Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο ερυθράς


VASILIKI

Recommended Posts

Μήπως ξέρει κανείς τί διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να κάνω το εμβόλιο της ερυθράς? Ο γυναικολόγος με στέλνει στον παθολόγο και ο παθολόγος στον γυναικολόγο. Επίσης το ΙΚΑ με στέλνει στην στέγη φροντίδας μάνας και παιδιού, και το αντίθετο. Το φαρμακείο θέλει χαρτί από το γιατρό για να μου το κάνει. Έχω απελπιστεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λογικα το εμβολιο ειναι αρμοδιος να το κανει παθολος!Τωρα τι να σου πω!Ειναι θεμα γιατρου.

Εγω να φανταστεις οταν ειχα παει την μικρη στην παιδιατρο να της το κανει και της ειπα οτι και εγω δεν την εχω περασει την ερυθρα και σε επομενη εγκυμοσυνη θα ημουν ακαλυπτη μου ειπε να της το παω να μου το κανει αυτη!!!Ασχετα αν εγω το αμελησα!

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ δεν είχα κάνει το εμβόλιο της ερυθράς και στην εγκυμοσύνη μου έπρεπε να προσέχω αρκετά ...

Όταν γέννησα μου είπε ο γυναικόλογος μου να το κάνω οπωσδήποτε, για τυχόν επόμενη εγκυμοσύνη, και μου το έκανε η παιδίατρος του μικρού! Όταν πήγαμε επίσκεψη για κάποιο εμβόλιο του μικρού έκανα και εγώ μαζί για συμπαράσταση ... :D

G9FN.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ το έκανα δωρεάν στο υγιειονομικό κέντρο της περιοχής μου. Τους είπα ότι ετοιμάζομαι να κάνω παιδί και με έβαλαν κάτω και μου το έκαναν χωρίς δεύτερη σκέψη. Βέβαια προσοχή γιατί πρέπει να περάσει ένα διάστημα μέχρι την προσπάθεια σύλληψης (έτσι μου είπαν)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Μήπως ξέρει κανείς τί διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να κάνω το εμβόλιο της ερυθράς? Ο γυναικολόγος με στέλνει στον παθολόγο και ο παθολόγος στον γυναικολόγο. Επίσης το ΙΚΑ με στέλνει στην στέγη φροντίδας μάνας και παιδιού, και το αντίθετο. Το φαρμακείο θέλει χαρτί από το γιατρό για να μου το κάνει. Έχω απελπιστεί.

 

Παντως να ξερεις οτι οταν κανεις εμβολια ερυθρας πρεπει να αρχισουν προσπαθειες μετα απο εξι μηνες ρωτα καλυτερα τον γιατρο να σου το πει και αυτο μπορει να κανω εγω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

To erithras otan to kaneis prepei na min meineis egyos gia 3 mines. An den to exeis kanei mikri. Giati an prosvlithei to paidi tha exei gennetikes anomalies pou einai poli sovaro gia na amelisei kapoia na to kanei. Gi auto ki eseis pou exete koritsakia na tous to kanete sigoura tora pou prepei ston paidiatro.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Μήπως μπορεί να με ενημερώσει κάποια κοπέλα αν έχει κάνει πρόσφατα το εμβόλιο για ερυθρά και που μπορώ να το κάνω ή που να απευθυνθώ γιατι με ενημέρωσε η γυναικολόγος μου οτι είναι καλό να το κάνουμε πριν την σύλληψη για να είμαστε σίγουροι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα...εχω διαβασει οτι αρκουν 3 μηνες για να ξεκινησεις για παιδι.εχεις κανει τεστ αντισωματων?μηπως την εχεις περασει κ δεν χρειζεται να εμβολιαστεις.

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να πας να κανεις εξεταση αιματος να δεις μηπως την εχεις περασει. μη σου φανει περιεργο κι εγω τη περασα χωρις να το ξερει κανεις καποια στιγμη ουτε οι γονεις μου ουτε εγω ουτε καν σε ποια ηλικια. οταν εκανα εξετασεις στη 1η εγκυμοσυνη μου το πανε κ μειναμε ολοι αναυδοι. δε ξερεις καμια φορα!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

έγω πάντως πήγα και το έκανα στο φαρμακείο της γειτονιάς μου και κόστισε 15€ και πλέον υπάρχει ένα τριπλό που κάνουν και όχι μεμονομένα της ερυθράς .Η γυναικολόγος μου είπε οτι μετά από 3 μήνες θα μπορούμε να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες , έχει ρωτήσει κάποια άλλη κοπέλα τον γυναικολόγο της για το πότε μπορεί ?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Χθες το πρωί πήρα τα αποτελέσματα του προγεννετικού ελέγχου. Έχω περάσει ερυθρά όταν ήμου μικρή, αλλά ωστόσο δεν έχω αντισώματα. Θα κάνω και εγώ το εμβόλιο. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι πρέπει περάσουν 3 μήνες για να ξεκινήσουν οι προσπάθειες σύλληψης. Ωστόσο πρέπει να ξανακάνω εξέταση για να δούμε αν και μετά το εμβόλιο απέκτησα ανοσία στην ερυθρά.

:roll:
Link to comment
Share on other sites

έγω πάντως πήγα και το έκανα στο φαρμακείο της γειτονιάς μου και κόστισε 15? και πλέον υπάρχει ένα τριπλό που κάνουν και όχι μεμονομένα της ερυθράς .Η γυναικολόγος μου είπε οτι μετά από 3 μήνες θα μπορούμε να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες , έχει ρωτήσει κάποια άλλη κοπέλα τον γυναικολόγο της για το πότε μπορεί ?

 

Eίχα ρωτήσει 2 γιατρούς, ο ένας είπε 3 και ο άλλος 6 μήνες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...
  • 2 χρόνια μετά...

Κι εγώ έχω μπει στη διαδικασία να σκέφτομαι για μωράκι και ρώτησα το γυναικολόγο - τον γνώρισα πρόσφατα αλλά μου έκανε πολύ θετική εντύπωση γιατί μου εξήγησε πολύ καλά ό,τι τον ρώτησα και μου έλυσε κάθε απορία κι έτσι έχω αποφασίσει να πηγαίνω σε αυτόν. Μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο το εμβόλιο της ερυθράς, αρκεί να προσέχεις, εγώ επειδή δουλεύω με παιδάκια θέλω να το κάνω για να είμαι κατοχυρωμένη. Το γράφει ο γυναικολόγος, σου το κάνει ο γυναικολόγος ή ο φαρμακοποιός και μπορείς να αρχίσεις προσπάθεις μετά από 3 μήνες. Πρέπει ο εμβολιασμός να γίνει το πρώτο μισό του κύκλου για να μην υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης. Αυτα μου είπε ο γυναικολόγος...

:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...