Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επιχειλιος πλακουντας SOS!!!


Recommended Posts

καλησπερα...ειμαι κοινουρια στο φορουμ και δυστυχως εδω και μια εβδομαδα στο κρεβατι...ειμαι 22 εβδομαδων και πριν μια 8 ημερες ειχα αιμορραγια.Η διαγνωση τελικα ηταν οτι εχω (εντελως ξαφνικα) επιχειλιο πλακουντα...εχω ψαξει πολυ στο internet και ειμαι ενημερη...εχει καμια αλλη αναλογη εμπειρια;;;παω να σκασω γιατι δεν αντεχω πολυ την ακινησια.Ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη μου και στην 1η παλι εκατσα 8 εβδομαδες για αλλο λογο (λεπτυνση τραχηλου funneling...).Τελικα τελος καλο ολα καλα με την κοριτσαρα μου (τωρα ειναι 3 ετων)...

Σε μια εβδομαδα παω γιατρο και ελπιζω ενα θαυμα να εχει μετακινησει τον πλακουντα μου λιγο πιο ψηλα....:-P

Οσες εχουν αναλογη εμπειρια ας τη μοιραστουν μαζι μου please!!!!...:!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το ίδιο με σένα αντιμετώπισε μια φίλη μου. Και εκείνη ήταν σε κατ' οίκον περιορισμό σχεδόν από την αρχή της εγκυμοσύνης, αλλά τελικά όλα πήγαν καλά. Γέννησε φυσιολογικά ένα κοριτσάκι που τώρα είναι 2,5 ετών και τώρα είναι έγκυος ξανά. Σου εύχομαι καλό κουράγιο και όλα να πάνε καλά.:)

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα και από εμένα, δεν ξέρω αν σε παρηγορεί καθόλου το ότι δεν είσαι μόμη σου και καταλαβαίνω απόλητα τί περνάς.Και εγώ είμαι σε ακινησία εδώ και 9 εβδομάδες, σηκώνομαι λίγο μέσα στο σπίτι και πάλι ξάπλα είχα αποκόληση στην εντέκατη βδομάδα και εκεί που είπαμε πέρασε στις 16 βδομάδες πάλι αίμα χαμηλή πρόσφηση πλακόυντα ίσα που ακουμπάει τον τράχυλο.τελευταία φορά που πήγα στον γιατρό δεν ανέβηκε καθόλου και μάζεψε και λίγο αίμα ο πλακούντας συν οι συσπάσεις της μήτρας που με ανχώνουν. Τώρα είμαι 20 βδομάδων. Ήθελα να σε ρωτήσω πριν το αίμα στην τελευταία εξέταση που έκανες ο γιατρός δεν είδε τον πλακούντα ή ξαφνικά πήρε τόσο χαμιλή θέση?

Και εγώ έρχεται στιγμές που φρηκάρω τελείος και για την κλησούρα από τον Μάιο και για την αγωνία να πάνε όλα καλά.

Υπάρχει περήπτοση να αναίβει ο πλακούντας απο μόνος του όσο μεγαλώνει η μήτρα κάνε λίγο υπομονή και σκέψου θετικά γιατί αλλιός δεν παλέβαιται :confused: σου εύχομαι τα νέα από τον γιατρό να έιναι καλά και θα ήθελα να ξαναγράψεις όταν έχεις νεότερα να μαθαίνω και εγώ από εσένα μιας και συμπάσχουμε.Το δικό μου ραντεβού με τον γιατρό είναι στις 24 Αυγούστου έχω ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Nala30 και Rosa2 αν έρθετε στο ''οι εγκυμοσύνες και τα παιδιά των μελών του φόρουμ'' θα δείτε ένα τόπικ, μια παρεούλα με όλες τις κοπέλες που γεννάμε τον Δεκέμβριο του 2009. Να έρχεστε εκεί να σας κρατάμε παρέα τώρα που είσαστε και ξάπλα, θα δείτε ότι είμαστε τυχερό παρεάκι!!!!!!!!!!! Και μπορείτε να μαθαίνετε και πολλά πράγματα από όλες τις κοπέλες. Φιλάκια πολλά.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

