Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόση ώρα νωρίτερα ξυπνάτε τα παιδιά?


Recommended Posts

Πόση ώρα νωρίτερα ξυπνάτε τα παιδιά πριν την ώρα που είναι να φύγουν από το σπίτι για το σχολείο?

 

Το Σεπτέμβρη ξεκινάμε σχολείο και αναρωτιόμουν πόση ώρα παίρνει περίπου για να ετοιμαστούν το πρωί...Για πρωινό/πλύσιμο/ντύσιμο.

Διευκρίνιση: μιλάμε για να ετοιμαστεί ένα παιδί ~3χρονών (όχι 2 ή 3 παιδιά που μάλλον θέλει περισσότερο)

Είναι και πολύ του χουζουρέματος το πρωί και νομίζω ότι θα μας παίρνει ωρες!

CGeop2.png

c8Z1p1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πόση ώρα νωρίτερα ξυπνάτε τα παιδιά πριν την ώρα που είναι να φύγουν από το σπίτι για το σχολείο?

 

Το Σεπτέμβρη ξεκινάμε σχολείο και αναρωτιόμουν πόση ώρα παίρνει περίπου για να ετοιμαστούν το πρωί...Για πρωινό/πλύσιμο/ντύσιμο.

Διευκρίνιση: μιλάμε για να ετοιμαστεί ένα παιδί ~3χρονών (όχι 2 ή 3 παιδιά που μάλλον θέλει περισσότερο)

Είναι και πολύ του χουζουρέματος το πρωί και νομίζω ότι θα μας παίρνει ωρες!

 

 

H συμβουλή μου είναι να ξυπνάει στην αρχή 45 λεπτά πιο νωρίς για να έχετε χρόνο και να κάνετε τις δουλειές σας με άνεση. Σταδιακά νομίζω ότι 30 λεπτά είναι μία χαρά. Έχω παρατηρήσει ότι στα παιδιά αυτά (του χουζουρέματος) δεν αρέσει να ντύνονται, να τρώνε και ξαφνικά να βρίσκονται στο .... σχολικό. Ο γιος μου πχ. θέλει να παίξει έστω και πέντε λεπτά, αφού βέβαια ντυθεί και φάει το πρωινό του. Αφού έχεις ένα παιδάκι, μπορείς να παρατηρήσεις πώς του αρέσεις να λειτουργεί το πρωί, γιατί είναι σημαντικό να ξεκινάμε τη μέρα μας, όπως θέλουμε!

Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Ευχαριστώ Kyra! Ναι, και εγώ για 1 ώρα νωρίτερα σκεφτόμουν...Για αρχή όπως λες και μετά βλέπουμε.Μόνο που εάν πρέπει να είναι στο σχολείο 8 με 9 θα πρέπει να ξυπνάμε νωρίιιιιιις....

CGeop2.png

c8Z1p1.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. και εγω την κορη μου την ξυπναω 35-40 λεπτα νωριτερα.θα πιει γαλα, θα πλυθουμε θα ντυθουμε, θα χαζεχουμε και λιγο στην τηλεοραση και βοουυρρρρ για το σχολικο!

βεβαια εχει να κανει και με το παιδι.εγω με το που θα μπω στο δωματιο εχει σηκωθει στο λεπτο! παντως οσες φορες την εχω ξυπνησει πολυ νωριτερα εχουμε αντιθετα αποτελεσματα....θυμαται οτι δεν θελει να παει στο σχολειο και οτι ισως ειναι καλυτερα να κατσει μαζι μου και αλλα τετοια.οποτε οσο λιγοτερη ωρα μενει σπιτι το πρωι τοσο λιγοτερα δραματα εχουμε στη συνεχεια!:P

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω 2 αλλά ορίστε οι χρόνοι μας.

6.30 ξυπνάω εγώ... ψήνω τοστάκια για να τα πάρουν μαζί ( τα τρώνε μαζί με ότι άλλο έχουν στον παιδικό για πρωινό κατά τις 9). Γεμίζω τα παγουρίνο τους. Τα υπόλοιπα πράγματα στις τσάντες τους είναι ετοιμα από το βράδυ.

Φτιάχνω και γάλα.

6.40 με 6.45 τα ξυπνάω με χαδάκια, μένουμε 1 με 2 λεπτά αγκαλίτσα και φοράμε τα ρούχα που επίσης τους έχω επιλέξει από το βράδυ.

6.50 με 6.55 κάθονται και πίνουν το γάλα τους (με τηλέοραση).

Εν το μεταξύ ετοιμάζομαι εγώ (τα ρούχα τα έχω επιλέξει από το βράδυ).

7.10 κάνουμε τσισάκια και πλένουμε δοντάκια

7.12 θα κατέβουμε να περιμένουμε το σχολικό. σπάνια μας περιμένει αυτό.

Τα δικά μου είναι 5 και 3 ετών. Οπότε θεωρώ ότι 30 λεπτά φτάνουν και περισσεύουν.

Ηλίας 5/7/2007

Νικόλας 3/4/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα και 15 λεπτά και πάλι στο τσακ προλαβαίνει...

 

(εκτός από "τσισάκια" έχουμε και " κακάκια" το πρωί και αυτό παίρνει περισσότερη ώρα. Το προτιμώ όμως από το να το ....πιάσουν στο σχολείο)

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα και 15 λεπτά και πάλι στο τσακ προλαβαίνει...

 

(εκτός από "τσισάκια" έχουμε και " κακάκια" το πρωί και αυτό παίρνει περισσότερη ώρα. Το προτιμώ όμως από το να το ....πιάσουν στο σχολείο)

 

Και εγω τους ξυπναω για να κανουν κακα στο σπιτι. Ξυπνανε 7και10 με το ζορι και φευγουν 8:20. Θα μπορουσαν να ξυπνανε λιγο αργοτερα αλλα πρεπει να τους ντυσω πριν φυγω εγω 8παρα5. Ντινονται και πινουν το γαλα τους στην τηλεοραση

Link to comment
Share on other sites

Τα ξυπνάω 40 λεπτά νωρίτερα.Τους έχω έτοιμο το πρωινό.Τρώνε σε 15' περίπου και μετά έχουμε πλύσιμο,δόντια και ντύσιμο(ρούχα διαλεγμένα αποβραδύς).Δε βλέπουνε τηλεόραση όμως γιατί αλλιώς δε θα μας φτάνανε ούτε 2 ώρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα καταρρίψαμε κάθε ρεκόρ! Σε 12 λεπτά είχαμε ετοιμαστει και οι δύο.... γιατί δεν άκουσα το ξυπνητήρι :cool: Εννοείται ότι τρώγαμε κέικ στο αυτοκίνητο...

 

Kai ... τουαλέτα;

Είσαι ήρωας

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...