Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπάρχει άραγε παιδικός σταθμός στη Θεσ/νικη που να πληρεί τις παρακάτω προυποθέσεις?


Recommended Posts

Μπορεί να χρειαστεί να στείλω την κόρη μου (που είναι 2 ετών και κατι) σε κάποιον παιδικό σταθμό από το Σεπτέμβριο και μετά. Και σκέφτηκα πριν αρχίσω και παίρνω τηλέφωνα και πριν ξεκινήσω τις επισκέψεις σε διάφορους παιδικούς σταθμούς να ρωτήσω πρώτα εδώ στο φόρουμ αν υπάρχει ο παιδικός σταθμός έτσι όπως τον φαντάζομαι εγώ (είμαι πρώτη φορά μαμά και δεν έχω καμία εμπειρία με παιδικούς) ή αν πρέπει να προσγειωθώ στην πραγματικότητα. Λοιπόν τι θα ήθελα ιδανικά να έχει ο παιδικός (η λίστα μου είναι παρακάτω ;) -αν υπάρχει τέτοιος παιδικός σας παρακαλώ να μου τον προτείνετε -αν πάλι πιστεύετε πως ζητάω πολλά και αυτό δεν υπάρχει μπορείτε με ευγενικό τρόπο να με ενημερώσετε :D). Ευχαριστώ πολύ!

 

1) Επίσημη άδεια λειτουργίας (μου είπανε πως υπάρχουν παιδικοί που δεν έχουν :confused: και αγχώθηκα)

2) Ασφαλές κτίριο (όχι πχ μια μεζονέτα που μετατράπηκε σε παιδικό και έχει ένα σωρό σκάλες ή άλλους κινδύνους)

3) Ιδιαίτερα καθαρούς και προσεγμένους χώρους (δεν εννοώ να είναι όλα καινούρια και να αστράφτουν αλλά να είναι και ο κήπος και το κτίριο περιποιημένα κτλ.)

4) Όσο το δυνατόν περισσότερες κοπέλες για τα παιδάκια (μου έχουν πεί πχ πως υπάρχουν παιδικοί που βάζουν 1 κοπέλα ανά 20 δίχρονα ή τρίχρονα και τρόμαξα :shock:. Είχα γνωρίσει και μια κοπέλα που μου είχε πεί πως κοιτούσε μόνη της στον παιδικό 28 παιδάκια κάτω των 5 ετών!)

5) Να μην ανακατεύουν τα μεγαλύτερα με τα μικρότερα παιδάκια (πχ τα δίχρονα με τα τετράχρονα). Αυτό δεν το θέλω και για να αποφύγω αρρώστιες (τα μικρότερα παιδάκια και κολλούν πιο εύκολα και περνάνε συνήθως πιο βαριά διάφορες αρρώστιες σε σχέση με τα μεγαλύτερα) και επίσης μπορεί τα μεγαλύτερα να χτυπήσουν πολύ άσχημα τα μικρότερα :(

6) Να δίνεται μεγάλη έμφαση στην υγιεινή. Στο πως τρώνε τα παιδάκια, πως κάνουν την ανάγκη τους, πως τα καθαρίζουν κτλ.

7) Το προσωπικό να απαρτίζεται απο επαγγελματίες, ενθουσιώδεις, δημιουργικούς, υπεύθυνους, ώριμους, υπομονετικούς και σοβαρούς βρεφονηπιοκόμους & παιδαγωγούς που να προσφέρουν έτσι ένα ευχάριστο πρόγραμμα σε καθημερινή βάση στα παιδάκια.

:cool:Να μην ενθαρρύνετε σε καμία περίπτωση άσχημη συμπεριφορά μεταξύ των παιδιών. Πχ η κόρη μου δεν έχει μάθει ούτε να σμπρώχνει ούτε να χτυπάει άλλα παιδάκια και δεν έχω σκοπό να τα μάθει αυτά σε κάποιον παιδικό. Οπότε αν κάποιο παιδάκι εκδηλώνει τέτοια συμπεριφορά θα ήθελα άμεση επέμβαση της δασκάλας και όχι πχ να αφήσει το παιδάκι που τρώει ξύλο από το πρώτο να τα βγάλει πέρα μόνο του :-(

9) Μεγάλη αυστηρότητα και προσοχή σχετικά με τα άτομα που εισέρχονται και εξέρχονται εν ώρα λειτουργίας του παιδικού, να υπάρχει δηλαδή screening (πχ μην είναι η πόρτα ξεκλείδωτη και μπαίνει μέσα όποιος ενήλικας είτε γονιός είτε άσχετος είτε γείτονας όποια στιγμή θέλει και να βρίσκεται σε άμεση επαφή με τα παιδιά!).

10) Και θα μου άρεσε να είχε και κάμερες ala big brother!

