Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υγρό στα αυτιά πάνω από 3 μήνες


Recommended Posts

Από τις αρχές δεκεμβρίου η κόρη μου έχει υγρό στα αυτιά, πότε στο ένα πότε στο άλλο πότε και στα δύο. Το μόνιμο σύμπτωμα είναι ότι δεν ακούει, άλλοτε περισσότερο άλλοτε λιγότερο. Μία φορά πονούσε πολύ και άλλη μία έκανε και πυρετό και τις 2 φορες την είδε ο παιδίατρος και μας έδωσε αντιβίωση. Στους 3μιση μήνες που έχει το υγρό στα αυτιά έχει πάρει 4 φορές αντιβίωση (οι άλλες 2 ήταν για βρογχίτιδα).

Ο παιδίατρός της μας έχει παραπέμψει σε παιδοωριλά τον οποίο έχουμε επισκεφτεί ήδη 2 φορές και μας έχει δώσει να παίρνουμε ένα αντισταμινικό (3 μήνες και συνεχίζουμε) και μας έχει συστήσει να φουσκώνουμε μπαλόνια (δε μπορεί και τα παρατάει) και να τρώμε τσίχλες (δεν της αρέσουν, δεν τρώει). Η ακοή της ειναι μονίμως μειωμένη. Ο γιατρός αυτός την τελευταία φορά που την είδε μας είπε ότι έχει μεν λίγο υγρό και στα δύο αυτιά, αλλά η εικόνα αυτή είναι φυσιολογική για ένα παιδί που πηγαίνει παιδικό σταθμό.....

Ο παιδίατρός μας ισχυρίζεται ότι μάλλον δε θα το γλιτώσουμε το χειρουργείο, αλλά ο άλλος γιατρός λέει ότι δε χρειάζεται κάτι τέτοιο.

Σας έχει τύχει ποτέ όλο αυτό; Αν ναι, τι κάνατε σχετικά; Πιστεύετε ότι πρέπει να την πάω και σε άλλον παιδοωριλά;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εμένα η μεγάλη μου έτσι είναι βέβαια εμείς το ανακαλυψαμε πριν κανα μήνα πήραμε αντιβίωση και κλείσαμε ραντεβού στο παίδων πεντέλης για το Μάιο.εμάς η παιδίατρος μας είπε οτι 8έλουν κα8άρισμα τα αυτάκια της δεν μας ειπε για χειρουργείο.καιη ακοή της είναι κατα πολύ μειωμένη πρέπει να της φωνάζουμε ή να της μιλάμε απο το δεξί αυτάκι.καλό είναι να πάρεις και τρίτη γνώμη,απο ότι έχω ακούσει το παίδων έχει πολύ καλούς ωρλ.υπάρχει και σχετικό 8έμα για κάποιους γιατρούς του παίδων εδώ,ψάξτο λιγάκι για να πάρεις γνώμες για να κλείσεις αν 8ες ραντεβού!

yqVVp2.pngms8nrdk5f.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει προσωπικά, αλλά πριν κάνα μήνα που νοσηλευτηκε η μία μικρή μου, συνάντησα τυχαία μία γνωστή που έιχε το ίδιο πρόβλημα η κόρη της 2,5 χρονών. Για μήνες είχε υγρό, έπερνε συνέχεια αντιβίωση, δεν άκουγε καλά, τελικά νοσηλεύτηκε, της έδωσαν ενδοφλέβεια αντιβίωση μπας και, αλλά τίποτα. Τελικά έκανε χειρουργείο, και την άλλη μέρα έφυγε περδίκι. Μην το αφήνεις, είναι πολύ 3 μήνες. Καλύτερα να την πας στο νοσοκομειο να την δει ειδικός.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς αντιμετωπίσαμε το ίδιο πρόβλημα φέτος που πηγαίνουμε στον παιδικό. Μονίμως είχε υγρό και πήγαμε σε 4 διαφορετικούς γιατρούς οπου ο καθένας μας έδινε και διαφορετική αντιβίωση που δεν έπιανε.

Στο τέλος αγανακτησμένοι πήγαμε στον δικό μου παιδίατρο ο οποίος είναι συνταξιούχος αλλά του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη, και μας είπε πως το υγρό δεν φεύγει διότι είναι κλειστή η ευσταχιανή σάλπιγγα (το σύστημα που ενώνει αυτί, μύτη και φάρυγγα) και γι'αυτό το λόγο το παιδί είναι μονίμως μπουκωμένο. Με την κατάλληλη αγωγη ηοποία ήταν βέβαια βαριά και με ενέσεις, το παιδί βρήκε την υγειά του.

