Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ


Recommended Posts

Βλέπω ότι μάλλον δεν γλιτώνω την καισαρική.

Την προηγούμενη βδομάδα που πήγα στον γιατρό μου, η μπέμπα ήταν ακόμα ανάποδα. Πόσες ελπίδες έχει ένα μωρό να γυρίσει, όταν στην 37η βδομάδα είναι ήδη 3300 γρ;

Κάνω ό,τι ασκήσεις μου έχουν δώσει και περπατάω όσο αντέχω. Αλλά όσο περνάει ο καιρός οι ελπίδες λιγοστεύουν.

 

Γι'αυτό και ζητάω απ'τις μανούλες που έχουν βιώσει την γέννα με καιραρική να μου δώσουν τα "φώτα" τους.

Μοιραστείτε μαζί μου τις εμπειρίες σας και φυσικά η οποιαδήποτε συμβουλή είναι ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ!

Θέλω να είμαι προετοιμασμένη για αυτή τη νέα εμπερία και όσο το δυνατόν πιο έτοιμη. Θέλω να ξέρω τί να περιμένω μετά την γέννα.

Θα μπορώ να θηλάσω αμέσως;

Οι πόνοι της τομής είναι υποφερτοί; Και πόσο καιρό κρατάνε; Πώς πρέπει να φροντίσω την τομή;

Θα έχω καθετήρα και όρο όταν με πάνε στο δωμάτιο; Και για πόσο καιρό;

Και πολλές ακόμα ερωτήσεις τις οποίες δεν έχω καν σκεφτεί.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα να σου ζήσει το παιδάκι σου και με το καλό και το δεύτερο!!

 

θα σου πω τις δικές μου εμπειρίες μετά απο 3 καισαρικές ...

πρώτα απο όλα μέσα σε ενα τέταρτο θα έχεις το νινάκι σου αγκαλιά ,

θα μπορέσεις να θηλάσεις αμέσως!!

Τώρα οσο για τους πόνους της τομής..εγώ είχα το σωληνάκι της επισκληρίδιου 2 μέρες και μου περνούσαν δόση καθα λίγο και έτσι δεν πόναγα , μόνο όταν με σηκώσαν πόνεσα λιγάκι αλλά υποφερτά ...τίποτα εξωφρενικο..

καθετήρας και όρος για τρεις μέρες..περίπου

την τομή δεν κάνεις κάτι ιδιαιτερό εσύ ...

 

όλα αυτά στα λέω εγω που όταν πρωτοάκουσα οτι θα κάνω καισαρική πανικοβλήθηκα...

μια χαρά θα πάνε όλα , αν σκεφτείς κάτι άλλο εδώ είμαι ...

Link to comment
Share on other sites

Χαζομαμά :D

Θα σου φέρω το παράδειγμα της συμφορουμίτισσας joe που το μωρό της γύρισε στην 38 εβδομάδα ενώ είχε μπει στο μαιευτήριο για να γεννήσει προγραμματισμένα για καισαρική και τελικά γέννησε φυσιολογικά! :wink:

Άρα μη σε παίρνει από κάτω, κάτι μπορεί να γίνει ακόμα και τώρα!

 

Κατά τα άλλα... η καισαρική για εμένα εννοείται ΜΟΝΟ με επικληρίδιο. Ζεις τη γέννηση του μωρού σου και συνέρχεσαι πολύ γρηγορότερα. Πηγαίνεις την ημέρα που θα σου πει ο γιατρός σου με το βαλιτσάκι σου, χτενισμένη, σενιαρισμένη... Θα σου κάνουν τον κλασσικό "καλωπισμό" και το γνωστό κλισματάκι. Πριν το χειρουργείο θα σου κάνουν την επισκληρίδιο και μετά θα μπείτε μέσα.

