Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι δουλειές κάνει η πεθερά η μαμά σας όταν έρχεται σπίτι σας ?


Recommended Posts

χα χα!αν έλεγε κάποιος στον πεθερό μου να πληρώσει τη γυναίκα που θα μας βοηθάει εγκεφαλικό θα πάθαινε!εδώ στραβομουτσούνιασε και μας την είπε όταν έμαθε οτι βάλαμε γυναίκα να καθαρίσει το παλιό σπίτι πρίν το παραδώσουμε όταν μετακομίσαμε(την οποία εννοείται ότι δεν πλήρωσε αυτός αλλά ο άντρας μου)

πλάκα μου κάνεις, έτσι;;;;;;;;;;;;;;:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 365
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • sevoula

    sevoula 51 δημοσιεύσεις

  • Aeriko

    Aeriko 28 δημοσιεύσεις

  • mama_3

    mama_3 20 δημοσιεύσεις

  • mkcm

    mkcm 12 δημοσιεύσεις

πλάκα μου κάνεις, έτσι;;;;;;;;;;;;;;:shock:

καθόλου!του ανέφερε ο άντρας μου όταν μετακομίσαμε ότι βάλαμε μια γυναίκα να καθαρίσει το παλιό το σπίτι γιατί δεν προλαβαίναμε με το μωρό και την τακτοποίηση του καινούριου σπιτιού και φρίκαρε !"τι τη θέλατε τη γυναίκα, χαλάτε τα λεφτά κτλ κτλ" !και να πείς οτι την πλήρωσε αυτός???

Link to comment
Share on other sites

εμένα η μαμά μου όταν έρχεται κάνει μέχρι και τον υδραυλικό. δεν κάθεται λεπτό...!!!!!!!!!!

βέβαια δεν μένει κοντά μας, μένει επαρχία, οπότε δεν έρχεται και συχνά.

 

απο την άλλη η πεθερά μου όταν έρχεται κάνει....τί κάνει??? τίποτα δεν κάνει.

δεν έρχεται για δουλειές. σε όλη μου την εγκυμοσύνη ήρθε μια φορά να με βοηθήσει. εγώ ήμουν ξάπλα στον καναπέ γιατί είχα πρόβλημα και δεν έκανε να κάνω τίποτα, και αφού τελείωσε τις δουλειές, μου είπε να της κάνω καφέ γιατί είχε πεί στην κόρη της να έρθει απο δω να πιούνε καφέ...!!!!!!!! εεεε, αυτό ήταν. δεν ξαναείπα οτι θέλω βοήθεια.!!! μια φορά ήταν αρκετή!!!!

 

προτιμώ να τρέχω και να μην φτάνω...!!!!!!!!!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

πάντως sevoula μπράβο που σκέφτεσαι έτσι!κι εγώ στο μέλλον εύχομαι να μπορώ να βοηθώ το παιδάκι μου με τον καλύτερο τρόπο χωρίς να του φορτώνομαι!μακάρι να τα καταφέρω!

Link to comment
Share on other sites

εμένα η μαμά μου όταν έρχεται κάνει μέχρι και τον υδραυλικό. δεν κάθεται λεπτό...!!!!!!!!!!

βέβαια δεν μένει κοντά μας, μένει επαρχία, οπότε δεν έρχεται και συχνά.

ίδια πάστα μανούλας με τη δική μου!

 

απο την άλλη η πεθερά μου όταν έρχεται κάνει....τί κάνει??? τίποτα δεν κάνει.

μου έβγαζε δουλειές και η δική μου! και από τα ρούχα μου, επίσης. τέλος μου ανακάτευε τα ρούχα.

δεν έρχεται για δουλειές. σε όλη μου την εγκυμοσύνη ήρθε μια φορά να με βοηθήσει. εγώ ήμουν ξάπλα στον καναπέ γιατί είχα πρόβλημα και δεν έκανε να κάνω τίποτα, και αφού τελείωσε τις δουλειές, μου είπε να της κάνω καφέ γιατί είχε πεί στην κόρη της να έρθει απο δω να πιούνε καφέ...!!!!!!!! εεεε, αυτό ήταν. δεν ξαναείπα οτι θέλω βοήθεια.!!! μια φορά ήταν αρκετή!!!!

