Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΟΥΡΝΟΣ ΚΑΙ ΕΣΤΙΕΣ - ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ!


leo80

Recommended Posts

Κοριτσια,ξαναρωταω μηπως δεν το ειδατε...υπαρχουν φουρνοι 90αρηδες???

 

Υπάρχουν, αξίζουν όμως τα λεφτά τους?

 

Έχoυν μοντέλα οι NEFF, TEKA, BOSCH και η AEG απ'ότι ξέρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαλιστααα...ευχαριστω!!!

Τωρα αν αξιζουν τα λεφτα τους...η χρηση θα το δειξει!!

 

Παντως γιατι να ειναι 90αρα και η εστια???

θελω να πω,υπαρχει λογος συγκεκριμενος??

Link to comment
Share on other sites

η εστία η 90 άρα δείχνει πιο ωραία στον φούρνο τον 90 άρη

απλά αισθητικός ο λόγος και 60 τοποθετείται .

 

όμως - εαν παρεις 90 άρη φουρνο - και 60 εστίες - τοτε ο απορροφητήρας να ειναι 90 άρης για να φαίνεται αρμονικό και όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Οκ!!Καταλαβα...

Δε πιστευω οτι θα εχω τετοιο θεμα γιατι τον φουρνο θα τον βαλω σχετικα ψηλα σε στηλη που δεν θα φαινεται καν σε σχεση με την εστια οποτε αισθητικα τουλαχιστον δεν θα ενοχλει.

Παντως εχεις δικιο!!

Link to comment
Share on other sites

πωπω νικολ τι μου εκανες με αυτη την κουζινα!!επα8α ερωτα!!πεθαινω...τη 8ελω τωρα...καλα μιλαμε για εργο τεχνης...επειδη φτιαχνω κουζινα οι διαστασεις ειναι στανταρ?

 

το μοντελο αυτο καταργειθηκε φετος.ηταν κ λιγο ακριβος 2500 ευρω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αααα επίσης κάτι άλλο που θυμήθηκα. Να κοιτάξετε να έχει ο φούρνος την επιλογή μόνο κάτω (στο ψήσιμο). Γιατί ο 1ος που είχα δεν την είχε αυτή την επιλογή και δεν ήταν καθόλου βολικό στο μαγείρεμα κάποιων φαγητών που θες να τα ψήσεις από ένα σημείο κι έπειτα μόνο κάτω.

 

Επίσης να ρωτήσω τη νικόλ για την πυρόλυση. Ποια είναι η γνώμη σου σαν πιο σχετική? Να την προτιμάμε ή όχι? Υπαρχει περίπτωση να είναι επικίνδυνη?

 

επικινδυνη δεν ειναι αλλα δεν τρελενομαι προσωπικα.ενταξει πρακτικη ειναι αλλ α μεχρι εκει

Link to comment
Share on other sites

ενταξει...αυτη η liftmatic με αφησε αφωνη....

Αλλα πιθανολογω οτι ειναι πανακριβη!!!

Πανεμορφη βεβαια...το κατι αλλο.

 

Κοριτσια,ξαναρωταω μηπως δεν το ειδατε...υπαρχουν φουρνοι 90αρηδες???

 

Επισης μου ειχαν πει να προσεξω ο αερας να βγαινει απο μπροστα κι οχι πισω...ισχυει κατι τετοιο???

 

90εκ.εχει η neff των B9481N2 +/- 1500 EURO & Η AEG ΤΙΜΗ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ

κ σιγουρα κ η miele.

απλα να ξερεις οτι ειναι πολυ απλα μοντελα να φανταστεις ο neff δεν εχει ουτε ecoclean που κατα τ'αλλα το βαζει σε ολα της τα μοντελα

Link to comment
Share on other sites

μια καλή μάρκα και αξιόπιστη είναι η franke .

 

Να σε ρωτήσω αν εχεις φρανκε και την θεωρείς αξιοπιστη? Διάβασε λίγο αυτό που έγραψα.

