Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια μου κόπηκε το γάλα!!!


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα

είμαι σε χάλια ψυχολογική κατάσταση

Μετά την βάφτιση της μικρής και έναν πολύ μεγάλο καυγά με τους δικούς μου και συνεχή πόλεμο απο την αδερφή και την κουνιάδα μου η ψυχολογία μου ήταν στα τάρταρα.

έχει λοιπόν 2-3 μέρες που παρατήρησα πως το παιδί δεν χόρταινε απο το στήθος μου .

της έκανα μεικτό θηλασμό και προσπαθούσα να την θηλασω όσο πιο πολύ μπορούσα.

βλέποντας ότι το μωρό μου δεν χορταίνει πίεσα το στήθος μου και παρατήρησα ότι έβγαζε με το ζόρι σταγόνες :cry:

κοντεύω να τρελαθώ. δεν ξέρω τι να κάνω. είμαι χάλια. πάντα είχα θέμα με τον θηλασμό αλλά προσπαθούσα να τις δώσω όσο είχα.

μπορώ να κάνω κάτι για να επαναφέρω το γάλα μου απο την στιγμή που έχω και σταγόνες?? κορίτσια σας παρακαλώ αν γνωρίζει κάποια ας βοηθήσει κοντεύω να τρελαθώ.!! :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Polina 26 γεια σου!!!

Ειδικος δεν ειμαι αλλα απο αυτα που εχω διαβασει σου συστηνω να βαζεις το παιδι οσο πιο συχνα γινεται στο στηθος. Ο θηλασμος ειναι προσφορα και ζητηση... Εγω θηλαζω αποκλειστικα 5,5 μηνες και διαπιστωνω οτι οταν το παιδι περναει αλμα αναπτυξης και ζηταει περισσοτερο στηθος, η παραγωγη αυξανεται... Ξερει η μητερα φυση τι κανει!!!! Βεβαια δεν ξερω τι επιπτωσεις εχει στην παραγωγη η χορηγηση ξενου γαλακτος... Λογικα αφου το δινεις ξενο θα ειναι χορτατο και δεν θα θελει στηθος και αυτο συνεπαγεται με μειωση παραγωγης γαλακτος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!θα πρέπει να βάζεις το μωράκι σου στο στήθος σου 8 με 12 φορές το 24ωρό γιατι πρέπει να διεγείρεται η θηλή σου όσο ποιο συχνά γίνεται για να αυξηθεί το γάλα σου!το ότι βγάζει σταγόνες ακόμη το στήθος σου είσαι σε καλό δρόμο, πρώτα να δείνεις το στήθος σου στο μωρό και μετά το συμπληρωματικό γάλα αν τελικά δε χόρτασε με το δικό σου γάλα!πιστεύω πως αν το βάζει περίπου κάθε 3ώρες(8 με 12 φορες το 24ωρό)στο στήθος δεν θα θέλει το συμπληρωματικό γάλα!να πίνεις αρκετά υγρά καθημερινά κα να μη το βάλεις κάτω γιατί αν αγχώνεσαι θα το μεταδίδεις στο μικρο σου και θα εκνευρίζεται και δε θα πιάνει το στήθος σου και εσυ δεν θα έχεις γάλα!γιατί απο όσο ξερω η ορμόνη του στρες ανταγωνίζεται την προλακτίνη (η ορμόνη που αυξάνει το γάλα)και δεν την αφήνει να εκκριθεί και να κάνει την δουλειά της!επίση υπάρχει μια αλλή πρωτεινη στο μητρικό γάλα η λεγόμενη "αναστολέας παραγωγής γάλακτος" η οποία όσο παραμένει μέσα στο στήθος σου τόσο πιο πολύ μειώνει την παραγωγή του γάλακτος ενω όσο αδειάζει το στήθος σου τόσο πιο πολύ αυξάνεται η παραγωγή του γάλακτος!καλη επιτυχία και ελπίζω να πάνε όλα καλά :P

Δεν υπάρχει ασχήμια στην εγκυμοσύνη διότι, δεν υπάρχει ασχήμια στη μητρότητα.!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Polina 26 γεια σου!!!

