Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαστίτιδα και εγκυμοσύνη.


Recommended Posts

Κορίτσια όποια μπορει να βοηθήσει ας μου απαντήσει.Ειμαι 13 εβδομάδων εγκυος και έχω 3 εβδομαδεσ που έχω αποθηλάσει.τρεις εβδομάδε πριν τον αποθηλασμο θηλασζα μια φορα τη μερα ίσως και πιο αραια.Εχω 2 μερες που πονάει το στήθος μου το δεξι.Τις 3 εβδομάδες που αποθήλασα δεν εβγαλα γάλα αλλα ουτε με πονουσε ούτε ειχε πρηστει κανένα στήθος.δεν ξερω αν εκανα λάθος.Τωρα εχω 2 μερες που πονάει το στήθος. Δεν μπορώ να πω οτι εχει πρηστεί ιδιαίτερα.Φοβάμαι για μαστιτιδα και δεν θελω να παρω φαρμακα.Τι μπορω να κανω να το αποτρέψω.Προσπαθησα να βγαλω με το χερι αλλα εβγαλα μονο μερικές κιτρινες σταγόνες.Το θηλαστρο θα το εχω αυριο γτ το ξεχασα στο χωριο.Τι να κάνω να αποφυγω μαστιτιδα και φαρμακα?Υπαρχει περιπτωση να ειναι πρωτόγαλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια όποια μπορει να βοηθήσει ας μου απαντήσει.Ειμαι 13 εβδομάδων εγκυος και έχω 3 εβδομαδεσ που έχω αποθηλάσει.τρεις εβδομάδε πριν τον αποθηλασμο θηλασζα μια φορα τη μερα ίσως και πιο αραια.Εχω 2 μερες που πονάει το στήθος μου το δεξι.Τις 3 εβδομάδες που αποθήλασα δεν εβγαλα γάλα αλλα ουτε με πονουσε ούτε ειχε πρηστει κανένα στήθος.δεν ξερω αν εκανα λάθος.Τωρα εχω 2 μερες που πονάει το στήθος. Δεν μπορώ να πω οτι εχει πρηστεί ιδιαίτερα.Φοβάμαι για μαστιτιδα και δεν θελω να παρω φαρμακα.Τι μπορω να κανω να το αποτρέψω.Προσπαθησα να βγαλω με το χερι αλλα εβγαλα μονο μερικές κιτρινες σταγόνες.Το θηλαστρο θα το εχω αυριο γτ το ξεχασα στο χωριο.Τι να κάνω να αποφυγω μαστιτιδα και φαρμακα?Υπαρχει περιπτωση να ειναι πρωτόγαλα?

 

Να είναι πρωτόγαλα με πόνο λίγο δύσκολα,εγώ πριν μια βδομάδα είχα τα ίδια συμπτώματα και φοβήθηκα για μαστίτιδα (είχα ξαναπάθει πριν τέσσερις μήνες)γι αυτό αυτη την φορά δεν το άφησα να εξελιχθεί και έκανα οποιοπαθητικη που είναι εντελως ακυνδινη και για μένα και για το μωράκι μου .Εφοσον είσαι εγκυος πρόσεχε και καλό είναι να συνβουλευείς και τον γυναικολογο σου.Πάντως με αυτα τα χαπάκια συνηλθα σε ένα 24 ωρο.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Στη μαστιτιδα βοηθα ενα ομοιοπαθητικο που δινουν. Εμενα με εχει σωσει.

 

Θα ηταν καλο βεβαια να σου δωσει αγωγη ενας ομοιοπαθητικος.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μετακομίσαμε σε μια μικρή πόλη και δεν ξέρω αν υπάρχει υπάρχει ομοιπαθητικος εδω.Οσο γα γυναικολόγο εμαι ανάμεσα σε 2( κανενας δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη) δεν ξερω σε ποιον θα καταλήξω.Θα τηλ αυριο να δω τι θα μου πουν.Αν υπάρχει κατι πιο πρακτικό που θα μπορούσα να κάνω θα μ βοηθούσατε.

Link to comment
Share on other sites

Να είναι πρωτόγαλα με πόνο λίγο δύσκολα,εγώ πριν μια βδομάδα είχα τα ίδια συμπτώματα και φοβήθηκα για μαστίτιδα (είχα ξαναπάθει πριν τέσσερις μήνες)γι αυτό αυτη την φορά δεν το άφησα να εξελιχθεί και έκανα οποιοπαθητικη που είναι εντελως ακυνδινη και για μένα και για το μωράκι μου .Εφοσον είσαι εγκυος πρόσεχε και καλό είναι να συνβουλευείς και τον γυναικολογο σου.Πάντως με αυτα τα χαπάκια συνηλθα σε ένα 24 ωρο.

 

Εισαι και εσυ εγκυος?σου εδωσε χάπι συμβατο ε εγκυμοσύνη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεις να το βρεις σς διπλανη πολη, σε καποιο φαρμακειο. Το φαρμακο λεγεται φυτολακα και συνηθως η θεραπεια ειναι 3 καψουλες των 200 CH για τρεις μερες (3 χαπια τη μερα επι 3 μερες). Αν θες δοκιμασε το. Κακο δεν θα σου κανει. Απλα το παιρνεις με αδειο στομαχι, ανοιγεις την καψουλα και τρως το περιερχομενο χωρις νερο. Μη φας η πιειες τιποτα για μιση ωρα τουλαχιστον.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εισαι και εσυ εγκυος?σου εδωσε χάπι συμβατο ε εγκυμοσύνη?