 

προτιμώ να τρέχω και να μην φτάνω...!!!!!!!!!

εντάξει η δική σου είναι χειρότερη. δεν παίζεται.

σιγά μην της έφτιαχνα καφέ. να πάρω τηλέφωνο να μας φέρουν χυμό για μένα και καφέ για την ίδια παίζει, αλλά να της κάνω καφέ ενώ είμαι ξάπλα; το πολύ πολύ να έρθει ο γιος της να της κάνει με τα χεράκια του. έτσι μάλιστα!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πάντως sevoula μπράβο που σκέφτεσαι έτσι!κι εγώ στο μέλλον εύχομαι να μπορώ να βοηθώ το παιδάκι μου με τον καλύτερο τρόπο χωρίς να του φορτώνομαι!μακάρι να τα καταφέρω!

να έχουμε υγεία και όσο ζω θα δώσω το είναι μου για να χαμογελάει!:D

μη μου το στενοχωρέσει όμως κανείς, δαγκώνω:evil:!

έχω πει στον αντρούλη μου να με δέσει, αν αντληφθεί ότι πρήζω το κοριτσάκι μας με την αγάπη μου.

Link to comment
Share on other sites

evabar θα τον έχω στα υπόψιν! καλή περίπτωση, χμμμμμμμ!!!!!!

εξηγούμαι ότι ενδιαφέρομαι μόνο για σόγαμπρο!

δεν την αφήνω μακριά μου με τίποτα!!!!!!!!!

 

Ας ελπίσουμε μετά από κάποια χρόνια με το καλό και όταν το κοριτσάκι σου παντρευτεί να μη δούμε ποστ του γαμπρού εδώ μέσα για τις πεθερές! :mrgreen:

 

(εγώ στήνω ήδη τα αντιεροπορικά στο μπαλκόνι )

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται όταν αγαπάς το παιδί σου να μην αγαπάς τον άνθρωπό του. είναι αλληλένδετα!

θα λατρέψω τον άνθρωπο που θα αγαπήσει το παιδί μου, τελεία και παύλα!

Link to comment
Share on other sites

στην εγκυμοσυνη και ωσπου να σαραντισω , τα εκανα μονη μου ολα. ο αντρας μου δεν κουναγε το δαχτυλακι του(δεν ηθελε να παρω και γυναικα), λετε να το κουναγε η πεθερα?? η μαμα μου επεμενε να ερθει να με βοηθησει με τον πατερα μου, αλλα το δεχτηκα ελαχιστες φορες που ειχα φτασει στο αμην απο εξαντληση. το οτι ειναι γονεις μου δεν σημαινει οτι θα τους τρεχω οποτε μου κατεβει.

rasputin , το μονο που ευχομαι ολοψυχα οταν αποφασισει να παντρευτει ο γιος μου , ειναι να ειμαι καλα στο μυαλο μου και να μην γινω η αιτια να διαλυθει το σπιτι του. ειμαι παθουσα και μαθουσα σε καταστασεις που κανουν αυτα που ακουγονται εδω να ειναι παιδικο παρτυ..

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται όταν αγαπάς το παιδί σου να μην αγαπάς τον άνθρωπό του. είναι αλληλένδετα!

θα λατρέψω τον άνθρωπο που θα αγαπήσει το παιδί μου, τελεία και παύλα!

 

ααααχχχχ σεβουλα μου.... γινεται και παραγινεται, οταν το παιδι το κανεις γιατι το θες να σου φερνει λεφτα και να σε γηροκομησει......

για αυτο λεω να εχουμε τα μυαλια μας στην θεση τους, γιατι κανουμε στην τελικη κακο στα παιδια μας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όταν τα κενά μου ως άνθρωπος θέλω να τα συμπληρώσω ζώντας ως παράσιτο στη ζωή του παιδιού μου, αντικαθιστώντας πολλές φορές τον σύντροφό του, ακυρώνοντάς τον, όπως και το ίδιο μου το παιδί ως ώριμη προσωπικότητα, τότε παραδέχομαι την αποτυχία μου ως γονιός, αφού η αποστολή μου ουδέποτε έφτασε στο τέλος και ούτε πρόκειται, ο χρόνος μου δε να εξοπλίσω το παιδί μου με εφόδια για την ενηλικίωσή του εξαντλήθηκε. σφύριξε κι έληξε!