rosa2 και nala30 κι εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. την 14η εβδομάδα είχα λίγο κόκκινο αίμα. ακολούθησαν λίγες σταγόνες καφέ αίμα και μέσα στη μέρα σταμάτησε. ο γιατρός μου είπε ότι έπαθα μία μικρή αποκόλληση πλακούντα γιατί έχει χαμηλή πρόσφυση, χωρίς όμως να μπορεί να δει αν καλύπτει εντελώς ή λίγο τον τράχηλο, γιατί, όπως μου είπε στον κοιλιακό υπέρηχο δεν φαίνεται πολύ καλά, αλλά δεν ήθελε να μου κάνει και κολπικό για να μην προκαλέσει αιμορραγία. επίσης μου είπε ότι όταν είναι τόσο χαμηλά ο πλακούντας ξεκολλάει συνέχεια και γι΄αυτό μου συνέστησε ξεκούραση στο κρεβάτι και να σηκώνομαι μόνο για τα απαραίτητα, τουαλέτα-μπάνιο. δυστυχώς την 17η εβδομάδα, ξαναείχα αιμορραγία, λίγο περισσότερο από την προηγούμενη φορά. ο γιατρός μου έδωσε να κάνω κάτι ενέσεις. είμαι πολύ στεναχωρημένη γιατί βλέπω ότι παρόλες τις πρασπάθειες που κάνω να είμαι στο κρεβάτι όλη τη μέρα, έπαθα αποκόλληση για δεύτερη φορά. έχω τρομερή αγωνία για την έκβαση αυτής της εγκυμοσύνης, γιατί βλέπω ότι και ο γιατρός δεν μπορεί να μου πει με βεβαιότητα ότι όλα θα πάνε καλά...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βανέσσα μάλλον περνάς κάτι ανάλογο αυτό που μου έκανε εντήποση είναι που ο γιατρός σου δεν σου έκανε κολπικό υπέρηχο γιατί είναι επικύνδηνο για αιμοραγία , εμένα τότε γιατί μου έκανε ο δικός μου?:confused: Ποιός τους ξέρει ο καθένα έχει τον τρόπο του.Εμένα δεν μου έδωσε τίποτα παραπάνω από μαγνήσιο και να φανταστείς ότι ο πλακούντας έπιασε τον τράχυλο και μάζεψε και αίμα. Ως πριν 10 μέρες είχα πολύ συχνά ροζ αίμα και καφέ και η πρώτη αποκόληση ήταν με αρκετό κόκκινο αίμα εννοείτε ότι δεν βγαίνω από το σπίτι.Αυτό που θέλω να σου πώ είναι ότι με τα λεγόμενα του γιατρού μου το παθαίνουν πολλές γυναίκες και στις περισσότερες μεγαλώνοντας η μήτρα τραβάει τον πλακούντα προς τα επάνω οπότε ας σκευτόμαστε θετικά :-) και αν δεν ανέβει δεν σημαίναι ότι δεν θα πάει καλά όλα καλά θα πάνε για τα μικρά μας απλά εμείς θα ταλεπορηθούμε με την κλησούρα σπίτι. Προσπάθησε να μην στενοχωριέσε πολύ και ας ελπίσουμε ότι ο καιρός θα περάσει γρήγορα :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 3 months later...

Κοριτσια ειμαι κι εγω 2 βδομαδες ξαπλα αλλα δεν ημουν τοσο αγχωμενη...τωρα με αυτα που διαβασα λιγακι τρομαξα...

εμενα μου ειπε πως καλυπτει τον τραχηλο και σιγα σιγα θ ανεβει...

λετε να εχω προβλημα???

μου εχει δωσει αλλες 2 βδομαδες αδεια...

 

υσ...το μονο που με ανησυχει ειναι ενας ελαφρυς πονος στο πλαι της μεσης απ την αριστερη πλευρα...καποιες φορες τον νιωθω μπροστα και καποιες φορες πισω...τι λετε να ειναι???

σπληνας??? εντερο???

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

eimai 19 evdomadon.piga sto nosokomio kai mou eipe o giatros oti exo epixeilio plakoynta.mou eipe na meino se akinisia.tin alli mera piga se giatro idiotiko kai mou eipe oti o plakountas einai mia xara kai epeidi eixa agxos piga kai se trito opou kai autos vrike xamilo ton plakounta aplos den me agxose.moy eipe oti mporo na sikonomai aplos na min kourazomai.exo poli agxos.den ksero ti na kano apo ola ayta?

