Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φραγμενος πορος ή Μαστιτιδα?


Recommended Posts

βρε κοριτσια πειτε μου οι φραγμενοι ποροι σταματουν να μας βασσανιζουν ποτε??νομιζα πως καθως μεγαλωνει το μωρο θα ηρεμουσαμε!!!αρχησαμε την στερεα τροφη πρηστηκα!ξεκινησα δουλεια πρηστηκα!ποτε δεν θα με ενοχλει καθολου?ασε που απο την αρχη με αποκλειστηκο θηλασμο εχω χασει το μετρημα ποσα πρηξιματα εχω παθει!!!

 

Babybou καταρχήν οι φραγμένοι πόροι και τα πρηξίματα δεν έχουν να κάνουν με την ηλικία του μωρού.

Όμως, διευκρίνισέ μου κάτι γιατί κάπου με μπέρδεψες.... Άλλο φραγμένος πόρος και άλλο πρήξιμο απλώς!

Τί ακριβώς συμπτώματα έχεις; Το παθαίνεις συχνά; Παρατήρησες αν σου συμβαίνει σε συγκεκριμένο μαστό ή και στους 2; Είναι πολλά αυτά που μπορεί να παίζουν ρόλο. Όμως πρώτα σε παρακαλώ ξεκαθάρισέ μας αν νιώθεις απλά πρήξιμο ή όντως υπάρχει φραγμένος πόρος.

Hc7Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


tonia καλημερα!το παθαινω αρκετα συχνα.ποτε απο το ενα μαστο και ποτε απο τον αλλο.πιανω στο στηθος κατι σαν μια πλακα και ειναι σαν πετρα οχι ολος ο μαστος αλλα καποιο σημειο του πότε απο την πλευρα της μασχαλης και πότε απο την πλευρα του στερνου.ποναει υπερβολικα σε σημειο να μην αντεχω το εσωρουχο μερικες φορες και αλλες ειναι πιο ηπιος πονος ενω αλλες περιπτωσεις ειναι μονο πρισμενο χωρις να υπαρχει πονος.παλιοτερα ειχα 1φορα την εβδομαδα σιγουρα προβλημα και κρατουσε2-3 μερες.τωρα ελλατωθηκε γιαυτο νομιζα πως οσο μεγαλωνει η μικρη και μεγαλωνουν οι αναγκες της για γαλα (τρωει περισσοτερο) δεν θα εχω προβλημα, αλλα παλι τυχαινει να πριζεται καποιο σημειο του μαστου να ποναει στο αγγιγμα αλλα να περνα μεσα στο 24ωρο.

μου εχει τυχει και στους 6.5μηνες θηλασμου να εχω σοβαρο θεμα με πριξημο ολου του μαστου και 2 φορες να εχω ανεβασει και πυρετο.αυτο προφανως ειναι μαστιτηδα αλλα εχει να μου ξανατυχει μηνες:!:

AnJUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το πάθαινα πολύ συχνά όλον τον πρώτο χρόνο θηλασμού.

Υποθέτω ότι συμβαίνει όταν το μωρό μειώνει την ποσότητα του γάλακτος που πίνει και μέχρι να συνηθίσει το στήθος στην καινούρια κατασταση. Κάποια στιγμή το συνήθισα και το θεώρησα ρουτίνα. Από το δεύτερο χρόνο δεν είχα καθόλου πρήξιμο. Τώρα πια το στήθος μου είναι σαν να μη θηλάζω.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

tonia καλημερα!το παθαινω αρκετα συχνα.ποτε απο το ενα μαστο και ποτε απο τον αλλο.πιανω στο στηθος κατι σαν μια πλακα και ειναι σαν πετρα οχι ολος ο μαστος αλλα καποιο σημειο του πότε απο την πλευρα της μασχαλης και πότε απο την πλευρα του στερνου.ποναει υπερβολικα σε σημειο να μην αντεχω το εσωρουχο μερικες φορες και αλλες ειναι πιο ηπιος πονος ενω αλλες περιπτωσεις ειναι μονο πρισμενο χωρις να υπαρχει πονος.παλιοτερα ειχα 1φορα την εβδομαδα σιγουρα προβλημα και κρατουσε2-3 μερες.τωρα ελλατωθηκε γιαυτο νομιζα πως οσο μεγαλωνει η μικρη και μεγαλωνουν οι αναγκες της για γαλα (τρωει περισσοτερο) δεν θα εχω προβλημα, αλλα παλι τυχαινει να πριζεται καποιο σημειο του μαστου να ποναει στο αγγιγμα αλλα να περνα μεσα στο 24ωρο.

μου εχει τυχει και στους 6.5μηνες θηλασμου να εχω σοβαρο θεμα με πριξημο ολου του μαστου και 2 φορες να εχω ανεβασει και πυρετο.αυτο προφανως ειναι μαστιτηδα αλλα εχει να μου ξανατυχει μηνες:!:

 

Υπάρχουν κάποιες γυναίκες που έχουν προδιάθεση στους φραγμενους πόρους και τους εμφανίζουν συχνα.

Όσο μεγαλώνει ένα μωρο που θηλάζει δε χρειάζεται περισσότερο γάλα (τουλάχιστον εντυπωσιακά περισσότερο). Αυτο συμβαίνει στα μωρα που πίνουν ξένο γάλα. Το μητρικο γάλα δεν έχει τίποτα άχρηστο κι ειναι πλήρως αφομοιωσιμο απο τον οργανισμο οπότε κάθε δεδομένη στιγμη του μωρου έχει αυτο που χρειάζεται στην ποσότητα που θα έπινε έτσι κι αλλιώς.

Για να προλαμβάνεις τους φραγμενους πόρους προσπάθησε να μην φοράς στενά σουτιέν, να μην τρως πολλα "κακα" λιπαρά και να ξεκουράζεσαι. Επίσης μπορείς να πάρεις λεκιθινη για ένα μήνα 1 κουταλάκι του γλυκού 2 φορές την ημέρα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω πολυ Νινα!στενα σουτιεν δεν φοραω βασικα απο τοτε που θηλαζω δεν φοραω καθολου!!!μονο εξω οταν βγαινω φοραω μπουστακια οχι στενα για να μπορω να βαζω τα προστατευτικα στηθους για τυχον διαρροη...!η ξεκουραση ειναι δυστηχως πολυτελεια αν και εχω παρατηρησει πως βοηθαει πολυ!οσο για τις κακιες τροφες η μονο μου ατασθαλια ειναι τα γλυκα!!!οχι σε υπερβολικη ποσοτητα αλλα ενα την μερα θα το φαω!!!:lol::lol::lol:

το καλο ειναι πως μεγαλωνοντας το παιδι ηρεμει και το στηθος μου...δεν ξερω τι ευθηνεται αλλα ταλαιπωρηθηκα αρκετα!

AnJUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Γεια σας..μπορει να στελνω ως ακαταλληλη για την ιστοσελιδα σας αυτη αφου ειμαι 20 χρονων και ακομα οχι επιδοξη μαμα..ωστοσο δεν ξερω που αλλου να ρωτησω προτου καταφυγω σε γιατρο!

εχει εμφανισει ενας πορος με πυον στο στηθος μου δυο χρονια τωρα και τον "αδειαζω" και ξαναγεμιζει με πυον..μαλιστα κατα την ψιλαφηση εχει κατι σαν σκληραδι εσωτερικα. εχω ανησυχησει,γνωριζει καποιος τι μπορει να ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...