 

Η έξοδος του μωρού γίνεται μέσα στο πρώτο 10λεπτο. Θα σου το δείξουν αμέσως, θα ακούσεις το κλάμα του, θα βλέπεις που θα το καθαρίζουν και θα το ζυγίζουν. Μπορείς να ζητήσεις να σου το βάλουν στο στήθος ΑΜΕΣΩΣ, με μια μικρή βοήθεια που σίγουρα θα χρειαστείς μιας και τα χέρια σου δεν είναι ελεύθερα! Μετά θα σου κάνουν και έναν ωραιότατο γυναικολογικό έλεγχο "εκ των έσω" μιας και τα έχουν όλα "πιάτο" και θα σε ράψουν. Θα πας στο δωμάτιο ανάνηψης και θα μείνεις εκεί κανά 2ωρο. Μετά στο δωμάτιο...

 

Τον καθετήρα θα τον έχεις (αν για παράδειγμα γεννήσεις Δευτέρα μεσημεράκι) μέχρι την Τετάρτη το πρωί αν θυμάμαι καλά. Πάνω κάτω το ίδιο και τον ορό. Το πρώτο βράδυ καλό είναι να έχεις κάποιον δικό σου στο δωμάτιο να σε βοηθάει να σου δίνει το μωρό για να το θηλάσεις (αν περιμένεις από τις κοπέλες στο μαιευτήριο... σώθηκες!) Το πρώτο 24ωρο που ο πόνος είναι μεγαλύτερος θα σου κάνουν μια συμπληρωματική δόση επισκληριδίου για να ηρεμήσεις λίγο. Την άλλη μέρα θα σε σηκώσουν.

 

Όταν απαλλαχτείς από τα σωληνάκια.... ανακουφίζεσαι. Εγώ είχα πει και σε όποιον ήθελε να έρθει να με δει να έρθει αφού τα έβγαλα για να νοιώθω σαν τον άνθρωπο και να μπορώ να κινούμαι...

 

Το πόσο κρατάει ο πόνος μετά είναι τελείως υποκειμενικό. Εμένα μου κράτησε αρκετά, η συνυφάδα μου λέει ότι κάνει άλλα 10 παιδιά με αυτόν τον τρόπο και από την πρώτη μέρα καθόταν στον καναπέ της οκλαδόν και έκανε διάφορες "ταρζανιές" :lol::lol: Η μόνη φροντίδα της τομής είναι λίγες μέρες μετά το χειρουργειο να αλλάξεις τη γάζα. Εμένα το έκανε ο άντρας μου αυτό γιατί νόμιζα ότι το να δω την τομή ήταν κάτι φοβερο... τελικά όμως δεν ήταν!

 

Αυτά σε γενικές γραμμές... αν θες τίποτα άλλο... στη διάθεσή σου!

Εγώ καταρχήν σου εύχομαι να είναι αχρείαστα τα παραπάνω και να γεννήσεις όπως εσύ θες!

Με το καλό!

:D

Link to comment
Share on other sites

Αχ, annastasia, δε φαντάζεσαι πόσες ελπίδες παίρνω απ'την περίπτωση της joe! Έχω μιλήσει και με την ίδια και μου έχει δώσει πολύ κουράγιο...

 

Όλοι μου λένε να μη φοβάμαι και ότι η καισαρική είναι μια απλή διαδικασία πια. Το θέμα δεν είναι ότι φοβάμαι, απλά στεναχωριέμαι.

Είναι πολύ κρίμα να έχω κάνει ήδη μια γέννα, φυσιολογική και εύκολη και τώρα να χρειαστεί να υποστώ μια επέμβαση.

Τελοσπάντων, ό,τι είναι να γίνει ας γίνει...

