Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι να κάνω για να θηλάσει;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!

 

Πριν 6 μέρες μπήκα κι εγώ στο κλαμπ των μαμάδων. Λόγω ζαχάρου και πολύ μεγάλου μωρού σε σχέση μετο σώμα μου, γέννησα με καισαρική σε δημόσιο νοσοκομείο.

Επειδή πονούσα πολύ, ήμουν φοβερά καταπονημένη και δεν σηκώθηκα, τελικά πήρα το μωρό μου μετά από μιάμιση ημέρα. Δυστυχως λόγω της κατάστασής μου, ήδη είχαν ταϊσει το μωρό μου με μπιμπερό τουλάχιστον 10 φορές. Οταν το πήρα προσπάθησα μαζί με τη μαία να τον κάνουμε να θηλάσει, αλλά εκείνος άνοιγε πολύ λίγο το στόμα του και δεν έπιανε σωστά το στήθος μου. Σημειώνω οτι η θηλή μου είναι κανονικού μεγέθους, λίγο κοντή ίσως. Παρόλα αυτά όλες οι μαίες που με είδαν (και τις ευχαριστώ, έκαναν μεγάλη προσπάθεια) είπαν οτι μπορεί ο μικρός μου να θηλάσει, αλλά με πολλή υπομονή.

 

Επειδή όμως εγώ πονούσα και δεν είχα αρκετή υπομονή και δύναμη , τελικά κατέφευγα στο συμπληρωμα. Αποτέλεσμα, την 3η μέρα να εχει πρηστεί το στήθος μου και να χρειάζομαι θήλαστρο για να μη γινει φλεγμονή και να μη μου κοπεί το γάλα, μέχρι να δούμε τι θα κάνουμε.

 

Πριν 2 μέρες γυρισα σπίτι μου, και "επεσα ξερή" από την κούραση. Ετσι έπρεπε ο άντρας μου να ταϊσει 2-3 φορές το μωρο, με συμπληρωμα ή με δικό μου γάλα από θηλαστρο.

 

Τώρα αισθάνομαι λίγο πιο δυνατή αλλά φοβάμαι μήπως έχω χάσει πιά το τρένο του θηλασμού. Γενικά του μικρού του αρέσει το στήθος και το ψάχνει, ακόμη κοιμάται πάνω σε αυτό, απλά όταν το πιάνει, κάνει μόνο μερικές κινήσεις και μετά του φεύγει.

 

Αντιμετώπισε καμιά ας αυτό το πρόβλημα, καιαν ναι, τι να κάνω για να μπορέσει να θηλάσει;;

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

 

guqZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζησει!

 

Το τρένο του θηλασμου δε χάνεται κι ειδικα τόσο νωρίς.

Κάνατε κακή αρχη αλλα διορθώνεται.

 

Καταρχάς πρέπει να δώσεις λίγα στοιχεία περισσότερα.

Πόσες φορές θηλαζει το μωρο;

Πόσο συμπλήρωμα παίρνει;

Το ακούς να καταπίνει στο στήθος;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει!

 

Το τρένο του θηλασμου δε χάνεται κι ειδικα τόσο νωρίς.

Κάνατε κακή αρχη αλλα διορθώνεται.

 

Καταρχάς πρέπει να δώσεις λίγα στοιχεία περισσότερα.

Πόσες φορές θηλαζει το μωρο;

Πόσο συμπλήρωμα παίρνει;

Το ακούς να καταπίνει στο στήθος;

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Δεν έχει καταφέρει να θηλάσει, παρα μόνο σήμερα για 2-3 δευτερόλεπτα! Όσο για το άν κατάπιε, δεν είμαι σίγουρη. Ως τώρα τρέφεται με δικόμου γάλα από το θήλαστρο (που το προτιμάει γενικά) και άλλο τόσο από συμπλήρωμα. Η ποσότητα που βγάζω στο θήλαστρο είναι περίπου 30-40 ml. Από συμπλήρωμα παίρνει άλλο τόσο περίπου και πεινάει κάθε 3 ή 4 ώρες.

