Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός & Laser


chris78

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Πριν γεννήσω είχα ξεκινήσει ριζική αποτρίχωση με laser σε πόδια και μπικίνι. Διέκοψα όταν έμεινα έγκυος και θα ήθελα να συνεχίσω τώρα (έχουν μείνει 1-2 συνεδριες). Θηλάζω αποκλειστικά τον μπέμπη μου (αυτή την εβδομάδα κλείνουμε 4 μήνες) και πολύ συχνά (ανά μια ώρα την ημέρα). Θα μπορούσε κάποιος να μου πεί υπεύθυνα εάν υπάρχει κάποια παρενέργεια στο θηλασμό από το laser??? Να πάω να το κάνω ή όχι??? Ρώτησα την παιδίατρο και δεν γνώριζε να μου πεί!

Ευχαριστώ!

PuMep3.png?UOeroVFC
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οχι, το ρωτησα επειδη και εγω πριν της εγγυμοσυνης εκανα εφαρμογες μασχαλε μπικινι ποδια. Μου ειπαν οτι μπορει να κοπει και το γαλα. Αν ηταν μια περιοχη οπως το μουστακι δεν θα υπηρχε προβλημα αλλα τα ποδια ειναι μεγαλη περιοχη και η αποροφησιμοτητα της ακτινοβολιας ειναι μεγαλυτερη

ο πρίγκιπας μου..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πρωτάρα ποιοί σου τα είπανε αυτά??? Γιατρός ή κάποια σύμβουλος ή μαία??? Ρωτάω για να δώ κατά πόσο είναι αξιόπιστο αυτό που σου είπανε...Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να ρισκάρω

PuMep3.png?UOeroVFC
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα μια φιλη μου που κανει lazer της ειπε η γιατρος της οτι απαγορευεται να θηλασεις 2 μερες αφοτου κανεις την εφαρμογη, αυτη κανει στο προσωπο, και εγω το ιδιο και θα ρωτησω και εγω τη γιατρο μου. παντως η φιλη μου ηταν πολυ κατηγορηματικη...για την εγκυμοσυνη και εκεινης και η δικια μου ειπαν οκ για το προσωπο αλλα οχι για μπικινι η κοιλια, περιοχες που ειναι κοντα στο μωρο.για μασχαλες δεν ξερω περισσοτερα...

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πρωτάρα ποιοί σου τα είπανε αυτά??? Γιατρός ή κάποια σύμβουλος ή μαία??? Ρωτάω για να δώ κατά πόσο είναι αξιόπιστο αυτό που σου είπανε...Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να ρισκάρω

 

Η αξιοπιστία δυστυχώς δεν έχει σχέση με την ειδικότητα. Υπάρχουν γιατροί αξιόπιστοι και αναξιόπιστοι.

 

Το laser δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό, μπορείς άνετα να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

εμενα μια φιλη μου που κανει lazer της ειπε η γιατρος της οτι απαγορευεται να θηλασεις 2 μερες αφοτου κανεις την εφαρμογη, αυτη κανει στο προσωπο, και εγω το ιδιο και θα ρωτησω και εγω τη γιατρο μου. παντως η φιλη μου ηταν πολυ κατηγορηματικη...για την εγκυμοσυνη και εκεινης και η δικια μου ειπαν οκ για το προσωπο αλλα οχι για μπικινι η κοιλια, περιοχες που ειναι κοντα στο μωρο.για μασχαλες δεν ξερω περισσοτερα...

 

:shock:

τώρα το είδα!

Σίγουρα δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Πρόκειται περί αυθαιρεσίας...:roll:

Link to comment
Share on other sites

Η αξιοπιστία δυστυχώς δεν έχει σχέση με την ειδικότητα. Υπάρχουν γιατροί αξιόπιστοι και αναξιόπιστοι.

 

Το laser δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό, μπορείς άνετα να το κάνεις.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ Αγλαϊα. Είχα ψάξει στο ίντερνετ και δεν βρήκα κάτι άλλο από άλλη πηγή να διασταυρώσω και επειδή δεν ήμουν σίγουρη είπα να το αφήσω. Θέλω όμως να θηλάσω επ αόριστον και απογοητεύτικα στην ιδέα... Να είσαι καλά!!! Θα κλείσω ραντεβού να πάω με τον καινούργιο χρόνο...:-D:grin::-D

PuMep3.png?UOeroVFC
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

ρωτησα εκ νεου και μου ειπε η δερματολογος οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα να κανεις λειζερ σε οποιαδηποτε περιοχη

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Το κοριτσάκι μου έκλεισε το τρίτο μήνα και αποφάσισα να συνεχίσω τις συνεδρίες που έκανα για αποτρίχωση με λειζερ στο μπικίνι και το πόδι. Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ η δερματολόγος μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα που θηλάζω (η οποία κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου είχε συστήσει να σταματήσω), η παιδίατρος χωρίς να είναι κατηγορηματική δεν ήταν και πολύ ενθαρυντική. Μήπως έχετε συζητήσει το θέμα με τη παιδίατρο σας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Το κοριτσάκι μου έκλεισε το τρίτο μήνα και αποφάσισα να συνεχίσω τις συνεδρίες που έκανα για αποτρίχωση με λειζερ στο μπικίνι και το πόδι. Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ η δερματολόγος μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα που θηλάζω (η οποία κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου είχε συστήσει να σταματήσω), η παιδίατρος χωρίς να είναι κατηγορηματική δεν ήταν και πολύ ενθαρυντική. Μήπως έχετε συζητήσει το θέμα με τη παιδίατρο σας;

