Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπασμολυτικά στον 9ο μήνα?


Recommended Posts

Γειά σε όλους,

 

Επιτέλους μπήκαμε στην 36η εβδομάδα και στην τελική ευθεία, αν και δεν έχει εμπεδωθεί ακόμα η μικρή μας, οπότε περιμένουμε νεότερα σε 10 μέρες που θα ξαναπάμε για εξέταση. Εν τω μεταξύ όμως, ο γιατρός μου έδωσε buscopan υπόθετα, 2 την ημέρα, για 6 ημέρες...

 

Δεν είναι πολύ συζητήσιμος, γι'αυτό δε μπήκα στη διαδικασία να ρωτήσω λεπτομέριες για τη χρησιμότητά τους, αλλά θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας αν γνωρίζετε:

 

Εφόσον τώρα πλέον θέλουμε να μπούμε σε διαδικασία τοκετού, ποιός ο λόγος για σπασμολυτικά? Διαβάζω ότι χρησιμεύουν για να αναστάλουν τις συσπάσεις (το οποίο δεν είναι το ζητούμενο), αλλά ταυτόχρονα χαλαρώνουν τον τράχηλο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προσωπικά πρώτη φορά το ακούω... γιατί δεν του τηλεφωνείς να τον ρωτήσεις να σου φύγει η περιέργεια; μήπως το κάνει για κάποιον άλλο λόγο που δεν γνωρίζεις;

Link to comment
Share on other sites

nat ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

 

Τον ρώτησα στα πεταχτά, γιατί δε "σηκώνει" πολλές ερωτήσεις, και μας είπε απλά ότι χρειάζονται για να προετοιμαστούμε για τον τοκετό. Ελλειπής απάντηση κι έτσι είπα να συμβουλευτώ πρώτα εσάς πριν πάω να τον ξαναρωτήσω. Βασικά ανυπομονώ να γεννήσω, αυτό είναι το θέμα μου :)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου είχε δωσει η γιατρός υπόθετα με το που μπήκα στον ενατο για να μαλακώσει ο τραχηλος αλλα δεν θυμάμαι αν είναι τα ίδια. Θα το ψαξω λίγο και θα σου πω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nat ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

 

Τον ρώτησα στα πεταχτά, γιατί δε "σηκώνει" πολλές ερωτήσεις, και μας είπε απλά ότι χρειάζονται για να προετοιμαστούμε για τον τοκετό. Ελλειπής απάντηση κι έτσι είπα να συμβουλευτώ πρώτα εσάς πριν πάω να τον ξαναρωτήσω. Βασικά ανυπομονώ να γεννήσω, αυτό είναι το θέμα μου :)

 

Και εγώ.. :lol: ! Είδες και το Δεσποινάκι είχε πάρει άρα μην ανησυχείς! (και γέννησε και φυσιολογικόΤΑΤΑ :wink: )

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Δέσποινα, να χαίρεσαι την όμορφη ζουζούνα σου. Ελπίζω κι εμάς να μας βοηθήσουν να καταφέρουμε τον πολυπόθητο ΦΤ!

 

Nat, να'σαι καλά! Διδυμάκια ? Μπράβο!!! Κουράγιο, λίγες μέρες έμειναν!! Εγώ ένα μωράκι ετοιμάζω και έχω τρελλαθεί από τα πονάκια και τις ενοχλήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Τα buscopan, όπως άλλωστε ανάφεραν και τα υπολοιπα κορίτσια, δεν χορηγήται μόνο ως παυσίπονο, αλλά βοηθάει και στην εξάλειψη του τραχήλου, επειδή χαλαρώνει τους μύες.

Δεν πρόσεξα αν θα το παίρνεις σε υπόθετα ή χάπι. Να ξέρεις,ότι το υπόθετο επειδή δρα ακριβώς στην περιοχή της λεκάνης, έχει καλύτερα αποτελέσματα απο το χάπι.

Άντε βρε και με το καλό!!!!!!!!! :roll:

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ greek.mother, το υπόθετο μου έδωσε.

Δυστυχώς όμως τρεις φορές το πήρα και μου δημιούργησε πολλές παρενέργειες και έτσι του ζήτησα να το σταματήσω. Θα περιμένουμε 2 μέρες να δούμε πως πάω και ίσως το ξαναδοκιμάσω, μέχρι στιγμής έχω τρομάξει αρκετά αφού μου δημιούργησε τρομερή εξάντληση, διάρροια και ναυτία... :( Γενικά αισθάνομαι πολύ δυσάρεστα, ελπίζω να περάσει και να είναι καλά η ζουζούνα μου που δεν την ακούω πολύ σήμερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ greek.mother, το υπόθετο μου έδωσε.

Δυστυχώς όμως τρεις φορές το πήρα και μου δημιούργησε πολλές παρενέργειες και έτσι του ζήτησα να το σταματήσω. Θα περιμένουμε 2 μέρες να δούμε πως πάω και ίσως το ξαναδοκιμάσω, μέχρι στιγμής έχω τρομάξει αρκετά αφού μου δημιούργησε τρομερή εξάντληση, διάρροια και ναυτία... :( Γενικά αισθάνομαι πολύ δυσάρεστα, ελπίζω να περάσει και να είναι καλά η ζουζούνα μου που δεν την ακούω πολύ σήμερα...

 

Κατερινα σε εμενα δεν ειχε παρενεργειες αλλα δεν το μπορούσα (από παιδακι ειχα να βαλω υπόθετο!!). Συνολικά εβαλα 4 φορες (μου ειχει πει ενα καθε βραδυ πριν κοιμηθω για 15 μερες..). Βεβαια αργησα να γεννησω (40+2) αλλα δεν νομίζω οτι φταιει το οτι δεν εβαζα το υπόθετο..(Εγω στη γιατρό ελεγα μουφες οτι το παιρνω γιατί με ρωτούσε συνεχεια....αλλα εγω ειμαι σούργελο, μην κανεις τα ίδια :wink::wink: )

Link to comment
Share on other sites

Δέσποινα εμένα μου το έδωσε πρωί - βράδυ αλλά μετά τις σημερινές εξελίξεις δεν έχω καμία πρόθεση να το ξαναπάρω. Εκτός πια αν φτάσουμε στο παρά πέντε και δεν λέει να κατέβει η μικρή μας. Για την ώρα και παρότι προσβλέπω στην πολυπόθητη "λευτεριά" δεν ρισκάρω άλλα Buscopan!!

 

Συνεπώς δηλώνω κι εγώ "σούργελο" :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...