Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικός με πισίνα..θα πηγαίνατε?


Recommended Posts

Εχουμε στην περιοχή μας (μένουμε εξωτερικό) έναν πολύ καλό παιδικό. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι μια φορά την εβδομάδα κάνουν όλα τα τμήματα μπάνιο στην πισίνα τους (50-70 πόντους βάθος). Θεωρείται κυριλέ (να το πώ έτσι) παιδικός αλλά βρε κορίτσια με ανησυχεί πολύ το θέμα της πισίνας. Πόσα παιδιά θα είναι και πόσα άτομα θα τα προσέχουν? Εντάξει δεν είναι βαθεια και από μεγεθος είναι όσο οι παιδικές των ξενοδοχείων (δε τη λες και μικρή).

 

Εχω αγχωθεί πολύ. Μπορεί φυσικά να πάρει απαλλαγή από το μάθημα αλλά για μια μέρα θα πρέπει να μένει σπίτι. Δεν υπάρχει λόγος τότε να πληρώνουμε φουλ... Τί θα κάνατε? Στην Ελλάδα έχει παιδικούς με πισίνα? Πάει καμία μαμά το παιδάκι της? Η μικρή μου θα είναι 2.5 το Σεπτέμβρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εκτός από το θέμα της ασφάλειας (που είναι πολύ σημαντικό, καθώς παιδί μπορεί να πνιγεί σε 1 ίντσα νερό, δηλαδή σε 3 πόντους) εμένα με ανησυχεί γενικά στις πισίνες το θέμα της καθαριότητας.

Μιλάμε για πιτσιρίκια. Ένα να κατουρήσει μέσα....μέχρι να το πάρουν χαμπάρι.....

 

Προσωπικά θα το σκεφτόμουν πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το σκέφτομαι πολύ...πααααρα πολύ θα έλεγα. Εχω και μια φίλη Ιταλίδα που θα το στείλει εκεί χωρίς δεύτερη σκέψη, το θεώρησε μάλιστα ατού το να έχει πισίνα....γι αυτό το ξανασκέφτομαι, μήπως είμαι υπερβολική. Να πώ ότι υπάρχει και λίστα αναμονής...έχει πολλά παιδιά. Καλά οι υπόλοιποι δεν φοβούνται, αναρωτιέμαι...

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι βλέπω στο πρώτο σου ποστ, δεν τους έχεις ρωτήσει τι κανόνες ασφαλείας τηρούν. Γιατί δεν ξεκινάς από αυτό και να σχηματίσεις μετά άποψη; Το να φοβάσαι έτσι στον αέρα δεν σου προσφέρει κάτι...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ τη στιγμή που έχεις απορίες όπως το πως καθαρίζεται το νερό ή το πόσο ενήλικες συνοδεύουν τα παιδιά στο νερό κ.λπ. γιατί δεν πηγαίνεις στον παιδικό να ενημερωθείς αναλυτικά?

Και η μικρή μου 2,5 πήγε παιδικό και πολύ θα ήθελα να είχε πισίνα. Στην Ελλάδα φυσικά και υπάρχουν τέτοιοι. Φέτος πήγαμε baby swimming και φυσικά έμπαινα και εγώ μαζί της. Αλλά το νερό ήταν στο 1.20, προφανώς δεν πατώνει. Αν όπως λες το νερό είναι 70 πόντοι το παιδί σου πατώνει...

Εγώ θα το έψαχνα παραπάνω και δεν θα άφηνα να βγουν πρώτα οι φόβοι, αλλά θα έβαζα μπροστά τη λογική.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε από κοντά και είδαμε όλους τους χώρους και την πισίνα φυσικά. Αλλά δεν ήξερα τί ακριβώς να ρωτήσω....(ντροπή...). Θα ξαναπάμε βέβαια, αλλά με έπιασαν απροετοίμαστη στο ότι τα κατεβάζουν όλα μαζί. Πόσα παιδιά πρέπει να είναι ανα άτομο? Και επίσης ποιός τρόπος καθαρισμού του νερού είναι καλύτερος ξέρετε? να πάω πιο προετοιμασμένη..

Δεν ξέρω καθόλου πώς πρέπει να λειτουργεί μια πισίνα σε παιδικό/σχολείο....αν ξέρει καμια μανούλα ας με διαφωτίσει!!!

