Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγές στα μαθήματα του δημοτικού σχολείου. Τι θέλει να πει ο ποιητής;


Recommended Posts

Εμενα δε μου αρεσει το να περνανε χρονο ζωγραφιζοντας στις γλωσσες. Η μεγαλη μου εχει μαθει μερικα αγγλικα απο τον παιδικο. Ειχαν τραγουδια κτλ. κι εγω καμμια φορα της λεω καμμια λεξουλα.

Ξερει απο 20 μηνων λεξεις οπως σκυλος, γατα. Αν στο σχολειο θελουν να περασουν μια ωρα να ζωγραφισουν τη λεξη που εχει μαθει χρονια πριν, φεξε μου και γλυστρισα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η ζωγραφική από μόνη της δεν είναι πρόβλημα, ειδικά στις μικρές τάξεις (Α και Β Δημοτικού) που τα παιδιά κάνουν ύλη pre-junior. Στις περιπτώσεις αυτές η ζωγραφική μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως έναυσμα για να μάθουν τα χρώματα ή μια λέξη (π.χ. μαθαίνουμε flower και ζωγραφίζουμε ένα λουλούδι) ή σαν δραστηριότητα που μπορείς να κάνεις ακούγοντας τραγούδια ή επαναλαμβάνοντας ρήμες. Στις τάξεις αυτές μπορείς να ζωγραφίζεις κάθε φορά και παράλληλα να μαθαίνεις.

 

Βέβαια όταν ακούς για συστηματική ζωγραφική σε μεγαλύτερες τάξεις (την ώρα των αγγλικών μιλάμε πάντα) λογικό είναι να σου μπαίνουν ψύλοι στ' αυτιά.

 

 

Τι τάξη είσαστε;

 

Eίμαστε Γ δημοτικού.

 

Θα το ξαναπώ μέχρις αηδίας, που έλεγε κι ο αείμνηστος ο Κωνσταντάρας. :P Ζωγράφιζαν ΣΚΕΤΟ. Χωρίς να μάθουν ΤΙΠΟΤΑ.

 

Τώρα κάνουν φωτοτυπίες με το αλφάβητο.

 

Ίσως έχετε κάποιο δίκιο σε αυτά που λέτε περί "ελέγχου" της δασκάλας, αλλά θα πω την αμαρτία μου, εμένα δε μου βγαίνει. Θα ένιωθα τρομερή αμηχανία να πάω σε έναν άνθρωπο και να του πω, κάνε τη δουλειά σου καλύτερα. Δεν το 'χω καθόλου, το θεωρώ πολύ υποτιμητικό και για τον ίδιο και για μένα. Ούτε και πιστεύω πως μπορεί να βγει κάτι με αυτόν τον τρόπο. Το βλέπω από γονείς που έχουν πέσει στη λεγόμενη "κακή" δασκάλα (για τη βασική μιλάμε). Είτε κάνανε κινήσεις να αλλάξουν δασκάλα, είτε άλλαξαν σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Eίμαστε Γ δημοτικού.

Εφόσον μαθαίνετε γραφή, είσαστε σε καλό σημείο. Φαντάζομαι θα μαθαίνετε και λεξούλες, όχι μόνο τα γράμματα.

 

Ίσως έχετε κάποιο δίκιο σε αυτά που λέτε περί "ελέγχου" της δασκάλας, αλλά θα πω την αμαρτία μου, εμένα δε μου βγαίνει.

Κι εγώ θα το έβρισκα δύσκολο. Κατ' αρχήν θα θεωρούσα ότι αυτός που δεν κάνει τη δουλειά του, απλά δεν την ξέρει, οπότε ό,τι και να του πω εγώ... πάλι δεν θα την κάνει ή αν την κάνει δεν θα την κάνει σωστά. Θα προτιμούσα να συμπληρώσω τα κενά με υποστήριξη από το σπίτι ή να αλλάξω σχολείο.

