Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ+ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΣ ΚΑΙ ΙΚΑ


Recommended Posts

Κορίτσια ζωτώ την βοήθεια σας!!!!

Ο γιατρός μου μου ζήτησε να κάνω καρυότυπο ζεύγους και γονιδιακό έλεγχο για θρομβοφιλία. Το κόστος σε ιδιωτικά κέντρα είναι 400+1580=1980 euro. Μήπως τις έχει καμμία από εσάς σε δημόσιο νοσοκομείο και ποιο? Τα χρήματα είναι πολλά και έχουμε ήδη ξοδέψει αρκετά. Απο ταμείο έγω έχω ΙΚΑ και ο σύζυγος ΤΕΒΕ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...........

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


[

πολά κορίτσια απο τι διαβάζω το έψαξαν το θέμα και κατέληξαν σε δημόσιο νοσοκομείο που τους κάλυπτε αν όχι όλες της περισσότερες εξετάσεις.για ψάξε και παλίότερες συζητήσεις.μία που βρήκα είναι αυτη

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=6328

,αλλα σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα! Δεν έχω γράψει πολλες φορές στο site αλλά επειδή το έχω πρόσφατο, τις εξετάσεις θρομβοφιλίας στις γράφεις ο γυναικολόγος στο ΙΚΑ της περιοχής σου και κλείνεις ραντεβού στο ΛΑΙΚΟ νοσοκομείο. Μπορεί να στις γράψουν και ιδιωτικά και κατόπιν να στις αντιγράψει ο γιατρος του ικα για να μην ξεχαστει και τιποτε...

Κοστίζουν μόνες τους γύρω στα 700€. Μετά πας στο ΙΚΑ της περιοχής σου, στις παροχές, προσκομίζεις την απόδειξη και θα σου δόσουν περίπου 200€ πίσω. Κάνεις ένσταση ταυτόχρονα και μου έχουν πει κι από άλλες περιπτώσεις ότι σε κανένα 2 μηνο σου επιστρέφουν όλο το ποσό.

 

Δεν είναι και πολύ ευχάριστη διαδικασία, αλλά έτσι είναι το δημόσιο...

Για τις άλλες εξετάσεις δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά φαντάζομαι κάτι παρόμοιο. Καλύτερα μην πας σε ιδιωτικό κέντρο, γιατί δεν είναι τόσο εξειδεικευμένοι... Απ' ότι ξέρω και στον Ευαγγελισμό είναι ασφαλή τα αποτελέσματα.

Πάντως στο ΛΑΙΚΟ βγαίνουν σε 1 μήνα περίπου και σε ενημερώνουν πλήρως για το τι πρέπει να κάνεις στη συνέχεια. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστώ πολύ. τελικά τις εξετάσεις για θρομβοφιλία τις έκανα στην βιοϊατρική μου στοίχισαν γύρω στα 350 ευρώ και τα έχω καταθέσει στο ικα για να πάρω τα χρήματα που δικαιούμε. το λαϊκό μου έκλεινε ραντεβού μετά από 5-6 μήνες. Τον καρυότυπο τον έκανα στο Παίδων στο Χωρέμειο και δεν πλήρωσα τίποτα με το ΙΚΑ.

ευχαριστώ για την απάντηση.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ. τελικά τις εξετάσεις για θρομβοφιλία τις έκανα στην βιοϊατρική μου στοίχισαν γύρω στα 350 ευρώ και τα έχω καταθέσει στο ικα για να πάρω τα χρήματα που δικαιούμε. το λαϊκό μου έκλεινε ραντεβού μετά από 5-6 μήνες. Τον καρυότυπο τον έκανα στο Παίδων στο Χωρέμειο και δεν πλήρωσα τίποτα με το ΙΚΑ.

ευχαριστώ για την απάντηση.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια για τον καριοτυπο στο Παιδων υπαρχει καποιο τηλ που περνεις να κλεισεις ραντεβου και ποιο αν ξερετε θα με εξυπιρετουσατε πολυ γιατι απο εδω στην κερκυρα ειναι λιγο δυσκολο να βγαλω ακρη σας ευχαρηστω εκ των προτερων :)

Γεια σας κοριτσια να μαι κι εγω εδω

Link to comment
Share on other sites

Χωρέμειο Ερευνητικό Εργαστήριο

Νοσοκομείο Παίδων "Η Αγία Σοφία"

Τ.Κ. 115 27 Αθήνα

Tηλ: 210 7791464

πάρε τηλ να σου πουν πως θα κλείσεις ραντεβού. Την μέρα που κλείνουν τα ραντεβού θα παρεις τηλ πρωι πρωι για να προλαβεις μην συμπηρωθούν τα άτομα. εγώ έκλεισα πολύ εύκολα.΄Επειδή είναι για παιδιά δίνουν περιορισμένα ραντεβού σε ενήλικες.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kyriaki τωρα είδα την ερώτησή σου, εύχομαι να μην είναι πολύ αργά. Έχω πάει στον Πάγκαλο, είναι ακριβός αλλά αξίζει τον κόπο. Έχει αποψη ο άνθρωπος και την τεκμηριώνει απόλυτα. Δεν κολλάει στα βιβλία και στα τυπικά, έχει μεγάλη εμπειρία, μάλιστα ψάχνοντας στο διαδίκτυο είδα ότι είναι καθηγητής σε Πανεπιστήμιο στην Γαλλία. Εγώ και ο σύζυγός μου μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι, σε πράγματα που άλλοι γενετιστές λέγανε πράγματα που μας φαινότανε με το κοινό μας μυαλό λίγο απαράδεκτα. Πολύ καλός, ούτε προσπαθεί να σου πάρει επιπλέον λεφτά. Τα εξηγεί όλα πολύ αναλυτικά και απαντάει σε ότι τον ρωτήσεις. Για τόσο σοβαρά πράγματα όπως τα γενετικά πάντως τα δίνεις τα χρήματα χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Είναι τρεις και τους λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις εξετάσεις της θρομβοφιλίας μπορούν να γίνουν και στο Αρεταίιο και μάλιστα κλείνουν ραντεβού πολύ σύντομα, σε διάστημα 1 εβδομάδας. Το κόστος κυμαίνεται από 150€-500€ ανάλογα με το ιστορικό της ασθενούς και σου δίνουν και γνωμάτευση. Δεν ξέρω πως δικαιολογούνται από το ΙΚΑ γιατί έχω άλλο ταμείο αλλά έχετε υπόψιν σας ότι για όσα χρήματα δεν σας επιστρέφει το ΙΚΑ (ακόμα και μετά από ένσταση κλπ) μπορείτε να πάρετε βεβαίωση από το ταμείο σας και να την βάλετε στην φορολογική σας δήλωση όπου θα σας επιστραφεί το 20% του συνολικού ποσού ιατρικών δαπανών που δηλώνετε. Αν θυμάμαι καλά υπάρχει πλαφόν στο ποσό που μπορείτε να δηλώσετε οπότε πάρτε λεπτεμέρειες από τον φοροτεχνικό σας.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια ξερει καμια τι γινεται και στη Θεσσαλονικη??

Και εγω πρεπει να κανω εξετασεις για θρομβοφιλία και καρυοτυπο και και καμια εικοσαρια ακόμα συμφωνα με το γιατρο που να παω??

Στη Θεσσαλονίκη τη παιζει??

Τεβε εχω εγω :cry:

γιατί εγώ ότι ονειρευόμουν στην ζωή μου ,το έχω βρει σε εσενανε ψυχή μου και έχω τα πάντα πια!!!

η πεταλουδίτσα μου γεννήθηκε στις 23/9/10

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...