Και για να πω για άλλα μία φορά μακρία από φούρνους Franke. Ξεφλουδίζει το χρώμα τους (το έπαθε ο 1ος φούρνος' date=' το έπαθε ο 2ος φούρνος που μου τον άλλαξαν και μίας φίλης με άλλο μοντέλο από το δικό μου). Έτσι κατέληξα στην miele για να έχω το κεφάλι μου σίγουρο...[/quote']

Μάλιστα η φίλη που είχε κι αυτή (τονίζω άλλο μοντέλο από το δικό μου) δεν το είχε πάρει είδηση ότι ξεφλούδιζε. Εγώ της είπα τι είχε η δική μου και το τσέκαρε και είδε ότι όντως ξεφλουδίζει κι αυτηνής αλλά σε μικρότερο βαθμό.

Συγνώμη για την επιμονή μου, αλλά πραγματικά το θεωρώ αδιανόητο ένας φούρνος να ξεφλουδίζει και μάλιστα από την αρχή και όλο αυτό να πέφτει μέσα στο φαγητό! Μόνο τα χειρότερα έχω να πω για αυτήν την εταιρία! Κανονικά έπρεπε να διεκδικήσω τα λεφτά μου πίσω, αλλά με ένα μωρό με προβλήματα υγείας δεν είχα ούτε χρόνο και όρεξη...

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

το μοντελο αυτο καταργειθηκε φετος.ηταν κ λιγο ακριβος 2500 ευρω!

χμ...καταργηθηκε γιατι?δεν πουουσε η εβγαλε ελλατωματα?εγω σε μια αναζητηση που εκαν στο σκρουτζ τη βρηκα με 1500 η μηπως ειδα αλλη?εσυ την πηρες και δεν την εκγατεστησες ακομη?

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

χμ...καταργηθηκε γιατι?δεν πουουσε η εβγαλε ελλατωματα?εγω σε μια αναζητηση που εκαν στο σκρουτζ τη βρηκα με 1500 η μηπως ειδα αλλη?εσυ την πηρες και δεν την εκγατεστησες ακομη?

 

λιγο πριν την καταργηση ειχε βγει προσφορ -50% κ τοτε την πηραμε δεν την εχω εγκαταστησιε ακομα.αυτοι που την δειχνουν στο ιντερνετ ακομα διαθεσιμη δεν ξερω, αν ισχυει.πιθανοτατα καταργηθηκε λογω τιμης κ ιδιαιτεροτητας προιοντος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σε ρωτήσω αν εχεις φρανκε και την θεωρείς αξιοπιστη? Διάβασε λίγο αυτό που έγραψα.

 

Μάλιστα η φίλη που είχε κι αυτή (τονίζω άλλο μοντέλο από το δικό μου) δεν το είχε πάρει είδηση ότι ξεφλούδιζε. Εγώ της είπα τι είχε η δική μου και το τσέκαρε και είδε ότι όντως ξεφλουδίζει κι αυτηνής αλλά σε μικρότερο βαθμό.

Συγνώμη για την επιμονή μου' date=' αλλά πραγματικά το θεωρώ αδιανόητο ένας φούρνος να ξεφλουδίζει και μάλιστα από την αρχή και όλο αυτό να πέφτει μέσα στο φαγητό! Μόνο τα χειρότερα έχω να πω για αυτήν την εταιρία! Κανονικά έπρεπε να διεκδικήσω τα λεφτά μου πίσω, αλλά με ένα μωρό με προβλήματα υγείας δεν είχα ούτε χρόνο και όρεξη...[/quote']

 

κοίτα φουρνο franke έχω .... και μάλιστα το πήρα πριν απο 5 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτε ψήνει και πολύ ωραία .

και τότε που τον πήρα δούλευα και σε κουζίνες - κατάστημα και πουλάγαμε φούρνους franke και κανείς δεν μας έκανε παράπονο κανένα . και μάλιστα πουλιόταν και αρκετοί.

να σου πω και το μοντέλο που έχω:

 

http://www.franke.gr/client/in_menu.asp?gencat=3&cat=7&subcat=29

 

είναι ενα απο αυτά η το πρώτο ή το δεύτερο .

Link to comment
Share on other sites

Οκ!!Καταλαβα...

Δε πιστευω οτι θα εχω τετοιο θεμα γιατι τον φουρνο θα τον βαλω σχετικα ψηλα σε στηλη που δεν θα φαινεται καν σε σχεση με την εστια οποτε αισθητικα τουλαχιστον δεν θα ενοχλει.

Παντως εχεις δικιο!!

 

εχω την εντύπωση οτι οι 90 αριδες φούρνοι δεν μπαίνουν σε στήλη - ψηλά .

 

αυτο το εχεις ρωτήσει ή μόνη σου το λες ??