Link to comment
Share on other sites

lida 1 καλημέρα χρόνια πολλά και με το καλό να αποκτήσεις το μωράκι σου. Συνήθως τα προβλήματα του πλακούντα απαιτούν ξεκούραση γιατί υπάρχει ο κίνδυνος της αποκόλλησης όπως λένε οι γιατροί. Εφόσον 2 γιατροί σου συνέστησαν να μην κουράζεσαι δε χάνεις τίποτα σε τακτά διαστήματα μέσα στην ημέρα να ξαπλώνεις 1/2 ωρίτσα ή όσο σου χρειάζεται. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου είχα αποκόλληση κι έμεινα στο κρεβάτι 3 μήνες, στην αρχή μετά όλα καλά και σήμερα η σπουργιτούλα μου είναι 7,5 ετών. Σου εύχομαι τα καλύτερα και να ξέρεις η θετική σκέψη σώζει. Σε άλλη απάντηση θα σου εξηγήσω πόσο ρόλο παίζει να το πιστεύεις.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tεινω να συμφωνησω με τον τριτο γιατρο. Εχω 2 παιδια, και εμεινα σε ακινησια απο την αρχη ως το τελος και στις δυο εγκυμοσυνες. Στη δευτερη, ο πλακουντας ηταν πολυ χαμηλα, ανεβηκε ομως σιγα σιγα. Μη στενοχωριεσαι, θα ειναι για λιγο, αλλα να ξεκουραζεσαι οσο γινεται περισσοτερο. Δε χρειαζεται απολυτη ακινησια, αλλα θελει πολυ προσοχη.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στις εγγυούλες !!!

 

Κοριτσια είχα κι εγω επιχειλιο πλακούντα στην εγκυμοσύνη και όλα πήγαν καλά στην πορεία. Το ανακαλύψαμε για τον επιχείλιο στην αυχενική . Απο τότε έμεινα σπίτι και ήμουν απο καναπέ σε κρεβάτι και φτου κι απ την αρχη... Κοντα στον 5ο μηνα όντως ανέβηκε όμως. Για τις συσπάσεις έπαιρνα prepar και όλα πήγαν καλά. Μην αγχωνεστε καθόλου όσο μεγαλώνει η μήτρα ο πλακούντας θα ανεβαινει και θα σταματουν οι αποκολήσεις και το αιματάκι . Απλα΄να ξεκουράζεσται αρκετα κι ολα θα πάνε καλά !!!Το ξέρω έιναι δύσκολη η κλεισούρα το έζησα 7 μήνες αλλά όταν θα γεννηθει το μωράκι σας κι ολα θα είναι καλά θα πείτε πως άξιζε το κρεβάτωμα και με το παραπάνω.

Η μικρούλα μου τώρα είναι 10 μηνών .

Καλη συνέχεια σε όλες και don t panic όλα καλά θα πάνε αρκει να προσέχετε λιγάκι παραπάνω , και μην ξεχνάτε να σκέπτεστε πάντα θετικά !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ειμαι καινουρια και δεν ξερω ποτε κανατε τελευταια φορα εδω σχολιο..

Στην 20 εβδομαδα και οταν πηγα να κανω το β επιπεδου ο γιατρος μου ειπε οτι ο πλακουντας ειναι επιχειλιος, φυσικα εχω τρομαξει γιατι εχω μια κορη 26 μηνων και ενα γιο 14 μηνων, πως λοιπον εγω μπορω να μην κουραζομαι? Πως? Στην κορη μου επαιρνα prepar σαν καραμελες γιατι κουραζομουν και αγχωνομουν ισως πολυ και στο γιο μου πηγα στην Αθηνα με super πουμα επειτα απο αιμοραγια που τελικα δεν ηταν τιποτα, οταν μενεις σε νησι αγχωνεσαι περισσοτερο..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...ειμαι κοινουρια στο φορουμ και δυστυχως εδω και μια εβδομαδα στο κρεβατι...ειμαι 22 εβδομαδων και πριν μια 8 ημερες ειχα αιμορραγια.Η διαγνωση τελικα ηταν οτι εχω (εντελως ξαφνικα) επιχειλιο πλακουντα...εχω ψαξει πολυ στο internet και ειμαι ενημερη...εχει καμια αλλη αναλογη εμπειρια;;;παω να σκασω γιατι δεν αντεχω πολυ την ακινησια.Ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη μου και στην 1η παλι εκατσα 8 εβδομαδες για αλλο λογο (λεπτυνση τραχηλου funneling...).Τελικα τελος καλο ολα καλα με την κοριτσαρα μου (τωρα ειναι 3 ετων)...

Σε μια εβδομαδα παω γιατρο και ελπιζω ενα θαυμα να εχει μετακινησει τον πλακουντα μου λιγο πιο ψηλα....:-P

Οσες εχουν αναλογη εμπειρια ας τη μοιραστουν μαζι μου please!!!!...:!:

 

Είχα επιχείλιο πλακούντα στον γιό μου (ετών 8 σήμερα.) Ήμουν ξάπλα σε 'ενα ανάκλιντρο την περισσότερη διάρκεια της ημέρας, είχα διαβάσει ό,τι κυκλοφορούσε, έμαθα βελονάκι από το ιντερνέτ και άρχισα ένα τραπεζομάνδηλο φιλέ.