 

Μπορείς όμως να πας να ρωτήσεις τη δασκάλα ποιο είναι το σκεπτικό της γιατί κάποιες φορές οι δάσκαλοι μπορεί να κάνουν πράγματα που μας φαίνονται περίεργα αλλά στην πραγματικότητα έχουν το σκοπό τους. Αυτό είναι καλό να το ξέρεις για να μπορείς κι εσύ να υποστηρίξεις σωστά το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα το έβρισκα δύσκολο. Κατ' αρχήν θα θεωρούσα ότι αυτός που δεν κάνει τη δουλειά του, απλά δεν την ξέρει, οπότε ό,τι και να του πω εγώ... πάλι δεν θα την κάνει ή αν την κάνει δεν θα την κάνει σωστά. Θα προτιμούσα να συμπληρώσω τα κενά με υποστήριξη από το σπίτι ή να αλλάξω σχολείο.

 

Μπορείς όμως να πας να ρωτήσεις τη δασκάλα ποιο είναι το σκεπτικό της γιατί κάποιες φορές οι δάσκαλοι μπορεί να κάνουν πράγματα που μας φαίνονται περίεργα αλλά στην πραγματικότητα έχουν το σκοπό τους. Αυτό είναι καλό να το ξέρεις για να μπορείς κι εσύ να υποστηρίξεις σωστά το παιδί.

 

Τη φετινή δασκάλα τη ρώτησα ήδη, είναι συγχυσμένη η γυναίκα για την καθυστέρηση των βιβλίων και μου είπε πως τα περισσότερα παιδάκια της τάξης δεν κατέχουν γρυ από τη γλώσσα, οπότε ξεκίνησε από το μηδέν. Απολύτως λογικό.

 

Κοίταξε, από τις βασικές δασκάλες μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένη και δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξω στο παιδί σχολείο, με ό,τι αυτό συνεπάγεται, για την όποια ειδικότητα. Μαθήματα κάνουμε και μαζί στο σπίτι, έχουμε πλήρες σετ βιβλίων της Aj, με σκοπό να βγάλουμε την ύλη φέτος και να πάει του χρόνου φροντιστήριο. Εκτός αν δούμε ότι αποδίδει τόσο πολύ το αγγλικά στο σχολείο + homeschooling και συνεχίσουμε έτσι για καναδυο χρονάκια ακόμα. Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Όσο για τη δουλειά σου που λες Εκάβη, μου φαίνεται πολύ παράξενο. ΟΚ Ας πάει ο σύζυγος στη συνάντηση, όσες γονικές δικαιούσαι εσύ, τόσες δικαιούται κι εκείνος ή τελοσπάντων αν ήταν κάτι που πραγματικά σε έκαιγε θα έβρισκες τον τρόπο. Δεν το καταλαβαίνω το δεν μπορώ να αφήσω τη δουλειά μου. Ούτε κι εγώ μπορώ αλλά τον βρίσκω τον τρόπο, εφόσον κάτι αφορά το παιδί.

 

Επίσης πώς είναι δυνατό να μην ξέρεις τι γίνεται στο ολοήμερο και τι πρόγραμμα εφαρμόζει; Πού το αφήνεις το παιδί σου; Σε ποιον; Πώς είναι η φάτσα τους και τι άνθρωποι είναι; Στείλε τη γιαγιά, τη γειτόνισσα, τον παπά της ενορίας σου, κάποιον που εμπιστεύεσαι για αιφνιδιαστική επίσκεψη. Ρε παιδιά ώρες ώρες δεν μας καταλαβαίνω καθόλου. Από τη μια έχουμε τα χίλια παράπονα και από την άλλη δε βγαίνουμε από το πρόγραμμά μας.

 

Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα.

 

Πρώτον δεν πηγαίνει το παιδί μου στο ολοήμερο. Σχολάει στις 2. Άρα γιατί είμαι υποχρεωμένη να ξέρω τι κάνουν τα υπόλοιπα παιδιά που κάθονται ως τις 4 ;;;:confused:

 

Δεύτερον, ανέφερα τη δουλειά γιατί μου είπατε να κλείσω ραντεβού με τον κάθε δάσκαλο ειδικότητας ξεχωριστά... Μα είναι δυνατόν; Γιατί να μην τους δω όλους συγκεντρωμένους σε 1 ημέρα και να πρέπει να κλείσω 5-6 διαφορετικά ραντεβου;

Link to comment
Share on other sites

...