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντύπωση οτι οι 90 αριδες φούρνοι δεν μπαίνουν σε στήλη - ψηλά .

 

αυτο το εχεις ρωτήσει ή μόνη σου το λες ??

 

δεν εχω ρωτησει-λεω πως θελω να ειναι ο φουρνος...αλλα αν δεν μπαινουν ψηλα δεν προκειται να παρω!!

Και οπως ειπε κι η Νικολ παραπανω...μου φαινονται πολυ ακριβοι για αυτο που προσφερουν!!

 

Οποτε με βλεπω σε κατι πιο μικρο,πιο εξοπλισμενο και ισως πιο οικονομικο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα..

Ψάχνω για φούρνο το τελευταίο διάστημα και έχω πελαγώσει!!!!

Απο το ήδη υπάρχον θέμα μάλλον περισσότερο μπερδεμένος βγήκα...

Οι miele είναι πολύ ακριβές,για PITSOS ακούγονται διάφορα..

Τελικά τι να κάνω?

Βασικά ψάχνω για φούνο 67 ltr που να μπάινει σε πάνω πάγκο να είναι οικονομικός και ας μην είναι πολύπλοκος (δεν με ενδιαφέρει να κάνει πυρόλυση) αλλα να είναι αξιόπιστος!!!Απο πλευράς μάρκας έχω μπερδευτεί.

Οσον αφορά τις εστίες μάλλον θα βάλω γκάζι για οικονομία και καλύτερο φαγητό.Αν έχετε καμια αντίρρηση και για αυτό πειτε μου.

Ευχαριστω για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου πω τι να παρεις αλλα θα σου πω τι να μην παρεις;), να μην παρεις PITSOS ! Ο πιο χαλια φουρνος πο! Εχει παρει η μαμα μου, και μια θεια μου , σκετη απογοητευση , οχι τοσο στο πως ψηνει φαγητα αλλα εαν θελεις να ψηνεις πιτες ή πιτσες τοτε κοιτα να παρεις αλλη μαρκα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω πριν από ένα χρόνο πήρα τον korting. Πολύ μεγάλος φούρνος αν δεν κάνω λάθος έχει τα λιτρα που θέλεις. Δεν είναι ακριβός αλλά ψήνει υπέροχα και αν κάτι σου πάθει τότε τον αλλάζεις και στην τιμή του miele έχεις πάρει 3 τεμ. korting. Επίσης είναι γερμανικός και έχει εγγύηση fourlis. Ετσι το σκεφτηκα εγώ όταν έψαχνα. Αλλωστε η καλύτερη μάρκα δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι δεν θα πετάξεις τα χρήματά σου. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω SIEMENS, πιο μικρό από αυτόν που λές και κάτω από τον πάγκο. Είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένη. Να την ξανασκεφθείς την πυρόλυση, την χρησιμοποιείς 2 μάξιμουμ 3 φορές τον χρόνο αν κάνεις μεγάλη χρήση και δεν έχεις να σκεφθείς στο παραμικρό την καθαριότητα του φούρνου. Για τα μάτια, έβαλα τα 2 ηλεκτρικά και τα 2 με γκάζι και πάλι είμαι ευχαριστημένη. Όλα της SIEMENS.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γεια σας κορίτσια !

Είμαι καινουργια στην παρέα και επειδη σας βρίσκω πολυ ενημερωμένες θέλω την βοηθειά σας !

Ειμαι σε φάση για αγορά φούρνου και με εχουν εντυπωσιάσει οι φούρνοι της Νeff και έχω ακούσει καλά λόγια γενικά.

Θέλω να με βοηθήσετε αν έχετε κατι ανάλογο , σχετικά με τους ηλεκτρονικούς φούρνους ,είναι εξυπηρετικοί είναι καλοι ,βγάζουν προβλήματα ή να διαλεξω απλό μηχανικό φούρνο ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ειμαστε σε ενα δυλημα,σχετικα με την αγορα του φουρνου.

πιος απο τους παρακατω συνφερει να αγορασουμε(σχετικο αυτο)

α)φουρνος και ματια με υγραεριο?

β)φουρνος με ηλεκτρισμο και ματια με υγραεριο?

γ)φουρνος με ηλετρισμο και αεροθερμο και ματια με υγραεριο?

ολες οι περιπτοσης,ψηνουν το ιδιο καλα,και σε χρονο?