 

Ξανά ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοίτα κανένας παιδικός δεν είναι ακριβώς όπως τον φαντάζεται μία μάνα. Καταλαβαίνω το άγχος σου, κοίτα να καλύπτει τα βασικά που πρέπει. Π.χ. εμένα είναι αυστηρός ως προς το ποιος μπαίνει, ποιος βγαίνει , ποιος παίρνει το παιδί, θεωρώ ότι είναι καθαρός, τους μαθαίνουν άλλωστε για την υγιεινή.Τώρα ας πούμε κάποιες τάξεις είναι στον πάνω όροφο. Σου προτείνω να χαλαρώσεις, το παιδάκι σου θα πάει σχολείο, θα κοινωνικοποιηθεί και όπως σε μία κοινωνία έτσι θα συναντήσει και τους τσαμπουκάδες και τους εξυπνάκηδες κ.λ.π. Θα κάνει φίλους, παρέες με άλλους πιο πολύ με άλλους λιγότερο. Θα έχεις την προσαρμογή , καλές και κακές στιγμές. Εύχομαι καλή επιτυχία;)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα κανένας παιδικός δεν είναι ακριβώς όπως τον φαντάζεται μία μάνα. Καταλαβαίνω το άγχος σου, κοίτα να καλύπτει τα βασικά που πρέπει. Π.χ. εμένα είναι αυστηρός ως προς το ποιος μπαίνει, ποιος βγαίνει , ποιος παίρνει το παιδί, θεωρώ ότι είναι καθαρός, τους μαθαίνουν άλλωστε για την υγιεινή.Τώρα ας πούμε κάποιες τάξεις είναι στον πάνω όροφο. Σου προτείνω να χαλαρώσεις, το παιδάκι σου θα πάει σχολείο, θα κοινωνικοποιηθεί και όπως σε μία κοινωνία έτσι θα συναντήσει και τους τσαμπουκάδες και τους εξυπνάκηδες κ.λ.π. Θα κάνει φίλους, παρέες με άλλους πιο πολύ με άλλους λιγότερο. Θα έχεις την προσαρμογή , καλές και κακές στιγμές. Εύχομαι καλή επιτυχία;)

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Μάλλον πρέπει να χαλαρώσω αλλά είναι λίγο δύσκολο... ξέρεις πως λένε πως αν είσαι γιατρός είσαι δύσκολος ασθενής? Έτσι και εγώ επειδή είμαι εκπαιδευτικός (σε συνδυασμό με το ότι είμαι πρώτη φορά μαμά) και έχω δεί και έχω ακούσει διάφορα και είμαι λίγο υπερπροστατευτική...Ίσως φταίει το ότι με μεγάλωσε και μια υπερπροστατευτική μητέρα :D. Λέω ας ψάξω για το ιδανικό (αν υπάρχει) και μετά βλέπουμε....;)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως που πάμε στο Ντεκρολί στο Ωραιόκαστρο, πιστεύω αν όχι όλα πληρούνε τα περισσότερα.

 

Ψάξε το να το δεις... Όλες οι μαμάδες είμαστε κατευχαριστημένες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα, αν και λίγο καθυστερημένα. Είχα κι εγώ τις ίδιες ανησυχίες όταν πέρυσι έψαχνα παιδικό σταθμό για την 3χρονη κορούλα μου. Ολα αυτά που ζητάς και κάτι παραπάνω βρήκα στον παιδικό που τελικά επιλέξαμε. Είναι ο EUROPEAN BABY COLLEGE δίπλα στο Διαβαλκανικό. Είμαι υπερευχαριστημένη! Βέβαια μην ξεχνάς ότι όλα είναι και λίγο υποκειμενικά. Εγώ έμεινα πολύ ικανοποιημένη πάντως. Ελπίζω να βρεις την άκρη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις προτάσεις, να είστε καλά!

 

Μια απορία. Καταλαβαίνω πως η αντιστοιχία παιδιών ανά κοπέλα μπορεί πχ να είναι 6 παιδάκια ανά κοπέλα (ή 7 ή 8 ανάλογα με τον παιδικό). Αλλά ταυτόχρονα σε ένα τμήμα μπορεί να είναι και 20 και 25 παιδάκια. Πχ 25 δίχρονα και 4 κοπέλες σε μια αίθουσα (ένα τμήμα δηλαδή).

 

Δεν είναι πολλά παιδάκια για ένα τμήμα αυτά? (Και φυσικά αυτό αυξάνει και την πιθανότητα να αρρωσταίνει το ένα κολλώντας το άλλο κτλ. Εννοώ όσο περισσότερα παιδάκια σε κάθε τμήμα ειδικά το χειμώνα τόσο χειρότερα...)

 

Γνωρίζετε μήπως κανένα παιδικό στη Θεσσαλονίκη που να επιτρέπει μάξιμουμ πχ 10 ή 15 παιδάκια σε ένα τμήμα με 2 κοπέλες?