αλλά ... ακόμα παίζει μπάλα ο γονιός στο γήπεδο του τέκνου του, σαν να πρόκειται να κρατηθεί στη νιότη με το στανιό!

γελοίο!!!!!!!!!!!!

άκαιρο!!!!!!!!!

λυπηρό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα γιατί απλά δεν έρχονται! Όχι μόνο για βοήθεια αλλά ούτε και για επίσκεψη και οι δυο πλεύρες είναι του στυλ μακρια και αγαπημένοι. Ειμαι πολύ χαρούμενη και περήφανη που τα καταφέρνω ΟΛΑ μόνη μου.

 

Και εγω ακριβως το ίδιο!!;)

line_m121_beg_40_time_1286424000_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, όσες δεν έχετε από πουθενά βοήθεια, έχω μια απορία.

αν έχετε κορίτσια, αλλά και αγόρια το ίδιο είναι, και ακούσετε μετά άπό πολλά χρόνια τη νύφη σας ή το παιδί σας κουρασμένο, λαχανιασμένο από δουλειές, χρειάζεστε πρόσκληση;

εγώ θα πήγαινα τρέχοντας, για να μην πω ότι θα έσερνα και τον άντρα μου να πάει να κάνει τα ψώνια τους. αν καταλάβαινα ότι ενοχλεί η παρουσία μου, θα έστελνα κοπέλα, την οποία θα πληρωνα.

να κουράζεται το παιδάκι μου κι εγώ να μην είμαι στο πλάι του να του προσφέρω λίγη ξεκούραση; ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

 

Τα αυτονόητα γράφεις sevoula!

 

Η δική μου πεθερά "τσαντίζεται", διακριτικά πάντα :rolleyes: επειδή έρχεται και με βοηθάει όταν δεν δουλεύει η βαφτιστήρα μου...

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

τι λεμε τωρα ρε κοριτσια

να χασουν την ηρεμια τους?

μονο για να κακομαθαινουν τα εγγονια ειναι....

οταν γεννησα κ 4 μηνες που ημουν σπιτι η μαμα μου οταν ερχοταν ηταν ωρα ταισματος (με μπουκαλι) τουλαχιστον αυτην εφευγε απο την δουλεια για να ερθει να δει τις μικρες..εχει περιορισμενο χρονο, η πεθερα ομως που μενει απο κατω ερχοταν το πρωι μονο κ μονο για καφε, κ απο την στιγμη που πηρε χαμπαρι οτι η μαμα μου ερχοταν απογ ωρα φαγητου εκανε κ αυτη το ιδιο χα χα

προθεση για βοηθεια ΜΗΔΕΝ

κ η δικαιολογια?

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΝΟΧΛΗΣΩ....ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕς ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙς

 

χα χα χα

 

τον καφε ομως τον ηθελε

Link to comment
Share on other sites

να έχουμε υγεία και όσο ζω θα δώσω το είναι μου για να χαμογελάει!:D

μη μου το στενοχωρέσει όμως κανείς, δαγκώνω:evil:!

έχω πει στον αντρούλη μου να με δέσει, αν αντληφθεί ότι πρήζω το κοριτσάκι μας με την αγάπη μου.

 

Τελικά όλες το ίδιο μας λέτε :) Φαίνεται πως η καινούργια γενιά πεθερικών που θα προκείψουν θα είναι καλύτερη. Ας ελπίσουμε πως θα είμαστε όλοι συγκρατημένοι και όπως πρέπει όταν με το καλό κάνουν δική τους οικογένεια τα παιδιά μας.