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

 

guqZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Με τι θηλαστρο αντλεις;

Κάθε ποτε κανεις άντληση;

 

Δεν βάζεις το μωρο στο στήθος ενδιάμεσα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως εαν έχει υπομονή και επιμονή θα μπορέσει το μωρό να θηλάσει.Και εγώ λόγω σακχάρου γέννησα με καισαρική και πήρα το μωρό στο δωμάτιο την επόμενη μέρα το μεσημέρι.Και φυσικά του έιχαν δώσει μπουκάλι και του έδωσα και εγώ κάποιες φορές στην κλινική αλλά και στο σπίτι τον πρώτο μήνα για διάφορους λόγους.Επίσης εγώ δεν είχα και θηλές και τους πρώτους 2 μήνες πονούσα φρικτά στον θηλασμό,έπαθα 3-4 φορές μαστίτιδα και γενικώς ένα χάλι. Από τον 2ο μήνα όμως θηλάζουμε αποκλειστικά,πλέον τρώμε και λαχανικά-φρούτα.Ίσως μία σύμβουλος θηλασμού εάν σε έβλεπε από κοντά να μπορούσε να σε καθοδηγήσει καλύτερα.Εαν εισαι Αθήνα μπορώ να σου δώσω το τηλ της δική μου,με είχε βοηθήσει πολύ.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω πως εαν έχει υπομονή και επιμονή θα μπορέσει το μωρό να θηλάσει.Και εγώ λόγω σακχάρου γέννησα με καισαρική και πήρα το μωρό στο δωμάτιο την επόμενη μέρα το μεσημέρι.Και φυσικά του έιχαν δώσει μπουκάλι και του έδωσα και εγώ κάποιες φορές στην κλινική αλλά και στο σπίτι τον πρώτο μήνα για διάφορους λόγους.Επίσης εγώ δεν είχα και θηλές και τους πρώτους 2 μήνες πονούσα φρικτά στον θηλασμό,έπαθα 3-4 φορές μαστίτιδα και γενικώς ένα χάλι. Από τον 2ο μήνα όμως θηλάζουμε αποκλειστικά,πλέον τρώμε και λαχανικά-φρούτα.Ίσως μία σύμβουλος θηλασμού εάν σε έβλεπε από κοντά να μπορούσε να σε καθοδηγήσει καλύτερα.Εαν εισαι Αθήνα μπορώ να σου δώσω το τηλ της δική μου,με είχε βοηθήσει πολύ.

 

α, τα ίδια δηλαδή! Αφού κατάφερες εσύ μετα από 2 μήνες, θα καταφέρω κι εγώ μετα από 6 μέρες. Αφού έγραψα αυτό το θέμα, κάθισα και ασχολήθηκα πιο πολύ με την προσπάθεια για θηλασμό. Πρώτη φορά αποφάσισα να αντέξω το κλάμα του που δεν μπορουσε ή δεν ήθελε να θηλάσει και επέμεινα. Εκανα και κάποια κόλπα, όπως να πιέζω το στήθος μου και να του πετάγεται γάλα μέσα στο στόμα ωστε να ενδιαφερθεί για το στήθος και να μην κλαιει. Το αποτέλεσμα ήταν λίγα ακόμη δευτερόλεπτα θηλασμού και υπνος χωρίς να του δώσω ξανα από το μπουκάλι. Το τηλεφωνο της συμβούλου με ενδιαφερει σιγουρα!

 

Nina-Nana, χρησιμοποιω το mini electric της medela κάθε φορά που δεν μπορεί να θηλασει, δλδ καθε 3 ωρες περιπου, ωστε μετά να του δινω το γαλα που δε θηλασε.

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

 

guqZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θέλει υπομονή.Εγώ θυμάμαι κοιμότν & το μωρό πάνω στο στήθος & ο θηλασμός κρατούσε για πάντα!Θα σου στείλω το τηλ σε πμ:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Θέλει υπομονή.Εγώ θυμάμαι κοιμότν & το μωρό πάνω στο στήθος & ο θηλασμός κρατούσε για πάντα!Θα σου στείλω το τηλ σε πμ:)

 

ευχαριστω!

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

 

guqZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το θηλαστρο που χρησιμοποιείς είναι ακατάλληλο για χρήση πριν την εδραίωση της γαλουχιας. Ενδεχομένως αυτός ο τρόπος θα μπορούσε να σου δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα.