Ίσως έχετε κάποιο δίκιο σε αυτά που λέτε περί "ελέγχου" της δασκάλας, αλλά θα πω την αμαρτία μου, εμένα δε μου βγαίνει. Θα ένιωθα τρομερή αμηχανία να πάω σε έναν άνθρωπο και να του πω, κάνε τη δουλειά σου καλύτερα. Δεν το 'χω καθόλου, το θεωρώ πολύ υποτιμητικό και για τον ίδιο και για μένα. Ούτε και πιστεύω πως μπορεί να βγει κάτι με αυτόν τον τρόπο. Το βλέπω από γονείς που έχουν πέσει στη λεγόμενη "κακή" δασκάλα (για τη βασική μιλάμε). Είτε κάνανε κινήσεις να αλλάξουν δασκάλα, είτε άλλαξαν σχολείο.

 

Και εγώ έτσι ακριβώς αισθάνομαι...

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει βιβλίο & συγκεκριμένη ύλη, μόνο ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ πρόγραμμα, θα μπορούσε να πει ότι κάνει πολλά άλλα, απλά ο γιός μου δεν μου τα λέει. Ποια θα ήταν η δική μου θέση ?? Αφού ξέρω πολύ καλά ότι πραγματικά δεν έκανε τίποτα..., το συζητούσαμε & με τις άλλες μαμάδες, αλλά οι περισσότεροι δεν έχουν απαιτήσεις γιατί πάνε φροντιστήριο. Τι όφελος θα είχε να το συζητήσω μαζί της? Για να μου δικαιολογηθεί γιατί δεν κάνει τη δουλειά της? Είναι δυνατόν δάσκαλος να παραδεχθεί ότι βαριέται να δουλέψει?

Αν κάποιος ερχόταν να μου πει κάνε τη δουλειά σου καλύτερα & δεν ήταν ο άμεσος προϊστάμενός μου, μάλλον θα θεωρούσα ότι με υποτιμά & με προσβάλει & δεν θα τον λάμβανα υπόψη..

Αλλο παράδειγμα η τωρινή μας δασκάλα που κάνει συχνά λάθη στην ορθογραφία των ασκήσεων που δίνει η ίδια σε φωτοτυπίες ή όταν διορθώνει την ορθογραφία των παιδιών! Εγώ ντρέπομαι να πάω να της πω: πρόσεχε την ορθογραφία σου γιατί θα τα μάθουν λάθος τα παιδιά... Λέω στο μικρό ότι της ξέφυγε, μπερδεύτηκε, & γενικά προσπαθώ να τη δικαιολογώ γιατί κατά τα άλλα είναι σχετικά καλή & την αγαπάνε τα παιδιά.

Κάποια πράγματα δεν νιώθω ωραία να πάω να τα συζητήσω με τους δασκάλους, γιατί είναι αυτονόητα & αν δεν τα έχουν ήδη καταλάβει ή αν τα έχουν αποφύγει στα χρόνια της δουλειάς τους, φοβάμαι ότι θα το πάρουν ως επίπληξη από μια περίεργη μαμά... & θα στιγματίσουν το παιδί που έχει τη γραφική μάνα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο παράδειγμα η τωρινή μας δασκάλα που κάνει συχνά λάθη στην ορθογραφία των ασκήσεων που δίνει η ίδια σε φωτοτυπίες ή όταν διορθώνει την ορθογραφία των παιδιών! Εγώ ντρέπομαι να πάω να της πω: πρόσεχε την ορθογραφία σου γιατί θα τα μάθουν λάθος τα παιδιά... Λέω στο μικρό ότι της ξέφυγε, μπερδεύτηκε, & γενικά προσπαθώ να τη δικαιολογώ γιατί κατά τα άλλα είναι σχετικά καλή & την αγαπάνε τα παιδιά.

Εγώ για την ορθογραφία θα της το έλεγα γιατί είναι βασικό μέρος της δουλειάς της και επίσης είναι κάτι που μπορεί, με μικρή προσπάθεια, να το διορθώσει. Δεν είναι ανάγκη να κάνεις φασαρία, αλλά το σωστό είναι να της το αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα.

 

Πρώτον δεν πηγαίνει το παιδί μου στο ολοήμερο. Σχολάει στις 2. Άρα γιατί είμαι υποχρεωμένη να ξέρω τι κάνουν τα υπόλοιπα παιδιά που κάθονται ως τις 4 ;;;:confused:

 

Δεύτερον, ανέφερα τη δουλειά γιατί μου είπατε να κλείσω ραντεβού με τον κάθε δάσκαλο ειδικότητας ξεχωριστά... Μα είναι δυνατόν; Γιατί να μην τους δω όλους συγκεντρωμένους σε 1 ημέρα και να πρέπει να κλείσω 5-6 διαφορετικά ραντεβου;

 

Α, καλά νόμιζα ότι ήταν στο ολοήμερο. Ό,τι να ναι.