Επίσης θελει πολυ καλό και συχνό καθαρισμό της μύτης γιατί αυτά είναι αλληλένδετα!

Γνώμη μου είναι να πας και σε άλλο γιατρό και μην το αφήνεις άλλο χρονικά γιατί οι αστοχίες των γιατρών οδηγούν σε χρόνια προβλήματα!

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

katerina2 αντιμετωπισα ακριβως το ιδιο προβλημα ισως σε μεγαλυτερο βαθμο,γιατι ειμασταν ενα βημα πριν την παρακεντηση,δεν ακουγε καθολου κ επρεπε να της μιλαμε δυνατα,πηγα σε 2ωρλ κ ευτυχως ο ενας απο τους δυο μου βγηκε καλος,πηραμε 24μερες αντιβιωση κ ευτυχως(φτου φτου)την γλυτωσαμε την παρακεντηση,της εκανε κ τυμπανογραμμα κ μας βγηκε καλο.Που πριν ενα μηνα δεν ακουγε ουτε το σιδερο διπλα στο αφτι της.Εαν θες να σου στειλω τα στοιχεια του για μια δευτερη γνωμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ και εμείς μια απο τα ιδια ειδικά πέρσι που η μικρή ήταν πρωτη χρονιά στον παιδικό ήμασταν μονιμως με μύξες και μπουκώματα και απανωτές βρογχίτιδες και ωτίτιδες τελικά κάποια στιγμή που ο παιδιάτρος συνέστησε να μας δει ωρλ.της βρήκε υγρό στα αυτάκια μας έδωσε και εμας το Aerius για κάνα 20ημέρο και σταγόνες στην μύτη και τσίχλες που η μικρή λατρέυει οποτε έτρωγε ολη μέρα (βέβαια μετά πήγα οδοντιάτρο να τσεκάρουμε δόντια)και ευτυχώς όλα καλά το υγρό ήταν πια ελάχιστο στο ένα αυτάκι και ειχε φυγει απο το άλλο και πραγματικα είδαμε βελτίωση και στην ακοή του παιδιού γιατι εμείς νομίζαμε ότι μας ¨εγραφε¨αλλά η κακομοίρα δεν μας ακουγε.

Συνεχίστε σύμφωνα με τα λεγόμενα του ωρλ.γιατι αυτός είναι πιο ειδικός μιας και τα οργανα του επιτρέπουν να βλεπει σε βάθος σε αντιθεση με τον παιδιάτρο.

Link to comment
Share on other sites

O ωρλ μας είναι ο Κουδουμνάκης που είναι και στο Παίδων και από εδώ μέσα έχω διαβάσει πολύ καλά λόγιο. Έχετε να μου συστήσετε κάποιον άλλο από τον οποίο έχετε καλή εμπειρία και για τον οποίο έχετε ακούσει και από άλλους καλά λόγια;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα στον Σαραβακο ο οποιος θεωρειται απο τους πολυ καλους,ο συγκεκριμενος μου εδωσε μια αντιβιωση την μπακτριμελ η οποια δεν εκανε τιποτα,κ μια κοπελα μεσα απο το φορουμ μου συστησε τον Ρουσσο,που μας εσωσε να ναι καλα ο ανθρωπος.Μην νομιζεις οτι εαν πας στους γιατρους που θεωρουνται κορυφη,θα βρεις λυση,τουλαχιστον εγω δεν βρηκα.

Link to comment
Share on other sites

Από τις αρχές δεκεμβρίου η κόρη μου έχει υγρό στα αυτιά, πότε στο ένα πότε στο άλλο πότε και στα δύο. Το μόνιμο σύμπτωμα είναι ότι δεν ακούει, άλλοτε περισσότερο άλλοτε λιγότερο. Μία φορά πονούσε πολύ και άλλη μία έκανε και πυρετό και τις 2 φορες την είδε ο παιδίατρος και μας έδωσε αντιβίωση. Στους 3μιση μήνες που έχει το υγρό στα αυτιά έχει πάρει 4 φορές αντιβίωση (οι άλλες 2 ήταν για βρογχίτιδα).