 

Μετά από πόσες μέρες μπορείς να σηκωθείς απ'το κρεβάτι και να κάνεις μπάνιο;

Ο θηλασμός μέσα στο δωμάτιο είναι εύκολος ή θα χρειαστώ βοήθεια;

Η τομή πόσο καιρό θέλει να επουλωθεί;

 

Έχετε καμία συμβουλή για το πριν ή το μετά;

 

Annastasia & mamaka, σας ευχαριστώ πολύ και να σας ζήσουν τα παιδάκια σας!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ, annastasia, δε φαντάζεσαι πόσες ελπίδες παίρνω απ'την περίπτωση της joe! Έχω μιλήσει και με την ίδια και μου έχει δώσει πολύ κουράγιο...

 

Όλοι μου λένε να μη φοβάμαι και ότι η καισαρική είναι μια απλή διαδικασία πια. Το θέμα δεν είναι ότι φοβάμαι, απλά στεναχωριέμαι.

Είναι πολύ κρίμα να έχω κάνει ήδη μια γέννα, φυσιολογική και εύκολη και τώρα να χρειαστεί να υποστώ μια επέμβαση.

Τελοσπάντων, ό,τι είναι να γίνει ας γίνει...

 

Μετά από πόσες μέρες μπορείς να σηκωθείς απ'το κρεβάτι και να κάνεις μπάνιο;

Ο θηλασμός μέσα στο δωμάτιο είναι εύκολος ή θα χρειαστώ βοήθεια;

Η τομή πόσο καιρό θέλει να επουλωθεί;

 

Έχετε καμία συμβουλή για το πριν ή το μετά;

 

Annastasia & mamaka, σας ευχαριστώ πολύ και να σας ζήσουν τα παιδάκια σας!

 

εγω και στις 2 καισαρικες μου με σηκωσαν μολις εκλεισα 24ωρο απο το χειρουργειο και αφου μου βγαλαν τον καθετηρα.

μπανιο να σου πω την αληθεια δεν εκανα στην κλινικη,τις 3 πρωτες μερες δεν με αφηνε η γιατρος και μετα φοβομουν κι εγω.πλενομουν τοπικα και τα μαλλι κανονικο λουσιμο,εννοειται.οταν πηγα σπιτι ομως εκανα ενα ωραιοτατο μπανιο και γεμησα και μπανιερα που ειχα να κανω τετοιο μπανιο προ εγκυμοσυνης.

ο θηλασμος στο δωματιο ειναι ευκολος απλα καλα θα ναι να ναι καποιος να σου δινει το μωρο μεχρι να βολευτεις εσυ,λογω τραβηγματων της τομης αν τεντωνεσαι.δεν εχω να σε συμβουλευσω κατι,απλα αυτα περι βαρους που δεν πρεπει να σηκωνεις μετα εγω δεν τα τηρησα και δοξα τον θεο δεν επαθα τιποτα.σιγα να μην περιμενα να μου κουβαλησουν την λεκανη με τα ρουχα οι αλλοι.δεν μαρεσει να εξαρτιεμαι απο τους αλλους...

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οσο για την τομη,να την στεγνωνεις καλα μετα το μπανιο για να κλεισει πιο ευκολα.μεχρι της 20 μερες ειναι ασπρη η ραφη οταν την κοιτας και μετα φαινεται πιο ροζ,σαν να χει αιμα.το μουδιασμα στην περιοχη εκεινη που θα νιωθεις μετα σε μενα κρατησε 6 μηνες. :D [/b]

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς το ίδιο άγχος έχω κι εγώ γιατί μπορεί να κάνω καισαρική αν είναι το μωρό μου μεγάλο για τη λεκάνη μου... :? έτσι είπε ο γιατρός. Ότι υπάρχει δηλαδή αυτή η περίπτωση.

 

σκέφτομαι όλα αυτά με τους μετεγχειριτικούς πόνους και το θηλασμό, αλλά και το φόβο να είσαι ξύπνια και να νιώθεις ότι σκαλίζουν τα σωθικά σου! :?

 

αλλά τι να κάνουμε??? ό,τι είναι καλύτερο ας γίνει.΄μίλησα πρόσφατα και με 2 κοπέλες που κάνανε καισαρική με επισκληρίδιο και μου είπαν τα καλύτερα και με καθησύχασαν.