Ειδικος δεν ειμαι αλλα απο αυτα που εχω διαβασει σου συστηνω να βαζεις το παιδι οσο πιο συχνα γινεται στο στηθος. Ο θηλασμος ειναι προσφορα και ζητηση... Εγω θηλαζω αποκλειστικα 5,5 μηνες και διαπιστωνω οτι οταν το παιδι περναει αλμα αναπτυξης και ζηταει περισσοτερο στηθος, η παραγωγη αυξανεται... Ξερει η μητερα φυση τι κανει!!!! Βεβαια δεν ξερω τι επιπτωσεις εχει στην παραγωγη η χορηγηση ξενου γαλακτος... Λογικα αφου το δινεις ξενο θα ειναι χορτατο και δεν θα θελει στηθος και αυτο συνεπαγεται με μειωση παραγωγης γαλακτος.

 

δίνω πρώτα στήθος και μετά ξένο,, και καμιά φορά μόνο το δικό μου ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!θα πρέπει να βάζεις το μωράκι σου στο στήθος σου 8 με 12 φορές το 24ωρό γιατι πρέπει να διεγείρεται η θηλή σου όσο ποιο συχνά γίνεται για να αυξηθεί το γάλα σου!το ότι βγάζει σταγόνες ακόμη το στήθος σου είσαι σε καλό δρόμο, πρώτα να δείνεις το στήθος σου στο μωρό και μετά το συμπληρωματικό γάλα αν τελικά δε χόρτασε με το δικό σου γάλα!πιστεύω πως αν το βάζει περίπου κάθε 3ώρες(8 με 12 φορες το 24ωρό)στο στήθος δεν θα θέλει το συμπληρωματικό γάλα!να πίνεις αρκετά υγρά καθημερινά κα να μη το βάλεις κάτω γιατί αν αγχώνεσαι θα το μεταδίδεις στο μικρο σου και θα εκνευρίζεται και δε θα πιάνει το στήθος σου και εσυ δεν θα έχεις γάλα!γιατί απο όσο ξερω η ορμόνη του στρες ανταγωνίζεται την προλακτίνη (η ορμόνη που αυξάνει το γάλα)και δεν την αφήνει να εκκριθεί και να κάνει την δουλειά της!επίση υπάρχει μια αλλή πρωτεινη στο μητρικό γάλα η λεγόμενη "αναστολέας παραγωγής γάλακτος" η οποία όσο παραμένει μέσα στο στήθος σου τόσο πιο πολύ μειώνει την παραγωγή του γάλακτος ενω όσο αδειάζει το στήθος σου τόσο πιο πολύ αυξάνεται η παραγωγή του γάλακτος!καλη επιτυχία και ελπίζω να πάνε όλα καλά :P

 

αχ μακάρι να μην είναι κάτι γιατί έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ. σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά και εμψυχωτικά σου λόγια.. θα δοκιμάσω να το βάζω πιο πολλές φορες και βλέποντας και κάνοντασ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι άλμα ανάπτυξης και να ζητάει να θηλάσει πιο συχνά για να αυξήσει την παραγωγή σου.

 

αχ, μακάρι,μακάρι... πραγματικά απο το στόμα σου και στου θεού το αυτί.. έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με τον θηλασμό γιατί όσο και αν θήλαζα δεν έβγαζα πολύ γάλα.. η μπλούζα μου δεν βράχηκε ποτέ... και με το που είδα ότι σταματάει έγινα ακόμα χειρότερα ψυχολογικά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ, μακάρι,μακάρι... πραγματικά απο το στόμα σου και στου θεού το αυτί.. έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με τον θηλασμό γιατί όσο και αν θήλαζα δεν έβγαζα πολύ γάλα.. η μπλούζα μου δεν βράχηκε ποτέ... και με το που είδα ότι σταματάει έγινα ακόμα χειρότερα ψυχολογικά

 

Κοριτσι μην τρομάζεις...δεν λερώνονται όλες οι μπλούζες. Και εγώ θηλάζω, αποκλειστικά μέχρι και τον 6ο και τώρα τρωμε και στερεές πλέον και έχω να σου πω οτι...τα επιθέματα στήθους που πήρα πριν γεννήσω τα έχω άθικτα στο ντουλάπι. Δεν λερώθηκα ποτέ (αντε 2 φορές μόνο...1 στο μαιευτήριο και 1 όταν προσπάθησα να κάνω αύξηση της παραγωγής).