¨Ηταν το πρωτο μου παιδί (δεν είχα εμπειρίες λοιπόν)και επειδή κατά τα άλλα ένιωθα υπέροχα, θεωρούσα ότι ο γιατρός μου ήταν υπερβολικός και εμένα δε θα μου συνέβαινε τίποτε κακό.

Πλησίαζαν Χριστούγεννα και περίμενα να φιλοξενήσω τα πεθερικά μου. Ήμουν ξάπλα την περισσότερη μέρα, είχα γυναίκα για το καθάρισμα, βοηθούσε ο σύζυγος αλλά όλο και σηκωνόμουν για να επιβλέψω τις προετοιμασίες.

Αποτέλεσμα: το πλεκτό δεν τελείωσε ποτέ διότι είχα αποκόλληση πλακούντα στις 29 εβδομάδες, την επομένη των Χριστουγέννων. Κινδυνεψαμε και οι δύο. Τώρα το "μωρό" μου είναι ένας αγόραρος μέχρι απάνω, αλλά τον "έχασα" πολλές φορές στη ΜΕΝ και μαζί τη μισή μου ζωή (67 ημέρες εκεί μέσα).

 

Γιατί σας τα λέω αυτά;

 

Αν ο γιατρός σας σας είπε να ξαπλώσετε να το κάνετε χωρίς παρεκλίσεις. Δεν παίζουν με τον πλακούντα,. Να μάθετε κέντημα, βελονάκι, βελόνες , να διαβάζετε αλλά να μην ξεθαρρέψετε πριν σας το πει ο γιατρός σας.

 

Και τότε όλα ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

τα ίδια ακριβώς έπαθα κι εγώ πριν από 11 χρόνια στην κόρη μου (αποκόληση πλακούντα, επίγουσα καισαρική και 29 εβδ η κόρη...... 2 μήνες στηνθερμοκοιτίδα) με απλά τον πλακούντα χαμηλά......

καθίστε στα ....αυγά σας.... υπομονή και υπακοή στις οδηγίες..... τότε δεν είχαμε και σύνδεση.......;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι στην 19η εβδομάδα και έχω το ίδιο πρόβλημα εδώ και 2 εβδομάδες που είχα την πρώτη αιμορραγία. Το θέμα είναι ότι έκτοτε δεν έχω καθαρίσει και χθές είχα πάλι αρκετό αίμα. Ο γιατρός μου δεν παίρνει ιδιαίτερη θέση. Μου λέει οτι τα πάντα είναι δυνατά είτε μείνω ξάπλα, είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ομοιοπαθουσα και λιγακι ανησυχη.την πεμπτη στο β επιπεδου ο γιατρος διεγνωσε επιπωματικο πλακουντα (δηλαδη καλυπτει ολο τον τραχηλο) και οπως καταλαβαινετε τα πραγματα ειναι δυσκολα.ο γιατρος μου συνεστησε ξεκουραση στο σπιτι και μου αφησε ολα τα ενδεχομενα ανοιχτα ομως πιστευω πως δεν πρεπει να απελπιζομαστε.θελει οπωσδηποτε θετικη σκεψη!!!ακολουθηστε λοιπον πιστα τις οδηγιες του γιατρου σας και να πιστευετε οτι ολα θα πανε καλα.φυσικα ζητηστε απο το περιβαλλον σας οση βοηθεια χρειαζεστε.εχω κι εγω μια κορη 19 μηνων και καταλαβαινω τις δυσκολιες.υπομονη λοιπον μην διαβαζετε καμια αρνητικη εμπειρια και να σκεπτεστε το αγγελουδακι που θα κραταμε στην αγκαλια μας οταν ολα αυτα τελειωσουν .πολλα φιλια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο μενα..τι ακριβωσ ειναι αυτο και γιατι θελει πληρη ακηνησια? εμενα πριν απο 3 βδομαδεσ η μαια μου ειπε οτι ακομαο πλακουντας μου ειναι χαμηλα. δεν εχω μεινει ξαπλα. και βγαινω αλλα προσπαθω και δεν κουραζομαι πολυ.αλλα τωρα με βαλατε σε ανυσηχια και αγχος.