 

θα δούμε λοιπόν. ότι γίνει.

Εσύ αν φοβάσαι μόνο επειδή είναι ανάποδα, τότε έχεις΄λιγότερες πιθανότητες, γιατί πολλά μωράκια γυρνάνε τελευταία στιγμή...

Καλή τύχη! :D

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Γύρνα καλέ!!

Γύρνα σου λέω να χαρεί η χαζομαμά σου και να γίνει πιο χαζομαμά!!

Γύρνααααα!!!!Γύρνα λέμεεε...

 

Εντάξει xazomama το τακτοποίησα το θεματάκι σου!

Στον επόμενο υπέρηχο να δεις που θα έχει γυρίσει!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Xazomama,εμεις τα εχουμε πει,οποτε το μονο που μενει να σου πω ειναι οτι ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ σου ευχομαι να πανε ΟΛΑ ΚΑΛΑ και το μωρακι σου να κανει την εκπληξη!!! :D:D:D:D:D:D:D:D

Σε εχω στο μυαλο μου κι ελπιζω να ερθουν ολα δεξια!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά μωρά γυρίζουν και την 38 εβδομάδα. Μήν αγχώνεσε πάντως όπως και να έχει. Μετά από τρείς καισαρικές μία συμβουλή θα σου δώσω ζήτησε να σηκωθείς όσο πιο γρήγορα μπορείς ακόμα και την ίδια μέρα το απόγευμα. Θα πονάς αλλά μπορείς να ζητήσεις παυσίπονα υπόθετα. Όσο πιό σύντομα περπατήσεις τόσο πιο γρήγορα θα φύγουν ο ορός και ο καθετήρας. Την πρώτη φορά που μου κράτησαν τον ορό δυό μέρες με είχαν λυσάξει στην πείνα. Δύο μέρες συν μία πτίν την επέμβαση καταλαβαίνεις ότι έβλεπα φαγητό και γουργούριζε η κοιλιά μου. Ρύχομαι πάντως να την γλυτώσεις την καισαρική. :wink:

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα όλοι μου λένε πως έχω καιρό ακόμη και ίσως γυρίσει το νινάκι, αλλά κάτι μέσα μου παρόλα αυτά με αγχώνει...δεν ξέρω! Έχω την αίσθηση πως δεν θα γυρίσει και μην με ρωτήσετε γιατι...αίσθηση είναι αυτή, πώς να την εξηγήσω! :lol:

Πάντως ότι είναι να γίνει θα γίνει...είτε φυσιολογικά είτε με καισαρική, το νινάκι μου θα γεννηθεί κι αυτό είναι το πιό βασικό! :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ξεχνιόμαστε κιόλας, σου εύχομαι ολόψυχα να γυρίσει το μωράκι σου και να μην χρειαστεί καισαρική. Η επέμβαση είναι επέμβαση. Κι εγώ πάντως θα σε καθησυχάσω. Έκανα επείγουσα καισαρική στις 16:30 και την άλλη μέρα στις 12 το μεσημέρι είχα πετάξει καθετήρες και ορούς κι έφαγα και τη σουπίτσα μου που είχα λοιμάξει...Πόνο ίσα που πρόλαβα να νιώσω το πρώτο βράδυ και μου έκαναν μια ακόμη δόση επισκληρίδιο. Αυτά βέβαια εξαρτώνται και από τον κάθε οργανισμό. Θηλασμός κανονικότατα μόνο που ίσως θα σε βολεύει σε ξαπλωτή στάση. Πόνο δεν ξανάνιωσα. Αλλαγή γάζας έγινε την τελευταία μέρα πριν βγω από την κλινική και μπάνιο έκανα στην 1 εβδομάδα. Όμως την πρώτη φορά είχα ένα μωράκι να φροντίζω και να προσέχω τον εαυτό μου ως εγχειρισμένη λεχώνα (όχι βάρη κ.λπ.). Τώρα που θα μπω για 2η προγραμματισμένη, δεν ξέρω τι θα γίνει με τον μεγάλο που είναι ήδη 14,5κιλά και θα θέλει π.χ. να βγει από την κούνια του. Πάντως το παν είναι να αποκτήσεις το μωράκι σου με τον ασφαλέστερο τρόπο, τόσο για σένα όσο και γι'αυτό. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι το μόνο αρνητικό της όλης ιστορίας είναι το ψυχολογικό κομμάτι. Κάθε γυναίκα θέλει να γεννήσει φυσιολογικά, όσο και να πιστεύει ότι φοβάται. Εγώ ήμουν πολύ υπέρ του φυσιολογικού τοκετού, ούτε επισκληρίδιο ήθελα, τελικά γέννησα με επείγουσα καισαρική μετά από 6 ώρες προσπάθειας και αφού χάναμε τους παλμούς του μπέμπη. Είχα τρομερά καλή ανάνηψη, σίγουρα καλύτερη από πολλές κοπέλες που έκαναν φυσιολογικό τοκετό. Το ίδιο βράδυ σηκώθηκα (γέννησα στις 2) και την επόμενη έκανα μπάνιο μόνη μου!!!!Εντάξει, πονάει η τομή αλλά αυτό κρατάει καμιά 10αριά μέρες. Τώρα πάω για δεύτερη γέννα τον Ιούλιο και το έχω πάρει απόφαση για την καισαρική. Θεωρώ ότι επειδή θα είμαι ψυχολογικά προετοιμασμένη και με την προϋπόθεση ότι όλα θα πάνε καλά όπως στην πρώτη θα είμαι εντελώς ΟΚ....

Τώρα που θα μπω για 2η προγραμματισμένη, δεν ξέρω τι θα γίνει με τον μεγάλο που είναι ήδη 14,5κιλά και θα θέλει π.χ. να βγει από την κούνια του.

Lina, όσον αφορά το θέμα σήκωμα από την κούνια. Εγώ τώρα που βρίσκομαι 2,5 μήνες πριν τη γένα περίπου πήρα στον μικρό παιδικό κρεβατάκι, το περιμένω σε λίγο. Ακριβώς για να αποφύγω αυτό (αλλά και για πολλούς άλλους λόγους) δεν το σκέφτεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το σκέφτομαι. Αλλά και πάλι. Αν φοβόμουν μια φορά τώρα στην εγκυμοσύνη, μετά την επέμβαση θα φοβάμαι χίλιες για την τομή. Γιατί άντε έξω επουλώνεται, αλλά εκεί μέσα τι γίνεται??? Τέλος πάντων, όλα καλά θα πάνε για όλες μας :)

Link to comment
Share on other sites

Ολα θα πάνε καλά! Μην αγχώνεσαι!

Ασε που είναι πολύ πιθανό το μικράκι να κάνει την τελευταία στιγμή την κολοτουμπίτσα του!!!

Οσο για την καισαρική, τίποτα δεν είναι!!!

 

Σε 10 λεπτά ακούς τον ωραίοτερο ήχο της ζωής σου και βλέπεις το ομορφότερο θέαμα!!!

Δεν καταλαβαίνεις τίποτα με την επισκληρίδιο!!!

Σε καθαρίζουν, κανουν και έναν ωραιότατο (και χρήσιμο!) γυναικολογικό έλεγχο, ράψιμο, πλαστική και είσαι έτοιμη!!!

Καθαισε καμια ωρα στην ανανηψη και μετα πας στο δωματιο σου!!!

Σε λίγο καταφτάνει και το μπεμπέ!!!