Ο παιδίατρός της μας έχει παραπέμψει σε παιδοωριλά τον οποίο έχουμε επισκεφτεί ήδη 2 φορές και μας έχει δώσει να παίρνουμε ένα αντισταμινικό (3 μήνες και συνεχίζουμε) και μας έχει συστήσει να φουσκώνουμε μπαλόνια (δε μπορεί και τα παρατάει) και να τρώμε τσίχλες (δεν της αρέσουν, δεν τρώει). Η ακοή της ειναι μονίμως μειωμένη. Ο γιατρός αυτός την τελευταία φορά που την είδε μας είπε ότι έχει μεν λίγο υγρό και στα δύο αυτιά, αλλά η εικόνα αυτή είναι φυσιολογική για ένα παιδί που πηγαίνει παιδικό σταθμό.....

Ο παιδίατρός μας ισχυρίζεται ότι μάλλον δε θα το γλιτώσουμε το χειρουργείο, αλλά ο άλλος γιατρός λέει ότι δε χρειάζεται κάτι τέτοιο.

Σας έχει τύχει ποτέ όλο αυτό; Αν ναι, τι κάνατε σχετικά; Πιστεύετε ότι πρέπει να την πάω και σε άλλον παιδοωριλά;

 

ο αντρας μου εκανε εγχειρηση γιαυτο το λογο πριν 5 χρονια.στο ενα αυτι μονο.παντως απο εκεινο αυτι δεν ακουει 100%.φανηκε και στο ακοογραμμα.

μαλλον επειδη το ειχε απο μικρος το θεμα κ δε το εψαξαν οι γονεις του κ μετα ηταν πλεον αργα.

αν οντως πρεπει να γινει η εγχειρηση....να την κανετε.παρε κ αλλες γνωμες φυσικα!ευχομαι τα καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος μου είχε συχνά μπουκωμένη μύτη και θέμα με την ακοή όποτε ήταν συναχωμένος αλλά πάντα το αντιμετωπίζαμε με άφθονο φυσιολογικό ορό ακολουθώντας τις οδηγίες του παιδιάτρου μας που γενικά δεν δίνει φάμακα. Επίσης ροχάλιζε έντονα και έκανε και απνοιες κατά τη διάρκεια του ύπνου. Κατά τα άλλα δεν αρρώσταινε, ούτε πυρετούς (σπάνια) ούτε αντιβίωση είχε χρειαστεί ποτέ να πάρουμε.

 

Όταν όμως έγινε 5 χρονών μετά από ένα συνηθησμένο συνάχι το μπούκωμα δεν υποχωρούσε και παρατηρήσαμε ότι δεν άκουγε σχεδόν καθόλου. Ο παιδίατρος μας παρέπεμψε σε ωριλά, ο οποίος βρήκε τα αυτιά γεμάτα υγρό και μας είπε ότι οφείλεται σε υπερτροφικά κρεατάκια τα οποία δημιουργούν το υγρό. Επίσης διέγνωσε και υπερτροφικές αμυγδαλές οι οποίες συμβάλουν και αυτές και πρότεινε αφαίρεση αμυγδαλές-κρετάκια. Το ψάξαμε λίγο γιατί διίστανται οι γνώμες για την αφάιρεση αυτή και τελικά καταλήξαμε ότι θα το κάνουμε. Το παιδί πήρε αντιβίωση (πρώτη και τελευταία φορά προς το παρόν) για να υποχωρήσει το υγρό και ένα σπρέυ για τη μύτη και μπήκαμε χειρουργείο όπου έγινε η διπλή αφαίρεση καθώς και παρακέντηση.

 

Δεν το έχουμε μετανιώσει. Κατ΄αρχήν δεν ξαναείχε πρόβλημα με την ακοή κατά τη διάρκεια συναχιού. Τα μπουκώματα πλέον ήταν σπάνια (βέβαια ήταν και πιο μεγάλος). Σταμάτησε να ροχαλίζει και να κάνει άπνοιες και γενικά υπήρξε μια ξεκάθαρη βελτίωση όλου του αναπνευστικού συστήματος. Το μόνο πρόβλημα ήταν ότι του άνοιξε η όρεξη και πήρε κάποια επιπλέον κιλά φαινόμενο το οποίο παρατηρείται -λένε- μερικές φορές μετά από τέτοιες επεμβάσεις. Τον παιδωριλά τον συστήνω ανεπιφύλακτα για όποιον ενδιαφέρεται.

