Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψαχνω παιδικο σταθμο. Τι να κοιτάξω; Πως περνάει η μέρα; Τι θα αντιμετωπίσω;


Recommended Posts

Δεν θέλω να μου κρατήσουν άλλο το παιδι οι παππούδες και ψάχνω παιδικό. Δεν έχω γνωστές μου μαμάδες και δεν ξέρω τι να ψάξω. Τι να ρωτήσω και τι να κοιτάξω όταν πάω. Επίσης έχω βασικές απορίες. Τα ταΐζουν; Πόσες φορές; Τι τα ταΐζουν; Επιμένουν; Αν δεν φάει; Ο μικρός μου είναι 17 μηνών τώρα. Τον Σεπτέμβρη που θα πάμε θα είναι 21. Δεν τρώει ακόμα μόνος του. Και έχει λίγα δόντια οπότε αλεθω το κρέας. Κάνουν τέτοια πράγματα; Αν κάνει κακά του και λερωθεί; Τον πλένουν; Επίσης κοιμάται μόνος του αλλα για να αποκοιμηθει είμαι δίπλα του. Θα το κόψει αυτο αλλα δεν ξέρω πως θα πάει ως σεπτεβρη. Ακόμα δεν έχει μάθει ότι είμαι κουρασμένος ας κοιμηθώ. Εκει τι κάνουν; Τα βάζουν για ύπνο; Αν δεν κοιμάται επιμένουν; Η θα είναι ξύπνημα τόσες ώρες; Ουφ.... Μακάρι να ήμουν εισοδηματίας να τον μεγάλωνα εγω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν θέλω να μου κρατήσουν άλλο το παιδι οι παππούδες και ψάχνω παιδικό. Δεν έχω γνωστές μου μαμάδες και δεν ξέρω τι να ψάξω. Τι να ρωτήσω και τι να κοιτάξω όταν πάω. Επίσης έχω βασικές απορίες. Τα ταΐζουν; Πόσες φορές; Τι τα ταΐζουν; Επιμένουν; Αν δεν φάει; Ο μικρός μου είναι 17 μηνών τώρα. Τον Σεπτέμβρη που θα πάμε θα είναι 21. Δεν τρώει ακόμα μόνος του. Και έχει λίγα δόντια οπότε αλεθω το κρέας. Κάνουν τέτοια πράγματα; Αν κάνει κακά του και λερωθεί; Τον πλένουν; Επίσης κοιμάται μόνος του αλλα για να απολογηθούν είμαι δίπλα του. Θα το κόψη αυτο αλλα δεν ξέρω πως θα πάει ως σεπτεβρη. Ακόμα δεν έχει μάθει ότι είμαι κουρασμένος ας κοιμηθώ. Εκει τι κάνουν; Τα βάζουν για ύπνο; Αν δεν κοιμάται επιμένουν; Η θα είναι ξύπνημα τόσες ώρες; Ουφ.... Μακάρι να ήμουν εισοδηματίας να τον μεγάλωνε εγω....

καταρχήν θα πρέπει να ρωτήσεις αν δέχονται παιδάκι 21 μηνών γιατί κάποιοι παίρνουν από 2 ετών και πάνω. να ρωτήσεις πόσα παιδάκια είναι στο τμήμα. πού τα κοιμίζουν (σε κρεββατάκια ή σε στρωματάκια στο πάτωμα). συνήθως τα ταίζουν 2 φορές (πρωινό και μεσημεριανό) και το προγραμμα του φαγητού το παίρνεις στην αρχή του μήνα.

να ρωτήσεις πόσες και ποιές μέρες κλείνει ο παιδικός.

να δεις πού βγαίνουν για διάλειμμα (εξωτερικοί χώροι), πού τρώνε (τσέκαρε και την καθαριότητα των χώρων και της κουζίνας).

το βασικό όμως είναι να νιώσεις ότι το παιδί σου θα παίρνει αγάπη από τους ανθρώπους εκεί.

όσο για την προσαρμογή του παιδιού στον ύπνο και στο τάισμα, θα δεις ότι θα κάνει πράγματα που στο σπίτι τα κάνει αλλιώς. κι εμένα ο γιος μου θέλει κάποιον να κοιμάται μαζί του, αλλά στο σχολείο όταν νυστάζει πάει μόνος του και κοιμάται. και τρώει και φαγητά που στο σπίτι δεν τα θέλει (παρασύρονται από άλλα παιδάκια).

επίσης τσέκαρε αν έχουν άδεια λειτουργίας κι αν οι παιδαγωγοί έχουν πτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να μου κρατήσουν άλλο το παιδι οι παππούδες και ψάχνω παιδικό. Δεν έχω γνωστές μου μαμάδες και δεν ξέρω τι να ψάξω. Τι να ρωτήσω και τι να κοιτάξω όταν πάω. Επίσης έχω βασικές απορίες. Τα ταΐζουν; Πόσες φορές; Τι τα ταΐζουν; Επιμένουν; Αν δεν φάει; Ο μικρός μου είναι 17 μηνών τώρα. Τον Σεπτέμβρη που θα πάμε θα είναι 21. Δεν τρώει ακόμα μόνος του. Και έχει λίγα δόντια οπότε αλεθω το κρέας. Κάνουν τέτοια πράγματα; Αν κάνει κακά του και λερωθεί; Τον πλένουν; Επίσης κοιμάται μόνος του αλλα για να αποκοιμηθει είμαι δίπλα του. Θα το κόψει αυτο αλλα δεν ξέρω πως θα πάει ως σεπτεβρη. Ακόμα δεν έχει μάθει ότι είμαι κουρασμένος ας κοιμηθώ. Εκει τι κάνουν; Τα βάζουν για ύπνο; Αν δεν κοιμάται επιμένουν; Η θα είναι ξύπνημα τόσες ώρες; Ουφ.... Μακάρι να ήμουν εισοδηματίας να τον μεγάλωνα εγω....

