Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ, ΝΑ ΔΩΣΩ ΠΙΠΙΛΑ?


Recommended Posts

Η μπέμπα μου είναι 38 ημερών και θηλάζει αποκλειστικά, θηλάζει συνήθως ανά 1μιση με 2 ώρες (τόσο ζητάει) και το βάρος της αυξάνεται ικανοποιητικά. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως έκανε την νύχτα μέρα, δηλ. κοιμάται όλη μέρα και ξυπνάει κατά τις 12 το βράδυ μέχρι το πρωί τις 7 - 8 το πρωί.

Εγώ δεν αντέχω άλλο ξενύχτι και όσο και αν προσπαθώ να την κρατάω ξύπνια την ημέρα δεν τα καταφέρνω. Παρατήρησα πως την νύχτα αφού τελειώσει το γεύμα της θέλει να κάνει πιπίλα στο στήθος για να αποκοιμηθεί αλλά το στήθος της τρέχει γάλα και αυτή αφού είναι χορτάτη εκνευρίζεται φτύνει το στήθος και κλαίει και μετά πάλι αμέσως το αναζητά και φτου από την αρχή με αποτέλεσμα να είναι συνεχώς εκνευρισμένη και να ψάχνει κάτι να πιπιλίσει. Έτσι σκέφτηκα μήπως με την πιπίλα ηρεμούσε και κατάφερνε να κοιμηθεί μήπως και αλλάξει και το πρόγραμμα της αλλά φοβάμαι μην θέσω τον θηλασμό σε κίνδυνο.

Υπάρχει περίπτωση μετά από τις 40 ημέρες να πάθει σύγχυση θηλών? Υπάρχει κίνδυνος να ικανοποιείται με την πιπίλα και να μειώσει τα γεύματα της? Έχω ακούσει επίσης ότι με την πιπίλα μπορεί να μου τραυματίσει τις θηλές, ισχύει?

Να σημειώσω πως μέχρι στιγμής δεν έχει πάρει ποτέ μπιμπερό ή πιπίλα, ξέρει μόνο το στήθος.

Παρακαλώ την βοήθεια σας γιατί δεν αντέχω άλλο ξενύχτι. Κα Αγλαΐα τα φώτα σας παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσι και εγώ έδωσα στις 41 ημέρες πιπίλα γιατί μου είχε τραυματίσει τις θηλές.... Πιπιλάει όταν πονάει από κολικούς κ τις δάγκωνε.... Μέχρι στιγμής δεν είχα πρόβλημα θηλάζει κανονικά (4 μέρες τώρα) και η παιδίατρος μου είπε οκ απλά να μην του τη δίνω συνέχεια γιατί θέλει κ το στήθος της μανούλας για παρηγοριά!!!

Link to comment
Share on other sites

Η μπέμπα μου είναι 38 ημερών και θηλάζει αποκλειστικά, θηλάζει συνήθως ανά 1μιση με 2 ώρες (τόσο ζητάει) και το βάρος της αυξάνεται ικανοποιητικά. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως έκανε την νύχτα μέρα, δηλ. κοιμάται όλη μέρα και ξυπνάει κατά τις 12 το βράδυ μέχρι το πρωί τις 7 - 8 το πρωί.

Εγώ δεν αντέχω άλλο ξενύχτι και όσο και αν προσπαθώ να την κρατάω ξύπνια την ημέρα δεν τα καταφέρνω. Παρατήρησα πως την νύχτα αφού τελειώσει το γεύμα της θέλει να κάνει πιπίλα στο στήθος για να αποκοιμηθεί αλλά το στήθος της τρέχει γάλα και αυτή αφού είναι χορτάτη εκνευρίζεται φτύνει το στήθος και κλαίει και μετά πάλι αμέσως το αναζητά και φτου από την αρχή με αποτέλεσμα να είναι συνεχώς εκνευρισμένη και να ψάχνει κάτι να πιπιλίσει. Έτσι σκέφτηκα μήπως με την πιπίλα ηρεμούσε και κατάφερνε να κοιμηθεί μήπως και αλλάξει και το πρόγραμμα της αλλά φοβάμαι μην θέσω τον θηλασμό σε κίνδυνο.

Υπάρχει περίπτωση μετά από τις 40 ημέρες να πάθει σύγχυση θηλών? Υπάρχει κίνδυνος να ικανοποιείται με την πιπίλα και να μειώσει τα γεύματα της? Έχω ακούσει επίσης ότι με την πιπίλα μπορεί να μου τραυματίσει τις θηλές, ισχύει?

