Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ο Οδυσσέας είναι 27 ημερών. Θηλάζει αποκλειστικά. Βάρος παίρνει μια χαρά - ήδη έχει πάρει 1 κιλό σε σχέση με το βάρος εξόδου από το μαιευτήριο.

 

Έχει ελαφρά ΓΟΠ. Όχι σε όλα τα γεύματα, κάνει αναγωγές που άλλες καταπίνει, άλλες βγαίνουν σαν γουλίτσα, και 2 φορές είχαμε μεγαλύτερη εξαγωγή. ΤΕΣΠΑ την παλεύουμε με τη ΓΟΠ.

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι σε κ'άποια γεύματα τρώει με πολύ βουλιμία με αποτέλεσμα να καταπίνει πολύ αέρα. Δεν ρεύεται επαρκώς (ακόμα και αν τον κρατώ όρθιο για μισή ώρα) με αποτέλεσμα πολύς αέρας καταλήγει στα εντεράκια του. και αρχίζουν τα γουργουρίσματα, τα βογκητά, τα σφιξίματα, το τέντωμα - μάζεμα των ποδιών, τα αέρια.

 

τρώει κάθε 2 ώρες περίπου. μονο από το ένα στήθος. Αν επιχείρήσω να αλλάξω στήθος το ράβει. Αν επιχειρήσω να ταίσω πριν να το ζητήσει απλά δεν ανταποκρίνεται.

 

Υπάρχει κάποια / κάποιος να με συμβουλέψει αν μπορώ να κάνω κάτι για να μειωθούν τα αέρια στη κοιλίτσα;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σημειώσω ότι δεν κλαίει. Μόνο βογκάει. (τουάχιστον δεν κλαίει ακόμα).

 

Για αυτό δεν ξέρω αν πρόκειται για κολικούς... Ή απλά έχει θέμα αερίων...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Η μπέμπα μου κάνει ακριβώς το ίδιο, τρώει λαίμαργα, εδώ και λίγες μέρες έχει τα ιδία συμπτώματα με το μωρό σου, γουργουρίσματα, βογκητά, σφιξίματα, τέντωμα και μάζεμα των ποδιών χωρίς να κλαίει , βγάζει μια κραυγή και μετά σφίγγεται, μίλησα με το γιατρό μου και μου έδωσε προβιοτικες σταγόνες, χθες τις πηρέ πρώτη φορά και ηρέμησε λίγο , μίλησε με τον παιδίατρο σου, εμένα μου είπε ότι είναι κολικοί ..Ελπίζω να ηρεμήσουν τα μωράκια μας γρήγορα!!

Αριάδνη μου, ξημερώνει γιατί σʼ έχω..

EcQXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο Οδυσσέας είναι 27 ημερών. Θηλάζει αποκλειστικά. Βάρος παίρνει μια χαρά - ήδη έχει πάρει 1 κιλό σε σχέση με το βάρος εξόδου από το μαιευτήριο.

 

Έχει ελαφρά ΓΟΠ. Όχι σε όλα τα γεύματα, κάνει αναγωγές που άλλες καταπίνει, άλλες βγαίνουν σαν γουλίτσα, και 2 φορές είχαμε μεγαλύτερη εξαγωγή. ΤΕΣΠΑ την παλεύουμε με τη ΓΟΠ.

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι σε κ'άποια γεύματα τρώει με πολύ βουλιμία με αποτέλεσμα να καταπίνει πολύ αέρα. Δεν ρεύεται επαρκώς (ακόμα και αν τον κρατώ όρθιο για μισή ώρα) με αποτέλεσμα πολύς αέρας καταλήγει στα εντεράκια του. και αρχίζουν τα γουργουρίσματα, τα βογκητά, τα σφιξίματα, το τέντωμα - μάζεμα των ποδιών, τα αέρια.

 

τρώει κάθε 2 ώρες περίπου. μονο από το ένα στήθος. Αν επιχείρήσω να αλλάξω στήθος το ράβει. Αν επιχειρήσω να ταίσω πριν να το ζητήσει απλά δεν ανταποκρίνεται.