Ειχαμε και εμείς κάποια θεματάκια (εως θεματάρες). Να κάνεις αυτο που λένε τα κορίτσια..το μωρό συνέχεια στο στήθος...και όλα θα πάνε καλά.

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια

ακολούθησα την συμβουλή σας και την έβαλα συνέχεια στο στήθος χωρίς να τηςε δώσω καθόλου ξένο.. σήμερα το πρωί πίεσα το στήθος μου να δω αν έχει γάλα και ναί έβγαλε συντριβανάκι.. :D ευχαριστώ για όλα

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια

ακολούθησα την συμβουλή σας και την έβαλα συνέχεια στο στήθος χωρίς να τηςε δώσω καθόλου ξένο.. σήμερα το πρωί πίεσα το στήθος μου να δω αν έχει γάλα και ναί έβγαλε συντριβανάκι.. :D ευχαριστώ για όλα

 

Μπράβο το κορίτσι!!!!καλή συνέχεια!!!!:lol::lol::lol:

Δεν υπάρχει ασχήμια στην εγκυμοσύνη διότι, δεν υπάρχει ασχήμια στη μητρότητα.!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα και απο μένα! Εχω μια κόρη 4.5 μηνών και ενώ θηλαζαμε αποκλειστικά απο προχθές που μου ήρθε περίοδος μειώθηκε αισθητά η παραγωγή και το παιδί έχει δεινοπαθησει για να χορτάσει έτσι του δίνω και συμπλήρωμα. Τι να κάνω για να αυξηθεί η παραγωγή? την βάζω στο στήθος 5 φορές την ημέρα και βλέπω ότι δυσανασχετει γιατι δεν την φτάνει να φάει. Επίσης έχει αρκετά αέρια μήπως φτάει το ξένο γάλα που της δίνω 2 φορές την μέρα? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα και απο μένα! Εχω μια κόρη 4.5 μηνών και ενώ θηλαζαμε αποκλειστικά απο προχθές που μου ήρθε περίοδος μειώθηκε αισθητά η παραγωγή και το παιδί έχει δεινοπαθησει για να χορτάσει έτσι του δίνω και συμπλήρωμα. Τι να κάνω για να αυξηθεί η παραγωγή? την βάζω στο στήθος 5 φορές την ημέρα και βλέπω ότι δυσανασχετει γιατι δεν την φτάνει να φάει. Επίσης έχει αρκετά αέρια μήπως φτάει το ξένο γάλα που της δίνω 2 φορές την μέρα? :confused:

 

Καλημέρα!

Συμβαίνει να μειώνεται προσωρινά η παραγωγή λόγω της περιόδου, όμως στη δική σας περίπτωση ο κυριότερος λόγος που μειώθηκε η παραγωγή φαίνεται να είναι ότι θηλάζει λίγες φορές την ημέρα. Βάζε την στο στήθος κάθε φορά που δείχνει λίγο ανήσυχη και άφηνέ την όση ώρα θέλει, αν θέλεις να συνεχίσεις να θηλάζεις.

Είναι πιθανό να την πείραξε το ξένο γάλα, συμβαίνει σε πολλά μωράκια.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα και απο μένα! Εχω μια κόρη 4.5 μηνών και ενώ θηλαζαμε αποκλειστικά απο προχθές που μου ήρθε περίοδος μειώθηκε αισθητά η παραγωγή και το παιδί έχει δεινοπαθησει για να χορτάσει έτσι του δίνω και συμπλήρωμα. Τι να κάνω για να αυξηθεί η παραγωγή? την βάζω στο στήθος 5 φορές την ημέρα και βλέπω ότι δυσανασχετει γιατι δεν την φτάνει να φάει. Επίσης έχει αρκετά αέρια μήπως φτάει το ξένο γάλα που της δίνω 2 φορές την μέρα? :confused:

 

το ίδιο πρόβλημα είχα αντιμετωπίσει κι εγώ τις 2 πρώτες φορές που μου ειχε έρθει η περίοδος!τότε η μικρούλα μου ήτανε 2 μηνών!

δεινοπαθήσαμε λίγο,ήτανε και καλοκαίρι και κάπου αφυδατώθηκα!αλλά δεν της έδωσα ξένο!της έδινα όποτε ήθελε!