Να σημειώσω πως μέχρι στιγμής δεν έχει πάρει ποτέ μπιμπερό ή πιπίλα, ξέρει μόνο το στήθος.

Παρακαλώ την βοήθεια σας γιατί δεν αντέχω άλλο ξενύχτι. Κα Αγλαΐα τα φώτα σας παρακαλώ.

Εγω παρολλο που θηλαζα αποκλειστικα εδωσα πιπιλα οταν ηταν 17 ημερων και ειδα οτι τον ηρεμουσε.δεν ειχα κανενα προβλημα με το θηλασμο.Συνεχισα αποκλειστικα μεχρι τον 10ο μηνα.Την πιπιλα τη σταματησε μονος του 8 μηνων

Link to comment
Share on other sites

Η μπέμπα μου είναι 38 ημερών και θηλάζει αποκλειστικά, θηλάζει συνήθως ανά 1μιση με 2 ώρες (τόσο ζητάει) και το βάρος της αυξάνεται ικανοποιητικά. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως έκανε την νύχτα μέρα, δηλ. κοιμάται όλη μέρα και ξυπνάει κατά τις 12 το βράδυ μέχρι το πρωί τις 7 - 8 το πρωί.

Εγώ δεν αντέχω άλλο ξενύχτι και όσο και αν προσπαθώ να την κρατάω ξύπνια την ημέρα δεν τα καταφέρνω. Παρατήρησα πως την νύχτα αφού τελειώσει το γεύμα της θέλει να κάνει πιπίλα στο στήθος για να αποκοιμηθεί αλλά το στήθος της τρέχει γάλα και αυτή αφού είναι χορτάτη εκνευρίζεται φτύνει το στήθος και κλαίει και μετά πάλι αμέσως το αναζητά και φτου από την αρχή με αποτέλεσμα να είναι συνεχώς εκνευρισμένη και να ψάχνει κάτι να πιπιλίσει. Έτσι σκέφτηκα μήπως με την πιπίλα ηρεμούσε και κατάφερνε να κοιμηθεί μήπως και αλλάξει και το πρόγραμμα της αλλά φοβάμαι μην θέσω τον θηλασμό σε κίνδυνο.

Υπάρχει περίπτωση μετά από τις 40 ημέρες να πάθει σύγχυση θηλών? Υπάρχει κίνδυνος να ικανοποιείται με την πιπίλα και να μειώσει τα γεύματα της? Έχω ακούσει επίσης ότι με την πιπίλα μπορεί να μου τραυματίσει τις θηλές, ισχύει?

Να σημειώσω πως μέχρι στιγμής δεν έχει πάρει ποτέ μπιμπερό ή πιπίλα, ξέρει μόνο το στήθος.

Παρακαλώ την βοήθεια σας γιατί δεν αντέχω άλλο ξενύχτι. Κα Αγλαΐα τα φώτα σας παρακαλώ.

 

Κανεις δεν ξέρει αν ειναι ασφαλές για το οποιοδήποτε μωρο που θηλαζει το να πάρει πιπιλα.

 

Το πρόβλημά δεν ειναι η πιπιλα. Διάβασα και σε άλλο ποστ την περιγραφη σου και υποπτευομαι οτι έχεις ήπια σχετικα υπερπαραγωγη.

Δίνεις ένα στηθος σε κάθε θηλασμο η και τα δυο;

Τα κακα τι χρωμα ειναι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρατήρησα πως την νύχτα αφού τελειώσει το γεύμα της θέλει να κάνει πιπίλα στο στήθος για να αποκοιμηθεί αλλά το στήθος της τρέχει γάλα και αυτή αφού είναι χορτάτη εκνευρίζεται φτύνει το στήθος και κλαίει και μετά πάλι αμέσως το αναζητά και φτου από την αρχή με αποτέλεσμα να είναι συνεχώς εκνευρισμένη και να ψάχνει κάτι να πιπιλίσει.

 

Έτσι έκανε και η μεγάλη μου και της έδωσα πιπίλα γύρω στις 40 μέρες. Ήταν φανατική της πιπίλας, αλλά θήλασε 4,5 χρόνια. Επίσης της άρεσε πολύ να πιπιλίζει το δάχτυλο του μπαμπά της. Μπορούσαν να κάθονται ώρα αγκαλιά στον καναπέ, ο άντρας μου να διαβάζει και η κόρη μου να πιπιλά το δάχτυλό του.

