Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χειρουργειο μαστου-θηλασμος τελος


Recommended Posts

την παρασκευη εκανα αφαιρεση ιναδενωματος. εχω μια κορουλα 14 μηνων την οποια μεχρι την παρασκευη θηλαζα.

επειδη παιρνω αντιβιωση PROCEF σταματησαμε τον θηλασμο.

αποτομα- αλλα λες και καταλαβαινε η μικρουλα μου δεν μου τραβουσε την πλουζα δειχνοντας πως θελει εστω να πιπιλισει...

το βραδυ ομως ξυπναει και κλαει στον υπνο της. χθες 4 φορες την πηρα στην αγκαλια μου και την ξανακοιμησα κανοντας την βολτες.

αρχισα να κλαιω γιατι στεναχωρεθηκα παρα πολυ.

ηρεμουσε παντα οταν την εβαζα στο στηθος.

(γνωριζω οτι καποια στιγμη επρεπε να το κοψουμε αλλα δεν ειχα σκοπο συντομα αν και πολλες φορες μου περασε απτο μυαλο λογου καποιον σκεψεων.

 

χθες- σαββατο- πετρωσε τοσο πολυ το στηθος και πηγα στο νοσοκομειο για να το αδειασω ομολογω πωε γεμισα δυο μπουκαλακια...

 

σημερα το πρωι ξαναπηγα για να αφαιρεσω και εβγαλα μονο 45ml.

 

 

βασικα το προβλημα μου ειναι πως εχω την εντυπωση πως η μικρη δεν μου χαμογελα γκρινιαζει παραπανω και ειναι λες και την εβαλα σε τιμωρια...:(

 

επισης λετε το γαλα να εχει σταματησει...? βεβαια θα ηταν ευκαιρια να το κοψω αλλα στεναχωριεμαι πολυ που ξυπναει και κλαιει το βραδυ...

 

ποτε αραγε θα συνηθισει?

cWxIp3.png"]http://cWxIp3.png[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η procef είναι συμβατή με το θηλασμό (δες εδώ http://www.e-lactancia.org για πληροφορίες, επέλεξε search by product) και αν το επιθυμείς μπορείς να θηλάσεις όσο την παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Η procef είναι συμβατή με το θηλασμό (δες εδώ www.e-lactancia.org για πληροφορίες, επέλεξε search by product) και αν το επιθυμείς μπορείς να θηλάσεις όσο την παίρνεις.

 

μου βγαζει error δεν μπορω να το ανοιξω....

 

ο γιατρος που με χειρουργησε και η μαια μου ειπε να μην θηλαζω το παιδι...

διαβασα και τις οδηγιες και λεει ''ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 0,3% ΤΗΣ ΔΟΣΕΩΣ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΑΠΕΚΛΡΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ. Η ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΣΤΑ ΒΡΕΦΗ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ.''

 

ΔΗΛΑΔΗ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ?

cWxIp3.png"]http://cWxIp3.png[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπεται. Συνέχισε κανονικα τον θηλασμο. Οι επιπτώσεις του απότομου αποθηλασμού στην μικρη σου δείχνουν ότι δεν ειναι έτοιμη ακόμα να σταματήσει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπεται. Συνέχισε κανονικα τον θηλασμο. Οι επιπτώσεις του απότομου αποθηλασμού στην μικρη σου δείχνουν ότι δεν ειναι έτοιμη ακόμα να σταματήσει.

 

 

ναι η μικρουλα ολο γκρινια ειναι...

αλλα γιατι αραγε να μου ειπαν οχι!!!!????? (φανταζομαι για την ηλικια της..)

φυσικα επεμεναν οτι 14 μηνων δεν κανει και φτανει τοσο και μονο νερο της δινω και οτι αλλο λενε τελος παντων δεν με νοιαζει αυτο.

 

απλα μην εχουμε προβλημα με την αντιβιωση...

σευχαριστω nina-nina....

cWxIp3.png"]http://cWxIp3.png[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι η μικρουλα ολο γκρινια ειναι...

αλλα γιατι αραγε να μου ειπαν οχι!!!!????? (φανταζομαι για την ηλικια της..)

φυσικα επεμεναν οτι 14 μηνων δεν κανει και φτανει τοσο και μονο νερο της δινω και οτι αλλο λενε τελος παντων δεν με νοιαζει αυτο.