Τώρα για γιατί να μην τους δεις όλους μαζεμένους. Θα πω το εξής που είναι πολύ συνηθισμένο. Μίλαγα χτες με έναν φίλο που είναι ειδικότητας. Πηγαίνει σε έξι σχολεία την εβδομάδα, οδηγεί για να μετακινηθεί΄από σχολείο σε σχολείο γύρω στις 2,5 ώρες την ημέρα. Δεν κάνει διάλειμμα, οδηγεί και διδάσκει. Όλη την ημέρα.... Για να τον βρεις θα πρέπει να κλείσεις ραντεβού, μάλλον, γιατί διακτινίζεται....

 

Επίσης για τα άλλα που λέτε. Δεν πας στον εκπαιδευτικό για να του πούμε τι να κάνει. Πάμε για να μας πει τι κάνει, πώς το προσεγγίζει, τι έχουμε εμείς στο μυαλό μας ότι γίνεται και αν ισχύει, πώς μπορούμε να βοηθήσουμε. Ρωτάς και ακούς. Δηλ πώς μαθαίνουν τις λέξεις; Κάνουν ορθογραφία;, Πού θα φτάσετε φέτος; Τι να κάνουμε στο σπίτι;

 

Έται ο άνθρωπος αναπτύσσει το πρόγραμμά του και τις μεθόδους του συνοπτικά, εσείς ξέρετε τι να περιμένετε και συντονίζετε ανάλογα και τη δική σας δράση.Δηλ πάμε ΠΡΙΝ να νευριάσουμε ή να έχουμε αντιρρήσεις. Κανονικά θα έπρεπε να γίνεται συνάντηση για το πρόγραμμα ομαδική στην αρχή της χρονιάς και από τις ειδικότητες. Απλά δύσκολο το βλέπω να μαζεύονται γονείς, ειδικά αν είναι άλλη με΄ρα από τη βασική δασκάλα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ για την ορθογραφία θα της το έλεγα γιατί είναι βασικό μέρος της δουλειάς της και επίσης είναι κάτι που μπορεί, με μικρή προσπάθεια, να το διορθώσει. Δεν είναι ανάγκη να κάνεις φασαρία, αλλά το σωστό είναι να της το αναφέρεις.

 

Τι φασαρίες να κάνω??? Εγώ σου λέω ότι ντρέπομαι και να το αναφέρω!!!

Νομίζω ότι θα την προσβάλω & θα τη φέρω σε πολύ δύσκολη θέση λέγοντάς της κάτι τέτοιο... Με όσο ωραίο τρόπο & αν έχω προσπαθήσει να βρω για να της το πω, νομίζω ότι ακριβώς επειδή είναι βασικό στοιχείο της δουλειάς, σίγουρα θα προσβληθεί!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι φασαρίες να κάνω??? Εγώ σου λέω ότι ντρέπομαι και να το αναφέρω!!!

Νομίζω ότι θα την προσβάλω & θα τη φέρω σε πολύ δύσκολη θέση λέγοντάς της κάτι τέτοιο... Με όσο ωραίο τρόπο & αν έχω προσπαθήσει να βρω για να της το πω, νομίζω ότι ακριβώς επειδή είναι βασικό στοιχείο της δουλειάς, σίγουρα θα προσβληθεί!!

 

Αν είσαι σίγουρη, και δεν είναι τυχαία εντύπωση, θα το πεις οπωσδήποτε. Ευγενικά, αλλά θα το πεις. Λυπήσου τον κόπο που κάνει το παιδί, και όλα τα άλλα παιδιά της τάξης. Αν ήταν γιατρός και έκανε κάτι φανερά λάθος στο παιδί σου δε θα έβρισκες το θάρρος?

Βάλε στην τσάντα σου το τετράδιο και εμφάνισέ το μόνο αν το αρνηθεί.

Στην τελική, ας ντραπεί, θα ταρακουνηθεί και θα το διορθώσει.