Βέβαια όπως λέει και η Νίνα-Νανά δεν μπορείς να ξέρεις πώς θα αντιδράσει ένα παιδί στην πιπίλα. Αλλά αν νομίζεις ότι θα σε ξεκουράσει, μπορείς να δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τις κοπελες παραπανω ποτε δεν ξερεις πως θα εξελιχθει. Απο την αλλη δεν ξερεις και αν θα δεχτει την πιπιλα, μην το εχεις σιγουρο γιατι μπορει να μην της αρεσει καθολου!! Εγω προσπαθω περιστασιακα απο τον 2ο μηνα να της δωσω αλλα συνεχεια την φτυνει....καλο κουραγιο ευχομαι και να στρωσει συντομα το προγραμμα της!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τις κοπελες παραπανω ποτε δεν ξερεις πως θα εξελιχθει. Απο την αλλη δεν ξερεις και αν θα δεχτει την πιπιλα, μην το εχεις σιγουρο γιατι μπορει να μην της αρεσει καθολου!! Εγω προσπαθω περιστασιακα απο τον 2ο μηνα να της δωσω αλλα συνεχεια την φτυνει....καλο κουραγιο ευχομαι και να στρωσει συντομα το προγραμμα της!!!

 

Έτσι ακριβώς και η μικρή μου. Όσο φανατική της πιπίλας ήταν η μεγάλη, τόσο δεν την ήθελε η μικρή. Είναι απίστευτο πόσα πράγματα εξαρτώνται από το χαρακτήρα ενός ανθρώπου που δεν ζυγίζει ούτε 5 κιλά!

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν ξέρει αν ειναι ασφαλές για το οποιοδήποτε μωρο που θηλαζει το να πάρει πιπιλα.

 

Το πρόβλημά δεν ειναι η πιπιλα. Διάβασα και σε άλλο ποστ την περιγραφη σου και υποπτευομαι οτι έχεις ήπια σχετικα υπερπαραγωγη.

Δίνεις ένα στηθος σε κάθε θηλασμο η και τα δυο;

Τα κακα τι χρωμα ειναι;

 

Σε κάθε θηλασμό δίνω το ένα στήθος μόνο, τα κακά είναι μουσταρδί με σποράκια και καμιά φορά πράσινα κομματάκια (τονίζω, όχι πράσινα κακά) μέσα, τα είδε και ο παιδίατρος μας και είπε ότι είναι μία χαρά τα κακά και ότι τα πράσινα κομματάκια είναι φυσιολογικά.

Να πω την αλήθεια υπερπαραγωγή δεν νομίζω να έχω γιατί τα στήθη μου λίγες φορές τα αισθάνομαι βαριά και πρησμένα, συνήθως είναι μαλακά και αισθάνομαι πως όταν το μωρό πιει το γάλα που είναι στο στήθος που θηλάζει και δεν της βγάζει άλλο μετά από λίγα πιπιλίσματα νιώθω το γάλα να κατεβαίνει και την μπέμπα να καταπίνει ξανά. Άρα όπως καταλαβαίνω εγώ το μωρό δεν μπορεί να κάνει απλά πιπίλα στο στήθος γιατί αυτό κάποια στιγμή κατεβάζει γάλα πάλι το οποίο όπως φαίνεται ρέει στο στόμα της άθελα της και ειδικά την νύχτα το γάλα που κατεβαίνει εκείνη την ώρα που θέλει να κάνει πιπίλα έρχεται πιο γρήγορα και σε μεγαλύτερη ποσότητα (λογικό αφού οι ορμόνες του θηλασμού την νύχτα είναι ανεβασμένες) με αποτέλεσμα ενώ θέλει να κάνει πιπίλα για τον οποιονδήποτε λόγο αυτή να μην μπορεί και τελικά να επικρατεί ο απόλυτος εκνευρισμός. Έτσι έχω αντιληφτεί τα πράγματα έως τώρα και επειδή φαίνεται πως έχεις αρκετή εμπειρία στο θηλασμό και γνωρίζεις πολλά αν κάτι δεν έχω αντιληφτεί σωστά παρακαλώ βοήθησε με.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε θηλασμό δίνω το ένα στήθος μόνο, τα κακά είναι μουσταρδί με σποράκια και καμιά φορά πράσινα κομματάκια (τονίζω, όχι πράσινα κακά) μέσα, τα είδε και ο παιδίατρος μας και είπε ότι είναι μία χαρά τα κακά και ότι τα πράσινα κομματάκια είναι φυσιολογικά.