 

απλα μην εχουμε προβλημα με την αντιβιωση...

σευχαριστω nina-nina....

 

Γενικώς ισχύει για τον θηλασμο ότι μπορείς να πάρεις φάρμακα που επιτρέπονται στην εγκυμοσύνη και στα μωρά.

Δεν μου κανει εντύπωση που σου είπαν όχι, έχω ακούσει κ χειρότερα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς ισχύει για τον θηλασμο ότι μπορείς να πάρεις φάρμακα που επιτρέπονται στην εγκυμοσύνη και στα μωρά.

Δεν μου κανει εντύπωση που σου είπαν όχι, έχω ακούσει κ χειρότερα.

 

 

 

δηλαδη πλενομαι και τη θηλαζω τωρα!!!!!!!!!!????????????

 

(σορρυ για τις ανασφαλειες μου αλλα........)

cWxIp3.png"]http://cWxIp3.png[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το θήλασες το μωράκι σου? Ηρέμησε καθόλου?

 

 

ναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:P ολα καλα... φανταζομαι δεν ειναι ιδεα μου αλλα εχω την εντυπωση πως ολα πανε ρολοι ;)΄

πραγματικα η διαθεση αλλαξε.......

cWxIp3.png"]http://cWxIp3.png[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

SOS SOS SOS ΠΡΟΣ ΑΓΛΑΙΑ ΚΑΙ ΝΙΝΑ-ΝΑΝΑ!!!!!!!!

 

(ΝΙΝΑ-ΝΑΝΑ ειμαι η tessa777 που σας ειχα στειλει μυνημα σχετικα με την επεμβαση που θα εκανα οπου και την εκανα και απλα περιμενα την βιοψια...)

 

δυστυχως εδειξε καρκινο κακοηθης σε μεγαλο βαθμο και αυριο παλι ξαναμπαινω χειρουργειο για αφαιρεση μεγαλυτερου κομματιου απο το μαστο και λεμφαδενες...

 

τον θηλασμο τον σταματησα οταν χρειαστηκε να κανω αξονικη και σπινθηρογραφιμα οστων... (το μωρακι μου λες και καταλαβαινε τι γινοταν δεν επεμενε καθολου και δεν μου κρατουσε ''μουτρακια'' αντιθετος γιναμε ''αυτοκολλιτες'') εχει 2 βδομαδεσ που σταματησε το θηλασμο. η μικρη 15 μηνων.

 

αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι πως πιεζω και βλεπω πως τρεχει γαλα-νερο...

οχι οπως πριν εννοειται...

 

και κατι αλλο, ο γιατρος μου ειπε πως θεωρουμε μεσα στα πλαισια της εγκυμοσυνης οταν μεγαλωνε το γρουμπουλακι-καρκινο...

δεν μου ανεφερε κατι σε σχεση με το θηλασμο...

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

SOS SOS SOS ΠΡΟΣ ΑΓΛΑΙΑ ΚΑΙ ΝΙΝΑ-ΝΑΝΑ!!!!!!!!

 

(ΝΙΝΑ-ΝΑΝΑ ειμαι η tessa777 που σας ειχα στειλει μυνημα σχετικα με την επεμβαση που θα εκανα οπου και την εκανα και απλα περιμενα την βιοψια...)

 

δυστυχως εδειξε καρκινο κακοηθης σε μεγαλο βαθμο και αυριο παλι ξαναμπαινω χειρουργειο για αφαιρεση μεγαλυτερου κομματιου απο το μαστο και λεμφαδενες...

 

τον θηλασμο τον σταματησα οταν χρειαστηκε να κανω αξονικη και σπινθηρογραφιμα οστων... (το μωρακι μου λες και καταλαβαινε τι γινοταν δεν επεμενε καθολου και δεν μου κρατουσε ''μουτρακια'' αντιθετος γιναμε ''αυτοκολλιτες'') εχει 2 βδομαδεσ που σταματησε το θηλασμο. η μικρη 15 μηνων.

 

αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι πως πιεζω και βλεπω πως τρεχει γαλα-νερο...

οχι οπως πριν εννοειται...

 

και κατι αλλο, ο γιατρος μου ειπε πως θεωρουμε μεσα στα πλαισια της εγκυμοσυνης οταν μεγαλωνε το γρουμπουλακι-καρκινο...