εγκυος δεν είμαι αλλά θηλάζω ακόμα το οχτώ μηνών κοριτσάκι μου.Το χαπάκι που μου έδωσε είναι το PHYTOLACCA 200CH,είναι εντελώς ακίνδυνο το έπερνα αν 6 ωρο.Ζεστές κομπρέσες στο πονεμένο σημείο θα σε βοηθήσουν και τρίψιμο.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

και να μην το ξεχάσω στην οποιπαθητικη απαγορευεται η καφείνη.

 

 

σωστα, οχι καφεδες και τσαγια η μεντες για ενα διαστημα. Ακομα κι αν περασει μπορει να σε ξαναπιασει μετα που θα ξαναπιεις καφε. Οχι κοκακολα κι οτι περιερχει καφεινη.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όποια μπορει να βοηθήσει ας μου απαντήσει.Ειμαι 13 εβδομάδων εγκυος και έχω 3 εβδομαδεσ που έχω αποθηλάσει.τρεις εβδομάδε πριν τον αποθηλασμο θηλασζα μια φορα τη μερα ίσως και πιο αραια.Εχω 2 μερες που πονάει το στήθος μου το δεξι.Τις 3 εβδομάδες που αποθήλασα δεν εβγαλα γάλα αλλα ουτε με πονουσε ούτε ειχε πρηστει κανένα στήθος.δεν ξερω αν εκανα λάθος.Τωρα εχω 2 μερες που πονάει το στήθος. Δεν μπορώ να πω οτι εχει πρηστεί ιδιαίτερα.Φοβάμαι για μαστιτιδα και δεν θελω να παρω φαρμακα.Τι μπορω να κανω να το αποτρέψω.Προσπαθησα να βγαλω με το χερι αλλα εβγαλα μονο μερικές κιτρινες σταγόνες.Το θηλαστρο θα το εχω αυριο γτ το ξεχασα στο χωριο.Τι να κάνω να αποφυγω μαστιτιδα και φαρμακα?Υπαρχει περιπτωση να ειναι πρωτόγαλα?

 

Είναι σίγουρα μαστίτιδα; Γιατί στην εγκυμοσύνη είναι φυσικό να φουσκώνει και να πονάει λίγο το στήθος.

Έχω παρατηρήσει πάντως ότι το στήθος μου στην εγκυμοσύνη αντιδρά πολύ έντονα στις διακυμάνσεις της γαλουχίας. Εγώ είμαι στη 16η εβδομάδα, οι κόρες μου θηλάζουν ελάχιστα πια, αλλά πολλές φορές νιώθω το ένα στήθος ελαφρώς πρησμένο, αν έχουν θηλάσει λιγότερο απ΄αυτό. Και μιλάμε για ποσότητες γάλακτος που αν δεν ήμουν έγκυος, δεν θα τους έδινα καμμιά σημασία, θα μπορούσα να έκοβα σήμερα μαχαίρι το θηλασμό και το στήθος δεν θα ένιωθε τίποτε (νομίζω).

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και εμένα μου κάνει εντύπωση γτ με έπιασε μετα από 3 βδομαδες που την εκοψα τελειως και μαλιστα στο στήθος που δεν θηλαζα κ πολυ(τελευταια θηλαζα πολυ περισσοτερο από το αριστερο.)Αλλα παρόλα αυτα τρομοκρατηθηκα,δεν έχω όρεξη για αντιβίωση γι αυτο το λόγο.Προσπαθω να βγαλω γάλα με το χέρι μου κ βγαζω ελάχιστεσ σταγονες κιτρινο γαλα.να βάλω θηλαστρο να το αποσυμφωρησω ή θα τα κάνω χειρότερα?Το απογευμα θα ψαξω κ για τα ομοιοπαθητικα που μου σύστησαν τα κορίτσια.Θα δουμε τι να πω.κ το κοριτσκι μου δεν πινει ξενο γαλα,αλλα με άγχωσε ο γιατρος κ εκοψα αρον αρον το θηλασμο.Εσυ συνεχίζεις κ ολα οκ?

Link to comment
Share on other sites

Θἠλαστρο καλύτερα όχι, θα ταλαιπωρηθείς άδικα και αν το παρακάνεις, μπορεί να ξανααυξηθεί η παραγωγή. Δεν φαίνεται να είναι μαστίτιδα, τουλάχιστον όχι σε βαθμό που να χρειαστείς φάρμακα. Δεν χάνεις τίποτε να πάρεις τα ομοιοπαθητικά που σου πρότειναν, αν είναι συμβατά με την εγκυμοσύνη (δεν έχω ιδέα από ομοιοπαθητική, ρώτα άλλους). Μπορείς να ρωτήσεις και κάποιο γυναικολόγο να σου πει αν είναι όντως μαστίτιδα ή απλώς ενοχλήσεις λόγω εγκυμοσύνης.

 

Εμείς συνεχίζουμε. Η μεγάλη θηλάζει το πολύ μισό λεπτό κυρίως για συναισθηματικούς λόγους και μετά μου λέει ότι τέλειωσε το γάλα από το στήθος και θέλει από την αγελάδα. Η μικρή το έχει περιορίσει κι αυτή πολύ, αλλά το έχει μεγαλύτερη ανάγκη συναισθηματικά και δεν ενδιαφέρεται καθόλου αν έχει γάλα. Στη διατροφή τους δεν παίζει πια κανένα ρόλο το δικό μου γάλα.

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...