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΙΠΟΤΑ τα κάνω ΟΛΑ μόνη μου γιατί μένουμε μακριά:(:( απο τη μία θα με διευκόλυνε πολύ να με βοηθούσαν όποτε μπορούσαν απο την άλλη μου αρέσει και η ησυχία μου!!Έμαθα έτσι τώρα και θα ζοριστώ αν πάρει μετάθεση ο άντρας μου και πάμε στη πόλη μας!Με ενοχλεί αφάνταστα να μου χτυπάνε τα κουδούνια χωρίς να περιμένω κανέναν και να φοράω ακόμα τις πυτζάμες μου:evil:

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όταν έρχεται η μαμά μου στο σπίτι με ξεκουράζει αφάνταστα! Θα σκουπίσει, σφουγγαρίσει, θα πλύνει μπαλκόνια, θα κάνει μπάνιο τα παιδιά κλπ. Δυστηχώς έρχεται σπάνια στο σπίτι μου, δλδ 1-2 φορές το μήνα και άν! Τώρα που πάω στη δουλειά της πάω το ένα παιδί στο σπίτι της. Η πεθερά μου έχει έρθει 4 φορές στο σπίτι μου απο τότε που γέννησα και το μικρό μου είναι ήδη 8 μηνών! Αλλά εδώ που τα λέμε καλύτερα να μην έρχεται γιατί κουράζομαι περισσότερο! Γύριζα απο τη δουλειά στις 19:00 και έπρεπε να μαζέψω εγώ το φλιτζανάκι του καφέ που είχε πιεί το πρώί απο το τραπέζι!

5 μέρες πριν γεννήσω, ήταν στο σπίτι μου μαζί με τη μαμά μου και μου είπαν να μην μαγειρέψω την Κυριακή που έρχεται γιατί θα φέρουν αυτές φαγητό να κάτσουμε εμείς κ εμείς να φάμε! Είπα και εγώ ωραία!!!

Ερχεται η Κυριακή και στρώνω τραπέζι για 6!

Χτυπάει το κουδούνι στις 12, ανοίγω κ ήταν ο κουνιάδος μου με τη γυναίκα του κ 2 μικρά! Βάζω άλλες 2 καρέκλες και στρώνω ένα μικρό τραπεζάκι για τα μικρά!

Μετά απο 1 ώρα χτυπάει το κουδούνι, ήταν η αδερφή της πεθεράς μου με τον γιό της!! Βάζω άλλες 2 καρέκλες! Οι άνθρωποι κρατούσαν και τα φαγητά τους!

Οι γονείς μου είχαν έρθει απο τις 11 για να με βοηθήσει λίγο η μαμά μου και για να φάμε σχετικά νωρίς γιατί έπρεπε στις 16:00 το αργότερο να έχουν φύγει!

Χτυπάει το κουδούνι μετά απο λίγο, ήταν η αδερφή του πεθερού μου με την γυναίκα του! Λέω του άντρα μου να ανοίξουμε το τραπέζι...!!!!

Να μην τα πολυλογώ ήρθαν κ τα πεθερικά μου και ο αδερφός της πεθεράς μου και ο γιός του με την γυναίκα του και τα παιδιά!!!

Μαζευτήκαμε 18 άτομα! (χωρίς τα παιδιά)!! Η μαμά μου μάζευε ότι μπορούσε η καημένη αλλά έπρεπε να φύγουν νωρίς ΄και έτσι έμειναν όλα στη μέση! Τελικά κατα τις 19:00 σηκώθηκε η πεθερά μου απο το τραπέζι και είπε΄: ώρα να φύγουμε, πολύ κάτσαμε! Εγώ με την κοιλιά στο στόμα, να βλέπω ένα σπίτι κόλαση!

Οταν έφυγαν... απλά κοίταξα τον άντρα μου! Δεν είπε τίποτα αλλά κατάλαβε πολλά και κάτσαμε μετά και τα μαζέψαμε οι δυό μας! Ήταν η πρώτη φορά που χωρίς να πώ λέξη έπιασε ο άντρας μου την ηλεκτρική σκούπα κ σκούπισε!

Link to comment
Share on other sites

καλη μου Konka τουλαχιστον εσενα σε βοηθησε ο αντρασ σου. εγω 9 ημερων εγχειρισμενη και με ενα ασαραντιστο μωρακι , ξαφνικα ,χτυπαει η πορτα και νασου η πεθερα, ο πεθεροσ, η αδερφη τησ πεθερασ, ο αντρασ τησ και ο γιοσ τησ. και επρεπε ολουσ αυτουσ να τουσ καλουποδεχτω , και να τουσ κερναω καφεδεσ και κουλουρακια. εννοειται, οτιη πεθερα σιγα μην καταδεχτει να φτιαξει καφε μονη τησ. και τελικα, μου εκαναν ολοι μουτρα γιατι τουσ παρατησα μονουσ με το γιο τουσ στο σαλονι και εγω μπηκα στο δωματιο να ταισω το 9 ημερων βρεφακι μου.