πλέον δεν καταλαβαίνω διαφορα όταν έχω περίοδο!είναι 8 μηνώ σχεδον τώρα

βάζε τη όποτε θέλει και κάνε μαλάξεις πριν και κατά τη διάρκεια!

πιες και καμιά μπυρίτσα!χαχα

και πολλά υγρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα οταν ερχεται η περιοδος λενε δεν ειναι η παραγωγη αλλα η ροη και αυτο ειναι που εκνευριζει το παιδι. Οπως και να χει ειναι ενα προβλημα προσωρινο αλλα εσυ με πεντε μονο θηλασμους τη μερα (ενω θες τουλαχιστον :cool: και 2 γευματα ξενο πας να το κανεις μονιμο.

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τι γίνεται... Νομίζω ότι πειναει, νιώθω το στήθος μου άδειο και έτσι της δίνω το συμπλήρωμα αν ειναι μια παροδική κατάσταση τότε θα προσπαθήσω να ελλατωσω το συμπλήρωμα αλλα αν πραγματικά σταματάει το γάλα που θα το καταλάβω? περνάει και αλμα ανάπτυξης τώρα (17 εβδομάδα) και με έχει μπερδέψει τελείως! Πόσες μέρες κρατάει αυτη η μειωμένη παραγωγή λόγω περιόδου? ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Η ροή μειώνεται κατά την διάρκεια της περιόδου και όχι το γάλα. Εγώ είδα διαφορά τις 2 πρώτες φορές που αδιαθέτησα, μετά είτε είχα περίοδο είτε όχι ήταν το ίδιο. Βοηθάει να κάνεις μαλάξεις στο στήθος πριν το θηλασμό και να θηλάζεις περπατώντας. Αν έδωσες συμπλήρωμα τώρα λόγω περιόδου καλύτερα να το κόψεις γιατί θα δεις διαφορά στην παραγωγή σου λόγω αυτού. Λίγες μέρες κρατάει αυτή η αλλαγή. Οταν τελειώνει η περίοδος θα επανέλθει η ροή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τα φώτα σας παρακαλώ!

Μπουμπου 4,5 μηνών που θηλάζει αποκλειστικά με μαμά που δουλεύει πολλές ώρες και η μπουμπού παίρνει 2 γεύματα με μπουκάλι.

Το πρόβλημα είναι ότι η μπουμπού όπως όλα τα παιδάκια που παίρνουν μπουκάλι μαθαίνει στην εύκολη ροή κ κατά συνέπεια έρχονται πολλές στιγμές που δυσανασχετεί με το στήθος! Εντάξει αυτό το παλεύουμε όμωσ με πολλή επιμονή και υπομονή!

Το θέμα είναι ότι τρώει περισσότερο με το μπουκάλι και αφού δε μπαίνει στο στήθος πολυ η παραγωγή μου δεν αυξάνεται με τους ρυθμούς της μπουμπούς.

Ετσι εδώ κ μια εβδομάδα παίρνω μαγιά μπύρας 3x7 αλλα αντί να δω αύξηση είδα μείωση κ εκει που έβγαζα 110-120ml τωρα βγάζω 70-100 ml.

Να πω όμως ότι πριν απο 3 ημέρες αδιαθετησα(3η φορά) κ στο μυαλό μου το δικαιολόγησα έτσι διαβάζω όμως ότι η περίοδος δεν παίζει κανένα ρόλο !

Εχω μπερδευτεί κ ανησυχώ παράλληλα γιατί κανω πολυ μεγάλη προσπάθεια κ προσπαθώ να βρω μια λυση

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας παρακαλώ!

Μπουμπου 4,5 μηνών που θηλάζει αποκλειστικά με μαμά που δουλεύει πολλές ώρες και η μπουμπού παίρνει 2 γεύματα με μπουκάλι.

Το πρόβλημα είναι ότι η μπουμπού όπως όλα τα παιδάκια που παίρνουν μπουκάλι μαθαίνει στην εύκολη ροή κ κατά συνέπεια έρχονται πολλές στιγμές που δυσανασχετεί με το στήθος! Εντάξει αυτό το παλεύουμε όμωσ με πολλή επιμονή και υπομονή!