 

Δεν υπάρχει καμία επίδραση στο θηλασμό και μπορείς να συνεχίσεις τις συνεδρίες. Επίσης καλό θα ήταν να ενημερώσεις την παιδίατρο για την άποψη της δερματολόγου. Αν την ενημέρωσες και εξακολουθεί να έχει επιφυλάξεις, σημαίνει απλώς ότι δεν θέλει να ενημερωθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω συγκεκριμένα κατα πόσο είναι επιτρεπτό στη διάρκεια του θηλασμού να εφαρμόζονται θεραπείες laser κατά της τριχοφυίας ειδικά στην περιοχή του στήθους.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Αναστασία

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω συγκεκριμένα κατα πόσο είναι επιτρεπτό στη διάρκεια του θηλασμού να εφαρμόζονται θεραπείες laser κατά της τριχοφυίας ειδικά στην περιοχή του στήθους.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Αναστασία

 

Ισχύει ότι γράφτηκε παραπάνω για οποιαδήποτε περιοχή.

 

Δεν υπάρχει αντένδειξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα.Να ρωτήσω κι εγώ? κατα τη δειάρκεια του θηλασμού δεν υπάρχει πρόβλημα οκ.Στην εγκυμοσύνη? Κάνω μπικίνι μασχάλες και άνω χείλος.Είχα σταματήσει όταν έμεινα έγκυος(αν και η δερματολόγος μου είπε οτι το laser φτάνει μόνο μέχρι το θύλακα της τρίας και σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση βαθύτερα). έλεγα να κάνω μια συνεδρία λίγο πριν γεννήσω.Τελικά υπάρχει κίνδυνος στην εγκυμοσύνη ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έκανα τις εφαρμογές laser κανονικότατα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.Η γυναικολόγος μου,μου είχε πει ότι δεν υπήρχαν στοιχεία που να το απαγορεύουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Κι εμένα ενώ μου φαίνεται λογικό να μην επηρεάζει το λέιζερ τον θηλασμό, παρόλα αυτά, έχω μια οικιακή συσκευή μόνιμης αποτρίχωσης με παλμικό φως (silk'n flash &go), που όμως στις οδηγίες χρήσης λέει ότι απαγορεύεται η χρήση του σε εγκυμοσύνη και θηλασμό!! Αφού το διάβασα, δεν ξέρω τί να κάνω!!! Από την μια το γράφουν οι οδηγίες, από την αλλη δεν μου φαίνεται λογικό να επηρεάζεται ο θηλασμός!!!!:confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγω περυσι το καλοκαιρι που ημουν εγκυος εκανα αποτριχωση με laser μεχρι τον 8ο μηνα. Πριν ξεκινησω μου ειχαν πει πως δεν επηρεαζεται το μωρο αλλα σε περιπτωσεις εγκυμοσυνης θελουν εγγραφη βεβαιωση του γυναικολογου που να επιτρεπει το laser. Μολις ρωτησα το γυναικολογο μου μου ειπε πως δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα και μου εδωσε και την αδεια του γραπτως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας κοριτσια..και εγω εκανα λειζερ μεχρι που εμεινα εγκυος και το σταματησα,εκανα στα ποδια,μπικινι,μουστακι φρυδια,και μια μονο φορα στις μασχαλες(δε προλαβα καν να ξεκινησω)θελω να σας πω πως το σταματησα γιατι ενω ειχα πολυκυστικες μια φορα το μηνα δηλ καθε φορα που εκανα λειζερ μετα απο μια εβδομαδα αδιαθετουσα ...οποτε και εμεινα εγκυος ετσι απλα χωρις καν προσπαθεια(το ηθελε φυσικα και ο θεος να μας χαρισει αυτο το πλασματακι)!!!!ξερει καμια γιατι οποτε εκανα στο μπικινι λειζερ αδαιθετουσα μετα απο μια εβδομαδα??????????/σας εχει συμβει?

τωρα το μωρο μας ειναι 3μηνων και θελω να συνεχισω και το θηλασμο αλλα και να τελειωσω με τις συνενδριες που αφησα στη μεση και φοβαμαι μηπως κοπει το γαλα μου!!ακομα περιοδος δε ηρθε....

Aaicm8.png[/url].

 

zdDEm8.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια..και εγω εκανα λειζερ μεχρι που εμεινα εγκυος και το σταματησα,εκανα στα ποδια,μπικινι,μουστακι φρυδια,και μια μονο φορα στις μασχαλες(δε προλαβα καν να ξεκινησω)θελω να σας πω πως το σταματησα γιατι ενω ειχα πολυκυστικες μια φορα το μηνα δηλ καθε φορα που εκανα λειζερ μετα απο μια εβδομαδα αδιαθετουσα ...οποτε και εμεινα εγκυος ετσι απλα χωρις καν προσπαθεια(το ηθελε φυσικα και ο θεος να μας χαρισει αυτο το πλασματακι)!!!!ξερει καμια γιατι οποτε εκανα στο μπικινι λειζερ αδαιθετουσα μετα απο μια εβδομαδα??????????/σας εχει συμβει?

τωρα το μωρο μας ειναι 3μηνων και θελω να συνεχισω και το θηλασμο αλλα και να τελειωσω με τις συνενδριες που αφησα στη μεση και φοβαμαι μηπως κοπει το γαλα μου!!ακομα περιοδος δε ηρθε....

 

Μπορείς να κανεις λέιζερ. Γιατι να κοπεί το γάλα σου;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...