 

Υπάρχει κάποια / κάποιος να με συμβουλέψει αν μπορώ να κάνω κάτι για να μειωθούν τα αέρια στη κοιλίτσα;

Να σου ζήσει!

 

Ο παιδίατρος που τον παρακολουθεί τι λέει;

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμάς έτσι ήταν, κολικοί ειναι, αλλά δεν είχε Γοπ και στον 4ο μηνα μας καταλάβαμε ότι έχει αλλεργία στο γάλα.

καλησπερα..πως ακριβως το καταλαβατε?? εννοω τι συμπτωματα ειχε??

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω αποκλείσει το γάλα από τη διατροφή μου. Και τα γαλακτοκομικά. Λόγω της ελαφάς ΓΟΠ. Αλλά θεωρώ ότι για τους ύποπτους κολικούς δεν φταίει κάτι που παίρνει από εμένα, αλλά ο τρόπος που θηλάζει. Όταν θηλάζει με βουλιμία καταπίνει πολύ αέρα - το ακούω στις καταπώσεις. Αυτός ο αέρας καταλήγει στη κοιλιά του - με γουργουριτά - και δεν ρεύεται αποτελεσματικά.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!

 

Ο παιδίατρος που τον παρακολουθεί τι λέει;

 

Ότι πολλά μωρά δεν "ξέρουν" να ρευονται και αυτό αφήνει αέρια στο στομάχι. όταν την είδαμε δεν συζητήθηκε το θέμα κολικοί.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου είναι ότι σε κ'άποια γεύματα τρώει με πολύ βουλιμία με αποτέλεσμα να καταπίνει πολύ αέρα. Δεν ρεύεται επαρκώς (ακόμα και αν τον κρατώ όρθιο για μισή ώρα) με αποτέλεσμα πολύς αέρας καταλήγει στα εντεράκια του. και αρχίζουν τα γουργουρίσματα, τα βογκητά, τα σφιξίματα, το τέντωμα - μάζεμα των ποδιών, τα αέρια.

τρώει κάθε 2 ώρες περίπου. μονο από το ένα στήθος. Αν επιχείρήσω να αλλάξω στήθος το ράβει. Αν επιχειρήσω να ταίσω πριν να το ζητήσει απλά δεν ανταποκρίνεται.

 

 

 

Ρεα να σου ζησει ο μικρος!

Τα παραπανω σα να τα εγραφα εγω πριν μερικους μηνες...

Δεν θελω να σε αγχωσω αλλα μεχρι πριν ενα μηνα ημασταν μαυρα χαλια :(,με εχει αγχωσει πολυ ο μικρουλης μου κι εμενα..

Εμενα στραβοκαταπινε και κοκκινιζε σα να πνιγοταν,ασε οχι 10,20 χρονια εχω χασει απ'τη ζωη μου...Τωρα ειμαστε σχετικα καλα και μεις παιρνουμε καλο βαρος και κανω αποχη απο τα γαλακτοκομικα.

Θηλαζε τον στην ξαπλωτη σταση νομιζω ειναι καλυτερα και δεν ρουφαει αερα,εμενα δυστυχως σ'αυτην την σταση ξυπνουσε και δεν θηλαζε αλλο :evil:.

 

Ρεα θηλαζεις και την κορη σου?

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρεα να σου ζησει ο μπεμπης!!εγω στη θεση σου θα δοκιμαζα να τον θηλαζω πιο συχνα ετσι ωστε να μην προλαβαινει να πεινασει πολυ και ετσι να μην τρωει λαιμαργα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αποκλείσει το γάλα από τη διατροφή μου. Και τα γαλακτοκομικά. Λόγω της ελαφάς ΓΟΠ. Αλλά θεωρώ ότι για τους ύποπτους κολικούς δεν φταίει κάτι που παίρνει από εμένα, αλλά ο τρόπος που θηλάζει. Όταν θηλάζει με βουλιμία καταπίνει πολύ αέρα - το ακούω στις καταπώσεις. Αυτός ο αέρας καταλήγει στη κοιλιά του - με γουργουριτά - και δεν ρεύεται αποτελεσματικά.