Ο μεγάλος 15/6/2001

Ο μικρός 24/11/2007

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μεγάλος μου είχε συχνά μπουκωμένη μύτη και θέμα με την ακοή όποτε ήταν συναχωμένος αλλά πάντα το αντιμετωπίζαμε με άφθονο φυσιολογικό ορό ακολουθώντας τις οδηγίες του παιδιάτρου μας που γενικά δεν δίνει φάμακα. Επίσης ροχάλιζε έντονα και έκανε και απνοιες κατά τη διάρκεια του ύπνου. Κατά τα άλλα δεν αρρώσταινε, ούτε πυρετούς (σπάνια) ούτε αντιβίωση είχε χρειαστεί ποτέ να πάρουμε.

 

Όταν όμως έγινε 5 χρονών μετά από ένα συνηθησμένο συνάχι το μπούκωμα δεν υποχωρούσε και παρατηρήσαμε ότι δεν άκουγε σχεδόν καθόλου. Ο παιδίατρος μας παρέπεμψε σε ωριλά, ο οποίος βρήκε τα αυτιά γεμάτα υγρό και μας είπε ότι οφείλεται σε υπερτροφικά κρεατάκια τα οποία δημιουργούν το υγρό. Επίσης διέγνωσε και υπερτροφικές αμυγδαλές οι οποίες συμβάλουν και αυτές και πρότεινε αφαίρεση αμυγδαλές-κρετάκια. Το ψάξαμε λίγο γιατί διίστανται οι γνώμες για την αφάιρεση αυτή και τελικά καταλήξαμε ότι θα το κάνουμε. Το παιδί πήρε αντιβίωση (πρώτη και τελευταία φορά προς το παρόν) για να υποχωρήσει το υγρό και ένα σπρέυ για τη μύτη και μπήκαμε χειρουργείο όπου έγινε η διπλή αφαίρεση καθώς και παρακέντηση.

 

 

Δεν το έχουμε μετανιώσει. Κατ΄αρχήν δεν ξαναείχε πρόβλημα με την ακοή κατά τη διάρκεια συναχιού. Τα μπουκώματα πλέον ήταν σπάνια (βέβαια ήταν και πιο μεγάλος). Σταμάτησε να ροχαλίζει και να κάνει άπνοιες και γενικά υπήρξε μια ξεκάθαρη βελτίωση όλου του αναπνευστικού συστήματος. Το μόνο πρόβλημα ήταν ότι του άνοιξε η όρεξη και πήρε κάποια επιπλέον κιλά φαινόμενο το οποίο παρατηρείται -λένε- μερικές φορές μετά από τέτοιες επεμβάσεις. Τον παιδωριλά τον συστήνω ανεπιφύλακτα για όποιον ενδιαφέρεται.

 

Μπορείς να μου στείλεις π.μ. με τα στοιχεία του γιατρού;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια συμπτώματα είχε και μένα ο ένας μου γιος.

Τελικά η αιτία ήταν τα κρεατάκια.

15 μηνών τα αφαιρέσαμε αφού είχαν γίνει σαν τάπα μέσα στη μύτη.

Το συνάχι δεν μπορούσε να εκτονωθεί, γύριζε στους πνεύμονες και έκανε και βρογχιολίτιδες. Κι επειδή η μύτη ήταν συνέχεια υγρή αναπτύσσονταν διάφορα μικρόβια.

Ο μικρούλης σταμάτησε να ροχαλίζει, τρώει πολύ καλά (δεν μπορούσε να φάει, πνιγόταν) και ανασαίνει πλέον από τη μύτη.

Το υγρό όμως στα αυτιά του δεν έχει φύγει λόγω διαφόρων ιώσεων.

Το καλοκαίρι πλέον περιμένουμε με τη θάλασσα. Οι βουτιές κάνουν καλό.

Παρακέντηση μας είπε ο ωρηλάς γίνεται μετά τα 4 έτη. Πιο πριν είναι επικίνδυνο για τα αυτάκια.

Τα ίδια συμπτώματα με το παιδί σου είχα κι εγώ μικρή και τελικά έκανα παρακέντηση γιατί αρνιόμουν πεισματικά να κάνω βουτιές :lol:.

Έτσι δεν έδωσα περιθώρια στο γιατρό.

Ο γιατρός που μας εγχείρισε είναι στο Παίδων Αγίας Σοφίας.

Εξαιρετικός και δεν δέχτηκε ούτε ένα ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια συμπτώματα είχε και μένα ο ένας μου γιος.

Τελικά η αιτία ήταν τα κρεατάκια.

15 μηνών τα αφαιρέσαμε αφού είχαν γίνει σαν τάπα μέσα στη μύτη.