 

Πρέπει να καταλάβεις αν το μωρο σου μπορεί να θηλασει αποτελεσματικά! Δλδ αν οι θηλαστικες κινήσεις του είναι δυνατές και σωστές, αν "πιάνει" σωστά το στήθος μαζι με θηλαία αλω, αν ανοίγει το στόμα του καλα, αν καταπίνει.

 

Να προσπαθείς να το κρατάς ξυπνιο για να θηλασει. Όταν το πάρει ο ύπνος αλλαξε του πάνα, χαϊδεψε το, πέρασε ένα βρεγμενο πανακι απο το μέτωπο, αλλαξε στάση θηλασμου, αλλαξε στήθος.

 

Μην αφήνεις να περνούν πολλές ώρες χωρίς θηλασμο. Καλύτερα προς το παρόν Βάζε το στο στήθος κάθε 2 ώρες. Αν δεν μπορείς να το ξυπνήσεις εύκολα προκειμένου να θηλασει αλλαξε τη πάνα του, βάλτο κάτω απο τη βρύση.

 

Δε θυμάμαι αν με την ονειρακι έχουμε την ίδια σύμβουλο θηλασμου αλλα αν η δικια της λείπει διακοπές στείλε μου να σου δώσω τα στοιχεία που έχω εγω.

 

Μην ξεχνάς να μετράς πάνες. Θέλεις 6-8 βρεγμενες και 2-4 λερωμενες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

 

Πρέπει να καταλάβεις αν το μωρο σου μπορεί να θηλασει αποτελεσματικά! Δλδ αν οι θηλαστικες κινήσεις του είναι δυνατές και σωστές, αν "πιάνει" σωστά το στήθος μαζι με θηλαία αλω, αν ανοίγει το στόμα του καλα, αν καταπίνει.

 

 

μα αυτο ειναι το προβλημα, οτι πιανει μονο τη θηλή. οταν τον πιεσωπιανει και την αλω, αλλα την αφηνει μετα από λιγο, σα να βαριεται.

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

 

guqZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα αυτο ειναι το προβλημα, οτι πιανει μονο τη θηλή. οταν τον πιεσωπιανει και την αλω, αλλα την αφηνει μετα από λιγο, σα να βαριεται.

 

Και μενα εκανε ετσι στην αρχη ειχε μαθει και το μπιμπερο δεν επιανε καλα και δεν εκανε καλες θηλαστικες κινησεις...Εμεις με τον καιρο στρωσαμε χρησιμοποιουσα ψευδοθηλες στην αρχη γιατι μονο ετσι καταφερνα να πιει καυτερα....μετα απο 2 βδμαδες πεταξαμε και τις ψευδοθηλες και ολα και απο τοτε πιανει μια χαρα....Νομιζω θελει χρονο μεχρι να μαθει το μωρο να θηλαζει καλα....Δεν εχεις καποιον συμβ κοντα να ζητησεις βοηθεια??

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Jo αυτο που περιγράφει η κοπέλα είναι σύγχιση θηλων σίγουρα αλλα επιπλέον φοβάμαι μήπως υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα και δε θηλαζει αποτελεσματικά.

 

Όταν πιάνει σωστά το στήθος κάνει καλές θηλαστικες κινήσεις;

 

Δίνεις πιπιλα;

 

Καλύτερα θα ήταν να χρησιμοποιουσες εναλλακτικα μέσα σίτισης (πχ sns, συριγγα, το calma της medela).

 

Βάζε το μωρο συχνα στο στήθος πριν πεινασει πολυ και να είσαι επιμονή κι υπομονετική στο να ανοίγει καλα το στόμα του.

 

Στο βιβλίο της Πατσουρου γράφει ότι αν βγάζεις 30μλ ανα 3 ώρες δε χρειάζεσαι συμπλήρωμα ξένου γάλακτος. Αλλα θα το δεις εσυ αυτο.

 

Ακόμα και να χρησιμοποιήσεις εναλλακτικα μέσα σίτισης θα βάζεις το μωρο στο στήθος ενδιάμεσα εστω και σαν πιπιλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...