Link to comment
Share on other sites

ρωτα τους, εκφρασου ελευθερα, ο,τι φοβο εχεις η ενδοιασμο να δεις τι θα σου πουν, εφοσον τηρουνται καποιοι κανονες ασφαλειας, καθαριοτητας κλπ αν εισαι σε πολιτισμενο μερος σαφως θα υπαρχουν, εγω το βρισκω μονον θετικο

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι διαφορετικο να εχει ενα δημοτικο πισινα και αλλο ενας παιδικος σταθμος. Εδω στον δημο μας εχει 2 σχολεια με πισινα (2,5χρονων μεχρι 11?). Επισεις στις καλοκαιρινες δραστηριοτητες εχει προγραμμα για παιδια μεγαλυτερα των 4ετων. Ειναι ενας ενηλικας ανα 6 παιδια.

Φανταζομαι οτι στα μικροτερα θα ειναι πιο λιγα παιδακια αν ενηλικα αλλα ενα προς ενα χλωμο...

 

Σχετικα με το βαθος τωρα η δημοτικη πισινα εχει μια μεχρι 30-40 ποντους και μια γυρω στο μετρο. Εδω το κολυμβητηριο ειναι υποχρεωτικο στο δημοτικο αλλα για καποιο λογο τις πρωτες ταξεις δεν τις πανε στο κολυμβητιριο του δημου (που ειναι στην μεση της διαδρομης) αλλα σε ενα απο τα σχολεια.

 

Τωρα για την καθαριοτηταφανταζομαι οτι θα υπαρχουν καποιοι κανονες. Εκτως ομως απο τα μωρα που θα κανουν πιπι θελω να πιστευω οτι και οι ενηλικες επιτηρητες θα μπαινουν μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κάνουν πιπί τα μωρά στην πισίνα; Υπάρχουν μαγιώ- πάνες και συγκρατούν τα τσίσα. Τώρα 2,5 χρονών παιδί δε νομίζω πως θα τα κάνει στην πισίνα. Και δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος εξάπλωσης μικροβίων...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως ο δικος μου σημερα στους 75ποντους δεν ηταν καθολου ανετος. Βεβαια ειναι κοντουλης και δεν εχει συνηθισει ακομη

 

ravT οι πανες αυτες δεν ειναι τοσο αδιαβροχες και ειναι περισσοτερο για τα κακακια αλλα τα πιπι των μικρων δεν θα ειναι προβλημα

Link to comment
Share on other sites

εγω δε θα πηγαινα σε παιδικο με πισινα το παιδι μου οπου δε θα μπορουσα να ειμαι παρουσα... εχω ακουσει 2 περιστατικα σε διαφορετικα μερη οπου γονεις ετρεξαν και εβγαλαν τα παιδια τους απο τη πισινα μισοπνιγμενα. και μιλαμε για παιδια μεγαλυτερα απο 2μισι, 4 και 6. τωρα που παει η μεγαλη μου κολυμβηση παει με το μπαμπα της, εχει αναλαβει την ασφαλεια και τη συνοδεια της και την εχει απο κοντα συνεχεια.(δεν επιτρεπεται να μπει γονιος στο νερο)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

mmdad κάνεις λάθος, έχει η κόρη μου πάνα τέτοια (εννοώ μαγιώ και όχι τύπου pampers) και κρατάει πολύ υγρό. Μόλις βγαίναμε απ την πισίνα, μπαίναμε στο ντουζ και μόλις έβγαζα το βρακάκι ήταν 10 κιλά. Δεν του φαίνεται αλλά κρατάει.

Εγώ μιλάω με τη λογική. Η κόρη μου είναι 100εκ. αφαίρεσε 20π το κεφάλι, 80 άρα σε 75αρα πατώνει. Δε λέω πως είναι ασφαλές, λέω πως πρέπει να εξετάσει πρώτα τις συνθήκες και έπειτα να αποφασίσει αν το θεωρεί ασφαλές ή όχι

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγω προσωπικά δε θα εμπιστευομουν το παιδι μου να παει για μπάνιο σε πισίνα με άλλους,πόσο μάλλον με ολοκληρη τάξη που έχει τόσα παιδια!!!!!!!!

1 δευτερολεπτο να ξεφυγει απο την προσοχη....

Μπορεί να ακουγεται υπερβολικό αλλά νιωθω τρομερη ανασφάλεια.