δεν μου ανεφερε κατι σε σχεση με το θηλασμο...

 

Λυπάμαι πολυ για την περιπέτειά σου!

 

Τον θηλασμό τον σταματησες φυσικά ή με χάπι;

Δεν ειναι περίεργο να βλέπεις γάλα όταν πιεζεις το στηθος. Σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα απο τον αποθηλασμο μπορει να βλέπεις συχνα γάλα χωρίς ιδιαίτερο ερέθισμα του στήθους. Απλα μην το πιεζεις τώρα.

 

Θα κανεις χημειοθεραπεια ή ακτινοβολίες;

 

Εύχομαι όλα να πανε καλα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολυ για την περιπέτειά σου!

 

Τον θηλασμό τον σταματησες φυσικά ή με χάπι;

Δεν ειναι περίεργο να βλέπεις γάλα όταν πιεζεις το στηθος. Σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα απο τον αποθηλασμο μπορει να βλέπεις συχνα γάλα χωρίς ιδιαίτερο ερέθισμα του στήθους. Απλα μην το πιεζεις τώρα.

 

Θα κανεις χημειοθεραπεια ή ακτινοβολίες;

 

Εύχομαι όλα να πανε καλα!

 

και γω ευχομαι να πανε ολα καλα.......

 

φυσικα το σταματησα. δεν πηρα κανενα χαπι.

ο γιατρος μου ειπε για χημειοθεραπεια. για να δουμε τωρα ποσο θα κρατησει αυτη η ιστορια.

 

οποτε δεν πιεζω το στηθος και σταματαει απο μονο του το γαλα-νερο...

και φυσικα εδω τελειωνει και η σχεση μας με τον θηλασμο να φανταστω...?

λογου χημειοθεραπειας και λογου το οτι πλεον η μικρη σταματησε. αν και δυο βραδια εκλαιγε στον υπνο της και την πηρα αγκαλια και το μονο που εκανε εβαλε το χερι της στην μπλουζα μου πιανοντας με ξανακοιμηθηκε.

επισης χθες εκει που παιζαμε προσπαθησε να χωσει το κεφαλι της στην μπλουζα ανοιγοντας το στομα η ζουζουνα μου... αλλα δεν το πιεσε παραπανω οπος στις αρχες...

ουφ αρκετα δυσκολο αυτο το κομματι.... :(

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

και γω ευχομαι να πανε ολα καλα.......

 

φυσικα το σταματησα. δεν πηρα κανενα χαπι.

ο γιατρος μου ειπε για χημειοθεραπεια. για να δουμε τωρα ποσο θα κρατησει αυτη η ιστορια.

 

οποτε δεν πιεζω το στηθος και σταματαει απο μονο του το γαλα-νερο...

και φυσικα εδω τελειωνει και η σχεση μας με τον θηλασμο να φανταστω...?

λογου χημειοθεραπειας και λογου το οτι πλεον η μικρη σταματησε. αν και δυο βραδια εκλαιγε στον υπνο της και την πηρα αγκαλια και το μονο που εκανε εβαλε το χερι της στην μπλουζα μου πιανοντας με ξανακοιμηθηκε.

επισης χθες εκει που παιζαμε προσπαθησε να χωσει το κεφαλι της στην μπλουζα ανοιγοντας το στομα η ζουζουνα μου... αλλα δεν το πιεσε παραπανω οπος στις αρχες...

ουφ αρκετα δυσκολο αυτο το κομματι.... :(

 

Μην το πιεζεις. Ειναι φυσιολογικο για καποιους μηνες μετα τον αποθηλασμο, ειδικα όταν γίνεται φυσικα, να τρέχει σε κάποιες στιγμές γάλα αφου προηγηθεί κάποιο ερέθισμα πχ σεξουαλικη επαφη.

 

Προηγείται η υγεία σου αυτήν την στιγμη αλλα η πορεία του θηλασμου εξαρτάται απο τι θεραπεία θα ακολουθήσεις. Η χημειοθεραπεια για καρκίνο του στηθος αντενδεικνυται στο θηλασμο κατα κανόνα.

 

Ειναι δύσκολο αλλα σκέψου ότι το πήρε αρκετα καλα! Μην στενοχωριέσαι, μου φαίνεται ότι δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα με τον αποθηλασμο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...