Στην αρχή θες μια βοήθεια στον θηλασμό - την πρωτη μερα που έχεις τον ορό δηλαδή, σηκώνεσαι την επόμενη, οι πόνοι είανι υποφερτοί - άσε που έχεις και το σωληνάκι της επισκληριδίου για ασφάλεια αν χρειαστείς παυσίπονο!!!

Εγω δεν χρειάστηκα, όταν βγηκα από το νοσοκομείο περπατούσα κανονικά, δεν φαινόταν ότι είχα κα΄ποια τομή!!! Μέχρι και οκλαδόν έκατσα!

Στην αρχή πλένεσαι τοπικά!!

Στο σπίτι εγώ και μετα από 2 ημέρες έκανα μπάνιο κανονικά απλά μου άλλαξαν την γάζα!!! Είναι τώρα η μπέμπα μου 7εβδομάδων και δεν φαίνεται τιποτα στο σημειο τησ τομής. Ούτε το χώρισμα στο δερμα που αναφερουν καποιες μαμάδες, δηλαδη να κρεμαει λιγο η κοιλίτσα πάνω από την τομη!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

όλα αυτά που προαναφέρατε για τις καισαρικές είναι πραγματικά πολύτιμα, μιας κι εγώ θα γεννήσω με καισαρική λόγω δικών μου προβλημάτων υγείας.

Ήθελα να ξέρω όμως και τη γνώμη και εμπειρία κάποιας κοπέλας που έχει κάνει καισαρική με ολική νάρκωση (δεν μπορώ νά κάνω επισκληρίδιο).

Η μετεγχειρητική κατάσταση είναι ίδια με αυτή της επισκληριδίου?

 

Σε πόση ώρα μπορείς να δεις το μωράκι σου?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

pegi, να σου ζήσουν τα παιδάκια σου! Το θέμα του μπάνιου με προβληματίζει πολύ. Έχω συνηθίσει να κάνω κάθε βράδυ γιατί έτσι χαλαρώνω. Δε μπορώ να με φανταστώ άπλυτη για 4-5 μέρες.. Και σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες για την τομή.

 

Niki-76, πιστεύω ότι δεν έχεις λόγο να φοβάσαι. Αυτά τα λένε οι γιατροί για να σε προετοιμάσουν για το χειρότερο. Εύχομαι όλα να πάνε κατ'ευχήν!

 

gerakina, είσαι φοβερή! Απ'το στόμα σου και στου Θεού τ'αυτί! Με το καλό το μωράκι σου!

 

joe, δεν έχω να πω τίποτα. Εσύ με καταλαβαίνεις απόλυτα! Ένα φιλάκι στην κορούλα σου από μένα!

 

evoula k, να σου ζήσουν τα 3 παιδάκια σου! Σ'ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου, είναι πολύτιμη!

 

sardelaki, εύχομαι και σε σένα να πάνε όλα καλά!

 

lina, να σου ζήσει ο Δημήτρης σου και με το καλό και το νέο μέλος! Το θέμα του 1ου παιδιού το έχω κι εγώ. Κι εμένα ο γιός μου είναι 12 κιλά και δεν υπάρχει περίπτωση να ΜΗΝ χρειαστεί κάποια στιγμή να τον σηκώσω. Όπως όμως λες κι εσύ, είναι θέμα οργανισμού.

 

anniw, η περίπτωσή σου μου δίνει κουράγιο.. Μακάρι να έρθουν και σε μένα έτσι εύκολα τα πράγματα. Να σου ζήσει το παιδάκι σου και με το καλό να έρθει το νέο μέλος!

 

nea mamaka, ευχαριστώ για το θετικό πνεύμα! Τα σκέφτομαι κι εγώ όλα αυτά που λες αλλά καλό είναι να τα ακούω και από κάποια που τα έζησε! Να σου ζήσει η μπέμπα σου!