 

καλησπερα!

να σου ζησει το μωρακι σου καταρχην και χρονια μας πολλα!!!!

ο γιος μου 2 1/2 χρονων τωρα εχει παει και σε ιδιωτικο σταθμο και στο δημοσιο.

οσο αφορα το φαγητο εννοειται το αλεθουν αφου δεν μπορει να φαει αλλιως αλλα και ουτως η αλλως θα σε ρωτησουν τι κανεις εσυ, αν του δινεις αυγο, ψαρι, πως το κοιμιζεις.. αν το πας σε ιδιωτικο, το πλενουν μετα τα κακακια του , θα σου ζητησουν και πετσετουλα...

να ξερεις τα μωρα ειναι μικρα και μαθαινουν ευκολα, σιγουρα εχει κοιμηθει κι αλλιως το μωραξκι σου, πχ στο καροτσι ενω πατε βολτα , κουρασμενο στην κουνια, στο λεοφωρειο στο αυτοκινητο, παλι θα σε ρωτησουν πως το κοιμιζεις , τα μωρα δεν τα αφηνουν μονα τους, τα βαζουν συνηθως στο κουνακι και τους χαιδευουν την πλατουλα, θυμαμαι ο γιος μου απο μωρο λατρευε τα μωρακια / παιδακια και χτυπιοτανε γιατι δεν ηθελε νακοιμηθει καινομιζανε οι κοπελες κατι εχει αλλα κοιμοτανε στο σπιτι. μπορει αν σου αλλαξει το προγραμμα τοπυ , μην ανησυχησεις, μπορει να κοιμαται ολο το απογευμα στο σπιτι. μην ανησυχησεις θα ειναι στην αρχη.

καλο θα ειναι να συζητας με καποιον οτι σε απασχολει την υπευθυνη του τμηματος , την διευθυντρια κτλ... ομικρος μου αρρωσταινε συνεχεια στον ιδιοωτικο τα δεχοναται τα παιδακια και αρρωστα, οποτε οπως το πας εσυ το πηγαινουν κι αλλε αμμαδες , αρα θα ειναι συνεχεια αρρωστο στην αρχη, μην ανησυχησεις παλι . εμενα μου ανοιγαν συνεχεια οι δασκαλες την κουβεντα για τον γιο μου, εβηξε τοσο, κτλ.. επισης στα μωρα συνηθως οι ιδιωτικοι εχουν ενατετραδιακι σου γραφουν εφαγε τοσο την ταδε ωρα , την αλλη τοσο, τπν αλλαξαμε τοσες φορες ,εκανε κακα τοσες φορες . αλλα και στο δημοσιο εχει πινακακι που σουλεει αν εφαγε και αν εχεις αγωνια για κακακια τις ρωτα τις κοπελες//

επισης οσο αφορα το φαγητο, ποτε δεν πρεπει αν πιεζεις ενα παιδι να φαει! και καλο θα ειναι να μη το πιεζουνε..

μπορεις να ρωτησεις για τι προγραμμα, π, λετε τραγουδακια , τα παιρνετε και αγκαλιτσα, εννονονται τα τμηματα με τα παιδακια, θα πρεπει αν ξερω κατι αλλο εγω και σιγα σιγα ανακαλυπτειις πραγματακια... μπορειςνα μαθαινεις αν εφαγε αλλα μπορεις να ρωτας και πως ειναι το μωρο σου με τα αλλα παιδακια, σιγα σιγα τη συμπεριφορες εχει.. γιατι το σημαντικο κατα τη γνωμη μου ειναι η κοινωνικοποιηση του παιδιου κι οχι αν μια μερα εφαγε λιγο η πολυ. κι αυτα τα ανακαλυπτεις μετα..

στους σταθμους τους δινουν μικρες ποσοτητες αλλα τα ταιζουν συνεχεια. μπορεις να ελεξεις το βαρος του παιδιου σε ενα μηνα και να συζητησεις με τη παιδιατρο σας αν ειναι να δινεις κι αλλο φαγητο.

κι οσο αφορα την αγωνια μας αν το παιδακια μας ειανι καλα στο σταθμο, εμενα ο γιος μου οταν πηγαινε στον ιδιωτικο εφευγε απο την αγκαλια μου να μ,πει στο λεωφορειο , στο δημοπσιο επισης ετρεχε να μπει με τα αλλα παιδακια!οταν σταματησα να τον πηγαινω γιατι εμεινα ανεργη και ηταν μεγαλο διαστημα χωρις σχολειο , αργησε οταν ξαναπηγε να εγκλιματιστει ενμησι μηνα, εκλαιγε καθε μερα και νομιζα οτι κατι του κανανε, τωρα παλι ουτε γυριζει αν μεκοιταξει, χαχα!! να ξερεις πως οταν δεν θελει αν μπει στο σχολειο, αλλα για μεγαλο διαστημα, εκτοπς κι αν ειναι αρρωστουλι οποτε μαλλον θα παραπανιεται τοτε πρεπει αν το ψαξεις// καλο θα ειναι να συζητας ομως οτι και να σε απασχολεο! ελεπιζω να βοηθησα κι οχι να κουρασα!\

να το χαορεσαι το ζοπυζουνι σου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...