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν εδώ υπάρχουν Παιδικοί Σταθμοί με Πισίνα, πάντως αυτό που ξέρω είναι ότι πολλοί Π.Σ. συνεργάζονται με Κολυμβητήρια και Αθλητικούς Συλλόγους. Στον πρώτο Π.Σ. που πηγαίναμε π.χ., προσφερόταν στα παιδιά από 2,5 ετών η δυνατότητα να πηγαίνουν 1x την εβδομάδα σε κανονική πισίνα, γνωστού Συλλόγου. Την επόμενη χρονιά που τελείωσαν τα έργα και άνοιξε για το κοινό, τα πήγαιναν στο ΟΑΚΑ, στην κανονική μεγάλη πισίνα. Φυσικά και τρέμαμε όλοι οι γονείς, από την άλλη, όταν είναι 2 έμπειρα άτομα με μια μικρή ομάδα παιδιών μέσα στο νερό και 1 έξω και τα παιδιά φοράνε τα ειδικά σωσίβια με τις πλάκες φελιζόλ και κρατάνε το "μακαρόνι" ή σανίδα, θεωρώ πως είναι ασφαλή. Εξ’ άλλου δεν τα πετάνε μέσα και τα βάζουν να κολυμπήσουν, ξεκινάνε με ασκήσεις στην άκρη, όπου μαθαίνουν να κουνάνε τα πόδια, να κάνουν μπουρμπουλήθρες (για να μη φοβούνται το νερό στο πρόσωπο; ασκήσεις αναπνοής; ) κλπ. Επίσης να διευκρινίσω ότι δεν ήταν οι κοπέλες του παιδ. σταθμού, αλλά εκπαιδευτές του Αθλητικού Συλλόγου που τα αναλάμβαναν.

 

Όσο για τον καθαρισμό, και το ΟΑΚΑ αλλά και ένα πιο μικρό Κολυμβητήριο που πήγαμε αργότερα, χρησιμοποιούσαν όζον (Ο3), το οποίο καθαρίζει αποτελεσματικά χωρίς να επιβαρύνει με χημικά.

Τώρα μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα, πάντως έτσι ήταν την εποχή που πηγαίναμε εμείς (από το 2004 έως το 2009).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σας αναφέρω 2 περιστατικά πραγματικά.

 

1) Ήμουν γύρω στα 3. Με έκανε η μαμά μουθ "μπάνιο" στη θάλασσα σε νερό μέχρι τον αστράγαλο (10 πόντους; 15; Άντε 20 το πάααρα πολύ). Με είχε σε σωσίβιο (από τα παλιά που ήταν απλά μια κουλούρα). Άκουσε το όνομα της, και γύρισε να δει ποιός τη φώναζε. Δεν φώναζαν αυτή, και μετά από δευτερόλεπτα γύρισε το κεφάλι της μπροστά σε μένα. Αλλά εγώ...πουθενά.... Είχα φύγει από το σωσίβιο και ήμουν στον πάτο (ναι, στα 10 εκατοστά)....Με έπιασε από το πόδι και με γύρισε ανάποδα....Δεν έπαθα τίποτα.... Ήμουν μία και μία ήταν και η μαμά που με πρόσεχε.....

 

2) Πιτσιρίκι που το είχα στο σχολείο. 5 χρονών. Πάει με τους γονείς του στο εξοχικό τους. Είχαν πισίνα εκεί την οποία ακόαμ δεν είχαν γεμίσει με νερό και είχε μόνο κάτι νερά από βροχή (λιμνούλες). Πάει η μαμά μέσα στην κουζίνα να πάρει το κινητό της. Βγαίνει αμέσως έξω και...το παιδί πουθενά.... Το παιδί είχε κατέβει στην πισίνα για να πάιξει, πάτησε σε κάτι γλίτσες, γλίστρισε, έπεσε με το κεφάλι στη "λμνούλα" (3 δάχτυλα ήταν το νερό). Προσπάθησε, ξαναπροσπάθησε να σηκωθεί και δεν τα κατάφερε. μπήκε νερό στο στόμα και στη μύτη και ήταν μισοπεθαμένο. Άρχισε η μαμά να τσιρίζει και την άκουσε ο γείτονας που συμπτωματικά ήταν στο σπίτι του. Πήδηξε το φράκτη και πήγε στο παιδί. Του έκανε μαλάξεις κλπ και το παιδί σώθηκε.....