ευτυχωσ οταν ερχεται η μανα μου ποτε δεν ζηταει κφεδεσ και αλλεσ υπηρεσιεσ. ο,τι θελει το κανει μονη τησ και μου καθαριζε το σπιτι οσο καιρο ημουν στο κρεβατι και μου εφτιαχνε και φαγακι Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ Η ΚΑΛΗ!!!!

rYWUp3.png?PFNMbDcb
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια. Το κοριτσάκι μου είναι 8 μηνών και μια γλύκα. Πολύ ήσυχη και καλή. Εγώ δουλεύω πρωί απόγευμα όλη τη βδομαδα εκτός από ένα πρωινό. Θήλαζα μέχρι πριν απο 10 μέρες και έπρεπε να πάω στη δουλεια από πολύ νωρίς γιατι είμαι ελεύθερος επαγγελματίας. Οπως και ο άντρας μου. Δηλαδή χρειαζόμασταν τις γιαγιάδες να μας φροντίζουν το κοριτσάκι μας. Οταν επεστρεψα στη δουλεια μετά απο 1 μήνα περίπου, ρώτησα τη μαμα και την πεθερά αν μπορούν. Κανονίσαμε λοιπόν η πεθερα το πρωί και η μαμα΄το απόγευμα. Με τα πεθερικά μου σημειωτέον μαλώσαμε 3 φορές στα 2 χρόνια που είμαστε παντρεμένοι, παρόλο που ήμασταν μαζί 13 χρόνια πριν. Τα μαλώματα αφορούσαν το γάμο μας και άλλα σημαντικά πράγματα στα οποία δε θέλαν να πάρουν μερος αλλά χωρίς να το λένε. Συμφωνούσαν αρχικά και μετά δημιουργούσαν προβλήματα.Την τελευταία φορά τους είπα οτι δε θέλω να τους δω διότι έβλεπαν οτι τρέχαμε όλη μέρα στη δουλεια και δεν προσέφεραν ένα πιάτο φαγητό ούτε στο γιο τους αλλα ήθελαν να είναι μακρια( 20 λεπτά δηλαδή) και να μας παίρνουν τηλέφωνο να δουν αν είμαστε καλά και όποτε ήθελαν να πεταγόμαστε στο χωριό να τους βλέπουμε. Η πεθερά μου κοιταξε το μωρακι μας 3 μήνες, μόνο τα πρωινά και μετά τον Αύγουστο είπαν θα πάνε 15 μερες διακοπές όπου η μαμά μου μας βοηθούσε, διότι δε θα κλεινα την επιχείρηση μου. Και αφότου γύρισε άρχισε το γνωστό πρόβλημα με τη μέση της. Εχει 2 μήνες να κοιτάξει το παιδί μας και όταν ρώτησα τι θα γίνει, είπαν στον άντρα μου οτι δεν μπορεί λόγω της μέσης. Δεν το πιστεψα και έκανα φασαρία. Τώρα μπήκε στο νοσοκομείο, οπου μιλωντας με τους γιατρούς (το επάγγελμά μου είναι συναφές με το ιατρικό) πείστηκα οτι είναι προσποιητό. Είμαι πλέον σίγουρη οτι αυτό με τη μέση ξεκίνησε με πονηριά και σκοπό όπως και όλα τα προηγούμενα.θεωρούν οτι εγώ και η μάνα μου είμαστε δουλικά. Η ρήξη αυτη είναι τελειωτική και δε θέλω να τους ξαναμιλήσω, παρα μόνο τα τυπικά. Δεν θελω να αποκόψω ούτε την κόρη μου ούτε τον άντρα μου απο΄αυτους. Αλλα εγώ δεν θέλω να τους δω ούτε ζωγραφιστούς. Πρώτη φορά βλέπω τόσο αχρηστους γονεις και για τα τρια τα παιδιά τους.Ομως ο άντρας μου τους υπερασπίζεται και θέλει να χω σχέσεις μαζί τους. Γιατί δεν τους βάζει στη θέση τους. Εμενα η μαμά μου σκίζεται για μενα. κραταει το μωρό τα απογεύματα, οταν θελουμε να βγουμε τα σαβ-κυριακα και μόνο πρωινα δεν μπορεί μέχρι τις 1. Οι γονείς του δεν θέλουν να τον βοηθήσουν γιατι ποντάρουν οτι θα το κάνει η μαμά μου η οποία κάνει χίλια πράγματα.Η οκνηρία τους με έχει κάνει να τους σιχαίνομαι, η πονηριά τους επίσης. Είναι συνταξιούχοι. Δεν κάνουν τίποτα άλλο απο το να κάθονται.Η μέση της πιάστηκε απο το καθισιό, και το εννοώ κυριολεκτικά όχι ειρώνικα. Δεν κάνει βήμα. Ούτε 5 λεπτά περπάτημα απο το σπίτι τους στο δικό μας. θέλω να τους μιλάει οπως πρέπει ο άντρας μου και να τους βάζει στη θέση τους. Ο γάμος μας είναι σε κρίση και δεν το χει καταλάβει οτι οι γονείς του έχουν παιξει βαρύτατο αρνητικό ρόλο. Είναι απίστευτο που θέλει να συνεχίσουμε τα τυπικά. Δεν μπορώ να το κάνω.