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μήπως ξέρει κάποιος τι είναι ο "πυθμενικός" πλακούντας; Ψάχνω αλλά δεν βρίσκω πολλά... Το γράφει στα αποτελέσματα της αυχενικής κ δεν πρόλαβα να ρωτήσω το γιατρό μου.. Φαντάζομαι ότι θα μου έλεγε κάτι αν υπήρχε πρόβλημα αλλά κ πάλι έχω περιέργεια. Μέχρι στιγμής βρίσκω πληροφορίες κυρίως για πρόσθιο..Να υποθέσω ότι ο "πυθμενικός" είναι σε καλή θέση;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γιατί καμια από αυτές τις γυναίκες δεν μπήκαν μετά να μας πουνε την έκβαση της εγκυμοσύνης τους; πολύ θα μας βοηθούσε...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι

(εγραψα στο θεμα ανεπαρκεια τραχηλου) αλλα ειχα ΚΑΙ θεμα με τον εναν πλακουντα σε διδυμη κυηση.

στη 14η εβδομαδα ξαφνικα εμφανισα μια ακατασχετη αιμορραγια σε σημειο να λεω παει...εχασα τα μωρα. τελικα στον υπερηχο φανηκε οτι επαθα μια αποκολληση μικρη γιατι ηταν ο ενας πλακουντας επιχειλιος και εξυνε τον τραχηλο. ο γιατρος μου συνεστησε ακινησια για καποιο διαστημα και οτι θα ανεβει ο παλκουντας αλλα σε μεγαλη εβδομαδα.πραγματι μετα την 28η εβδομαδα ειχε τραβηχτει ψηλα και δεν υπηρχε κινδυνος νεας αιμορραγιας. παντως μετα την 14η εβδομαδα δεν εμφανισα ξανα αιμορραγια.

 

η διαφορα με τους επιπωματικους πλακουντες ειναι οτι ο επιπωματικος φραζει τον τραχηλο και γινεται καισαρικη απαραιτητως γαιτι υπαρχει κινδυνος αιμορραγιας στη γεννα και δε το ρισκαρουν . αυτα τουλαχιστον ειδα οσο νοσηλευτηκα στο ιπποκρατειο (για την ανεπαρκεια που προανεφερα)

 

απλα θελει πολυ ξαπλα και υπομονη εγω προσωπικα εμεινα κρεβατι απο 14η μεχρι τη γεννα μου που ηταν 31η!

Link to comment
Share on other sites

Η καισαρική δεν με απασχολει, το γνωρίζω άλλωστε,έχω κάνει ήδη τρεις...Μακάρι να πάνε όλα καλά, και μένα με θέλει ξεκούραστη και μάλλον ξεκινώ ξάπλες...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεννά στην 31 εβδομάδα ε; πες μου πως έγινε...ειχες αιμορραγία; μπήκε θερμοκοιτίδα φαντάζομαι το νινί;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεννά στην 31 εβδομάδα ε; πες μου πως έγινε...ειχες αιμορραγία; μπήκε θερμοκοιτίδα φαντάζομαι το νινί;

 

 

καμια σχεση!!!!! ο τραχηλος παρολο που ειχα διαστολη 2 εκατοστα κρατουσε ακομα!! με σωσανε τα yotopar Και κρατουσε τη μητρα σε ηρεμια.

ο λογος που εκανα εκτακτο χειρουργειο και πηραν τα μωρα ηταν οτι στο καρδιοτακογραφο χανανε παλμους λογω μιας σοβαρης υπογλυκαιμιας που επαθα και επηρεασε οργανικα τα μωρακια!!!!!!

ημουν τρομερα τυχερη γιατι ημουν στο νοσοκομειο οποτε σε 10 λεπτα τα πηραν!

ο ενας γεννηθηκε 1700 γρ και ο αλλος 1450!

μεινανε ΜΕΝΝ ιπποκρατειου 5 εβδομαδες

ειχακανει κορτιζονες οποτε τα παιδια δε κινδυνευσαν το αναπνευστικο ειχε ωριμασει και εμειναν μονο για να παρουν βαρος.

ομως ο μεγαλος επαθε ενδονοσκομειακη λοιμωξη(νεκρωτικη εντεροκολιτιδα) μια ακρως σοβαρη λοιμωξη που μωρακια σε μικρη εβδομαδα κινδυνευουν πολυ... αλλα με αντιβιωση 15 μερες καταφερε να το ξεπερασει....δεν ειχε επιπλοκη!

 

δοξα το θεο ολα πηγαν καλα και τωρα ειναι 16 μηνων και απο 11 κιλα ο καθενας!!!!!!!!!!!!!!!!:eek:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...