 

Αυτο με τη λαιμαργία να σου πω το έκανε και σε μένα και αυτο με το ρεψιμο απλά εγω δεν το ήξερα εξ αρχης και δεν ειχα κάνει αποχή.Οπότε μάλλον αυτό που λες φταιει ή απλά ειναι κολικοί πρωτου τριμήνου που το παιρνουν κια μωράκια χωρις αλλεργία.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

Έχω αποκλείσει το γάλα από τη διατροφή μου. Και τα γαλακτοκομικά.

 

Ρεα να σου ζησει!!!!!!

 

το μονο που θα μπορουσα να σου προτεινω ειναι να προσφερεις οσο πιο συχνα μπορεις ωστε να μην τρωει λαιμαργα και να προσπαθεις να τον βαλεις να ρευτει και αναμεσα στο ιδιο γευμα..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν ειναι μόνο το γάλα που μπορει να ενοχλει τα μωρακια. Ενα σωρο τροφές μπορει να ειναι ύποπτες. Εμένα εκανε τα ίδια κ ενω είχα κόψει το γάλα δεν έβλεπα βελτίωση μεχρι που κάποιος μου ανέφερε για την πορτοκάλαδα και τον καφέ ( αυτόν τον έπινα σπάνια αλλα πορτοκάλαδα φρέσκια με τα κιλά κάθε μέρα :rolleyes:). Αυτο ηταν! Το μωρο μου ηρεμησε! Ακομα έχει ευαισθησία και στα δυο ιδιαίτερα στην πορτοκάλαδα.

 

Οπότε αν δεν βρίσκεις άκρη προσπάθησε να δεις αν μετα απο καποια τροφη το κανει εντονοτερα κ κανε δοκιμη να την κόψεις να δεις πως παει.

 

Περαστικα κ να σου ζησει! :)

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρεα να σου ζησει ο μικρος!

Τα παραπανω σα να τα εγραφα εγω πριν μερικους μηνες...

Δεν θελω να σε αγχωσω αλλα μεχρι πριν ενα μηνα ημασταν μαυρα χαλια :(,με εχει αγχωσει πολυ ο μικρουλης μου κι εμενα..

Εμενα στραβοκαταπινε και κοκκινιζε σα να πνιγοταν,ασε οχι 10,20 χρονια εχω χασει απ'τη ζωη μου...Τωρα ειμαστε σχετικα καλα και μεις παιρνουμε καλο βαρος και κανω αποχη απο τα γαλακτοκομικα.

Αχ αυτά τα αγόρια Μαράκι... Το θέμα είναι ότι τα μεγάλα ζόρια τα περνάει το βράδυ:cool: Το πρωί κοιμάται του καλού καιρού, σαν να μην τον ενοχλέι κάτι. Και το πρωί θηλάζει καλύτερα. Όλα τα στραβά βράδυ...

 

Θηλαζε τον στην ξαπλωτη σταση νομιζω ειναι καλυτερα και δεν ρουφαει αερα,εμενα δυστυχως σ'αυτην την σταση ξυπνουσε και δεν θηλαζε αλλο :evil:.

Εννοείς ξαπλωτοί και οι δύο στο πλάι;

 

Ρεα θηλαζεις και την κορη σου?

Όχι, πάει αυτό, ειναι μακρινό παρελθόν:| Είχε μειώσει πολύ τους θηλασμούς (αν μπορώ να πω θηλασμό αυτό που έκανε γιατί πραγματικά δεν ξέρω αν έβρισκε γάλα ή μόνο τρυφερότητα)- όταν επέστρεφα από τη δουλειά και καμιά φορά πριν τον ύπνο. 4 ημέρες στο μαιευτήριο και μετά δεν ξαναζήτησε.