εγώ πήγα στη δουλειά όταν η κόρη μου ήταν 3 μηνών. έχει διαφορά.

τώρα η πεθερά κρατάει την Χρύσπα στο σπίτι της. φτού ξελευτερία!

η μάνα μου είναι άnθρωπος μηχανή. της λες να κάτσει στον κώλο της και τρώγεται να ασχολείται με το σπίτι! σε 5άρι σπίτι, όλο και κάτι βρίσκει, όσο κι αν ασχολούμαι καθημερινά εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λόγος που οι συνταξιούχοι δεν δουλεύουν, χρείαζονται ξεκούραση και ναι οι συνταξιούχοι έχουν δικαίωμα να κάθονται να απολαμβάνουν και αυτοί κάποια πράγματα αφού κουράστηκαν τόσα χρόνια, και να αποφασίζουν τι θα κάνουν με την μέρα τους.

Αν είναι προσποιητό, σκέψου τι πίεση ένιωθε η γυναίκα ότι πρέπει να φροντίζει το εγγόνι που δεν μπορούσε να πει ξεκάθαρα, όχι ρε παιδιά σας αγαπώ σας εκτιμώ αλλά μεγάλωσα τα παιδιά μου και σε αυτή την φάση της ζωής μου δεν θέλω να το κάνω αυτό.

Είναι άνθρωποι και αυτές και οι μαμάδες και οι πεθερές που μπορεί να έχουν την δική τους ζωή όπως θέλουμε και εμείς να έχουμε την δική μας ζωή.

Κάπου τα έχουμε μπερδέψει,κάνουμε οικογένεια ανοίγουμε σπιτικό δικό μας και μετά θεωρούμε υποχρέωση των γονιών να μας μεγαλώνουν τα παιδιά, να μας μαγειρεύουν και να μας κάνουν τις δουλειές ?

Τα έχουν ήδη κάνει όλα αυτά, είναι η δική μας σειρά, αντί να παραπονιέστε που δεν σας βοηθάνε σκεφτείτε ότι σύντομα μπορεί να χρειαστούν την δική σας βοήθεια.

Δεν λέω να μην το κάνουνε, άν θέλουν και αν μπορούν και οι περισσότεροι γονείς (γιαγιάδες και παπούδες) βοηθάνε, αλλά μήπως το έχουμε παραξυλώσει? Πρέπει απλώς να λέμε ευχαριστώ, όχι να το θεωρούμε υποχρέωση.