Το συνάχι δεν μπορούσε να εκτονωθεί, γύριζε στους πνεύμονες και έκανε και βρογχιολίτιδες. Κι επειδή η μύτη ήταν συνέχεια υγρή αναπτύσσονταν διάφορα μικρόβια.

Ο μικρούλης σταμάτησε να ροχαλίζει, τρώει πολύ καλά (δεν μπορούσε να φάει, πνιγόταν) και ανασαίνει πλέον από τη μύτη.

Το υγρό όμως στα αυτιά του δεν έχει φύγει λόγω διαφόρων ιώσεων.

Το καλοκαίρι πλέον περιμένουμε με τη θάλασσα. Οι βουτιές κάνουν καλό.

Παρακέντηση μας είπε ο ωρηλάς γίνεται μετά τα 4 έτη. Πιο πριν είναι επικίνδυνο για τα αυτάκια.

Τα ίδια συμπτώματα με το παιδί σου είχα κι εγώ μικρή και τελικά έκανα παρακέντηση γιατί αρνιόμουν πεισματικά να κάνω βουτιές :lol:.

Έτσι δεν έδωσα περιθώρια στο γιατρό.

Ο γιατρός που μας εγχείρισε είναι στο Παίδων Αγίας Σοφίας.

Εξαιρετικός και δεν δέχτηκε ούτε ένα ευρώ.

 

Μήπως μπορείς κι εσύ να μου στείλεις π.μ. με το όνομα του γιατρού;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ενιβθα μοναξιες!!η μεγαλη ολο το χειμωνα καθε μηνα κολλουσε και μια ιωση.τωρα τελευταια δεν ακουγε και την πηγα σε ορυλα.καναμε ακουογραμμα και ακτινογραφια και βρηκε υγρο και κρεατακια.προς το παρον παιρνει clarityne και σημερα θα παω να δει την ακτινογραφια για να δουμε αν θα βγαλει τα κρεατακια.να ρωτησω κατι?αν τα βγαλει υποτιθεται οτι θα αρρωσταινει λιγοτερο οπως λενε για τις αμυγδαλες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...
Εγω πηγα στον Σαραβακο ο οποιος θεωρειται απο τους πολυ καλους,ο συγκεκριμενος μου εδωσε μια αντιβιωση την μπακτριμελ η οποια δεν εκανε τιποτα,κ μια κοπελα μεσα απο το φορουμ μου συστησε τον Ρουσσο,που μας εσωσε να ναι καλα ο ανθρωπος.Μην νομιζεις οτι εαν πας στους γιατρους που θεωρουνται κορυφη,θα βρεις λυση,τουλαχιστον εγω δεν βρηκα.

εμεις εχουμε ηδη βαλει μια φορα σωληνακια στα αυτια.και τωρα παλι δεν ακουει και ολοι(εχω παει σε πεντε)μου λενε να ξαναβαλω.ο ρουσσος τι σασ εδωσε αντιβιωση?που εχει το ιατριο του?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Εδώ και δυο εβδομάδες έχω θέμα με τα αυτιά , στην αρχή είχα εκκριτική ωτίτιδα , φοράω σωληνάκια και στα δυο αφτιά παίρνω αντιβίωση σιπροξιν των 500 και οτοσπων , ο γιατρός μετά μου είπε πως έχω φλεγμονή στο αφτί και ότι το σωληνάκι άρχισε να κινητέ και αυτό μου προκαλεί βούλωμα στο αφτί συν την φλεγμονή που έχω όλα αυτά συμβάλουν στο να νιώθω το αφτί βαρύ και βουλωμένο και πως θα περάσει . Επίσης κάνει κάτι παράξενα μέσα , σαν να κάνει κύματα μέσα στο τύμπανο , ...... Έχει καμιά σας τίποτα από αυτά ? Μπορεί να με βοηθήσει κανείς:confused: ???

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα! Κι εμείς μια απ τα ίδια με την μπουκωμένη μύτη, ροχαλητό, αναπνοή από το στόμα και μειωμένη ακοή. Πρώτη φορά πέρυσι στα 2,5 εμφανίστηκε, το καλοκαίρι πήγε μια χαρά και τώρα μια απ τα ίδια. Τώρα είναι 3,5 και μας πρότειναν μόνο πλύσεις ενώ έπαιρνε xozal και ένα κορτικοστεροειδές από τη μύτη. Αντιβίωση δεν μας ανέφερε ούτε η παιδίατρος ούτε ο ωρλ! Παλέβουμε διαρκώς με τις μύξες! Η αντιβίωση πότε δίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...