 

*Βεβαιώσου ότι δεν πρόκειται για λέξεις που έχουν αλλάξει από ό,τι ξέραμε εμείς :oops:

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

...

Δεύτερον, ανέφερα τη δουλειά γιατί μου είπατε να κλείσω ραντεβού με τον κάθε δάσκαλο ειδικότητας ξεχωριστά... Μα είναι δυνατόν; Γιατί να μην τους δω όλους συγκεντρωμένους σε 1 ημέρα και να πρέπει να κλείσω 5-6 διαφορετικά ραντεβου;

 

Και εγώ στην ίδια θέση είμαι με σένα... προσπαθώ οι άδειες που παίρνω για να επισκέπτομαι το σχολείο να είναι συγκεκριμένες.

Όταν θέλω να μιλήσω με δάσκαλο ειδικότητας παίρνω τηλέφωνο στο σχολείο περίπου την ώρα που ξέρω ότι θα κάνει μάθημα στον δικό μου & ρωτάω τι ώρα ακριβώς μπορώ να καλέσω για να μιλήσω με τον συγκεκριμένο δάσκαλο. Όσες φορές χρειάστηκε μίλησα τηλεφωνικά & συνεννοήθηκα μαζί τους μια χαρά, σύντομα & περιεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

Α, καλά νόμιζα ότι ήταν στο ολοήμερο. Ό,τι να ναι.

Τώρα για γιατί να μην τους δεις όλους μαζεμένους. Θα πω το εξής που είναι πολύ συνηθισμένο. Μίλαγα χτες με έναν φίλο που είναι ειδικότητας. Πηγαίνει σε έξι σχολεία την εβδομάδα, οδηγεί για να μετακινηθεί΄από σχολείο σε σχολείο γύρω στις 2,5 ώρες την ημέρα. Δεν κάνει διάλειμμα, οδηγεί και διδάσκει. Όλη την ημέρα.... Για να τον βρεις θα πρέπει να κλείσεις ραντεβού, μάλλον, γιατί διακτινίζεται....

 

Κοίτα, αν θεωρήσω ότι υπάρχει λόγος που πρέπει να βρω έναν δάσκαλο ειδικότητας και να του μιλήσω, θα το κάνω. Θα κλείσω ραντεβού, θα βρω τρόπο.

 

Αλλά δεν μπορώ να το κάνω αυτό για όλους, απλώς και μόνο για να τους γνωρίσω. Αυτό θα έπρεπε να το οργανώσει το σχολείο με κάποιον τρόπο. Ε, λοιπόν το δικό μας σχολείο πέρυσι δεν το έκανε. Όλα αυτά τα γράφω επειδή κάποιοι επιμένουν ότι υπάρχουν καθιερωμένες ενημερώσεις από δασκάλους ειδικοτήτων σε όλα τα σχολεία και πως εγώ είμαι η αδιάφορη που δεν πάω να τους πιάσω έναν έναν. Το δικό μας (το οποίο και διαφημίζεται γενικώς στο δήμο μας) δεν το κάνει. Δεν έχω γενικώς παράπονα από το σχολείο. αντίθετα είμαι ευχαριστημένη. Το μόνο παράπονο είναι αυτό, αλλά ναι, δεν θέλω και να το κάνω θέμα.

Link to comment
Share on other sites

 

*Βεβαιώσου ότι δεν πρόκειται για λέξεις που έχουν αλλάξει από ό,τι ξέραμε εμείς :oops:

 

Καλά και εμένα όλα ανορθόγραφα μου φαίνονται πλέον και μερικές φορές ψάχνω το βιβλίο της μικρής για να βεβαιωθώ ότι είναι τυπωμένο με αυτόν τον τρόπο και ότι δεν πρόκειται για ορθογραφικό λάθος...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία Εκάβη, το ίδιο λέμε :) . Εφόσον βλέπεις ότι δεν τηρείται η διαδικασία που θα έπρεπε μίλα στο διευθυντή του σχολείου.

 

Epang καλή ιδέα το τηλεφώνημα....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραία Εκάβη, το ίδιο λέμε :) . Εφόσον βλέπεις ότι δεν τηρείται η διαδικασία που θα έπρεπε μίλα στο διευθυντή του σχολείου.

 

.