Κάτι που έχω σκεφτεί είναι ότι ο Οδυσσέας ίσως βρίσκει πολύ γάλα, πιο πολύ από όσο μπορεί να διαχειριστεί, για αυτό καταπίνει ατσούμπαλα...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρεα να σου ζησει ο μπεμπης!!εγω στη θεση σου θα δοκιμαζα να τον θηλαζω πιο συχνα ετσι ωστε να μην προλαβαινει να πεινασει πολυ και ετσι να μην τρωει λαιμαργα.

 

τρώει περίπου κάθ 2 ώρες. Και είναι αγύριστο κεφάλι. Αν του δώσω πριν την ώρα που ζητήσει απλά δεν ανταποκρίνεται:cool:

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τη λαιμαργία να σου πω το έκανε και σε μένα και αυτο με το ρεψιμο απλά εγω δεν το ήξερα εξ αρχης και δεν ειχα κάνει αποχή.Οπότε μάλλον αυτό που λες φταιει ή απλά ειναι κολικοί πρωτου τριμήνου που το παιρνουν κια μωράκια χωρις αλλεργία.

 

3μηνο ε; αχ....

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ρεα να σου ζησει!!!!!!

 

το μονο που θα μπορουσα να σου προτεινω ειναι να προσφερεις οσο πιο συχνα μπορεις ωστε να μην τρωει λαιμαργα και να προσπαθεις να τον βαλεις να ρευτει και αναμεσα στο ιδιο γευμα..

 

Βασικά αυτόπ καθορίζει τη συχνότητα - εγώ συνήθως τ ξυπνάω για να ταίσω, αλλά αν δεν θέλει δεν τρώει με τίποτα...

 

Αυτό με το ρέψιμο θα το προσπαθήσω...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν ειναι μόνο το γάλα που μπορει να ενοχλει τα μωρακια. Ενα σωρο τροφές μπορει να ειναι ύποπτες. Εμένα εκανε τα ίδια κ ενω είχα κόψει το γάλα δεν έβλεπα βελτίωση μεχρι που κάποιος μου ανέφερε για την πορτοκάλαδα και τον καφέ ( αυτόν τον έπινα σπάνια αλλα πορτοκάλαδα φρέσκια με τα κιλά κάθε μέρα :rolleyes:). Αυτο ηταν! Το μωρο μου ηρεμησε! Ακομα έχει ευαισθησία και στα δυο ιδιαίτερα στην πορτοκάλαδα.

 

Οπότε αν δεν βρίσκεις άκρη προσπάθησε να δεις αν μετα απο καποια τροφη το κανει εντονοτερα κ κανε δοκιμη να την κόψεις να δεις πως παει.

 

Περαστικα κ να σου ζησει! :)

 

Ωχ, κάθε μέρα πίνω μια ποτήρα πορτοκαλάδα. Κομμένη λοιπόν και είδωμεν. Αν και στο σεμινάριο που είχα πάει πριν γεννήσω την Ηλέκτρα μας είχε πει η σύμβουλος να προσέξουμε τη μονοφαγία και τις τροφές που καταναλώνουμε σε μόνιμη βάση... Δεν το σκέφτηκα καν. Καλά λες, θα έχω το νου μου!

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ο Οδυσσέας είναι 27 ημερών. Θηλάζει αποκλειστικά. Βάρος παίρνει μια χαρά - ήδη έχει πάρει 1 κιλό σε σχέση με το βάρος εξόδου από το μαιευτήριο.

 

Έχει ελαφρά ΓΟΠ. Όχι σε όλα τα γεύματα, κάνει αναγωγές που άλλες καταπίνει, άλλες βγαίνουν σαν γουλίτσα, και 2 φορές είχαμε μεγαλύτερη εξαγωγή. ΤΕΣΠΑ την παλεύουμε με τη ΓΟΠ.

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι σε κ'άποια γεύματα τρώει με πολύ βουλιμία με αποτέλεσμα να καταπίνει πολύ αέρα. Δεν ρεύεται επαρκώς (ακόμα και αν τον κρατώ όρθιο για μισή ώρα) με αποτέλεσμα πολύς αέρας καταλήγει στα εντεράκια του. και αρχίζουν τα γουργουρίσματα, τα βογκητά, τα σφιξίματα, το τέντωμα - μάζεμα των ποδιών, τα αέρια.