 

Ένα παιδί πνίγεται σε 1 ίντσα νερό (3 εκατοστά). Προσωπικά (και είναι προσωπική μου άποψη) δεν υπάρχει περίπτωση να άφηνα το παιδί μου σε πισίνα όπου δεν θα είχε το 100% της προσοχής κάποιου (αναλογία παιδιών, προσωπικού 1:1)

Link to comment
Share on other sites

Ένα παιδί πνίγεται σε 1 ίντσα νερό (3 εκατοστά). Προσωπικά (και είναι προσωπική μου άποψη) δεν υπάρχει περίπτωση να άφηνα το παιδί μου σε πισίνα όπου δεν θα είχε το 100% της προσοχής κάποιου (αναλογία παιδιών, προσωπικού 1:1)[/QUOTE]

 

 

μη σου πω 1:5 !!!!!!!

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

ο παιδικός σταθμός που πηγαίνει ο γιος μου, κάθε Ιούνιο-Ιούλιο πηγαίνει όσα παιδάκια θέλουν (αρκεί να έχουν βγάλει την πάνα) σε κολυμβητήριο, 2 φορές τη βδομάδα. εννοείται ότι τα παιδιά βρίσκονται υπό την επίβλεψη έμπειρου προσωπικού και τηρούνται όλοι οι κανόνες ασφαλείας.

νομίζω ότι περισσότερα παιδάκια έχουν πνιγεί στη θάλασσα παρά σε κολυμβητήρια. ας μην είμαστε υπερβολικές.

Link to comment
Share on other sites

Ένα παιδί πνίγεται σε 1 ίντσα νερό (3 εκατοστά).

 

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο.

ΌΜΩΣ, τα άλλα δύο περιστατικά δεν μπορούν να "ταιριάξουν" εδώ.

Στην 1. περίπτωση "έφυγες" κάτω από το σωσίβιο. Στα κολυμβητήρια φοράνε ειδικό σωσίβιο σε μορφή ζώνης που δένει σφικτά στη μέση του παιδιού, με ειδικό κλιπ που δεν ανοίγει εύκολα. Πάνω σε αυτή τη ζώνη είναι στερεωμένες φέτες σκληρού φελιζόλ (έχουν εγκοπές που περνάνε μέσα από τη ζώνη), που ανεβάζουν το παιδί από τη μέση, αφήνοντάς του τα χέρια ελεύθερα. Είναι ό,τι πιο ασφαλές υπάρχει. Τέτοια ζώνη χρησιμοποιούσαμε και στην παραλία. Ο γιος μου παρ’ ότι είναι πολύ αδύνατος δεν κινδύνεψε ποτέ να του φύγει.

(Επιτρέψτε μου ένα μικρό Ο.Τ.: τα σωσίβια που έχουν δύο τρύπες για να περνάνε τα πόδια μπορεί να γίνουν πολύ επικύνδυνα σε περίπτωση που το παιδί αναποδογυρίσει...)

 

Στη 2. περίπτωση μιλάμε για ατύχημα με χτύπημα. Το παιδί δεν μπορούσε να σηκωθεί αρχικά γιατί χτύπησε στο κεφάλι. Στο κολυμβητήριο, αν υπάρχει αυτός ο κίνδυνος, τότε υπάρχει όσο τα παιδιά είναι έξω από την πισίνα, στη διαδρομή από και προς τα αποδυτήρια. Θέλω να πιστεύω πως με 3 εκπαιδευτές + το προσωπικό του παιδικού σταθμού, ακόμα και ένα γλύστρημα θα το καταλάβουν εγκαίρως (άσε που απαορεύεται να τρέχουν).

Μέσα στην πισίνα δεν υπάρχει (από όσο έχω δει) κίνδυνος γιατί τα παιδιά είτε είναι κατά μήκος του τοιχώματος στη σειρά οπότε τα βλέπουν και οι μέσα και ο έξω, είτε κολυμπάνε από τη μία άκρη στην άλλη, πάντα με βοηθητικό μέσο στις μικρές ηλικίες ("μακαρόνι" ή σανίδα πέραν του σωσιβίου), όπου το ένα ακολουθεί σε λογική απόσταση το άλλο, και πάλι οι εκπαιδευτές τα βλέπουν όλα. Στο τέλος, αυτό που περιμένουν όλα με ανυπομονησία είναι να κάνουν βουτιά από το βατήρα. Και εκεί τα βάζουν στη σειρά, κάνει το καθένα τη βουτιά του και όταν απομακρυνθεί προς τη σκάλα για να βγει, τότε κάνει το επόμενο.