 

ΟΚ.:)

Θα περιμένω φέτος τη μεγάλη συνάντηση που θα γίνει το Δεκέμβριο και θα τους αναζητήσω μόνη μου. Αν δεν τους βρω θα το θίξω το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

QUOTE=ΑΝΝΑ24;2714249]..

 

*Βεβαιώσου ότι δεν πρόκειται για λέξεις που έχουν αλλάξει από ό,τι ξέραμε εμείς :oops:

 

Οχι μιλάω για περιπτώσεις καθαρές αλλά πιο σπάνιες, λέξεις που αλλιώς είναι γραμμένες στο βιβλίο & αλλιώς τις γράφει εκείνη....

Αλλά δεν βρίσκω ότι είναι τόσο σοβαρό όσο η υγεία του ανθρώπου που εξαρτάται από το γιατρό ώστε να το συζητήσω οπωσδήποτε.

Αν μπερδευτεί το παιδί & τελικά δεν μάθει ότι ο χείμαρρος γράφεται με 2 ρρ αντί για 1, δεν χάθηκε & ο κόσμος, εξάλλου ελέγχω όλα τα γραπτά του & του τα εξηγώ...

Τώρα αν αργότερα χειροτερέψει η κατάσταση & γίνονται λάθη & σε καθημερινές λέξεις.... θα δω τι θα κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Οχι μιλάω για περιπτώσεις καθαρές αλλά πιο σπάνιες, λέξεις που αλλιώς είναι γραμμένες στο βιβλίο & αλλιώς τις γράφει εκείνη....

Αλλά δεν βρίσκω ότι είναι τόσο σοβαρό όσο η υγεία του ανθρώπου που εξαρτάται από το γιατρό ώστε να το συζητήσω οπωσδήποτε.

Αν μπερδευτεί το παιδί & τελικά δεν μάθει ότι ο χείμαρρος γράφεται με 2 ρρ αντί για 1, δεν χάθηκε & ο κόσμος, εξάλλου ελέγχω όλα τα γραπτά του & του τα εξηγώ...

Τώρα αν αργότερα χειροτερέψει η κατάσταση & γίνονται λάθη & σε καθημερινές λέξεις.... θα δω τι θα κάνω...

 

Εσύ αποφασίζεις αν το θεωρείς σοβαρό ή όχι, αν σε ενοχλεί ή όχι.

Θα έρθω όμως στα λόγια της Miriki, αν έχεις πρόβλημα μίλα (και δώσε και την ευκαιρία στη δασκάλα να αποκαταστήσει τον εαυτό της), μην μένεις να θυμώνεις μόνη σου.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να γίνεται συνάντηση για το πρόγραμμα ομαδική στην αρχή της χρονιάς και από τις ειδικότητες. Απλά δύσκολο το βλέπω να μαζεύονται γονείς, ειδικά αν είναι άλλη με΄ρα από τη βασική δασκάλα.

Εναλλακτικά θα μπορούσαν οι δάσκαλοι των ειδικοτήτων να γράψουν ένα ωραίο γράμμα στους γονείς όπου να εξηγούν πώς δουλεύουν και τι περιμένουν από αυτούς. Θα μπορούσαν να ενημερώσουν τις δασκάλες των τάξεων ώστε να μπορούν και αυτές να εξηγήσουν. Θα μπορούσαν όλοι μαζί να κάνουν μια συνάντηση ημέρα Σάββατο ώστε να μπορούν οι περισσότεροι γονείς να παρεβρεθούν. Λύσεις υπάρχουν πολλές.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν θεωρήσω ότι υπάρχει λόγος που πρέπει να βρω έναν δάσκαλο ειδικότητας και να του μιλήσω, θα το κάνω. Θα κλείσω ραντεβού, θα βρω τρόπο.

 

Αλλά δεν μπορώ να το κάνω αυτό για όλους, απλώς και μόνο για να τους γνωρίσω. Αυτό θα έπρεπε να το οργανώσει το σχολείο με κάποιον τρόπο. Ε, λοιπόν το δικό μας σχολείο πέρυσι δεν το έκανε. Όλα αυτά τα γράφω επειδή κάποιοι επιμένουν ότι υπάρχουν καθιερωμένες ενημερώσεις από δασκάλους ειδικοτήτων σε όλα τα σχολεία και πως εγώ είμαι η αδιάφορη που δεν πάω να τους πιάσω έναν έναν. Το δικό μας (το οποίο και διαφημίζεται γενικώς στο δήμο μας) δεν το κάνει. Δεν έχω γενικώς παράπονα από το σχολείο. αντίθετα είμαι ευχαριστημένη. Το μόνο παράπονο είναι αυτό, αλλά ναι, δεν θέλω και να το κάνω θέμα.