 

τρώει κάθε 2 ώρες περίπου. μονο από το ένα στήθος. Αν επιχείρήσω να αλλάξω στήθος το ράβει. Αν επιχειρήσω να ταίσω πριν να το ζητήσει απλά δεν ανταποκρίνεται.

 

Υπάρχει κάποια / κάποιος να με συμβουλέψει αν μπορώ να κάνω κάτι για να μειωθούν τα αέρια στη κοιλίτσα;

 

Ρέα μου, να ρωτήσω πρώτα:

1. Όταν λες τρώει μόνο από το ένα στήθος, εννοείς τη φορά ή γενικά;

2. Τα κακά του τι χρώμα έχουν και τι υφή; Είναι σαν αφρισμένα; Ακούγεται όταν ενεργείται;

3. Πνίγεται όταν θηλάζει; Θα έλεγες ότι στην αρχή το γάλα κατεβαίνει με ορμή; Μπορεί το μωρό να το διαχειριστεί;

 

Οι "κολικοί" έχουν τον κανόνα του 3: το μωρό κλαίει (απαραίτητο!) για 3 ώρες τουλάχιστον, επί 3 μέρες τουλάχιστον. Αυτό είναι κολικός, που όσο διαβάζω πιστεύω ότι έχει οργανική βάση και δεν πρέπει να θεωρείται "φυσιολογικό" και κάτι που θα περάσει.

 

Απάντησε στα ερωτήματα, αν θες και τα λέμε περαιτέρω. Θα πρότεινα να μην κάνεις ακόμα αποκλεισμό σε κάποιες τροφές γιατί μετά δεν θα βρίσκεις άκρη.... Ακόμα κι αν υπάρχει κάποια τάση για αλλεργία, θα πρέπει να αποκλείσουμε κάποια άλλα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ξαπλωτοί και οι δύο στο πλάι;

 

 

 

 

 

Ρεα ναι αυτη τη σταση ενοοω,ο ενας αντικρυ στον αλλο στα πλάγια,δοκιμασε την να δεις αν καταπινει καλυτερα.

 

Καλη συνεχεια,το μονο που εχω να σου πω ειναι υπομονη και θα περασει ο καιρος,εγω ουτε που καταλαβα πως περασε το πρωτο 6μηνο..

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες... Σαν χτες μου φαίνεται που θα έμπαινες στο μαιευτήριο...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα πρόβλημα και δεν μπορούσα να γράψω απάντηση. ΤΕΣΠΑ, απάντησα στο Ευακι με πμ, και τώρα το αντιγράφω εδώ:

 

Ρέα μου, να ρωτήσω πρώτα:

1. Όταν λες τρώει μόνο από το ένα στήθος, εννοείς τη φορά ή γενικά;

Τη φορά. Τη μια τρώει από το αριστερό την άλλη από το δεξί.

 

2. Τα κακά του τι χρώμα έχουν και τι υφή; Είναι σαν αφρισμένα; Ακούγεται όταν ενεργείται;

Είναι κατακίτρινα, με κανονική υφή (σαν της Ηλέκτρας στην ηλικία του). όταν ενεργείται απορώ που δεν τρομάζει - κάνει πολύ θόρυβο.

 

3. Πνίγεται όταν θηλάζει; Θα έλεγες ότι στην αρχή το γάλα κατεβαίνει με ορμή; Μπορεί το μωρό να το διαχειριστεί;

 

Δεν πνίγεται ΑΛΛΑ καταπίνει πολύ αέρα. Το γάλα κατεβαίνει με ορμή. Εκτός το δυνατό κατέβασμα - σχεδόν επώδυνο - αν διακόψει ξαφνικά τον θηλασμό ο Οδυσσέας και τραβηχτει, το γάλα πετάγεται.