δηλ.πιο καλα ψηνεται το φαγητο με υγραεριο,η,με ρευμα?

ο χρονος για να ψηθη το φαγητο ειναι ο ιδιος με

ρευμα και με υγραεριο?

:(:(

Link to comment
Share on other sites

το μονο που ξερω ειναι το εξης,,,

 

με το υγραεριο γινονται πολυ πιο νοστιμα τα φαγητα,,,,,,τωρα απο εκει και υστερα δε ξερω να σε βοηθησω ,,,,η γιαγια μου εχει με υγραεριο ακομη και τα ματια βγαζουν φωτια,,,,και εινια σουπερ το φαγητο (οχι λογω γιαγιας αλλα γενικα το λεω)

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Βρίσκομαι και γω σε αναζήτηση ηλεκτρικών, αλλά για φούρνο δεν έχω ιδέα τί να πάρω, ή μαλλον με ποια κριτήρια να διαλέξω (καθ' ότι τρώμε έτοιμο φαγάκι μαμάς ή μαγειρεύουμε στον ατμομάγειρα). Τώρα όμως με ανακαίνιση/μετακόμιση λέμε να πάρουμε κάτι καλό, ε, και με το μωρό, θα χρειαστεί να ανάψει και ο φούρνος. Για πείτε οι έμπειρες..

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

και παλι εγω!! λοιπον και αυτα τα πηρα MIELE . Η εστια μου ειναι αλλου και ο φουρνος ψηλα και μακρια απο την εστια.Ηεστια ειναι επαγωγικη ( η νεα τεχνολογια στις εστιες για απιστευτη οικονομια ρευματος, απολυτη ασφαλεια και γρηγορο βρασιμο. Βραζει ωερο στην κατσαρολα για μακαρονια σε 1'. Δευτερολεπτα το γαλα κτλ.και πολλα αλλα συν που εμενα με επιεσαν . τη χρησημοποιω ενα χρονο και δε μπορω να καταλαβω πως τοσο καιρο εκανα χωρις αυτην . ( το ιδιο και ο φουρνος βεβαια) το μονο αρνητικο που βρηκα ειναι...οι τιμη. ( 1000Ε η εστια και χιλιακατι ο φουρνος)

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites

και παλι εγω!! λοιπον και αυτα τα πηρα MIELE . Η εστια μου ειναι αλλου και ο φουρνος ψηλα και μακρια απο την εστια.Ηεστια ειναι επαγωγικη ( η νεα τεχνολογια στις εστιες για απιστευτη οικονομια ρευματος, απολυτη ασφαλεια και γρηγορο βρασιμο. Βραζει ωερο στην κατσαρολα για μακαρονια σε 1'. Δευτερολεπτα το γαλα κτλ.και πολλα αλλα συν που εμενα με επιεσαν . τη χρησημοποιω ενα χρονο και δε μπορω να καταλαβω πως τοσο καιρο εκανα χωρις αυτην . ( το ιδιο και ο φουρνος βεβαια) το μονο αρνητικο που βρηκα ειναι...οι τιμη. ( 1000Ε η εστια και χιλιακατι ο φουρνος)

 

Eγώ λέω να τα πάρω από το skroutz, τα έχει πολύ πιο φθηνά. Απλά η miele ξεφεύγει κάπως σε τιμή.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

η miele ειναι απο τις καλυτερες στις κουζινες-εστιες,αλλα ακριβη...επισης παρα πολυ καλη ειναι η neff στις κουζινες..τετοια εχω και ειναι οκ οι τιμες!βασικα πριν παρω τα ηλεκτρικα ειχα ρωτησει τον θειο του αντρα μου που ειναι ηλεκτρολογος και εχει φτιαξει απειρες φορες ηλεκτρικα,και μου συστησε αυτες τις 2 για κουζινα.εχουν και σιγουρα σερβις στην ελλαδα,στο λεω γιατι πολλες εταιριες δεν εχουν και αν χτυπα ξυλο παθουν κατι τα στελνουν εξω και αργεις να τα παρεις.ρωτα το και αυτο οταν διαλεξεις....παντως παιζει ρολο και η χρηση που κανεις,και επισης ας μη γελιομαστε,τα ηλεκτρικα δεν ειναι οπως καποτε που περναγαν 20 χρονια οι νοικοκυρες......

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...