 

Εγώ παρέθεσα τί λεει ο νόμος για τις ενημερώσεις και σε όσα σχολεία έχω υπηρετήσει στην Αθήνα τουλάχιστον εφαρμοζόταν.Και σχεδόν κάθε χρόνο είμαι και σε άλλο σχολείο,άλλη περιοχή και κάποιες χρονιές σε 2 σχολεία.

Επίσης,δε διαχωρίζει φυσικά σε δασκάλους και ειδικότητες,εκτός κι αν κάποιες μέρες κάποιες ειδικότητες είναι και σε άλλα σχολεία.Εκτός αυτού όμως υπάρχουν κι άλλοι τρόποι ενημέρωσης.

Αν δεν εφαρμόζεται σε κάποιο σχολείο είναι ολιγωρία διότι η ενημέρωση των γονιών είναι θεμελιωδες μέρος της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

Ο διευθυντής αποκλείεται να μην το γνωρίζει αλλά προφανώς έχει τους δικούς του λόγους.

Τέλος,να προσθέσω ότι Ο ΝΟΜΟΣ λέει οι ενημερώσεις να γίνονται εντός σχολικού ωραρίου.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στην ίδια θέση είμαι με σένα... προσπαθώ οι άδειες που παίρνω για να επισκέπτομαι το σχολείο να είναι συγκεκριμένες.

Όταν θέλω να μιλήσω με δάσκαλο ειδικότητας παίρνω τηλέφωνο στο σχολείο περίπου την ώρα που ξέρω ότι θα κάνει μάθημα στον δικό μου & ρωτάω τι ώρα ακριβώς μπορώ να καλέσω για να μιλήσω με τον συγκεκριμένο δάσκαλο. Όσες φορές χρειάστηκε μίλησα τηλεφωνικά & συνεννοήθηκα μαζί τους μια χαρά, σύντομα & περιεκτικά.

 

Ετσι ακριβώς!Εγώ εχω ενημερώσει αρκετές φορές τηλεφωνικώς.Ας μην κάνουμε τα εύκολα δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Πώς είχα την εντύπωση πως οι (οργανωμένες) ενημερώσεις πρέπει να είναι εκτός σχολικού ωραρίου;;

Και φυσικά και εντός ωραρίου να υπάρχει κάποια μέρα που να είναι διαθέσιμη για τους γονείς.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αγαπητές συμφορουμίτισσες είναι απλά ΑΣΤΕΙΟ να διαβάζω ότι Η ΔΑΣΚΑΛΑ δεν ξέρει ορθογραφία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σας έχει περάσει ποτέ από το μυαλό ότι έχουν άλλαξει πάρα πολλές λέξεις απ όταν πηγαίναμε εμείς σχολείο ή ότι η δασκάλα είναι απόλυτα λογικό κάποιες φορές όντας ζαλισμένη για παράδειγμα να κάνει λάθος εκ παραδρομής?!

Γιατί δε σκέφτεστε να κάνετε ορισμένοι γονείς οι ίδιοι στα παιδιά σας διδασκαλία κατ οίκον???!!!

Link to comment
Share on other sites

Πώς είχα την εντύπωση πως οι (οργανωμένες) ενημερώσεις πρέπει να είναι εκτός σχολικού ωραρίου;;

Και φυσικά και εντός ωραρίου να υπάρχει κάποια μέρα που να είναι διαθέσιμη για τους γονείς.

 

Δεν ισχύει.Τόσο οι ενημερώσεις ΟΛΕΣ όσο και οι γιορτές ορίζει με σαφήνεια ο νόμος ότι γίνονται ΕΝΤΟΣ σχολικού ωραρίου τόσο στην πρωτοβάθμια όσο και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση όπως ήταν πάντα.Δεν έχει αλλάξει.

Στην τελική μάλιστα γιορτή λήξης του σχολικού έτους η οποία γίνεται απόγευμα,το σχολείο δε λειτουργεί καθόλου την ίδια μέρα το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...