Να πω την αλήθεια υπερπαραγωγή δεν νομίζω να έχω γιατί τα στήθη μου λίγες φορές τα αισθάνομαι βαριά και πρησμένα, συνήθως είναι μαλακά και αισθάνομαι πως όταν το μωρό πιει το γάλα που είναι στο στήθος που θηλάζει και δεν της βγάζει άλλο μετά από λίγα πιπιλίσματα νιώθω το γάλα να κατεβαίνει και την μπέμπα να καταπίνει ξανά. Άρα όπως καταλαβαίνω εγώ το μωρό δεν μπορεί να κάνει απλά πιπίλα στο στήθος γιατί αυτό κάποια στιγμή κατεβάζει γάλα πάλι το οποίο όπως φαίνεται ρέει στο στόμα της άθελα της και ειδικά την νύχτα το γάλα που κατεβαίνει εκείνη την ώρα που θέλει να κάνει πιπίλα έρχεται πιο γρήγορα και σε μεγαλύτερη ποσότητα (λογικό αφού οι ορμόνες του θηλασμού την νύχτα είναι ανεβασμένες) με αποτέλεσμα ενώ θέλει να κάνει πιπίλα για τον οποιονδήποτε λόγο αυτή να μην μπορεί και τελικά να επικρατεί ο απόλυτος εκνευρισμός. Έτσι έχω αντιληφτεί τα πράγματα έως τώρα και επειδή φαίνεται πως έχεις αρκετή εμπειρία στο θηλασμό και γνωρίζεις πολλά αν κάτι δεν έχω αντιληφτεί σωστά παρακαλώ βοήθησε με.

 

οι λόγοι που περιγράφεις είναι ακριβώς ίδιοι με εκείνους που με έκαναν κι εμένα να δώσω πιπίλα στη μικρή μας όταν ήτανε 40 ημερών

σε πληροφορώ πως δεν τη κράτησε πάνω από μήνα,ούτε τόσο κιόλας αν θυμάμαι,και δεν επηρέασε και το θηλασμό!ακόμη θηλάζουμε και είμαστε 9.5 μηνών

εσύ ξέρεις καλύτερα για το παιδάκι σου

πράξε αναλόγως.....;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακάρι να στρώσει και η δικιά μου σύντομα. Τελικά με την πιπίλα τζίφος, προσπάθησα 3 ημέρες αλλά τίποτα, την φτύνει, δεν την δέχεται με τίποτα. Συνεχίζει πάντως την ίδια συμπεριφορά να θέλει πιπίλα από το στήθος και το στήθος να μην της κάνει τη χάρη μπας και ηρεμήσουμε λίγο:-(.

Link to comment
Share on other sites

Χρυσακη,για τον θηλασμο θα σε ενημερώσουν οι πιο έμπειρες.Για τον ύπνο θα σου πω τι έκανα στην μικρη μου και ίσως βοηθήσω.Ειχαμε και εμείς το ίδιο θεμα με τον ύπνο,κοιμόταν ολη μέρα η μικρη και ολη την νύχτα το μάτι γαριδα και όλο θηλαζε.Αυτο που έκανα εγώ στους δυο μήνες της περίπου,ειναι οτι οταν την θηλαζα την ημέρα και μετα τον θηλασμο εννοείται πως την έπαιρνε ο ύπνος,την αφηνα να κοιμηθεί μισή με μια ωριτσα μονο και μετα την ξυπναγα και την απασχολούσα με διάφορα παιχνιδακια και τέτοια.Μεχρι το επόμενο γεύμα την κρατούσα ξυπνια.Μεσα σε 5-6 μέρες το μωρο μου άρχισε να κοιμάται οοοοοοολη νύχτα και την ημέρα κοιμόταν για μιση με μια ώρα ανάμεσα σε κάθε γεύμα.Προσπαθησε να την ξυπνας με οποίο τροπο μπορείς.