 

evad, εύχομαι όλα να σου πάνε καλά!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πότε γεννάς έχεις κλείσει ραντεβού; Όσο για τα βάρη που λές, θα χρειαστεί να κάνεις υπομονή καναδύο εβδομάδες. Θα περάσουν πολύ γρήγορα. Σου εύχομαι τα καλύτερα. Με ένα μωράκι γερό .

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χθες πήγα πάλι στον γιατρό...ο μπουμπούκος μου ακόμη δεν γύρισε...ο γιατρός πάντως δεν μου δίνει και πολλές ελπίδες. Μου είπε βέβαια πως υπάρχουν και περιπτώσεις που γυρίζουν τελευταία στιγμή τα νινάκια, αλλά εγώ να είμαι προετοιμασμένη για όλες τις περιπτώσεις...!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

evoula k, θα πάω στο γιατρό την Τετάρτη 21/5 και εκεί θα αποφασίσουμε το πότε και το πώς.

Όσο για την υπομονή, δεν κάνω και τίποτα άλλο. Ξέρω ότι με δυό παιδιά με περιμένουν δύσκολα, αλλά εσύ το ξέρεις καλύτερα αυτό.

 

sardelaki, ποτέ δεν ξέρεις τί θα γίνει μέχρι το τέλος. Κι εγώ, στην 38η βδομάδα, ακόμα ελπίζω... :)

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

sardelaki, ποτέ δεν ξέρεις τί θα γίνει μέχρι το τέλος. Κι εγώ, στην 38η βδομάδα, ακόμα ελπίζω... :)

 

Έχω μία προαίσθηση πως δεν θα γυρίσει, αλλά δεν με πειράζει πια...στην αρχή το πήρα πολύ κατάκαρδα, αλλά τώρα ΟΚ. Το παν είναι να είναι καλά ο πρίγκηπάς μου κι όλα τα άλλα δεν με ενδιαφέρουν :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

..... Το παν είναι να είναι καλά ο πρίγκηπάς μου κι όλα τα άλλα δεν με ενδιαφέρουν :wink:

Όπως ακριβώς τα λες! Υγεία πάνω απ'όλα!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω να ρωτήσω κι εγώ κάτι...

γιατί όταν πρόκειται για καισαρική πας με προγραμματισμένο ραντεβού;;; Γιατί δεν περιμένουν να έρθει η ώρα του, αλλά βιάζονται; Σίγουρα θα υπάρχει κάποιος λόγος, αλλά εγώ δεν τον ξέρω και εσείς που το βιώσατε δώστε μου τα φώτα σας! :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι για να προλάβουν μην ξεκινήσει κανονικός τοκετός.Κι εμένα μου είπε η μαία ότι μπορεί αν κρίνει σωστό ο γιατρός να με προγραμματίσει. Σκέψου μου λέει να φας τους πόνους της γέννας, και μετά να πρέπει να κάνεις και καισαρική???

 

Ενώ αν ξέρουν από πριν ότι θα κάνεις καισαρική, δεν υπάρχει λόγος να ξεκινήσει τοκετός...

(φαντάζομαι και υποθέτω δηλαδή...)

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι για να προλάβουν μην ξεκινήσει κανονικός τοκετός.Κι εμένα μου είπε η μαία ότι μπορεί αν κρίνει σωστό ο γιατρός να με προγραμματίσει. Σκέψου μου λέει να φας τους πόνους της γέννας, και μετά να πρέπει να κάνεις και καισαρική???

 

Ενώ αν ξέρουν από πριν ότι θα κάνεις καισαρική, δεν υπάρχει λόγος να ξεκινήσει τοκετός...

(φαντάζομαι και υποθέτω δηλαδή...)

 

Κι εγώ αυτό φαντάστηκα κούκλα μου, αλλά είπα ας σας ρωτήσω κιόλας...κάτι παραπάνω θα ξέρετε!

 

Εσύ γιατί ίσως πας για καισαρική; Λόγω λεκάνης; Πάντως σου εύχομαι να μην πας για καισαρική! :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...