Το θέμα είναι ότι τρώει περισσότερο με το μπουκάλι και αφού δε μπαίνει στο στήθος πολυ η παραγωγή μου δεν αυξάνεται με τους ρυθμούς της μπουμπούς.

Ετσι εδώ κ μια εβδομάδα παίρνω μαγιά μπύρας 3x7 αλλα αντί να δω αύξηση είδα μείωση κ εκει που έβγαζα 110-120ml τωρα βγάζω 70-100 ml.

Να πω όμως ότι πριν απο 3 ημέρες αδιαθετησα(3η φορά) κ στο μυαλό μου το δικαιολόγησα έτσι διαβάζω όμως ότι η περίοδος δεν παίζει κανένα ρόλο !

Εχω μπερδευτεί κ ανησυχώ παράλληλα γιατί κανω πολυ μεγάλη προσπάθεια κ προσπαθώ να βρω μια λυση

 

Δε θέλει να θηλάσει καθόλου; Μισοκοιμισμένη ή αγουροξυπνημένη;

 

Δινεις πιπιλα;

 

Η περίοδος παίζει ρόλο στη ροή.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας παρακαλώ!

Μπουμπου 4,5 μηνών που θηλάζει αποκλειστικά με μαμά που δουλεύει πολλές ώρες και η μπουμπού παίρνει 2 γεύματα με μπουκάλι.

Το πρόβλημα είναι ότι η μπουμπού όπως όλα τα παιδάκια που παίρνουν μπουκάλι μαθαίνει στην εύκολη ροή κ κατά συνέπεια έρχονται πολλές στιγμές που δυσανασχετεί με το στήθος! Εντάξει αυτό το παλεύουμε όμωσ με πολλή επιμονή και υπομονή!

Το θέμα είναι ότι τρώει περισσότερο με το μπουκάλι και αφού δε μπαίνει στο στήθος πολυ η παραγωγή μου δεν αυξάνεται με τους ρυθμούς της μπουμπούς.

Ετσι εδώ κ μια εβδομάδα παίρνω μαγιά μπύρας 3x7 αλλα αντί να δω αύξηση είδα μείωση κ εκει που έβγαζα 110-120ml τωρα βγάζω 70-100 ml.

Να πω όμως ότι πριν απο 3 ημέρες αδιαθετησα(3η φορά) κ στο μυαλό μου το δικαιολόγησα έτσι διαβάζω όμως ότι η περίοδος δεν παίζει κανένα ρόλο !

Εχω μπερδευτεί κ ανησυχώ παράλληλα γιατί κανω πολυ μεγάλη προσπάθεια κ προσπαθώ να βρω μια λυση

