Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟΥ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ -ΙΚΑ-


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Ποτέ δεν έχω ανανεώσει βιβλιάριο... Αρχές του χρόνου στέλνει το ΙΚΑ το αυτοκόλλητο σηματάκι και συνήθως μου το δίνουν στην δουλειά μου. Απλά κολλάω αυτό το σηματάκι στο βιβλιάριο...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχει έρθει για το 2009 και πρέπει να πάω στο ΙΚΑ για ανανέωση............και δεν θέλω .......

 

Γι'αυτό ρωτάω μήπως κάποια κοπέλα γνωρίζει πόσα ένσημα πρέπει να έχω μαζί μου ή κάποιο άλλο δικαιολογητικό που απαιτείται για την ανανέωση του βιβλιαρίου

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πρέπει να έχεις πάνω απο 50 αλλά αν δεν σου έχουν έρθει τα αποκόμματα πρέπει να πας στο Ίκα ή το δικό σου ή εκει που υπάγεται η δουλεία σου και να ζητήσεις να στα εκτυπώσουν και μετά θα σου δώσουν οδηγίες εκεινοι πως κάνεις την ανανεώση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από το site του ika :

 

Το ατομικό βιβλιάριο υγείας είναι η ασφαλιστική ταυτότητα για παροχές σε είδος και σε χρήμα του άμεσα ασφαλισμένου. Το οικογενειακό βιβλιάριο εκδίδεται για τα μέλη της οικογένειάς του.

 

Ατομικό:

 

Για την έκδοση του ατομικού βιβλιαρίου υγείας απαιτείται από 01/03/09 η πραγματοποίηση 60 τουλάχιστον ημερών ασφάλισης στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ μέσα στον προηγούμενο χρόνο ή στο τελευταίο 15μηνο. Οι προϋποθέσεις αυτές θα αυξάνονται ανά δέκα (10) κατ' έτος και μέχρι 100 ημέρες εργασίας το 2013. Όταν ο υπολογισμός γίνεται με το 15μηνο δεν λογαριάζονται οι τρεις τελευταίοι μήνες. Οι ίδιες προυποθέσεις απαιτούνται και για την παράταση της ισχύος του ατομικού βιβλιαρίου υγείας.

Δικαιούνται ατομικό βιβλιάριο οι άμεσα ασφαλισμένοι, οι συνταξιούχοι γήρατος, αναπηρίας και θανάτου του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και οι ασφαλισμένοι άλλων ασφαλιστικών ταμείων που καλύπτονται από το Ι.Κ.Α. - ΕΤΑΜ για παροχές σε είδος.

 

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/insurance/bibhygine.cfm

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

κάπως΄έτσι , πάντως αν πας στο μητρώο του ΙΚΑ βλέπουν στον υπολογιστή τι ένσημα έχεις και σου θεωρούν το βιβλιάριο

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Eυχομαι να μην πέσω σε στριμμένο / στριμμένη και να μην ταλαιπωρηθώ.. γιατί ο χρόνος είναι περιορισμένος...

Εχω ακούσει απίστευτες ιστορίες.....

 

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

εμεις παντως επειδη δεν εχουμε σταθερη δουλεια και καθε χρονο πρεπει να πηγαινουμε να τα ανανεωνουμε παμε στο μητρωο του ΙΚΑ της περιοχης μας βλεπουν τα ενσημα και το ανανεωνουνε ....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημερα. Μεχρι στιγμης δεν μου εχει ερθει το αυτοκολλητο για την ανανεωση του βιβλιαριου για το 2010.

Αν δεν το λαβω μεχρι τελος του μηνα πρεπει να παω στο ΙΚΑ?

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μινάκι, οχι δεν παίζει ρόλο και εγώ εχω τον μικρο προστατευομενο μέλος και ήρθε μόλις την προηγούμενη εβδομάδα. Περιμένε λίγο μηπως απλά έχει καθυστερήσει αλλιως πήγαινε στο ΙΚΑ για να στο σφραγίσει. Εξάλλου έχεις χρόνο νομίζω τέλη Φεβρουάριου λήγει το προηγούμενο?

Υ.Γ. Σε περιμένω και στο καφέ, μην σου βάλω απουσία χεχεχε!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια μπερδεύτηκα με αυτό το από 1/03/2009.....εγώ βγήκα με άδεια κυοφορίας στις 4-3-2009...μέχρι τότε δούλευα κανονικά οπότε Γενάρη-Φλεβάρη 2009 = 50 ένσημα....θα ανανεωθεί το βιβλιάριο σωστά?

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Μινάκι, οχι δεν παίζει ρόλο και εγώ εχω τον μικρο προστατευομενο μέλος και ήρθε μόλις την προηγούμενη εβδομάδα. Περιμένε λίγο μηπως απλά έχει καθυστερήσει αλλιως πήγαινε στο ΙΚΑ για να στο σφραγίσει. Εξάλλου έχεις χρόνο νομίζω τέλη Φεβρουάριου λήγει το προηγούμενο?

Υ.Γ. Σε περιμένω και στο καφέ, μην σου βάλω απουσία χεχεχε!!

 

Καλημερα Τονια. Ναι το Φεβρουαριο ληγει αλλα παντα με πιανει αγχος τρελο αν προκειται για τετοιες υπηρεσιες.

Θα κανω υπομονη και αν δεν ερθει θα οπλιστω με υπομονη και θα παω στο ΙΚΑ.

 

Θα τα πουμε στο καφε σε λιγο

 

Ευχαριστω

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχει λήξει? Αν λήγει σε λίγες μέρες πήγαινε στο ΙΚΑ, όχι τίποτα άλλο αλλά επειδή έχεις το μωρό

 

Καλημερα και σε σενα ravT. Οχι δεν εχει ληξει ακομα. αυτο εγραφα παραπανω και στην Τονια απλα επειδη εχει ερθει σε ολους γυρω τριγυρω λεω μη γινει τιποτα και τρεχω ακριβως επειδη εχω το μωρο.

 

Θα περιμενω και θα πραξω αναλογως. Γιαυτο εγραψα να δω τι γινεται και με τα υπολοιπα κοριτσια.

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς πάντως γιατί και πέρισυ είχαν αργήσει απελπιστικά. Και ήμουν και έγκυος και το χρειαζόμουν. Τελικά είχα πάει στο ΙΚΑ για καλό και για κακό 2-3 μέρες πριν λήξει. Ε και 2 μέρες μετά ήρθε...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλημερα. Πριν απο λιγο καιρο ειχα ξανα ανοιξει το θεμα με την ανανεωση του βιβλιαριου που δεν ειχε ερθει ακομα. Μεχρι και σημερα δεν εχει ερθει. Μηπως ξερει καποια κοπελια που θα απευθυνθω? Στο ΙΚΑ της περιοχης μου η στο ΙΚΑ του εργοδοτη?

 

Αν ξερει καποια να με βοηθησει. Ευχαριστω.

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μινα, λογικά θα πρέπει να πας στο ΙΚΑ που ανήκεις εσυ. Εκει ανοιξες το βιβλιάριο του μικρου, εκεί θεωρούμε οτι θέλουμε, εκει αποζημιωνόμαστε αρα εκει θα σου θεωρήσουν το βιβλιάριο. Τωρα πια ειναι ολα online και φαινονται τα ένσημα οπότε θα στο θεωρήσουν άμμεσα. Τουλάχιστον στο ΙΚΑ περάματος έτσι γίνεται.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...