηκε, ημουν πολυ χαλια με κολπικα υγρα που δεν εφευγαν, ειχα δοκιμασει οτι θες.....απο καλεντουλες μεχρι και κανεστεν εβαλα αλλα τζιφος!

 

Με το που γεννιεται αρχικα δεν ειχαμε θεμα, μεχρι τον τριτο μηνα που παρουσιαστηκε ουρολοιμωξη. Αντιβιωση καραμπινατη κι εκει αρχισαν οι πρασινες διαρροιες. δΙΕΓΝΩΣΘΕΙ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΙΣΗ στα νεφρα κι απο τοτε παιρνει χημειοπροφυλαξη. Οποτε καταλαβαινεις οτι ειναι κατεστραμενο το εντερικο συστημα και οσο παιρνει αντιβιωση δεν μπορει να βελτιωθει. Η Καμπελ λεει οτι ειναι χειροτερα να παιρνεις μικρη δοση αντιβιωσης για πολυ καιρο παρα να παρεις μεγαλη δοση για λιγο.

 

Τα κακα του δεν εχουν βλεννες αλλα ειναι παντα ******, κοκκινωπα και βρωμοκοπανε απιστευτη ξινιλα. Μαλιστα βλεπω τροφες μεσα οπως τις καταπιε! Ειναι δυσκολη περιπτωση αλλα πιστευω οτι αυτον θα τον βαλω σε προγραμμα. Μη μου το χαλασουν αλλοι. Και ευτυχως λογω αλλων θεματων που ειχαμε (και τι δεν ειχαμε δηλαδη!) δεν του εκανα καθολου εμβολια....το ανοσοποιηιτκο του ηταν πολυ ασθενες κατι που κανενας γιατρος δεν μπορουσε να εξηγησει τοτε........διαβαζοντας ομως το βιβλιο βλεπω οτι εξηγειται πολυ καλα.....στις τελευταιες μας εξετασεις οι ανοσοσφαιρινες εχουν ανεβει αρκετα. Φυσικα θηλαζει και θα θηλαζει οσο το θελει. Σε καμμια περιπτωση δεν θα τον αποθηλασω πριν σταματησουμε φαρμακα και επανελθει ο οργανισμος.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ροζι αγορασα σημερα αλευρι απο καλαμποκι, ρυζι, φαγοπυρο. Αυτα δεν κανουν? Σορι κιολας αλλα δεν ξερω σε τι κατηγορια ανηκουν.....οτι βρηκα πηρα για να δω αν μπορω να τα χρησιμοποιησω.

 

Μακαρονια απο καλαμποκι και ρυζι δεν επιτρεπεται? Αμυλουχα κι αυτα?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αλευρι μονο απο αμυγδαλα και καρυδα? Πουλανε τετοια στα μαγαζια? Πρεπει να μπορω να φτιαξω κανα ψωμι,

 

Απο τυρια τι επιτρεπεται? Πηρε το ματι μου για τα σκληρα τυρια.......δλδ παρμεζανα, κεφαλοτυρι?Φετα οχι ε?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Όχι, όλα αυτά είναι άμυλα.

Όπως έγραψα πιο πάνω μόνο αλεύρι αμυγδάλου και καρύδας μπορούν να χρησιμοποιηθούν, μπορεί και να υπάρχει και κάτι άλλο και να μου διαφεύγει, αλλά σίγουρα όλα αυτά που έγραψες δεν κάνουν.

Το άμυλο γενικά τροφοδοτεί την καντίτα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι τα τυριά, αλλά στην Intro απαγορεύονται όλα τα γαλακτοκομικά εκτός από γιαούρτι και κεφίρ.

Και εξηγεί πολύ ωραία γιατί αυτά τα δύο δεν επηρεάζουνε ούτε και τα άτομα με αλλεργία στα γαλακτοκομικά.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ειδα οτι το ρυζι ειναι αμυλουχο...και το καλαμποκι ε? Που θα βρω εγω αλευρι απο αμυγδαλα και καρυδα? Βρηκες εσυ? Και το φαγοπυρο ειναι δημητριακο?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πάρεις αμύγδαλα και να το φτιάξεις μόνη σου.

Αλεύρι καρύδας πουλάει ο Mercola και το iherb.

Μέχρι και κέικ μπορείς να φτιάξεις μ' αυτά αν βάλεις μέλι, έχω φτιάξει κέικ καρότου με αλεύρι καρύδας και πολλά αυγά, και έγινε νοστιμότατο!

Να κανονίσουμε να έρθεις μια μέρα για καφέ να σου φτιάξω!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Βρε Βέρα μου αφού έχεις το βιβλίο, γιατί δεν έριξες μια ματιά στη λίστα αυτών που απαγορεύονται πριν πας να ψωνίσεις;

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολα τα πραγματααααααααα....τον μεγαλο δεν θα τον καταφερωωωωωω!

 

Δεν μου λες με φρουτα εχουμε θεμα?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Βρε Βέρα μου αφού έχεις το βιβλίο, γιατί δεν έριξες μια ματιά στη λίστα αυτών που απαγορεύονται πριν πας να ψωνίσεις;

 

 

Γιατι τα διαβαζω με την σειρα οπως σου πα........δεν εφτασα ακομα εκει. Και μιας και περασα απο μαγαζι σημερα ειπα απλα να κοιταξω τι υπαρχει και τελικα αγορασα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...