Τα ίδια έπαθα κι εγώ χωρίς να μου ρθει περίοδος. Μέχρι είκοσι ημερών είχα πολύ γάλα. Το μωρό όμως κοιμόταν ανάμεσα στα γεύματα για πέντε ώρες. Μου είχαν πει μέχρι 5 ώρες να μην την ξυπνάω οι μαίες αλλά να αδείαζω το στήθος μου. Ίσως έκανα κάτι λάθος εκεί. Μετά αρχίσαμε και αναγωγές, βγάζαμε απίστευτη ποσότητα μέχρι να ξαναφάμε βγάζαμε γουλίτσες. Δεν ξέρω αν ευθυνόταν αυτό ή απλώς ότι το παιδί μεγάλωνε αλλά από τη μια μέρα στην άλλη ήθελε πολύ περισσότερο γάλα. Γύρω στα 150 ml σε κάθε γεύμα που θεωρώ πολύ για ασαράντιστο μωρό. Αγχώθηκα κιόλας και μου φαίνεται ότι έπεσε κι άλλο η ποσότητα. Το θέμα ήταν ότι το στήθος μου έβγαζε μόνο 70-80 ml σε κάθε γεύμα (το βγαζα με θήλαστρο καμιά φορά για να ξέρω τι γίνεται). Δεν της έδωσα συμπλήρωμα. Για 15 μέρες την έβαζα μιαμιση ώρα στο στήθος. Τίποτα. Μόλις την έβαζα για ύπνο μετά από κανένα εικοσάλεπτο κλάμα. Ξανά στο στήθος. Για 15 μέρες θήλαζα ανά μισάωρο. Το βράδυ κοιμόμασταν 3 η ώρα κι αυτό μάλλον γιατί είχε εξαντληθεί. Μεχρι που ήρθε ο παιδίατρος τη ζύγισε και μου είπε επακριβώς ότι την αφήνω νηστική, γιατί είχε πάρει βάρος αλλά όχι όσο έπρεπε. Με βαριά καρδιά ξεκίνησα συμπλήρωμα. Θήλαζε μισή ώρα και μετά ξένο. Την πήγα μέχρι τον όγδοο όπου σταματήσαμε αφού είδα ότι το στήθος μου πλέον έβγαζε μόνο 40 ml και αυτή έπινε 240 συνολικά. Θεωρούσα ότι το ταλαιπωρούσα το παιδί γιατί ειδικά το βράδυ έκλειναν τα ματάκια της και δεν πολυέπινε. Όπως λες στην αρχή που ξεκίνησα συμπλήρωμα επειδή ήταν πολύ πιο εύκολο το μπουκάλι όταν την εβαζα στο στήθος έκλαιγε και τραβιόταν. Δεν τα παράτησα. Επέμεινα πάρα πολύ να θηλάζει και μετά να δίνω το συμπλήρωμα. Είπα αφού δε θα θηλάσω αποκλειστικά να πάρει ό,τι μπορεί από μένα. Βέβαια δε σου κρύβω ότι πολλές φορές έκλαιγα γιατί έλεγα μήπως την ταλαιπωρώ τζάμπα και δεν έχει νόημα αφού παίρνει λίγο γάλα από μένα. Πιστεύω όμως ότι κάτι της πρόσφερα έστω και λίγο. Δεν ξέρω τι έφταιξε σε μένα πάντως προσπάθησε όσο μπορείς το στήθος...

Link to comment
Share on other sites

Τλκ μη μου ξαναπεί κανείς οτι η περίοδος δεν παίζει ρόλο! Τώρα που τελείωσε επανερχομαι στα "φυσιολογικά"! και όχι δεν ήταν μόνο θέμα ροής! ήταν και θέμα ποσότητας! Εγώ που όπως έχω γράψει κάνω αναγκαστικά αντλήσεις και μάλιστα σε συγκεκριμένες ώρες αντί για θηλασμό βλέπω την ποσότητα που παράγω και ναι τισ ημέρες της περιόδου δεν ήταν ίδιες! Οπότε πλέον λέω με σιγουριά ότι η περίοδος παίζει ρόλο και στην ποσότητα!

Link to comment
Share on other sites

Τλκ μη μου ξαναπεί κανείς οτι η περίοδος δεν παίζει ρόλο! Τώρα που τελείωσε επανερχομαι στα "φυσιολογικά"! και όχι δεν ήταν μόνο θέμα ροής! ήταν και θέμα ποσότητας! Εγώ που όπως έχω γράψει κάνω αναγκαστικά αντλήσεις και μάλιστα σε συγκεκριμένες ώρες αντί για θηλασμό βλέπω την ποσότητα που παράγω και ναι τισ ημέρες της περιόδου δεν ήταν ίδιες! Οπότε πλέον λέω με σιγουριά ότι η περίοδος παίζει ρόλο και στην ποσότητα!

 

Παίζει ρόλο στην άντληση καθώς εξαρτάται κατα πολυ απο τη ροη η ποσότητα που θα μαζέψεις.

 

Με το θηλασμο τι γίνεται;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Με το θηλασμό ήταν κ πάλι πρόβλημα αφού η μπουμπού ήταν συνέχεια ανησυχη όσες φορες δηλ τη θήλαζα εγώ κ δεν έπαιρνε μπουκάλι! Ίσως να μην ισχύει για όλες μασ κ να είναι θέμα οργανισμού, αυτό το δέχομαι. Σε εμένα πάντως είχε διαφορά είτε στο θήλαστρο είτε στο θηλασμό κ πλέον το λεω μετα βεβαιότητας. Πχ ενώ το μωρο μου κοιμόταν τη νύχτα 4-5 ώρες σερί εκείνες τις ημέρες ξυπνούσε ανά δύο τρεις ώρες! Δεν ήταν τυχαίο απλά, δε χόρταινε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...