Link to comment
Share on other sites

καλη μου Konka τουλαχιστον εσενα σε βοηθησε ο αντρασ σου. εγω 9 ημερων εγχειρισμενη και με ενα ασαραντιστο μωρακι , ξαφνικα ,χτυπαει η πορτα και νασου η πεθερα, ο πεθεροσ, η αδερφη τησ πεθερασ, ο αντρασ τησ και ο γιοσ τησ. και επρεπε ολουσ αυτουσ να τουσ καλουποδεχτω , και να τουσ κερναω καφεδεσ και κουλουρακια. εννοειται, οτιη πεθερα σιγα μην καταδεχτει να φτιαξει καφε μονη τησ. και τελικα, μου εκαναν ολοι μουτρα γιατι τουσ παρατησα μονουσ με το γιο τουσ στο σαλονι και εγω μπηκα στο δωματιο να ταισω το 9 ημερων βρεφακι μου.

....μερικές φορές καλό ειναι να χρησιμοποιουμε και για αυτές τις περιπτώσεις ......ξυδι :wink:!!!!

Link to comment
Share on other sites

να το λένε το όχι όμως χωρίς να χρησιμοποιούν το μωρό ως δικαιολογία για να επιβάλλουν τα καπρίτσια τους: "αν δεν δώσετε το όνομα της μάνας σου, δεν θα την κρατάμε".

είπα κι εγώ μετά από όσα έχουν γίνει, να τους προτείνει ο Στέφανος να έρθουν στα γενέθλια της μικρής.

όχι. δεν θέλουν. θέλουν ψυχή τα σάψαλα.

όχι τίποτα άλλο αλλά η διαφορά με τους γονείς μου είναι πλέον για γέλια.

η μάνα μου έχει νεφρική ανεπάρκεια, έχει κάνει πριν πολλά χρόνια αφαίρεση όγκου στο κεφάλι, έχει πρόβλημα με το γόνατο (χρειάζεται επέμβαση), την προηγούμενη εβδομάδα εισήχθη εσπευσμένα στο νοσοκομείο με στηθάγχη και διαγνώστηκε στεφανιαία νόσος.

με πήρε τηλέφωνο και έκλαιγε γιατί θεωρεί τον εαυτό της άχρηστη μάνα που δεν μπορεί να βοηθήσει τα παιδιά της και τα εγγόνια της.

αυτά.

έξαλλη είμαι με την όρκα και τον άντρα της! έ-ξαλ-λη!

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται όταν αγαπάς το παιδί σου να μην αγαπάς τον άνθρωπό του. είναι αλληλένδετα!

θα λατρέψω τον άνθρωπο που θα αγαπήσει το παιδί μου, τελεία και παύλα!

είσαι υπόδειγμα πεθεράς!! Μπράβο. Συνήθως όμως το πρόβλημα το έχουν οι πεθερές που έχουν τον γιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Από την προσωπική μου εμπειρία και από τις φίλες μου έχω διαπιστώσει οτι συνήθως οι γονείς της γυναίκας "τρώνε" το λούκι. Και κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης και όταν γεννιέται το παιδί. Και τα πεθερικά θα βοηθήσουν δε λεω αλλα αποστασιοποιημένα. Με τον τρόπο τους και όπως τους βολεύει. Δε λεω, αυτό έχει και τα καλά του γιατί δεν ανακατεύονται και πολύ στην ανατροφή του παιδιού και στα καθημερινά του, εγώ δεν μπορώ τις συνεχείς υποδείξεις ούτε την ξερωλίαση.

Πιστεύω Haroulitsa2010 τα πεθερικά σου δεν θέλουν να ξεβολευτούν και να αλλάξουν τον τρόπο ζωής που έιχαν τόσα χρόνια. Εσύ κοιτα να είσαι καλά με τον άντρα σου και να μην έρχεσαι σε ρήξη μαζί τους, μην τους κακολογείς, παίξε το αναίσθητη, κανε τον Κινέζο γιατί και ο άντρας σου λογικά θέλει να τα έχετε καλά, γονείς του είναι άλλωστε. Μην καταλήξεις να τσακώνεσαι μαζί του για χάρη τους. Δεν θέλουν/μπορούν να βοηθούν δικαίωμά τους, μακριά και αγαπημένοι, κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από την προσωπική μου εμπειρία και από τις φίλες μου έχω διαπιστώσει οτι συνήθως οι γονείς της γυναίκας "τρώνε" το λούκι. Και κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης και όταν γεννιέται το παιδί.

 

Ευτυχώς που έβαλες το συνήθως και το έσωσες :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...