Link to comment
Share on other sites

Vicky καλησπέρα! Φαίνεται πως πραγματικά έχεις αγχωθεί με το όλο θέμα του παιδικού!Η γνώμη μου είναι αφού συλλέξεις τις πληροφορίες σου και επισκεφτείς αυτούς που σε αντιπροσωπεύουν καλύτερα, απο εκεί και πέρα να εμπιστευτείς τη διαίσθηση σου! Αλλωστε αν δεις στην πορεία ότι δεν είσαι ευχαριστημένη μπορείς πάντα να αλλάξεις!Πάντως τουλάχιστον στην ανατολική Θεσ/νικη δεν νομίζω ότι υπάρχει παιδικός που να επιτρέπει μάξιμουμ πχ 10 ή 15 παιδάκια σε ένα τμήμα με μόνιμες 2 κοπέλες, εκτός αν φέτος λόγω του οικονομικού δεν έχουν παιδάκια.Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στους παρακάτω (σύμφωνα με αυτά που ζητάς): η λίμνη των κύκνων, παιδικόραμα,european baby college,zoo club, village baby (όλα αν δεν κάνω λάθος έχουν κάμερες). Τα δικά μου πάντως απο 4 και 6 μηνών και μέχρι σήμερα 4,5 και 2,5 χρονών αντίστοιχα τα στέλνω στο μπλε μπαλόνι και είμαι πολύ ευχαριστημένη!Παρακαλώ στη διάθεση σου για όποια παραπάνω πληροφορία χρειαστείς! Νάντια

Link to comment
Share on other sites

Vicky καλησπέρα! Φαίνεται πως πραγματικά έχεις αγχωθεί με το όλο θέμα του παιδικού!Η γνώμη μου είναι αφού συλλέξεις τις πληροφορίες σου και επισκεφτείς αυτούς που σε αντιπροσωπεύουν καλύτερα, απο εκεί και πέρα να εμπιστευτείς τη διαίσθηση σου! Αλλωστε αν δεις στην πορεία ότι δεν είσαι ευχαριστημένη μπορείς πάντα να αλλάξεις!Πάντως τουλάχιστον στην ανατολική Θεσ/νικη δεν νομίζω ότι υπάρχει παιδικός που να επιτρέπει μάξιμουμ πχ 10 ή 15 παιδάκια σε ένα τμήμα με μόνιμες 2 κοπέλες, εκτός αν φέτος λόγω του οικονομικού δεν έχουν παιδάκια.Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στους παρακάτω (σύμφωνα με αυτά που ζητάς): η λίμνη των κύκνων, παιδικόραμα,european baby college,zoo club, village baby (όλα αν δεν κάνω λάθος έχουν κάμερες). Τα δικά μου πάντως απο 4 και 6 μηνών και μέχρι σήμερα 4,5 και 2,5 χρονών αντίστοιχα τα στέλνω στο μπλε μπαλόνι και είμαι πολύ ευχαριστημένη!Παρακαλώ στη διάθεση σου για όποια παραπάνω πληροφορία χρειαστείς! Νάντια

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Πάντως ειλικρινά παραξενεύομαι που δεν μπορώ να βρώ ή/και μου λένε πως δεν υπάρχει παιδικός που να επιτρέπει μάξιμουμ 10 ή 15 παιδάκια σε ένα τμήμα με 2 κοπέλες γιατί πχ στην Αθήνα ξέρω ότι υπάρχουν ;). Τι να πώ τόσο επαρχία είμαστε πια :D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας...Ψάχνω κι εγώ για παιδικό σταθμό για το 2χρονο σχεδόν γιο μου. Μένω δυτικά (Αμπελόκηπους) και αν υπάρχει κάποια/ος από εσάς που μπορούσε να με βοηθήσει, θα το εκτιμούσα αφάνταστα. Κατ'αρχήν, θα καταθέσω αίτηση μέσω ΕΣΠΑ που σημαίνει οτι μπορώ να δηλώσω μέχρι 4 σταθμούς. Έχω κάποια κριτήρια με τα οποία ψάχνω, αλλά το ερώτημά μου είναι το εξής..Το καλύτερο είναι να βρω κάποιον παιδικό κοντά στο σπίτι μας ή να επιλέξω κάποιον πιο μακριά (πχ Ωραιόκαστρο), ο οποίος μπορεί να με καλύπτει περισσότερο σε αυτά που παρέχει; Η απόσταση είναι πρόβλημα συνήθως; Αν γνωρίζετε κάποιον παιδικό κοντά στους Αμπελόκηπους, παρακαλώ, ενημερώστε...Σήμερα θα επισκεφθώ τις εγκαταστάσεις ενός κοντά στη Μονή Λαζαριστών, που είναι κοντά με εμάς. Έχω διαβάσει πολλά από τα άρθρα εδώ μέσα κι εχω απορρίψει κάποιους ήδη ή μου άρεσαν κάποιοι κυρίως στο Ωραιόκαστρο, που είδα μέσω ιντερνετ. Τέλος, να πω οτι με ενδιαφέρει να υπάρχει λεωφορειο, κυρίως επειδή μεγαλώνω μονη μου το γιο μου και θέλω να είμαι σίγουρη ότι θα είμαι σπίτι να τον παραλάβω εγώ, αφού δεν υπάρχει κάποιος κοντά μου για να παίρνει το παιδί. Αν ο παιδικός είναι κοντά, μπορώ να τον πηγαινοφέρνω εγώ, αλλά για πιο μακριά, δύσκολο. Σας ευχαριστώ.

twmWp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...