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε θηλασμό δίνω το ένα στήθος μόνο, τα κακά είναι μουσταρδί με σποράκια και καμιά φορά πράσινα κομματάκια (τονίζω, όχι πράσινα κακά) μέσα, τα είδε και ο παιδίατρος μας και είπε ότι είναι μία χαρά τα κακά και ότι τα πράσινα κομματάκια είναι φυσιολογικά.

Να πω την αλήθεια υπερπαραγωγή δεν νομίζω να έχω γιατί τα στήθη μου λίγες φορές τα αισθάνομαι βαριά και πρησμένα, συνήθως είναι μαλακά και αισθάνομαι πως όταν το μωρό πιει το γάλα που είναι στο στήθος που θηλάζει και δεν της βγάζει άλλο μετά από λίγα πιπιλίσματα νιώθω το γάλα να κατεβαίνει και την μπέμπα να καταπίνει ξανά. Άρα όπως καταλαβαίνω εγώ το μωρό δεν μπορεί να κάνει απλά πιπίλα στο στήθος γιατί αυτό κάποια στιγμή κατεβάζει γάλα πάλι το οποίο όπως φαίνεται ρέει στο στόμα της άθελα της και ειδικά την νύχτα το γάλα που κατεβαίνει εκείνη την ώρα που θέλει να κάνει πιπίλα έρχεται πιο γρήγορα και σε μεγαλύτερη ποσότητα (λογικό αφού οι ορμόνες του θηλασμού την νύχτα είναι ανεβασμένες) με αποτέλεσμα ενώ θέλει να κάνει πιπίλα για τον οποιονδήποτε λόγο αυτή να μην μπορεί και τελικά να επικρατεί ο απόλυτος εκνευρισμός. Έτσι έχω αντιληφτεί τα πράγματα έως τώρα και επειδή φαίνεται πως έχεις αρκετή εμπειρία στο θηλασμό και γνωρίζεις πολλά αν κάτι δεν έχω αντιληφτεί σωστά παρακαλώ βοήθησε με.

 

Συνήθως αυτό που περιγράφεις, δλδ το να μην μπορεί να πιπιλαει το στήθος χωρίς να καταπίνει, συμβαίνει στην αρχή. Δώσε λίγο χρόνο και σύντομα θα το διαχειρίζεται.

Κάποιες φορές, όταν δίνεται πιπιλα σε ένα μωρο που δεν μπορεί να πιπιλαει το στήθος, το μωρο αποσυνδεει το θηλασμο με το πιπιλισμα για ευχαρίστηση και κρατάει οτι είναι μόνο για φαγητό. Αυτό μπορει να οδηγήσει σε πρόωρο αποθηλασμό (αφού το μωρο δε συνδέεται με το στήθος συναισθηματικά), σε μειωμένη παραγωγή (αφού το μωρο "σπαταλαει" θηλαστικες κινήσεις στην πιπιλα), σε χαμηλή πρόσληψη βάρους (αφού μπορεί να βολεύεται με την πιπιλα και να χάνει γεύματα). Δε σου λέω οτι θα συμβεί κάτι από όλα αυτά, θέλω απλά να σου δώσω και μια άλλη οπτική της "αθωας" πιπιλας που ο περισσότερος κόσμος την έχει στο νου του ως απαραίτητη και λένε άφοβα δώσε στο μωρο πιπιλα.

Δυστυχώς ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις πως θα εξελιχθεί. Φυσικά μπορεί να πανε όλα τέλεια και να μην έχεις κανένα πρόβλημα, μπορεί όμως και το αντίθετο!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, τελικά κατάφερα να την κάνω να κρατήσει πιπίλα έστω και για λίγο, η αλήθεια είναι ότι δεν την προσφέρω συχνά, μόνο όταν η γκρίνια έχει φτάσει στο αποκορύφωμα, περίπου κανένα τέταρτό συνολικά μέσα στο 24ωρο. Τώρα βέβαια με αυτά που μου είπες θα καταλήξει στα σκουπίδια η πιπίλα. Εφόσον πρόκειται για θέμα χρόνου να μπορεί να πιπιλάει χωρίς να τρέχει το στήθος θα κάνω υπομονή. Εξάλλου το πρόβλημα μου δεν ήταν το πιπίλισμα, το οποίο είμαι διατεθειμένη να υπομείνω όσο και αν χρειαστεί αλλά η ατελείωτη γκρίνια και ο σπαραγμός της μπέμπας. Ευχαριστώ και πάλι:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...