 

 

Οι "κολικοί" έχουν τον κανόνα του 3: το μωρό κλαίει (απαραίτητο!) για 3 ώρες τουλάχιστον, επί 3 μέρες τουλάχιστον. Αυτό είναι κολικός, που όσο διαβάζω πιστεύω ότι έχει οργανική βάση και δεν πρέπει να θεωρείται "φυσιολογικό" και κάτι που θα περάσει.

Δεν κλαίει. Σφίγγεται και βογγά πολύ έντονα, ιδιαίτερα το απόγευμα προς βράδυ. Αέρια, ποδαράκια που μαζεύουν και τεντώνουν...

 

Απάντησε στα ερωτήματα, αν θες και τα λέμε περαιτέρω. Θα πρότεινα να μην κάνεις ακόμα αποκλεισμό σε κάποιες τροφές γιατί μετά δεν θα βρίσκεις άκρη.... Ακόμα κι αν υπάρχει κάποια τάση για αλλεργία, θα πρέπει να αποκλείσουμε κάποια άλλα θέματα.

 

Απέκλεισα μόνο γάλα εξ αρχής. Τώρα έκοψα και την πορτοκαλάδα, αλλά προς το παρόν δεν είδα διαφορά.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει!!!!

ολα αυτα τα βιωσα με τον δικο μου, βελτιωση ειδα οταν εβγαλα απο τη διαιτα μου γαλακτοκομικα φουτα λαχανικα, κρεμμυδια και τετοια,ρεβυθια τον θηλαζα ξαπλωμενοι πλαι πλαι οσο μπορουσα δηλαδη και ηταν καλυτερα, ενα στηθος την φορα οπως κι εσυ,,,καποιες μερες ηταν για καμποση ωρα τραγικα εκλαιγε απαρηγορητος και του εδινα στηθος καθ οτι ηταν το μονο που βοηθουσε,,,με το χρονο σιγα σιγα μειωθηκαν ολα αυτα,,,,αλλα ειχαμε κλεισει και τον 5ο,,,μια φορα ειχαμε παει και στα επειγοντα γιατι φοβηθηκαμε, προφανως η απειρια μας οδηγησε εκει του πιεζα τα ποδαρακια στην κοιλια για να αεριστει και μολις την αμολαγε ηρεμουσε,,,αρκουσε να ρευτει η να τις αφησει για να ανακουφιστει

 

η μικρη σου πως το εχει παρει?

εσυ πως νιωθεις? διαφορετικα απ οτι με την κορη σου, το ιδιο πιο ψυχραιμη πιο συγκινημενη? αχ για πες μας!

Link to comment
Share on other sites

Το Ηλεκτράκι καλά το έχει πάρει - μέχρι τω΄ρα. Μάλλον σαν εξωγήινο τον βλέπει - κάθε φορά κάνει "ιιιιιιιιι!!!" όταν τον βλέπει. προσπαθεί με τον λίγο άγαρμπο τρόπο της να του κάνει χαδάκια. Εκείνο που προσπαθούμε είναι να μη συνδιάσει κάποιο "μη" ή "όχι" με τον μπέμπη. Αν κάνει φασαρία της λέει πχ ο μπαμπάς "σσσσ, θα ξυπνήσει η μαμά" και όχι σσσ θα ξυπνήσει το μωρό.

Αλλά ζητάει την αγκαλιά μου, πολλές φορές πολύ έντονα. Αχ το κοριτσάκι μου... Πόσο το αγαπώ...

 

Πιο ψύχραιμη είμαι με τον μπέμπη. πολύ πιο ψύχραιμη. κατά αρχήν κοιμάται μόνος του, χωρίς στήθος. Αν κλάψει με κάτι, ξέρω τι θα ακολουθήσει και αναλλόγως πράτω. πχ αν κλάψει όταν τον βάλω στο κάθισμα του αυτ/του ξέρω ότι θα είναι μια χαρά μόλις ξεκινήσουμε.

 

Αλλά το θέμα με τα αέρια με στεναχωρεί πολύ - δεν είχα κάτι ανάλογο με το ηλεκτράκι. Και είναι τόσο γλυκός, τόσο καλόβολο πλασματάκι. Μια ψυχούλα τόσο τρυφερή...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...