 

Ο γιος μου τώρα είναι 10 χρονών. Έχουμε αλλάξει 2 παιδ. σταθμούς, 2 Δημ. Σχολεία και 6-7 εξωσχολικές δραστηριότητες. Επίσης συζητάω με γονείς στη δουλειά μου, όπου από τα 180 άτομα, με +/- 20 γονείς μιλάμε πιο εντατικά. Ο "κύκλος" όλων αυτών των γονέων είναι πολύ μεγάλος και τα κακά νέα μαθαίνονται πάντα πρώτα. Προσωπικά, δεν έχω ακούσει ποτέ για κανένα επικύνδυνο περιστατικό σε κολυμβητήριο.

Αντίθετα, τα πράγματα γίνονται επικύνδυνα στις πιο μεγάλες ηλικίες, όταν τρέχουν και βουτάνε απορόσεχτα, όταν κάνουν "πατητές", διαγωνισμούς κρατήματος αναπνοής και ό,τι άλλη τρέλα τους έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Στη 2. περίπτωση μιλάμε για ατύχημα με χτύπημα. Το παιδί δεν μπορούσε να σηκωθεί αρχικά γιατί χτύπησε στο κεφάλι.

 

Διευκρίνηση.... Το παιδί ΔΕΝ χτύπησε! Έπεσε, δεν μπορούσε να σηκωθεί γιατί γλιστρούσε και "έπινε" το νερό που είχε συγκεντρωθεί στον πάτο της πισίνας... Το νερό ήταν στα 2 άντε 3 δάχτυλα και όχι σε όλη την επιφάνεια της πισίνας.

 

Άποψη μου (και ξανατονίζω το μου ) επειδή έχω εμπειρία λόγω δουλειάς με τα παιδιά, το πότε σου ξεφεύγει ένα παιδί 3 χρονών είναι απίστευτο! Όλη σου την προσοχή εκεί να την έχεις, πάλι θα σου ξεφύγει! Και άντε να ξεφεύγει στην αυλή του σχολείου ή στην τάξη (όπως σε μας), δεν έγινε και πολύ μεγάλο κακό...Αλλά να σου ξεφύγει μέσα στην πισίνα είναι πολλές περισσότερες οι πιθανότητες για μεγάλο κακό!

Προσωπικά αν δεν ήμουν εγώ (ή ο άντρας μου) μαζί με το παιδί μου μέσα στην πισίνα ή έστω δίπλα σε αυτή, δεν υπήρχε περίπτωση να πάει σε τέτοιο ΠΣ.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με το emmaki! Κουνελίτσα όπως λένε και οι Αμερικάνοι better safe than sorry! Γιατί να καρδιοχτυπάς κάθε φορά που έχουν πισίνα; Κάθε λεπτό όλοι μας μπορεί να πάθουμε κάποιο ατύχημα αλλά δεν προκαλούμε και την τύχη μας...Γι'αυτό φοράμε ζώνη κτλ...Το ίδιο και με τα παιδάκια...Ένα παιδάκι 2,5 χρονών δεν είναι ικανό να προστατέψει τον εαυτό του, και τον ρόλο αυτό τον έχουν η μαμά και ο μπαμπάς...Και σου λέω εγώ, τρελό σενάριο βέβαια αλλά όλα παίζουν, αν πάθουν ατύχημα (κούφια η ώρα που το ακούει) ταυτόχρονα το παιδί σου με ένα άλλο παιδάκι, ποιο θα πρωτοπροσέξει ο ενήλικας επόπτης;Ε;Το ρισκάρεις;

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε στην περιοχή μας (μένουμε εξωτερικό) έναν πολύ καλό παιδικό. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι μια φορά την εβδομάδα κάνουν όλα τα τμήματα μπάνιο στην πισίνα τους (50-70 πόντους βάθος). Θεωρείται κυριλέ (να το πώ έτσι) παιδικός αλλά βρε κορίτσια με ανησυχεί πολύ το θέμα της πισίνας. Πόσα παιδιά θα είναι και πόσα άτομα θα τα προσέχουν? Εντάξει δεν είναι βαθεια και από μεγεθος είναι όσο οι παιδικές των ξενοδοχείων (δε τη λες και μικρή).

 

Εχω αγχωθεί πολύ. Μπορεί φυσικά να πάρει απαλλαγή από το μάθημα αλλά για μια μέρα θα πρέπει να μένει σπίτι. Δεν υπάρχει λόγος τότε να πληρώνουμε φουλ... Τί θα κάνατε? Στην Ελλάδα έχει παιδικούς με πισίνα? Πάει καμία μαμά το παιδάκι της? Η μικρή μου θα είναι 2.5 το Σεπτέμβρη.

 

Είχα πάει εγώ την κόρη μου σε παιδικό με πισίνα, αφού έκλεισε τα 3. Δεν ανησυχούσα για το θέμα της ασφάλειας (φορούσαν ειδικό σωσίβιο, υπηρχαν κοπέλες-ναυαγοσώστριες που τα πρόσεχαν, έμπαιναν μέσα με συγκεκριμένη σειρά και έκαναν συγκεκριμένες δραστηριότητες κτλ)... Πιο πολύ ανησυχούσα για καμιά ουρολοίμωξη, μύκητες κτλ. Τελικά όλα καλά όμως.

 

Τα περιστατικά που αναφέρετε δεν είναι σε οργανωμένους παιδικούς σταθμούς. Στη θάλασσα, στην πισίνα του ξενοδοχείου κτλ εύκολα γίνονται ατυχήματα, κυρίως λόγω της αμέλειας των γονιών και ελλιπούς εξοπλισμού (μπρατσάκια, σωστό σωσίβιο κτλ).

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Πισίνα σπιτιού ΧΩΡΙΣ νερό παρά με υπολλείμματα βροχής!!!!!!!!!!!!!!

 

Σύμφωνοι, αλλά και πάλι, όσο τραυματική εμπειρία είναι, δεν έχει σχέση με παιδ. σταθμό ή/και κολυμβητήριο. Άλλο να γλυστρήσει ένα παιδί που παίζει έξω μόνο του, να παγιδευτεί και να κινδυνέψει και άλλο να είναι μια ομάδα παιδιών σε οργανωμένο, κλειστό και υπό διαρκή επίβλεψη χώρο.

Να γλυστρήσει μπορεί κανείς και στη μπανιέρα του!

Στο κολυμβητήριο φοράνε το σωσίβιο με το που βγαίνουν από τα αποδυτήρια και πάνε όλα μαζί, χωρίς να τρέχουν, στην πισίνα. Κάθονται πρώτα στην άκρη και βουτάνε τα ποδαράκια τους. Μετά τα βάζουν οι εκπαιδευτές μέσα. Έτσι τουλάχιστον το βίωσα σε δύο διαφορετικά κολυμβητήρια και συλλόγους.

 

Καταλαβαίνω απόλυτα την όποια ανησυχία, δεν έχω κανένα όφελος από πισίνες κλπ, δεν μπορώ να αναλάβω την ευθύνη για την απόφαση κανενός άλλου, αλλά μην μπλέκουμε πράγματα τα οποία δεν συγκρίνονται μεταξύ τους.

Αν η ενδιαφερόμενη μαμά δεν μάθει λεπτομέρειες όπως:

- ποιοί (και με τι πιστοποίηση/εκπαίδευση) θα εκπαιδεύουν τα παιδιά

- πόσοι εκπαιδευτές θα είναι μέσα και πόσοι έξω από το νερό

- πόσα παιδιά θα είναι ταυτόχρονα εκεί (στην ομάδα του παιδιού, αλλά και αν θα είναι και άλλα παιδιά/ομάδες/τάξεις)

- τι χρησιμοποιούν για τον καθαρισμό της πισίνας

- αν υπάρχει ναυαγωσώστης, (σοβαρό) φαρμακείο και εξοπλισμός Α' Βοηθειών

- και ίσως το ποιο σημαντικό : τι κάνουν με τα παιδιά που έχουν νεύρα ή κακή διάθεση και δεν συνεργάζονται. Αν τα βγάζουν έξω, ποιος τα προσέχει;

δεν θα μπορέσει να έχει ολοκληρωμένη άποψη.

 

Αυτά θα ρωτούσα εγώ κι από κι και πέρα θα αποφάσιζα. Επίσης αν τελικά το έστελνα, θα προσπαθούσα να πάω μια μέρα (κρυφά από το παιδί) να δω πως είναι και τι κάνουν (όπως κι έκανα).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...